0.8 Tel Seçimi Ve 0.9 Dan Farkı

Merhabalar. uzun yıllardır bir 0.9 muhabbeti tutturmuş gidiyoruz solo ve bilhassa bentler icin 0.8 tel önerilerini çok aldım arkadaşlar bana bu konu hakkında bilgi verebilirmisiniz. birde 0.8 tel siparişi için hangi markayı almalıyım. Bu tel gruplarına baktığım zaman 0.8 elektro gitar tellerinde pek marka seçeneği yok özellikle Ernie Ball 2225 öneriliyor sizin tavsiyeniz nedir ?

Kişisel tek tavsiyem 0.8 e alışmayın gerçekten çok cılız bir ses alırsınız, Örneğin ben Malmşitin i sırf bu yüzden sevmem. Sadece çok hızlı çaldığı için cılız sesin farkına varmak zor oluyor.
Hatta ve hatta 0.10 kullanın, parmaklarınız güçlensin hakimiyetiniz artsın. Bend yada başka bir teknik için tel inceltmenin doğru olmadığını düşünüyorum, inatlaşın pes etmeyin zor olan için uğraşın. (başka bir neden yoksa tabiki, örneğin fiziksel bir rahatsızlık söz konusuysa 0.8 de olabilir elbet)

@tunckk abimizin de dediği gibi bu teller çok basit ve cılız bir ses verir. Doğrudur hayvani Bend ve Vibrato'lar yapmanızı sağlar ama alacağınız ton kalitesi çok düşüktür ve iyi çalıyorum, tuşem harika diye kendinizi kandırırsınız. Ben 0.11 kullanıyorum parmakların hafiften canına okuyor ama alışıyorsunuz ve müthiş güçlendiriyor. Öyle ki sıfır bir gitarı denediğimde çok yanlış çalıyorum, elim klavyeden çıkıyor.

0.10 olarak üst teller beni kesmediği için Heavy Bottom modelini kullanmıştım biraz. Ama sapta çok problem yaratıyor. Onun dışında sarı/yeşil olan klasik paket iyidir. Çabuk kararır tonu güzeldir. Ben Dean Markley Helix serisini çok beğeniyorum ama 11-52 yok almıyorum o yüzden.

Maalesef sap ayarı sadece telin ölçüsüne bağlı değil, yani gitar 10-46 ya göre ayarlı diyemeyiz. Her markanın telleri sapa farklı güç uygulayacaktır hepsi 10-46 olsa bile. Dolayısıyla bırakın ölçüsünü değiştirmeyi telin markasını bile değiştirseniz sap ayarı gerekebilir en azından kontrol etmek lazımdır ne durumda diye.
Şunu da belirteyim sap ayarı konusu bence çok fazla abartılan bir konu, yapması öyle aman aman zor değil, birkaç video izleyerek biraz okuyarak herkes yapabilir. İlk defa yapacaklar için dikkat edilmesi gereken şey, truss rodu çok fazla çevirmemek, 1-2 mm lik değişiklikler yaparak kontrol etmek. Tabi neyi nasıl kontrol edeceğinizi bilmeniz gerekir. Bunu da videolarda bulacaksınız zaten.

Maalesef sap ayarı sadece telin ölçüsüne bağlı değil, yani gitar 10-46 ya göre ayarlı diyemeyiz. Her markanın telleri sapa farklı güç uygulayacaktır hepsi 10-46 olsa bile. Dolayısıyla bırakın ölçüsünü değiştirmeyi telin markasını bile değiştirseniz sap ayarı gerekebilir en azından kontrol etmek lazımdır ne durumda diye.
Şunu da belirteyim sap ayarı konusu bence çok fazla abartılan bir konu, yapması öyle aman aman zor değil, birkaç video izleyerek biraz okuyarak herkes yapabilir. İlk defa yapacaklar için dikkat edilmesi gereken şey, truss rodu çok fazla çevirmemek, 1-2 mm lik değişiklikler yaparak kontrol etmek. Tabi neyi nasıl kontrol edeceğinizi bilmeniz gerekir. Bunu da videolarda bulacaksınız zaten.
hocam kendine lutiyer diyen adam gitarı leşe çevirdi kafasına göre ceviriyodu orda birde karga burnu kullanıyo anahtarıda yok sen milimlerden bahsediyon adam 5-6 tur attırdı :D

alimde epiphone sg special var ona hiç bir müdahalede bulunulmadı 10 telleri onda deneyeceğim bir sıkıntı yaşarsam yardımlarınızı rica ederim cevaplar için herkese çok teşekkür ederim bilginize sağlık ;)

Geri