Lambalı lambasız tüm ampliler hakkında...

Merhaba herkese,
Bu benim ilk mesajım çok heyecanlıyım,ellerim titriyor valla :D
Bu site gerçekten çok güzel ve faydalı(özellikle forum) yaratıcılarını tebrik ederim.
Soruma geleyim:
pek anlamıyorum bu işten,baştan belirteyim.

100 watt anfi alacağım kısmetse.
Marshall mg serisini düşünüyorum.
Marshallın bu serisi iyimidir,kalitelimidir.
Yoksa başka önereceğiniz marka ve modeller var mı?
Fiyat maksimum 750-800 dolar olursa iyi olur,çok yükselmeyelim.

Bir de anfiyi combo olarak mı almak iyi yoksa head ve cabin leri ayrı ayrı almak mı iyi.
Yani kalite farkedermi yoksa yine sonuç aynı kapıya mı çıkar.
örneğin:
marshall mg 100 watt head+cabin mi yoksa 100watt combo mu yoksa aynı kapı mı)

Neyse sizi daha fazla sıkmayayım.
Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
mesajın devamı

söylemeyi unuttum,
trash,speed hatta progressive tarzda çalıyorum.
gitarım fender stratocater.meksikada yapılmış bu gitar galiba,amerikan değil.
manyetikler:
bridge:s.duncan sh6
mid:s.duncan ssl1
neck:s.duncan sh5

Ben Kendi anfimi nasıl yaptıgımı anlatayım
1.iki adet Celestion Truvox 1225 30 cm 200/600 w hoparlör aldım
1225.jpg

2.ince mdf'den 90*45*40 kabin yaptırdım
3.kabin yüzeyini vinlex denen yapay deri ile kapladım
4.daha sonra bir adet yük koruma devresi yrleştirdim
5.kabin arkası tamamen kapalı önünde ise 7.5 cm caplı iki delik açtırdım 6.deliklerin iç bölümune plastik elektrik bandı ile yüzey oluşturdum..
7.Anfi olarakta camiden aldıgım dynacord marka lambalı anfiyi kullanıyorum
8.Anfi girişlerine 2 kanal 5 band eq ekledim aluminyum doğrama kaba yerleştirdim

Anfinin gücü 100w x 2 twin maliyeti 300 dolar...

yakında 4x12" vintage kabin yapacagım o zaman anfiyi tam anlamıyla kullanabilecegim....

eger becerebilirsen cok ucuza geliyor...
Bu anfime 1000 dolar veriyorlar....

abi çok güzel yazmışsın.
helal olsun sana ama ben bunu yapamam heralde.
Yani en azından Bursa'da bu işleri yapacak bir insan da tanımıyorum.
Tek başıma da kesin beceremem.
O yüzden hazır birşey alayım diyorum.
Gerçi bu sene üniversiteyi kazanırsam ve istanbul olursa belki birşeyler yapabilirim ama bu yaz başında bu işi halletmem lazım.
Bu sebeplerden dolayı hazır alsam daha iyi olacak.
Bilmem ne dersiniz artık.
Aklıma ve kulağıma en çok yatan Marshall mg 100 watt oldu ama bursa da deneyebileceğim pek bir çeşit yok.
Daha ucuza aynı kalite veya aynı fiyata daha yüksek kalitede bir şeyler tavsiye ederseniz veya marshall iyidir derseniz bana yeterli olacak.
Yaptığım tarzı ve ekonomik durumumu yukarıda belirttim.
Bir sorum daha vardı ama araştırınca kendim bir karar verdim galiba.
Head i ve cabineti ayrı ayrı alacağım.
Combo olarak alırsam 12" lik bir tane(100w) hoparlör oluyor içinde.
Ama ayrı cabinet alırsam 4x12"(100w)oluyor.
Ayrı ayrı alırsam (internet fiyatı)700 dolar,bütün alırsam 450 dolar diyor ama 700 dolar verebilirim.
Bilmem siz ne dersiniz?...

ya biliyorum çok soru sordum ama ne yapayım bir işe 700-800 dolar yatırmak için biraz düşünmek gerekiyor.

bi anfide 2x12" hoparlör var ikiside 50 watt lık.
Bu anfilerin durumu matematikselmidir yani 50+50 watt=100 watt eder mi?
ederse bu 2x50 lik mi iyidir yoksa bir tane 100 lük mü?

CrazyLead kardeşim sen ampli değil kabin yapmışın :) Ortada ne yaptığın bir preampli var nede power section :) Dynacord da ciddi bir markadır, yanılmıyosam tc electronics ile akrabalıkları vardı. Bizim burda camilerde startech, ümit elektronik fln kullanıyolar, hangi camiden aldıysan camiyi tebrik ediyorum.

Xerophyte 700-800 dolarını marshallın en dandik serisi olan MG lere yatırma bence. Biraz kafayı kullan 2. el düzgün bi jcm900 combo fln düşür bari ki işe yarar bir alet olsun. www.srvmusic.com a 2.el düzgün aletler düşüyor ara sıra bakarsın oraya ( Adına bakma kadıköy de bir yer :) ) Ben zamanında 1000 dolara jcm2000 TSL 100 ve 1960A cabin aldıydım 2. el :) Onun için sakla paranı elbet düşer bişeyler uygun fiyata. www.sahibinden.com a da göz at sık sık takip et haftada 1 yada 2-3 günde bir

Marshall ın AVT serisi nasıldır?
150 watt 4 kanal kafaya 739 dolar diyor bir site.
Bu fiyatlar türkiyede daha artmış olarak mı çıkıyor karşımıza?
Yoksa bu fiyatlara türkiyede bulabilirmiyiz?
AVT serisi iyidir derseniz bu 150 watt lık(bu da lambalı) kafayı alayım.İkinci el bi kabin uydururum burada ben,veya yaptırırım ne dersiniz?
Kaliteli bi cabin yapmak kaça mal olur?
Mesela yukarıda arkadaşımız bi örnek vermiş,o kaça mal olur?

Ya abi sen hiç AVT veya MG ile uğraşma Marshall'ın bence en adi serileri onlar çünkü AVT'nin üzerinde EFekt falan var onu aldınmı iş bitmiyo ki nekadar kaliteli olmasını beklersin FX'li amplinin ikincisi bide ona midi footcontroller alman lazım okadar paran varsa biraz daha kasıp "Ska" kardeşimizin dediği gibi git 2. el bi TSL yada DSL al marshall'ın bence en becerebildiği ton konusunda ki onlar bile kesmiyo bi süre sonra Bogner, Soldano, ggibi sağlam amplileri dinleyince...AVT ve MG den kaç bence...

ama abi 2.el de istediğin zaman istediğin modeli ha deyince bulamıyorsunki. Ben şimdi bir 100watt TSL kafa istesem kim bilir ne zaman nerede bulabilirim?
Bana önerebileceğiniz 2.el siteleri neler var?
Bu internetteki musicshoplardaki fiyatlara türkiye de bulabilirmiyim yoksa daha pahalı mı olur?(ne kadar)

İyi bir teklife benim jcm2000 tsl 100 ü satabilirim istersen :)
Kafa diye tutturma sana tsl122 buldum 900 dolara daha ne istiyosun, çok istersen onun altına bitane 4x12 kabin çakarsın. TSL 100 den eksiği yok fazlası var.

Hem inan bana kafa kabin kadar taşınması zor bir kombinasyon yok. İşim olduğu zaman 4x12 kabini nasıl taşıyorum bi ben bi allah bilir. Wagon arabanın arkasına tek bir açı ile girip yatarak sokabiliyosun kabini.

AVT serisinin eksiği : Sadece preamp section u lambalı valvestateler gibi.Power sectionunda lamba yok. Kısaca tam lambalı bir ampli değil, hybrid bir ampli. 2. eskiği üstünde dijital fxlerinin olması. Fxler kaliteli bile olsa ki değil; teknolojinin böyle koştuğu, DSP teknolojisinin bu kadar ilerlerdiği bir zamanda kim amplisine çakılı ve değiştiremeyeceği bir fx processor ister!?! Atsan atılmaz, satsan satılmaz, zayıf kullanılmaz, ve senden parasını alıyorlar.

Kabin yapmak almaktan daha ucuza mal olur o kesin, ama sağlıklı olmayacağıda kesin. Düşün fender prosonic in kabini neden ünlüdür? MDF den değilde çam dan olduğu içindir ( Kulaktan dolma bilgi, yanılıyo olabilirim çam konusunda :) )

Verdiğim linkteki TSL yi alırsan hem kabin masrafından kurtuluyosun, hemde gerçekten lambalı bir amplin oluyo.

Marshall amplilerin dünya üzerinde en ucuza alındığı ülkelerden biri türkiyedir. Amerika fiyatından daha ucuzdur türkiyede. AMa her istediğini istediğin an bulamıyorsun.

Lambalı bir ampli almadan önce şunuda düşün. Lambalı ampli başlı başına bir derttir.
1. Pahalıdır
2. Ağırdır, taşıması zordur, çok dikkat gerektirir. Taşırken belirli kuralları vardır. ( Okul konseri gibi bir ortamda yarım saat çaldıktan sonra koltuğunun altına koyup gidemezsin, taşımadan önce soğumasını beklersin )
3. Periyodik masrafları vardır ve bunlar pahalıdır. Ortalama 2-3 yılda çıkış lambalarını değiştirirsin ( Ortalama 100 dolar 4 tanesi ) 4-5 yıldada preampli lambalarını değiştirirsin ampli evden fazla çıkmıyorsa
4. Bu lamba dediğimiz parçalardan ( el34 ler) den şu anda türkiyede bulamazsın. Netten getirmeyede korkarsın çünkü hassas aletlerdir kargoda sallantıdan ömürlerinin yarısı gidebilir.
5. En önemli husus sound dur. Benim evimde komşularımı küfürle kavgayla eğitip koyun yapmış olmama rağmen, 100 wattlık lambalı amplimden doğru düzgün bir sound alacağım ses yüksekliğine ulaşamadım. Sebebi benim ampli ile aynı odayı paylaştığım sürece sese dayanamamam. Bir lambalı amplinin düzgün sounduna ( özellikle lead tonlarda ) kavuşması için çıkış katındaki lambalarında zorlanıp drive a girmesi gerekiyor, bunun içinde çok yüksek ses gerekiyor ( Bakınız, Danger Danger - Screw it albümü, track ? : Hey Andy, Crank It Up )
Hatta bunu düşük seslerde elde etmek için marshall power brake adında bir cihaz piyasaya sürmüştür. Amplinin speaker a gönderdiği gücün bir kısmını ısıya çevirerek power daki lambaların zorlanmasını sağlar bu alet ama onunda dez avantajları vardır. 1. 300 küsür dolardı bu alet. 2. Lamba ömrünü kısaltır. 3. Speaker cone distortionunda sound da etkisi olduğundan yine tam doğru şeyi elde edemezsin
6. Tamirinde başvurabileceğin adam azdır türkiyede. Ben bi ara çok sıkıntı çekmiştim ufacık bir sorun yüzünden 3-4 kullanamadım amplimi, 30 kiloya yakın kafa ile istanbulu turaladım defalarca ( Marşal kafa ile lahmacuncuda çekilmiş fotolarımız vardı :) )

Bunlar doğrultusunda kafa kabindi yüksek wattajdı yerine sana günümüzde ciddi şekilde ilerliyen modelleme teknolojisine biraz kafa yormanı öneriyorum . POD XT, sansamp serisi fln bir alet + naturel ses veren şişmeyen bir ampliyife sistemi ( Tech21 power engine 60 fln gibi mesela !?; yada direk bir PA ) Hem kayıt yaparken başın ağrımaz hemde canlı işin olursa koyarsın gitar kılıfının ön gözüne taşırsın aleti canavar gibide soundun olur barda konserde fln. ( okadar uğraşıyorum kayıt işleriyle, hayatımda 1 kere kullandım amplimi kayıtta, ondada elektro-bağlama kaydediyoduk :)

Biraz kafan karıştırdım tahminen, kolay gelsin sana :)

Ska turnayı yine tam gözünden vurmuş :)

İster yeni, ister ikinci el, lambalı bir cihaz alıyorsan mutlaka onunla beraber lamba yedeklerini de alacaksın, hiç vakit kaybetmeden. Artık EL34 mü olur, ECC82-83 mü olur ne ise üzerindekiler.

Lambalının sesi de başka bir cihazdan çıkmaz be...

ya ben şimdi senin bu yazdıklarından şunu anladım:
MG ya da AVT serisi alma,yani en azından fx li bir seri alma.
Hybrid amfi alma,lambalı al-mesela tsl122
ama bir taraftan da şunu anladım,power lambaları çok dertlidir,türkiyede bulunmaz,yurt dışından gelmez ömrü azalır,bakımı,taşıması zordur.
Şahsen benim,bu anlattıklarından sonra,lambalılardan gözüm korktu.
Yani ne bileyim lambalı çok dertiymiş dedim kendi kendime.
Sonuç olarak ben ne alayım yaaaa imdaaatt!!!

Ya bir şey daha soracağım.
Bu amfilerde, örneğin 100wattlık bir amfiye 2 tane kabinle toplam 400 watt lık bir çıkış veriyorlar.
Bu gereksiz bir harcama değilmi?
Yoksa fazlası iyimidir?

tsl100 head i kaça satarsın satmak istesen?
Ya bir de ben tutturdum şimdi kafa kafa diye,sırf cabin i kendim yaparım daha cucuza gelir diye.
Ama tek kafa almamın bana getireceği artılar neler?
hep eksilerden söz ettik te.

ya tamam kardeşim kararımı verdim galiba.
skathesit cim bana biraz şu tsl 122nin(senin için 100) tonundan,kendisinden bahsedermisin?
rewievlarda okudum tonu için çok vintagee diyorlar.
Ben çok bass bir gitar soundu seviyorum,hatta bassın sesini çok rahat bastırıyor benim kullandığım ton.
speed metal falan yapıyorum.
bu amfi benim işimi görürmü ne dersin?
anlat bana biraz şu mereti.
900 dolar da baya ucuzmuş ya.
2000 dolar faln diyorlar sıfırına.
bişey olmuş olmasını alete.

amma yazıyorum ben de ya...
neyse hadi bekliyorum cevapları ve özellikle skatheistin cevabını

Ben kısaca eğer taşıyacaksan 60 watt lık bir amfi al derim. Genelde profesyonel kayıtlarda da kullanılırlar. Hem konserlerde mikrofonu dayadın mı iyi ses alır, hem de tek çalarken yeterince güçlü ses alırsın. Marshlall'ın spn modellerinden kullanmışlığım yok, onu anlatanlar anlatmış. Ama tüplü alırsan ses kaliten yüksek volümlerde de artar. Yoksa tüpsüz al oda iyidir. Marshall'larımdan biri 30 wattlık ve tüpsüz. Harika gaini var, thrash bile yaparsın rahatlıkla. Marshall iyidir. Götürür seni uzun yıllar.

taşımayacağım,stüdyoda kullanacağım alırsam eğer.
Bazı durumlardan dolayı özellikle en az 100watt istiyorum.
Ya şu vintage olayı çok aklıma takıldı.
Rewiev ları okuyorum tsl 122 ile ilgili,yazanların hepsi classic rock,blues falan yapıyordum diyorlar.
ban trash,speed yaparsam bu aletle,patlamasın sakın.
:)
ama bu okuduğum bluescuların hepsi 3. kanaldan hiç memnun değil.
çok fazla gain varmış,çok fazla distortion varmış,galiba aradığım kanal bu benim

Benim bildiğim jcm900 serisi ve eski tüpsüz valvestate serisi süper. Yenileri bilmem. Onları internetten takip etmen lazım. Ama baktığım kadarıyla en son çıkan modeller de bi hayli gain veriyormuş. Aslında olay çok gain değil, trash yaparken bile gainden değil mid tonlarla oynayarak sound yapılır. Fazla gain olayına takılma. Marshallsa koy sepete derim. Bir ara Fender amfi kullandım, gerçekten hard rock üstünü kaldırmıyor. Ama Marshall götürür. taşımayacaksan 100 watt al. İstersen combo al. paran yettiği kadar büyük al ve tüplü al. Taşımayacaksan ama..... o zaman süper olur. Taşımaya kalktın mı belin bükülür :) Tüplü alırsan da yukarda dedikleri gibi yedeklerden al. İkili satılır genelde. Bi set al.

Geri