Gitar Törpüleme

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda Wasp tarafından 25 Ekim 2015 tarihinde açılan konu

 1. Gitarım Sx strat. şu kolun geldiği kesik kısmını tam yapamamışlar ve üstüne orda bir çıkıntı var ayakta çalarken kan geçişini engelliyor resmen :) Orayı törpülemem lazım. Ama nasıl oalcak bilmiyorum kaç numara zımpara yada direk bu iş için zımapra seti falan var mıdır?
   
 2. Gövdedeki sağ kolun dayandığı (forearm contour) yerden mi bahsediyorsunuz? Varsa bir fotoğraf da iyi olur, sorunu anlayamadım.
   
 3. Evet kolun geldiği kısım oradaki kesikten bahsediytorum. Tam kolumun geldiği yerde bir çıkıntı var.
   
 4. Arkadaşlar neyle törpüleyecem bu iş için hangi zımpara kullanılır illa bileniniz vardır yahu?
   
 5. hocam zor iş o valla eğer ağaçtaysa çıkıntı hem cilayı hem boyayı kaldırmanız gerekiyor önce p120 veya p220 zımparayala törpüleyip sonra p600 ardından p2000 ile pürüzsüz hale getirmeniz lazım. sonra boya kısmı var o çok zor işte..
   
 6. Boyamak şart mı ya. Boyamasak ne olur ki. Yarın öbür gün boyatırım birine.
   
 7. Fotoğrafla daha net anlaşılır ama, @calistopace in anlattığına ek;

  120-220-360-500-800-1000-1200 gidip sırasıyla, ardından, 360 ile tüm boyayı kaldırıp, sırasıyla 400-500-800-1000-1200 gidip boyanacaksa tekrar boyanmalı, boyanmayacaksa, cila yada polyesterlenmeli.

  Zordan ziyade uzun mevzu :)

  Ama gitarın o kısmı relic olsun dersen o şekilde anlatayım.
   
  calistopace bunu beğendi.
 8. @insanatomystic işin ustası gelmişken bana laf düşmez :) ama boyamazsanız kararır hocam ha bide kir tutar yapışır kolunuza o kısım :)
   
 9. Boyama cila işi zor sanırım ya götürüp sanayide mi boyatsam napsam :D
   
 10. Bu şekilde gövdeyi tamamen temizleyip boyamaya hazır halemi getiriyoruz? Hangi işlem daha zor boyamamı zımparalama kısmı mı? Kenan usta boyamam diyor ama zımpara işini yapar sanırım kaça yapar bilmiyorum gerçi.
   
 11. Zımpara işini sen de yaparsın. Forumda boyama işine girişip te memnun olmayan arkadaşlar işi sanayide boyatma işe çözmüşler. Ki başarılı da olmuş.
  Lokal boya arabadaki gibi kendini belli eder gitarda. Bu sebeple boyayı tamamen kaldırmamız gerekiyor önce. Boya tamamen kalktıktan sonra gövdenin ham ağacını boyamaya hazır pürüzsüzlüğüne kavuşturmamız gerekiyor.

  Şehir de madem Ankara. Madem boya ile uğraşamam diyorsun, O halde @Zengin Muhendis ile bir görüşmeni tavsiye ederim. Yakın zamanda gitar boyatma işlemi yaptırmıştı. Fena da olmamıştı. Ama yok boya olmasına gerek yok dersen, önümüzdeki işlemleri kendin de yapabilirsin.
   
 12. Boya işlemi zor ve hassas bir iştir. Zımpara işi de uzun ve yorucu bir iştir. Birçok arkadaş, zımpara işi zor geldiği için gitarlarını 360-400 grain de bırakıp boyamak suretiyle, gitarlarını maymuna çevirdiler. :) İsim vermiycem :)
   
  hepiphone bunu beğendi.
 13. ben isim verebilirim: BEN :( p600 le yaptım sıkıldım çünkü kağıt sürtmeye benziyor gitarın üzerine hiç bişey değişmiyor gibi geliyor
   
  insanatomystic bunu beğendi.
 14. Proje olarak bakılırsa gayet zevkli iş aslında. İlk seferinde mutlaka istemediğin gibi giden yerler olur. Fakat elde birkaç gitar var ise yapmanı tavsiye ederim. Çünkü uzun iştir, çabuk sıkılan biriysen daha da uzayacağı ya da tamamlanmayacağı büyük ihtimaldir.

  Ekstra olarak arm countour kısmını yapacaksan düzeltmek istediğin mikara göre zımpara ile helak olabilirsin. Ağaç için törpüler var(ismini doğru mu hatırladım emin değilim) orta ve ince ile istediğin şekli verip zımparayla işi bitirmen gerekebilir.
  [​IMG]
   
  dubidakka bunu beğendi.
 15. laflar sokulmaktaydı ve haklıydı da..
  koluna ve sabrına güveniyorsan zımparayı kendin yapabilirsin.. ama bir süre sonra insan gerçeklikle ilişkisini kaybediyor..
  boya daha zevkli ama el alışana dek bikaç kez tekrar zımparalayıp herşeyi söküp tekrar boyamaya hazırlıklı olmalısın..
  acemi biri için temiz 1-2 ay uğraşmak demek bu kabaca.. o da her gün bikaç saat ilgileneceksen..
  son olarak ev içinde yapmayı aklına bile getirme.. depo garaj vs biyerin yoksa bu soğukta da dışarıda kolaylıklar dilerim..
   
  calistopace ve insanatomystic bunu beğendi.
 16. Boyama zaman alır. 5-7 kat atacan, her gün bekleyecen, sonra hafif zımpara yapacan tekradan. Çok uzun iş. Zımparalamaya bir kere girdin mi ara vermeden yapabilirsin ama orada da işçilik önemli. Kat vermemen gerekir, çıkıntı yaratmaman gerekir. Öyle bir zımparalamalısın ki son aşamada gitarın her bölgesi aynı dokuya kavuşsun. Ufacık hatalar bile boyada son delikten çıkar gibi çıkar.

  Bana sorarsan hiç uğraşma, bunlar deli işi. Çok boş vakit lazım. %100 batırma garantisi verebilirim. Anca sıfırdan gitar yaptığında anlamlı ve kolay bir işlem olur. Üstündekini atmak daha fazla zaman ve emek harcatır.
   
 17. Çok uzun işmiş luthier kaça yapar zımpara işini? Boyayıda sanayide atarız artık.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş