Kararsız Kaldım

'Müzik Aletleri ve Ekipmanları' forumunda Chairman tarafından 29 Ekim 2015 tarihinde açılan konu

 1. Selamlar yaklaşık 3 senedir elektro gitar çalıyorum artık adam gibi bir amfi ve pedal alma kararı aldım fakat ne tür bi seçim yapacağımı bilmiyorum. Efektsiz bir amfi alıp pedal yoluyla halletmeyi düşünüyorum. Amfi için yaklaşık 1000 tl gibi bir bütçem var ne önerirsiniz ? Pedaş için ise 600 gibi bir bütçem var distortion pedalı istiyorum(metal vs çalabilmek için) pedal için de öneride bulunursanız memnun olurum.
   
 2. 1000 TL'ye 'çok da iyi' bir amfi bulamazsınız maalesef. Ama o civarda transistörlü Peavey'ler fiyatına göre etkileyicidir. Sanırım 1600 TL'ye ikinci el bulabilirsiniz.
   
  Chairman bunu beğendi.
 3. 1000tl amfiye 600 tl distortion pedalına vermek yerine 1600 tl'ye lambalı 2 kanal bir amfi almak daha mantıklı olmaz mı?
   
  tunckk, Chairman ve insanatomystic bunu beğendi.
 4. Öncelikle distortion tonları için pedal aramak bence büyük hata. Distorionun kralı high gain amfilerden çıkar. Amfiden gelen drive tonu ritimde kullanılır, sololar da genelde Tube Screamer veya o tabanlı pedallarla clean boost şeklinde ayarlanır.

  Amfinin clean tonu iyi ama drive yetersiz ise, bu durumda Ibanez Tube King veya Blackstar'ın high gain pedalları düşünülebilir. (Vardı bir iki modeli ama adları hatırımda değil)

  Ben de lambalı amfi diyeceğim ama, evde kontrol etmesi zor o amfileri. Yine de en azından bir Blackstar HT1, Ht5, yanına da TS tabanlı bir pedal düşünülebilir.
   
  tunckk, Chairman ve Mystery of Scarlett bunu beğendi.
 5. Eğer tarzınıza hitap ediyorsa Sahibinden'de limited bir Marshall DSL40C görmüştüm 2000 tl civarları. Belki nakit o fiyatlara zorlayabilirsiniz sahibini.
   
  Chairman bunu beğendi.
 6. Chairman bunu beğendi.
 7. Biraz zorlayıp lambalı amfi almayı düşündüm fakat lambalı amfiler hakkında pek bilgim yok birincisi biyerlerde sesi açmadığın sürece bi anlamı yok gibi laflar duydum bunun doğruluk payı nedir ? İkincisi çok ta iyi çaldığımı ve amfi vs konusunda bilgim neredeyse yok böyle bi amfiyi alıp ta bilmeden kullanmak saçma gelir lambalıların ne olduğunu yanına prosesör pedal vs. gerekip gerekmediğini açıklarsanız memnun olurum.
   
 8. Lambalı amfilerde gayet doğru. Bu sebeple ev koşulları için kendiliğinden düşük watt'ta (1w, 5w) çalışabilen bir amfi almanız gerekiyor. Blackstar (ht5, metal5) amfiler bu konuda başarılı. Bence öncelikle forumu bol bol kurcalayın. Bence baya birşeyi öncelikle öğrenmeniz gerekiyor.
   
  Chairman bunu beğendi.
 9. Evde ses seviyesi ile ilgili sorununuz varsa evet düşük wattlı lambalı amfilere yönelebilirsiniz. Ya da yukarıda belirttiğim tarzda bir amfiyi attenuetor ile birlikte kullanabilirsiniz. İhtiyacınızın ne olduğunu belirlemek çok önemli tercih için.
   
  Chairman bunu beğendi.
 10. Transistörlü amfiler düşük ses ev ortamında oldukça tatmin edici olabiliyorlar. Sahnede ses seviyesi yükseldikçe Bass frekanslar kayboluyor, büyük sahnelerde düşük wattlı lambalı amfiler için de geçerli bu durum. Siz hangi amaçla kullanacağınız konusunda bir şeyler söylerseniz daha ayrıntılı yardımcı olmak isterim.
   
  Chairman bunu beğendi.
 11. sadece ev ortamında çalabilmek için birşeyler arıyorum
   
 12. Tavsiyen için sağol fakat foruma biraz baktığımda neredeyse hiçbir şey anlamıyorum .(terimleri bilmediğimden dolayı.)
   
 13. Hocam roket bilimi değil sonuçta. 3 yıldır gitar çalıyorsanız ve konu ilginizi çekmiyorsa sevdiğiniz müzisyenlerin kullandığı ekipmanları inceleyerek başlayabilirsiniz işe.
   
  Chairman bunu beğendi.
 14. Chairman bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş