Küçük Virtüözler Üzerine Tartışma

'Müzik - Genel' forumunda bababon tarafından 30 Ekim 2015 tarihinde açılan konu

 1. Merhabalar arkadaşlar
  Hani bazen, özellikle daha gitara ilk başlarken youtube yoluyla coverlar izleriz. Başka gitaristlerin çalımına bakarız. Şimdi o anlarda, 8 yaşında solo atan, 4 yaşında ritim çalan, 12 yaşında ilk bestesini yazıp çalan genellikle batı, ama azımsanamayacak bir kısmı ise doğuda olan, babaları tarafından video alınmış yeni virtüöz çocuklara rastgeliriz öyle böyle. Ben bu konu hakkında baya düşündüm. İlk başta sanatı, daha sonra müziği, sonra teknikleri, insanın beyin loblarını bile araştırdım. Tekniğin önemine kafa yordum, aynı zamanda ise tekniğin salt önemli olmadığını(çoğu insan teknik önemli değil önemli olan ruh diyip, işin teknik yönünden kaçmak veya zorlandığı şeyi yapamadığını direk kabul etmeyerek meşrulaştırma eğilimde olabilir ) düşündüm. daha sonra müziksel anlamda ve o bahsettiğimiz ruhani -kimine göre duygusal, kimine göre sanatsal- tabanı yakalamada insanı salt teknik yanında, ayırıcı gücü var ayrıcalığı var mı diye düşündüm. yani bir beste yaparken, bir ensturmanı elimize alırken, hangi durum ve şartlarda sanatsal kimliğimizi ortaya koyuyoruz? bu tekniğin gelişimiyle özgürleşen parmaklar ve beyin sayesinde mi oluyor ? ya da tekniksiz, tekniksiz derken - sıfırdan değil - teknikler konusunda pek ustalaşmadan, hissiyat ve ruh durumuna göre mi müziğin sanatsal kalitesi artıyor? şimdi bunlardan bahsetmemin nedenini şu videolarda bakalım;

  Luis galang, 12 yaşında. Bu çocuk, daha 22 yaşlarında sahneye çıkamamış insanların bulunduğu iyi gitar çalan dünyada, 12 yaşında sahneye çıkmış. Ve bunun yanında, kolay kolay çalınamayacak, en azından o yaştaki bir insan için baya zorlayacak steve vai - tender surrender adlı parçayı canlı yorumlamış ( 5 ten fazla medya gösterilmesi olmadığı için digerlerinin linklerini attım)  ikinci videom, yaşını tahmin edemediğim, ama bir çok kişinin bu teknikleri yıllarca piyano çalışması dahilinde yapmasına karşın, kendisi bu seviyeye ulaşmış.  bir başka video. Sungha Jung. Bu çocuğa sanatsal yönden düşük diyemeyiz. Daha 20 sine gelmeden 1 albüm çıkarmış, albümlerin bazıları mistik isimler adlandırmış. Bu videoda daha 8 yaşında. Kendisi, şarkılarına kendi yorumunu getirerek coverlamış.  Bu kızımız, 10 yaşında. kendisinin 7 yaşında çaldığı videolar olmasına karşın şimdi 10 yaşındaki videosunu paylaşıyorum.
  bu çocuğa yaş bile verilemez. göze çarpan detay, ritim duygusu. Halen yavuzcan çetinin, bir röportajında kendisinin ritim sorunu olduğu dile getirmiştir.

  RACER X "Scarified" Cover / Li-sa-X (Japanese 8 year old girl)

  yine 8 yaşındaki japon kızımız.  buda bir 10 yaşında

  João Vitor Uchoa (10 years) - Guitar Solo link burada

  hadi onu bunu geçtim, 7 yaşında, ben daha okumayı zor sökmüştüm. Alttaki linke tıklayın.

  Lucciano Pizzichini 7 YEAR OLD GUITAR MASTER

  daha böyle videoya konulmamış, nice videolar var.
  Şimdi sonuca gelelim;
  -çoğu insan, müzik yapmayı, bir şekilde sanat ile ilişkilendiriyor. kimisi, bu olaya daha matematiksel ve tekniksel yaklaşıyor. Ama tabi ki, her ikisi müzik ile ilgilenen kesimin, ortak noktası müzik sevgisi.
  - müzik yapanlar arasında, pozitif rekabet denilen bir olgu vardır. Bu kelimelerle veya kavramda açıklanamaz. Yani inkar etmeyelim, hepimiz bir şekilde "iyi" sıfatına layik olmak, hatta mümkünse kendimizi o en üst mertebede ulaşmak isteriz. Şimdi, bu rekabet yıkıcı değil, aksine gaza getiricidir. Birçoğumuz, bu gazla asılır ve hayalimizdeki kurduğumuz imaja daha da yaklaşmak ve kendimizi ifade etmek için. Şimdi, aramızdaki var olan rekabetin bir dereceside olabiliyor. Benim merak ettiğim, bu yeni gelen, teknolojik imkanlar (çok önemli), gitarların ele avuca ulaşımı ve gitar, amfi alımının kolaylaşması. Ses ve hopörler sisteminin kalitesi ve kulaklıklar gibi yeni nesil diye adlandırılan bir çok insan, bu konuda şanslı olduğu gerçeği var. fakat ergümanım şu, bu şanslılık, aradaki sanatsal farkı derinleştirip aramızda uçurum oluşturur mu? yani sanatta hiyerarşi var mı?
  o halde biz daha -do-re-mi diye uğraşırken, bu yeni insanlar, gerek şartlar ve gerek beyinlerinden tut, küçük yaşta ruh doygunluğuna kadar herşeyde bizden önde olmuş oluyor mu olmuyor mu ?
  - yani aramızda şimdi 25-30 yaşında insanlar var. 20 yaşında insanlar var. Bunlar emek veriyor, 10 sene daha çalışıyorlar. 30-35 yaşlarına geldiğinde, kendilerini belli bir birikmişlik olarak adlandırılan bir seviyeye geliyorlar. Fakat bu seviyede, birde bakıyorlar ki, uğruna uğraştığı bir teknik, durum ve armoni bilgisine gelmiş bir 16 yaşındaki insan çocuk geliyor. (yukarıdaki çocuk diyelim 10 sene sonraki halini düşünün )
  bu büyük şahsın, aklındaki kendi motivasyonu nasıl olacak ? kendi yaptığını sandığı tekniği, 8 yaşında çocuk yapıyorsa ?. bu durumda önemli olan hızlı çalmak değil diyebiliriz. ya da bu yeni virtüözleri reddebiliriz. ama bir şekilde, gitgide çoğalan, zuhal müzikte bile 9-12 yaşlarıdan gitar alımında patlama noktası yaşanan bir dönemde, bu gerçeği değiştiremeyiz.
  - eskiden bu derece bir fark yoktu. Yani imkanlar dahilinde belli olaylar olurken, şimdi artık her evde gitar, her evde müzik ile ilgilenen insanlar oldu. Tabi ki, bu durumun daha farklı sebepleride var. eskidende, böyle yetenekli insanlar vardı. Ama gerek dünyanın nüfus artışı, gerek haberleşmenin ve iletişim araçlarında gelişme ve bilgiye ulaşım. aradaki uçurumu gitgide arttırdı. kabul edelim. Müzik bile, artık dillere "küçük yaşta başlamak önemli" sıfatına maruz kaldı. Hatta bu zorlaşan dünyada, 20 yaşında gitara başlayacak insanlara da şimdiden "daha küçük yaşta başlasaydın daha iyi olurdu" gibi söylemler çoğaldı. Daha demin bahsettiğim "pozitif rekabet" durumu, iyicene derinleşti. Gerçekçi olalım.
   
  BrainPoor, antbalci, Hz.Zeus ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 2. İnsanların kendi potansiyelini olabilecek en iyi biçimde kullanması gerçekten önemli.
  Ama en iyi = "en üst düzeyde teknik sahibi" olunca işler çığrından çıkıyor.
  Çok erken yaşta çok üst düzey teknik sahibi olmuş müziyenler var. Klasik müzik yorumculuğunda bu özellikle önem kazanıyor. Ancak popüler müziğe baktığımızda ardında iz bırakanların bunlar olmadığını görüyoruz. Bugün insanlar dönüp dolaşıp Hendrix, Beck, Clapton, Page, Blackmore vs... üzerinden konuşmadan edemiyorlar. Caz için de bu halen geçerli. Bir Wes Montgomery'nin spontanlığı, virtüöz gitaristler tarafından bile yakalanamıyor. Dahası, bu virtüözlerin hiç birinin, söz gelimi Bob Dylan gibi büyük şarkı yazarı-ozanların yanında bir değeri kalmıyor.
  Özgün olmak, kendin gibi olmak, kendini başkaları ile kıyaslamadan kendi potansiyelini açığa çıkarmak tüm sanat dallarında çok önemli.
  Kendi hesabıma ben, bunu çok daha önce anlayabilmeyi umardım. Benim kuşağımda gitar çalan pek çok insan bu kafa ile, 80lerin teknisyen gitaristleri ve Shrapnel firmasının lanse ettiği virtüözlere heves ederek gitara başladı. Sweep yapamayan, 200 metronomda 16'lık çalamayan, tap-legato tekniklerini kullanamayana gitarist gözü ile bakmıyorduk:) Pentatonik çalmak pek bir basit gözükürdü, diminished 7'li sweeplerinin yanında hiç havası yoktu:)
  Bugün ise ben kendimi 60-70'leri yeniden keşfetmeye çalışırken buluyorum. 80leri çalışırken kazandığım teknik ise bana bazen engel bile oluyor.

  Uzun lafın kısası: Mesele virtüözleri reddetmek değil, kendimizi başkaları üzerinden tanımlamayı reddetmek. Yapabileni takdir ederken, kendimize de haksızlık etmemek. Bu da teknik kafası ile olmuyor. O kafa ile gidildiğinde, yapılan şeyin değeri sadece bir başkası gelip daha üst düzeyde teknik sergileyene kadar sürüyor. Ama müzik bu değil. Çünkü insan sadece teknik becerilerinden ibaret bir varlık değil. Tekniğin sadece bir araçtan ibaret olduğunu hatırlamak gerekiyor. Teknisyenlik amaç haline geldiği zaman, müziğin içi boşalıyor ve anlamını yitiriyor.

  Bu konu üzerine daha da uzun yazabilirdim, ama benzer şeyleri başka yerlerde yazdım zaten. Müzisyenin kırılgan egosu, onay arama ihtiyacı, vs... gibi şeylere karşı durabilmesi, teknisyenlikten çok daha önemli. Çünkü insanın kendini keşfetmesi için önce bunları aşabilmesi lazım. Sizin de "Yani inkar etmeyelim, hepimiz bir şekilde "iyi" sıfatına layik olmak, hatta mümkünse kendimizi o en üst mertebede ulaşmak isteriz." gibi genellemelerinizi bu anlamda yeniden düşünmeniz gerekiyor bence.

  Bu noktada sözlerden çok daha etkili olabileceğini düşündüğüm bir video ile sonladırayım mesajımı. Egosundan arınmış, kimsenin onayına ihtiyaç duymayan ve sadece kendini ifade etmek ile ilgilenen bir müzisyen nasıl olur diye merak edenlere hitap edecektir illa ki:
   
  inhumanform, zelfor, Hz.Zeus ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 3. yorumunuz için teşekkür ederim. zaten burada bir ergüman savunma değil, aksine münazara ve akıl yürütme tabanlı bir başlık olduğunu anlamışsınızdır umarım.
  " Yani inkar etmeyelim, hepimiz bir şekilde "iyi" sıfatına layik olmak, hatta mümkünse kendimizi o en üst mertebede ulaşmak isteriz. " burada demek istediğim nokta, zaten müzisyenin kendini gerçekleştirmesi. Bu iyi ve en üst mertebe, kendini gerçekleştirmek anlamında. Yani, başkaları tarafından beğenilip konuşulmaktan aksine, kendi varlığının ihtiyacı ve getirdiği sorumluluk ışığında kendi için en iyi duruma ulaşma kapasitesi. Kendi adına ve müzik yaratıcılığı adına ulaşma durumu. Unutulmamak, hatta 100 yıl sonra konuşmak değil. ayrıca insanların seni iyi olarak adlandırması değil. Keza şu anda justin bierberin en çok izlendiği topluluk ve dünya düzenindeyiz. Demek istediğim, biraz içsel ve kendi durumunla alakalı, o en iyiye ulaşma durumu.
  bu en iyiye ulaşma durumunu, daha bu yukarıdaki bahsettiğim gençler, gerek teknik, gerek ruhsal ( siz sadece teknik üzerine yaptığım yorum üzerinden değerlendirmişsiniz) daha avantajlı durumda olduğu hakkında düşünüşüm ve akıl yürütme yazım. Bunun yanında, sizin bahsettiğiniz egosuzluk vs gibi müzisyen kimliğiyle örtüştürdünüz ve ideallik üzerine kurduğunuz durum dahi, bu yukarıda paylaştığım küçük müzisyenlerin, daha yakın ve kendine gerçekleştirmesine olan durumu.

  "Bir Wes Montgomery'nin spontanlığı, virtüöz gitaristler tarafından bile yakalanamıyor. Dahası, bu virtüözlerin hiç birinin, söz gelimi Bob Dylan gibi büyük şarkı yazarı-ozanların yanında bir değeri kalmıyor. "
  olay değeri kalıp kalmaması, genel anlamda zaten bahsettiğim konu olmasının yanında, bugün o büyük şarkı yazarın bob dylan'ın, youtube ve dünyada küçük yaşına rağmen en çok para kazanan ve tıklanmada rekor üstüne rekor kıran, bu dönemin "justin bieber" tufanının takipçileri arasında bob dylan önemli bir konumda bile değil. Buna takiben virtüözleri saymıyorum bile. Yani, siz "unutulup unutulmamak" gibi kavramlar bahsetmişiniz ama en temel mahiyette, bahsettiğim benim bu değil.

  Benim bahsettiğim, kendi ruhumuzda oluşturduğumuz o imaj, istek, arzu ve müzik tutkusuna ulaşmada, ( ister bunun sonucu egosuzluk, ister kendi halinde, isterse belli sıfatlar, isterse bir ağacında altına dinginlikle tek başına müzik yapmak olsun) bu duruma daha yakın olduğu fikri. bu yukarıdaki videodaki insanların, bir şekilde, hem "RUHEN" hemde teknik olarak daha yakın olabilme potansiyeli hakkındaki bir tartışma. Ve bunun yanında "sanatta hiyerarşi var mı?" sorusunu sormam. bir kısmın cevabını almakla beraber, başka insanların yorumlarını da merak ediyorum.
   
  benimadim26 bunu beğendi.
 4. Öncelikle size pazarlamadan bahsedeyim. Pazarlamada değişik rekabet yöntemleri vardır. Ve ekonominin herhangi bir dalını okuyan veya ilgilenen herkes bilir ki bu rekabet yöntemlerinden en son, ama en son uygulanması tavsiye edilen yöntem fiyat indirimidir. Cahil insansa rekabeti direkt bu zannetmektedir. Müzikte de aynı şey geçerli. Müzik dinleyicisi olarak olgunlaşmamış insanlara göre hız=iyi gitarist. Can sıkmamak lazım. Ben 30 yaşındayım, 15 yaşındayken internet ciddi anlamda hayatımıza girdi. O zamanda vardı bu tarz çocuklar sonradan bir iki tanesi aklıma geldi takip edeyim diye en fazla olabildikleri meşhur birilerinin arkasında enstrumanistlik yapmak. Yani bu insan evlatları özel olarak yetiştirilmesine, teknik seviyeleri (icracılıkları) çok iyi olmasına rağmen, ruh (müzik doygunluğu/kültürü) olarak yaşıtlarından çok ta önde değiller. Özellikle son dönemde uzak doğu ve hindistandan çıkma sebepleri de oradaki toplumların müzik kültürlerinin artması değil, bu çocukların, farklı projelerde kullanılarak, ailelerine ciddi paralar kazandırabileceğinin anlaşılması. Avrupadaki gibi "çocuğum, gelişimi için müzik öğrensin" durumu yok yani.
   
  benimadim26, Furkann, Kutay_ ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 5. yorumunuz için teşekkürler öncelikle;
  her ne kadar bazı yorumlara katılsam da, bazıları genelleme içerdiği görülüyor.
  bende sosyolojiden bir örnek vereyim, sosyoloji araştırma ve yöntemlerinde,araştırma konusunun ve probleminin belirlenmesi vardır. Araştırma konusunu anlamayanlar, problemi çözme aşamasında eksik bilgi verir ve büyük ihtimalle araştırması yanar.

  "teknik seviyeleri (icracılıkları) çok iyi olmasına rağmen, ruh (müzik doygunluğu/kültürü) olarak yaşıtlarından çok ta önde değiller "

  şimdi bu durum, çok karışık. Keza ruhsal doygunluğa ulaşmak için her insan durumu farklı olabilir. Yukarıda arkadaş bahsetti zaten. Bu insanların, o doygunluğa ulaşma sınırının yüksek olup olmaması üzerine bir konu. Kendini gerçekleştirme veya emellerine ulaşma üzerindeki kendi ruhsal tutkusu.(isterse sweep picking yapar süratle, isterse inanılmaz soft şarkı yapıp, ruha ve sanatsallığa yönelir - isterse denizin kenarında balıklara müzik zevki yaşatır.)

  Demişsin ki, "başkalarının arkadasın enstürman çalmaktan öteye" gidemiyorlar. Keza ben araştırdıklarım böyle bir durum görmeme rağmen elbet sizin bahsettiğiniz tarzda olanda vardır. Öyle bile olsa, olay popülerliğin dışında o durumdaki insanların yetenekleri çerçevesinde gerçekleşmiştir. Daha zaman var. Keza bu videodakilerin bir çoğu, 1999-2005 arası doğumlu insanlar. Belki pişme aşamasındalar. Bu aşamadan sonra, gerekli icrate ve sanatsallığa ulaşabilecekler mi ? o zaman göreceğiz.

  Birde ruhsal doygunluk denilen olay, herkes de değişmekle beraber, toplumsal kültürün yapısına göre bile şekillenmektedir. "Aha bu adam ruhsal/müziksel doygunluğa erişmiş demek" belli bir nebze taraflı ve eksik bir bakıştır. Müziksel anlamda ise, ruhsal doygunluğa bu çocukların hem çalarak, hemde dinleyerek normal bir insandan küçük yaşta başladığı için daha çabuk olduğuna inanıyorum. Demek istediğiniz ruhsal doygunluktan kasıt, yaratıcılık ise durum tartışılır. Ama zaman geçmesi lazım. 8-15 yaş arasındaki çocukların, ileride neler göstereceği bilinemez.

  son cümledeki özellikle ticari olaylar üzerine ailelerin bu durumda popülerite arttırma çabasında olduğu fikrine katılıyorum.

  mesela bu video, teknik anlamdan çok yüksek bir kişi olmasına rağmen, soft kendi şarkılar yapan bir çocuk. Sungha Jung.

   
  antbalci bunu beğendi.
 6. Kusura bakmayın, ama konuşur gibi yazan üslubunuzu anlamakta zorlanıyorum. İmlayı biraz daha özenli kullanırsanız (özellikle cümlelere büyük harf ile başlamak ve virgül kullanmak konusunda hassas olur ve nesne-yüklem uyumuna dikkat ederseniz) ve fikirlerinizi biraz daha somutlaştırırsanız kendi hesabıma çok sevinirim. Bence fikirleriniz daldan dala atlıyor, tam olarak ne söylediğinizi bu ikinci mesajda anlayamadım. Önce genç nesil harika çocuk icracılar konusunda ne hissetiklerinizi yazarken şimdi birden Justin Bieber eleştirisi filan... Karışmış işler. Bence henüz kendiniz de çok somutlaştırmamışsınız fikirlerinizi ve gelen yanıtlara göre reaktif oluyorsunuz. O yüzden de fikirler bir noktadan diğerine uçuşuyor gibi geliyor.
   
  Son düzenleme: 30 Ekim 2015
 7. Bu durumun çocukların aynı anda birden farklı lisanı kolayca öğrenebilmeleri ile ilgili olabileceğini düşünüyorum. Yetişkinliğe yaklaştıkça yabancı dil öğrenmenin git gide zorlaştığı gerçeği gibi bence müzik lisanını ve bu lisanın aracı enstrümanları kullanmayı öğrenebilme yeteneği de azalıyor.
  Yukarıdaki örnek videolara bakarsak, yetişkinler enstrüman çalarken çok fazla duygulanıyor, anlık endişe, başarı, gerginlik ve haz duyguları eş zamanlı olarak yüz ifadelerine ve beden dillerine yansıyor. Fakat çocuklar neyi başardıklarından habersiz, sakin sakin takılıyorlar. Yürümek, su içmek veya tv izlemek neyse enstrüman çalmak da onlar için o kadar normal gibi.
   
  BrainPoor ve benimadim26 bunu beğendi.
 8. Bence rekabet ana motivasyon noktası değil. O rekabet müzik çalanlar arasında belki vardır da müzik yapanlar tam tersi onları gerçekten etkileyen insanları tahmin edemeyeceğin kadar çok severler. Bu obsesif bir yarış değildir müzik yapmak yada iyi olmak zaten böyle düşünüyorsan müzik yapamazsın. Konuşmayı öğrenmeye benzer neyi duyarsan onu konuşursun ve kendini ifade etmeye çalışırsın . Bu adamlar da olay bu. Etkilendikleri kişiler onlara bir yol göstermiştir. Kendilerini müzikal olarak ifade etmenin yolunu ve bu kendi düşüncelerini ifade etmede başarılı olan kişiler o nasıl çalıyor aman ondan iyi çalayım derdinde değillerdir. Örneğin Satriani aman Vai benden iyi çalıyor ki teknikal açıdan öyledir diye sence bir eksiklik hissediyormudur ? Ana motivasyon noktası müziğin kendisi olmalıdır başkalarının teknikal becerileri değil.
   

Bu Sayfayı Paylaş