Lambali Amplifikatör Yapmak Ve Sonuçlari

Selamlar herkese,
Elde avuçta nekadar amplim varsa satmistim ve bayagi bir süredir ampli olmadan idare ediyordum (preamp ve vst ile).
Uzunca bir süredir kendime bir tane power ampli yapip eldeki preamplarla kullanayim diyordum ve sonunda ingiliz bir firmanin DIY kitlerinden birinin yanlizca çikis katini yapmaya karar verdim ve yaptim, ampli oldukça basit 1 adet 12ax7 ile peamp kati ve çikista ise EL84,EL34 yada 6V6 ile çalisan bir ampli, semasi ve yapim asamalari internette mevcut, ben komple set almayip sadece gereken direnç,kapasitör vs aldim, birde ilk kez turret boardi kendim yapip denedim çok iyi olmadi ilk denemem, preamp katinida sonradan ekledim, zaten fazla bir sey tutmuyordu fiyat olarak.
Kendi preamplarimla kullanabilmek için birde seri FX loop aldim TubeTown dan ve onuda monte ettim ve sorun çikardi bu bana, bir tane DPDT anahtar koydum bypass yapip sadece amplinin kendisini gerekincede fx loopu kullanayim diye ama normalde iki giristen birisi çalismasi gerekirken ikisi birdende çalisabiliyor buda çözümleyemedigim bir sorun yaratti.
Aga sen burada hata yapmissin diyen olursa can kulagi ile dinlemekteyim.
Amplinin semasi
n5xsch2.jpg

Burada ise FX loop devresi
https://www.tube-town.net/info/datenblaetter/kits/tt-fxlooplnd150.pdf
Burada amplinin kendisi 0-5 watt arasi çalisirken dB ölçümü yaptim

Burada ise FX loop sorunu

Amplinin görünümü
azguie.jpg
azguie.jpg

FX loop girisi
96j9s1.jpg

Turret board ve FX loop devresi
s3nh34.jpg

Elinize sağlık. Keyifli bir projeye benziyor.

DPDT'yi bağlama şekliyle ilgili bir sıkıntı olabilir belki. Tone Stack Çıkışı: TS olmak üzere aşağıdaki gibi bir şekilde bağlanıyor DPDT herhalde?

FXIn FXOut
TS VR5
VR5 X

Ayrıca DPDT'yi ben olsam kablo boyunu kısaltmak için arka tarafa bağlardım.

Ve mevcut preampleriniz için buffer'lı effect loop'a ihtiyacınız da olmayabilir. Direkt bağlanabilir muhtemelen.

Öte yandan kendi amplilerim için ben kleinulator (J201’li bir dumbleator gibi) benzeri harici bir buffer yaptım. Çok memnunum. Devre 32V civarında bir voltajla besleniyor ve headroom açısından bir sıkıntı yok. Yani effect loop’da illa B+ olacak diye de bir şart yokmuş aslında. Bu da tavsiye edebileceğim bir proje.

Amplinin genel durumuyla ilgili herhangi bir teknik sıkıntı yoksa, ampli layoutu ile ilgili konulara girmeyeyim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Tesekkür ederim, DPDT anahtarinda sorun olabilir diye iki kez kontrol ettim ama sorun gözükmüyor anahtarda ama iki gündür turret board,sasi delimi,lehim,kablo derken hata(lar)da yapmis olabilirim tabi, baglantiyi aynen su sekilde yaptim
2ptuoeo.jpg

3 nolu ayak tiz potundan gelen kablo 4 nolu ayak master potuna giden kablo
1-2 kisa devre
5 nolu ayak FX loop in 6 nolu ayak FX loop out
DPDT anahtarini öne alma sebebim her seferinde elimi amplinin arkasina uzatmadan kisa yoldan bypass yapabilmek, iki tane jack ilede yapmayi düsündüm aslinda ama sonradan vaz geçip FX loop devresini aldim (250/400V a kadar B+ kullanilabiliniyor)
Bu amplifikatör aslinda sadece power amp olacakti preamplarimi kullanmak için, preamp katindaki tonun pek önemi yok ama gain arttikça plexi tarzi ton veriyor ve rock için çok uygun bir preampli.

Bu şekilde bağladıysanız aslınca çalışması lazım. Anladığım kadarıyla yüksek volümlerde de osilasyon ve dip gürültüsü gibi ciddi de bir sıkıntınız yok. Bağlantı sorununuzu da bir şekilde çözersiniz mutlaka.

Şasiniz yeterince büyük, güç trafosu da yeterlidir sanıyorum. Daha sonra bir tane daha 12ax7 takıp preampta bir kaç değişiklikle JCM800 benzeri bir şeye de dönüştürebilirsiniz.

Son düzenleme:
Nomalde FX loop yokmus gibi çalismasi gerek DPDT anahtari ile ama yinede sinyal aliyor çikis kati, bunu hala anlamis degilim, EQ baglantilarini bir kez daha kontrol edecegim.
Ampliyi ilk çalistirdigimda osilasyon vardi OT B+ girisini ters çevirip o sorunu çözdüm, ardindan dip gürültüsü vardi onuda negatif baglantilarimi ve topraklama baglantilarini yenileyerek büyük ölçüde azalttim ama yinede gain son çeyrekten itibaren dip gürültüsü duyuluyor.
Aldigim güç trafosu 0-5 watt olan için kullandiklarinindan degilde 18 watt olanin diger projenin trafosunu aldim, asil amacim amplinin çikis katini push-pull ile 15-20 watt arasi yapmak.

Ağabey şimdi bütün mesajları okumadım ama bir yanlış var ortada: Eğer SEND ucunu ekolayzer çıkışından doğrudan alıyorsan yanlış yapıyorsun. DPDT anahtarı, kalitesine de bağlı olarak, açık durumda bile 1-10Mohm direnç gösterir. Senin güç katının giriş empedansı ise 1Mohm. Yani anahtar açık iken bile anahtar sayesinde gerilim bölücü oldu. Sinyal alması gayet normal bu açıdan bakınca. Anahtardan önce bir buffer/izleyici yapman gerekebilir.

Gürültü için şunu söyleyebilirim: Yaptığın kablajdan bir şey anlaşılmıyor ama besleme devresi toprağı ile pre devresi toprağının nerede birleştiği önemli. Herhangi bir yerddn "Burası toprak" diye alıp getiremezsin. Loop oluşturma riski oluyor.

Son düzenleme:
Bunu hiç düsünmemistim, anahtar çok kaliteli degil ama sinyalin alinmasi isini anlayamamistim düz mantik ile.Anahtardan önce buffer isini bir deneyecegim.
Kablolama biraz arap saçi görünümlü :wacky: ama onlarin sebebi EQ potlarinin ve anahtarlarin kablolarini henüz toparlamadigimdan kaynaklaniyor, güç katinin eksi çikislari ile sinyal katininki ayni kablo üerinden almamaya özen gösterdim, turret board altinda üç adet sasi baglantisi var giris ve çikis sinyali topraklamasi ile güç kati topraklamasini ayri tutmaya özen gösterdim.
Topraklamada bir sorun var, çünkü gitarin tellerine dokununca dip gürültüsü yüksek gainde %70 azaliyor, evdeki priz topraklamasinda yada benim amplide bir sorun var.

Bendeki miyama'lar kapalı durumda direnç değeri göstermiyor ama programci_84 haklı olabilir tabii. Belki switch ve bulunduğu pozisyonun etkisi vardır.

Marshall'ın reissue modellerinde buffered effect loop'u devreye sokma çıkarma şekli master volume'den sonra. Onu da deneyebilirsiniz. Örnek olarak 2203 ve loop şemalarını da buraya ekliyorum.

Loop - Copy.jpg
marshall_2203_reissue_sch.pdf_1.png

Cathode biased push pull yapacaksanız herhalde çıkış trafosunu da değiştirip yeni layout yapacaksınız zaten. Amplinin önceden layoutunu belirleyip temiz çalışırsanız sorunlar azalır mutlaka. Ayrıca single ended amplilerde gürültü push-pull'lara göre biraz daha fazla olacak zaten. Kaçarı yok.

Topraklama ile ilgili olarak da eğer bakmadıysanız Merlin'in yazısına bir bakın isterseniz. http://www.valvewizard.co.uk/Grounding.pdf

Ben de tüm amplilerimde 3 noktadan topraklama yaptım ve dip gürültüsü açısından hiç bir sıkıntım yok. Fişin dibinde, ampli input'u yakınlarında preamp bus için ve de kalan her şey için güç trafosu yakınlarından bir star ground. Ancak star ground'da topraklama sırası da sonucu etkileyebiliyor. Örneğin filaman voltajının center tapı önceden bağlanmazsa dip gürültüsüne sebep olabiliyor.

Son düzenleme:
Devre semasi için tesekkürler, ancak 30V için ayri bir güç kaynagi gerekecek ve elimdeki trafo sadece 0-190-270 ve 6.3V saglayabiliyor, yakin zamanda push-pull ampliyide yapacagim ve onun için gereken malzemeleri alana kadar en basiti bu sekilde kullanip daha sonra FX loop devresini push-pull amplide kullanip 5 watt olani fx loop olmadan kullanabilirim.
Grounding yazisini bilgisayarima kayit ettim, çok yararli olacak bundan sonraki projelerde.

Bendeki miyama'lar kapalı durumda direnç değeri göstermiyor ama programci_84 haklı olabilir tabii. Belki switch ve bulunduğu pozisyonun etkisi vardır.
Siz tabii DC rezistans olarak bakıyorsunuz. Oysa burada bir alternatif işaret var. Ayrıca:
1- Frekans düşük değil, kHz mertebesinde. Anahtar açıkken bile kontaktlar da bir birine yeterince yakın. Dolayısıyla kontaktlar, kalitesine bağlı olarak, anten gibi davranabilir.
2- Kaynak (SEND) tarafında yüksek empedans var (neredeyse VOL potunun değeri kadar), hedef (RETURN - PA girişi) tarafında da yüksek empedans var (1M). Bu kadar yüksek giriş empedansı, çok güzel işaret çeker. Bunun güzel bir örneği, high gain amplilerde gitar girişi jakının oynak (jak takıldığında hareket eden) ucunu boşta bırakınca duyacağınız gürültüdür mesela. O yüzden amplifikatörlerde giriş ucu, jak takılmadıysa toprakta, jak takılınca da jakın canlı ucuna bağlanacak şekilde yapılandırılır.
Dolayısıyla alternatif işaret, küçük bir miktarda da olsa atlıyor.

Marshall'ın reissue modellerinde buffered effect loop'u devreye sokma çıkarma şekli master volume'den sonra. Onu da deneyebilirsiniz.
Zaten Master Vol potundan sonra direkt SEND çıkılırsa, SEND'in çıkış empedansı hem yüksek olur, hem de ses ayarlandıkça değişir (VOL potunun toprağa bağlı olmayan kısmı). Oysa biz her zaman çıkış empedansının düşük, giriş empedansının yüksek olmasını isteriz. Bülent Ağabey'in yaptığı hata da bu noktada başlıyor. Verdiğiniz şemada da zaten adamlar buffer ile çıkmış.

Son düzenleme:
Zaten Master Vol potundan sonra direkt SEND çıkılırsa, SEND'in çıkış empedansı hem yüksek olur, hem de ses ayarlandıkça değişir (VOL potunun toprağa bağlı olmayan kısmı). Oysa biz her zaman çıkış empedansının düşük, giriş empedansının yüksek olmasını isteriz. Bülent Ağabey'in yaptığı hata da bu noktada başlıyor. Verdiğiniz şemada da zaten adamlar buffer ile çıkmış.

Anlamadım. Marshall Reissue buffered effect loop ile Bülent Bey'in uygulaması arasındaki temel fark Marshall'ın buffered loop'u MV'den önceye değil sonraya koyması değil mi? Marshall'ın effect loop'u da DPDT ile devreye sokulup çıkartılabiliyor ve buffer da switch'den sonra gibi görülüyor.

Son düzenleme:
Devre semasi için tesekkürler, ancak 30V için ayri bir güç kaynagi gerekecek ve elimdeki trafo sadece 0-190-270 ve 6.3V saglayabiliyor, yakin zamanda push-pull ampliyide yapacagim ve onun için gereken malzemeleri alana kadar en basiti bu sekilde kullanip daha sonra FX loop devresini push-pull amplide kullanip 5 watt olani fx loop olmadan kullanabilirim.
Grounding yazisini bilgisayarima kayit ettim, çok yararli olacak bundan sonraki projelerde.

Rica ederim. Tekrar effect loop yapmayın tabii. Kastettiğim effect loop'u master volume'den sonraya almayı denemenizdi. En kötü master volümü kapattığınız zaman preampten ses gelmeyecek.

Anlamadım. Marshall Reissue buffered effect loop ile Bülent Bey'in uygulaması arasındaki temel fark Marshall'ın buffered loop'u MV'den önceye değil sonraya koyması değil mi? Marshall'ın effect loop'u da DPDT ile devreye sokulup çıkartılabiliyor ayrıca.
Marshall'ın şemasında MV'den sonra W4 jonksiyonu ile loop devresine giriyor. Eğer loop devrede değilse W3 jonksiyonuna transit geçip güç katına ulaşıyor; eğer loop devredeyse TL072 ile kurulan opamp-buffer'a girip SEND ucundan çıkıyor. Yani SEND ucunun çıkışı, opamp-buffer sayesinde düşük empedans oluyor. Bülent Ağabey de MV'den sonra çıkıyor ama arada bir buffer yok.

Marshall'ın şemasında MV'den sonra W4 jonksiyonu ile loop devresine giriyor. Eğer loop devrede değilse W3 jonksiyonuna transit geçip güç katına ulaşıyor; eğer loop devredeyse TL072 ile kurulan opamp-buffer'a girip SEND ucundan çıkıyor. Yani SEND ucunun çıkışı, opamp-buffer sayesinde düşük empedans oluyor. Bülent Ağabey de MV'den sonra çıkıyor ama arada bir buffer yok.

Ben de onu diyorum işte. W4 ve W3 arasında bufferdan önce switch yok mu (MV->Switch->Buffered Effects Loop->Switch-> Güç Katı) ? Bülent Bey'de de Tone Stack->Switch->Buffered Effects Loop->Switch->MV şeklinde değil mi?

Ama yine de bir gariplik var. SEND seviyesi, anahtardan sonra gerilim bölücü dirençler ile ayarlanmış. Bu dirençler sayesinde loop'un giriş empedansı yaklaşık 1M oluyor. MV'den sonra çıkıldığı için çıkış empedansı da, ses kısıkken yaklaşık 1M. Anahtar kıytırık bir şey olsa yine atlayacak. Anahtar kalitesine bağlı hale gelmiş burada. Bence çok da doğru bir uygulama değil açıkçası.

Switch'in AC geçirmesi konusunda da haklısınız. Ama bizim sinyal voltajlarında sanıyorum nispeten az geçiriyor. Buradaki temel sıkıntı sanki başka bir yerde gibi.

Kendi amplime DPDT ile devreye sokup çıkartılabilen (Tone stack'den hemen önceki güç katının katotuna) led'li bir kırpma devresi eklemiştim. Led de görülebilsin diye ön panele monte ettim.Amplimi JCM800 moduna aldığımda (İlk iki triod arka arkaya ve ikinci triod 10K'lık katot ile biaslandığında) çok güçlü sinyallerde, devrede olmamasına rağmen led'in çok çok hafifçe yandığını görüyordum. Ben bir tür endüksiyondan şüpheleniyordum. Ama muhtemelen sizin de bahsettiğiniz şekilde switch'in AC geçirmesi ile ilgili bir durum.

Marshall Reissue'nun effect loop'u muhtemelen çok iyi değildir. Sevenler var, sevmeyenler var. Çoğu Marshall'cı da effect loop'u hiç kullanmamayı tercih ediyor. Biraz ticari bir hadise tabii. Bazı müşteriler loop istiyor neticede.

Son düzenleme:
Kullandigim DPDT anahtar mutemelen çok kaliteli degil, iyi bir anahtar alip denemek kaliyor geriye, sonuç alamassam eger daha fazla masraf yapmadan fx loop devresini aradan çikartip bir sonraki push-pull projesinde kullanirim.

Buda amplifikatörün tonu, biraz plexi diyebiliriz sanirim en fazla klasik rock çalmaya çok müsait ama ondan sonrasi için elimdeki iki preampliyi kullaniyorum fx loop ile.
Aklima gelen ampliye yakisir kisa bir black sabbath klasigi, orijinal sarki üzerinde çaldim ama ginede amplinin tonu rahatça duyulabiliyor.
Kayit :5 watt ampli-celestion A Type-ATM650-Studio Projects V1-Focusrite PRO14-Reaper

Buda amplifikatörün tonu, biraz plexi diyebiliriz sanirim en fazla klasik rock çalmaya çok müsait ama ondan sonrasi için elimdeki iki preampliyi kullaniyorum fx loop ile.
Aklima gelen ampliye yakisir kisa bir black sabbath klasigi, orijinal sarki üzerinde çaldim ama ginede amplinin tonu rahatça duyulabiliyor.
Kayit :5 watt ampli-celestion A Type-ATM650-Studio Projects V1-Focusrite PRO14-Reaper

Hocam çok güzel olmuş tam soloya girerken gaza gelmiştim video bitti :D
Nereden aldınız acaba kiti?

Geri