Cort Evl Serisi Hakkındaki Görüşleriniz.

Peki buna alternatif olarak önerebileceğiniz herhangi bir ibanez var mı? Yoksa ikisi de aynı oranda mı "dandik"?
En ucuz maun gövdeli, sabit köprülü bir ibanez almanı öneririm, manyetiklerini sonradan değiştirirsin. Şahsen ben H H manyetik dizilimini seviyorum mydukkan.com :: Ibanez GIO GRG121DX :: Elektro Gitar böyle bir şey düşünüyordum proje gitarı yapmak için bütçem yetmedi :) Cortlardan daha iyi işçiliği olacağını düşünüyorum ibanezlerin. Cort evl x4 ilk gitarımdı nedense cort gitarlarının distortion karakteristikleri genelde sakız gibi uzayan bir yapıya sahip. Manyetikler EMG-HZ olmasına rağmen hissettiriyordu o sakızımsı tonu. Çalımı güzeldi ama istediğin sisteme bağla orta derece gitar olduğunu hissettiriyordu, manyetiklerini değiştirince nasıl bir sonuç verir merak etmedim değil sonrasında zaten Ibanez Xiphos XPT700 Rcm ile üstüne para ekleyip takas ettim şuan Xiphos'tan memnunum.

Son düzenleme:
En ucuz maun gövdeli, sabit köprülü bir ibanez almanı öneririm, manyetiklerini sonradan değiştirirsin. Şahsen ben H H manyetik dizilimini seviyorum mydukkan.com :: Ibanez GIO GRG121DX :: Elektro Gitar böyle bir şey düşünüyordum proje gitarı yapmak için bütçem yetmedi :) Cortlardan daha iyi işçiliği olacağını düşünüyorum ibanezlerin. Cort evl x4 ilk gitarımdı nedense cort gitarlarının distortion karakteristikleri genelde sakız gibi uzayan bir yapıya sahip. Manyetikler EMG-HZ olmasına rağmen hissettiriyordu o sakızımsı tonu. Çalımı güzeldi ama istediğin sisteme bağla orta derece gitar olduğunu hissettiriyordu, manyetiklerini değiştirince nasıl bir sonuç verir merak etmedim değil sonrasında zaten Ibanez Xiphos XPT700 Rcm ile üstüne para ekleyip takas ettim şuan Xiphos'tan memnunum.
Ibanez'in gio serisinin Cort'un x serisinin ayarında olduğu söyleniyor. Kisimi cort x daha iyi, kimisi İbanez gio diyor. Senin fikrin nedir?

Ibanez'in gio serisinin Cort'un x serisinin ayarında olduğu söyleniyor. Kisimi cort x daha iyi, kimisi İbanez gio diyor. Senin fikrin nedir?
Gio serisini hiç denemedim fakat dediğim gibi Cort evl x4 varken elimde bir zaman sonra bana yetmemeye başladı. Dedim kaç para tutarsa tutsun manyetiklerini değiştireyim, Floyd'unu değiştireyim, burgularını Locking Tuner yapayım ilk gitarım diye, gitar şahlansın. Sonrasında arkadaşım saçmalama bir gitar parası daha mı ödeyeceksin adam olmaz zaten dedi. Sonrasında Neck thru ve ağaç kalitesinin daha yüksek düzeyde olan gitar arayışına girdim zaten, ama gövde maun olursa herhangi bir gitarı modlayarak iyi sonuç alınabileceğini düşünüyorum artık(sert müzik tarzı için). Gio serisinin tamamı Cort X serisinden daha iyi olmayabilir.

Son düzenleme:
kardeşimde olmasından dolayı uzun bir süre kullanmışlığım var. sert karakterli bir gitar. kullanımı rahat, fabrika çıkışı epey sap ayarı istiyor, 1 sene epey kötü şekilde kullandığımızı ayardan sonra farkettim. tune-o-matic köprü ile ayarlaması kolay. görünüş olarak prs kopyası. hatta kullandığım prs se245'in modifiyelisi gibi. les paul kasa ve prs headstock'a sahip. farklı olarak sapı gövdeye cıvata ile tutturulmuş, zebra humbucker yerine EMG'nin pasif humbuckerları var. ton ve iki adet volüm potansı var.
ton olarak clean'de prs'vari tonlara da yaklaşabiliyorsunuz. sx sst alder ile ise tamamen zıt karakteristikte.

Alakası yok. Örneğin X-custom, gayet iyi bir gitardır. Gio serisi Ibanez'e yakışmayan bir seri, sadece Ibanez isminin göründüğü başlangıç serisi denebilir. İlla kıyaslama yapılacaksa x-11 rg370-rg470 seviyesindedir.

evl x4 kullandım 2 sene, drive tonları oldukça iyi, cleanleri de tok, fena değil. Standard Fender'lere 5000 lira vermek yerine evl x4, drive konusunda daha geniş bir müzik skalasına sahip. İkinci el temiz bulabilirsen çalışmak için ideal bir gitar, bence alınabilir. Squierlerden çok daha iyi bir işçiliği vardı ben aldığımda (8 yıl önce)

Hala ara ara aklıma gelip özlediğim gitarımdır evl k6. @Kont_De_La_Fere Vakti zamanında Hakan' dan almıştım. Bana istemeye istemeye satmıştı. Mükemmel bir köprüsü vardı. Cayır cayır çok dengeli tonları vardı. Yeni gitar almaya bütçe açmak için satışa koyduğum gibi Hakan gitarını geri almıştı :D Yalnız bu k6 ların hepsi birbirinden farklı. Hatta aynı seri içindeki gitarlar bile farklı diye duydum. Sonuç: Kore neckthru Cort evl k6 ın mükemmel gitarları var. Ancak arayıp bulman lazım.

Aslında benim gözümü korkutan floyd rose sistemi. :) Yoksa tipi, tonları falan hoşuma giden bir seri. Z modelleri sabit köprü, param olsa ya da ikinci el iyi bir fiyata temiz bir evl Z6 bulsam alırdım. Şimdi gidip de İbanez'in gio'larına ya da düşük model Cortlara sırf sabit köprü diye para vermek istemiyorum. Eğer alabilirsem bir k4 alıp idare edicez artık.

evl x4 kullandım 2 sene, drive tonları oldukça iyi, cleanleri de tok, fena değil. Standard Fender'lere 5000 lira vermek yerine evl x4, drive konusunda daha geniş bir müzik skalasına sahip. İkinci el temiz bulabilirsen çalışmak için ideal bir gitar, bence alınabilir. Squierlerden çok daha iyi bir işçiliği vardı ben aldığımda (8 yıl önce)
Ya geçen Jeyms Hetfıyıld'ı gördüm, American Delux kullanıyordu yanlış olmasın?

Ya geçen Jeyms Hetfıyıld'ı gördüm, American Delux kullanıyordu yanlış olmasın?
Çoğu gitarist kullanır deluxe'ü, Govan dahil.
Demiyorum ki evl x4 strattan iyidir, bütçeye göre bu kavram. Suhr modern custom ve evl x4 le kıyasladığım american standard strat kullanan birisi olarak "modern drive" ları kesinlikle standard bir strattan iyidir, az ekipmanla daha iyi iş yapabilir. Ötmez, çınlamaz. Tel değişimi sıkıntıdır, o kadarı da olsun o fiyata. Bütçe olması durumunda James Taylor, Fibernare, Suhr gibi üreticileri tavsiye ederim, fakat başlığın konusu o değil.

Çoğu gitarist kullanır deluxe'ü, Govan dahil.
Demiyorum ki evl x4 strattan iyidir, bütçeye göre bu kavram. Suhr modern custom ve evl x4 le kıyasladığım american standard strat kullanan birisi olarak "modern drive" ları kesinlikle standard bir strattan iyidir, az ekipmanla daha iyi iş yapabilir. Ötmez, çınlamaz. Tel değişimi sıkıntıdır, o kadarı da olsun o fiyata. Bütçe olması durumunda James Taylor, Fibernare, Suhr gibi üreticileri tavsiye ederim, fakat başlığın konusu o değil.
Hocam Fender alanlar genelde Clean için kullanıyor. Yoğun drive kullanan adamın işi olmaz Fender'le. (İstisna hariç.)

Hocam Fender alanlar genelde Clean için kullanıyor. Yoğun drive kullanan adamın işi olmaz Fender'le. (İstisna hariç.)
Fenderler çok versatil gitarlardır ama dediğim gibi driveları belli bir yere kaldırır sonrasında gevşekleşir. Emg manyetikler boğuktur fakat kayıda girilmediği sürece eq ile halledilir (hatta iyi bir ayar çekilirse kayıtta da acaip işler başarabilir)
Sap profili de stratlara ve hatta telelere göre daha rahattır (bu tamamen kişisel görüşüm olmakla birlikte, shred ve fusion tarzlarında sap profilinin çok etkilediğini hatırlatmak isterim) 1950-60 ların tasarımı aynen devam etmekte fenderlerde, dizayn olarak da yeni gitarlar x4 ler.
Clean konusuna gelince malesef stratın yakınından geçemez, squierlerden de iyi olduğunu sanmıyorum ama overall'a vurunca fiyat performans açısından çok iyi gitarlardır.
2000 li yıllara kadar 400-450 dolardan satılan stratlardaki fahiş fiyat uygulaması fenderin aç gözlülüğünden kaynaklanmakta ve ülkemizin dolar kuruyla alakalı olduğunu da hepimiz biliyoruz. @HmzGkgz Hocam yazdıklarım sizin için değil, genel olarak iki gitar arası karşılaştırma. Strat kötü gitar değil, ben de kullanmam çoğu insan gibi kötü olsa.

K4 ve Z4 denemiştim, evl x4 biraz daha geniş skalaya sahip, 24 perde ayrıca. Ama x custom da fena görünmüyor, z6 ve k6 aktif olduğu için cleanlerde durum daha kötü. Z custom gibisinden birşey vardı, onlar baya iyidir.
Umarım birilerine yardımcı olabilmişimdir :)

Yukarıdaki arkadaş da sert tonlarda iyi, cleande kötü demişti. Pedalla, uygun amfiyle v.s. falan da mı aynı sonucu alıyorsunuz distorsiyonda?
Mesa Mini Rectifier amfi ile kullanıyorum. Distortion ile çaldığım zaman ton diğer gitarlara göre biraz boğuk kalıyor. O nedenle 5 band EQ pedalı ile kullanıyorum. EMG-HZ biraz tizler yönünden eksik kalıyor. Bas seslerde oldukça düzgün ama tizlerde biraz "presence" parametresi düşük kalıyor. Clean tonlarda da penayı vurduğunuzda tellerde çok fazla patlama sesi duyuluyor. Coil tap olmaması bence bir dezavantaj. Kayıt aldığınız zaman clean tonlar biraz irite edici oluyor.

Ama bunların hepsi bir tarafa, ergonomisi oldukça güzel bir gitar.

La bu Cort size ne etti gardaşım... Beyler şu an elimde bir K4 var ve ses kalitesi bana oldukça tatmin edici gözüktü. Yani abartıldığı kadar kötü bir tecrübe yaşamadım. Sanırım gitardan gitara ya da adamından adamına değişiyor bu durum. Ayrıca ağaç olayına gelirsek, gitar maun gövde ve maunun hakkını verecek kadar ağır. Yani eğer straforun içine taş maş koymadılarsa gitarın malzemesi sağlam diyebilirim.

Geri