Sound

'Müzik - Genel' forumunda BrainPoor tarafından 25 Ekim 2015 tarihinde açılan konu

 1. şarkılarım hep aynı soundda .farklılaştırmak için neler yapabilirim.fikriniz var mı ? benim tahminimce bas ve davul olmadığı için bu haldeler.

  belki yolun başında olduğum içinde olabilir.ama sıkıldım bu durumdan artık cover yapmak daha çok zevk veriyor şarkı yazmaktan o derece :/
   
 2. Her şarkıya farklı amfi. :)
   
 3. ton, sound , tarz artık nedenirse umarım anlamışsınızdır dostlar
   
 4. Aynı amplifikatör ile farklı ton almak istiyorsanız, farklı gitar ve/veya manyetik olmadığı müddetçe tonun değişmesi biraz zor. Ama en kötü ihtimalle GAIN ve EQ ile oynayabilirsiniz. MID ve PRESENCE ayarları çok fark ettirir mesela.

  Bunlardan hiçbiri mümkün değilse EZMix kullanın. Hazır presetlerden ibaret ve çok başarılı.
   
  BrainPoor bunu beğendi.
 5. Bayağı kafa karıştırıcı bir mesaj bu. Ben sizin sorununuzu tam olarak anlamadım. Açık konuşmak gerekirse, sizin de tam anlatabildiğinizi düşünmüyorum. Karman çorman, pek çok farklı şeyi bir arada söylemişsiniz. Bence gerçekten yolun başındasınız ve kavramları da muhtemelen yanlış veya kulaktan dolma bilgiler ile kullanıyorsunuz.
  Biraz açayım:
  1) Başkalarının parçaları tad veriyor kendi parçalarınız vermiyorsa parçalarınız kompozisyon olarak zayıf demektir. Bunun sound ile pek ilgisi yok.
  2) Bas ve davul olmadığı için parçalar sıradan gelebilirse de, kuvvetli bir parça kendini tek bir akustik gitar ile bile dinletir. Bu sorun da Madde 1'e benziyor sanki.
  3)Yolun başındasınız, ama kendi şarkılarınız var ? Bu ilginç. "Cover daha fazla zevk veriyor şarkı yazmaktan" ??? Bunlar bir hayli enteresan sözler. Pek çok insan zaten hayatı boyunca sadece cover çalar. Parça yazmanın tadına varan zaten azdır. Sizde galiba mesele tersten gitmiş. Bu bence iyi bir şey, ama bir taraftan da yine meselenin kendi parçalarınızın sıradanlığı ile ilgili olduğunu düşündürüyor.

  Özet olarak, bence sizin meseleniz şarkı yazmak ile ilgili. Sanırım şarkılarınızın birbirine benzemesinden ve monotonlaşmasından şikayetçisiniz. Bunun da sound ile ancak dolaylı olarak ilgisi var. Farklı şarkılar farkı soundlarda daha iyi tınlayabilir, ama sound meselesinden çok daha önce düşünülmesi gereken şeyler de vardır. Şarkı yazımı ve teori ile ilgili bilginizi ilerletmek, icra becerinizi geliştirmek ... gibi.
  Şarkılarınız farklı tonlarda, farklı formlarda (bu özellikle önemli) farklı tempolarda mı ? Şarkı sözlerinizdeki temalar neler ? Sürekli aynı tip şeylere saplanıyorsanız kendinizi bahsettiğim açılardan geliştirmeniz gerekiyor demektir.
   
  Son düzenleme: 26 Ekim 2015
  Wasp, hackeiommi, BrainPoor ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 6. vaktinize sağlık cevap verdiğiniz için.evet biraz yanlış anlatım var.ben cover yapmadan önce şarkı yazmaya başladım o yüzden biraz tersten gittiğim doğrudur.önerilerinizin işime yarayacağını düşünüyorum.tekrar teşekkürler..

  bu arada bana cevap verenleri niye hep beğeniyorlar yahu
   
 7. Başkalarını bilmem de, @barrios kadar güzel teşhiş koyup reçete yazana az rastlanır ki burada da leb demeden adam Çorum'u bilmiş. Bırak da beğenilsin :)

  Barrios'un dediklerine ek olarak diyebileceğim; bol bol cover çalmak dışında, sound (eğer kasdettiğin gitar ve amfi tonları vb. ise) zamanla, grup çalışmaları esnasında ortaya çıkıp yerine oturacak bir şey. İşin içinde zaten kişisel ekipmanları toplama süreci de var. Sana eşlik edebilecek ve bestelere de katkıda bulunacak biraz nitelikli, enstrümanına hakim yaratıcı adamlar, arkadaşlar yanında olursa işin rengi değişir. Biri "Şurayı şöyle yapalım, buraya şunu ekleyelim" der, iş (belki de) daha farklı, daha güzel yerlere gider. Yok kasdın tarz ise, ona da deva güzel coverlar ve grup arkadaşlarıdır yine.
   
  Son düzenleme: 28 Ekim 2015
  insanatomystic bunu beğendi.
 8. @barrios şu maddeli yorumlarına hastayım :)
   
  barrios bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş