Dolandırıcılık Olayı*

'Müzik - Genel' forumunda Furkann tarafından 31 Ekim 2015 tarihinde açılan konu

 1. Birkaç hafta önce yaşadığım (çok şükür benim bir kaybım yok) bir olayı anlatıp başına gelebilecek insanları bilgilendirmek istiyorum.
  Telefon satışında gerçekleşti olay ama yarın öbür gün gitar, amfi satarken de olabilir. İsim kullanmıyorum, zaten istesem de kullanamam sağolsunlar(!) sistematik çalıştıkları için herhangi bir bilgi yok elimde..
  500 liraya sattığım telefon için "Hesap numarası verin parayı göndereyim" gibi bir mesaj geldi. Ben de açıkçası şüphelendim ama bir şey de diyemedim açıkçası. Numarayı gönderdim 500 lira yattı ve arkadaşının gelip alacağını söyledi. Para geldiği için rahatlamıştım, bir sorun olmaz herhalde diye düşündüm. Arkadaşının numarasını verdi onunla iletişime geçtik ve gelip aldı. Alırken de pek incelemedi acelesi olduğunu söyleyip aldı gitti. İyice şüphelendim. Ama "ne olabilir ki?" diye düşündüm açıkçası çünkü böyle bir planlama şeytanın aklına gelmez açıkçası.
  Yaklaşık 1 hafta sonra bir mesaj geldi; "telefon için parayı gönderdim ama telefon gelmedi hala şimdi savcılığa gidiyorum" gibi. Derste olduğum için arayıp konuşamadım. Çıkar çıkmaz aradım mesaj atan arkadaşı. Buradan sonra A B olarak devam edeyim yoksa karışacak iyice. Benim telefonu verdiğim adam A, mesaj atıp savcılığa gittiğini söyleyen de B olsun. Bu iki kişinin arasında farklı bir olay varmış, şöyle ki; B farklı bir marka/model telefon arıyor ve A da bu telefondan satıyor(sözde..) Konuşuyorlar 500 liraya anlaşıyorlar ve A, B'ye parayı göndermesini, tatilden (bayram tatili zamanıydı sanırım) sonra telefonu göndereceğini söylüyor. Sonuç olarak bu adama benden aldığı benim hesap numaramı gönderiyor ve benim gibi hiçbir şeyden haberi olmayan B 500 lirayı yatırıyor. Ben de para gelince gidip A'nın arkadaşına telefonu veriyorum..
  Tatil geçtikten sonra telefon falan gelmeyen adam da (Ankara Ziraat'ta çalıştığını söyledi) hesap numaramdan beni buluyor ve olayı anlatıyor.. Ben de elimdeki tek bilgi olan telefonu almaya gelen adamın arabasının plakasını verdim yararı olur diye. Umarım olmuştur ve sorunu çözülmüştür, haberim yok şu an.
  Dediğim gibi benim bir zararım yok ama arkadaşa çok üzüldüm gerçekten. Böyle bir olay yaşayan olursa benim gibi zararlı çıkmayacak olsa bile aklında bulunsun diye paylaşmak istedim.
  İyi forumlar..
   
  Son düzenleme: 31 Ekim 2015
  Mustafa İLKER ve ozanali bunu beğendi.
 2. Wışş, yurdumun insanı ne akıllı yahu. XD Kafamız çakallığa çalışıyor arkadaş. Geçmiş olsun, ucundan dönmüşsünüz ama B dönememiş. Umarım A bulunur da kazığa oturtulur.
   
 3. Anlamadım babacım :(

  Neyse şimdi uyuyayım, yarın anlarım.
   
 4. Bi dahaki sefere bilale anlatır gibi anlatırsan çok sevinirim :D Bende anlamadım :D
   
  serhat13, Mustafa İLKER ve BrainPoor bunu beğendi.
 5. Keşke sistematiği anlatmasaydin.ayni yontem kullanilmasin
   
 6. A B'ye telefonu vermemiş mi ? Ben de anlamadım.
  1.B'nin parayı yatırması neden şüphe uyandırdı?
  2.A'nın telefonunu size B mi verdi?
  3.B neden kargo istemedi?
  4. Bir de A'nın arkadaşından bahsetmişsiniz, C mi var ?
   
  Son düzenleme: 1 Kasım 2015
 7. Anlamayanlara özet:

  Dolandırıcı kişi kendisini bir kişiye alıcı, diğer kişiye satıcı olarak tanıtıyor. Ama aslında dolandırıcının elinde ne satın alacak para var ne de satacak ürün. Önce gerçek bir ilana cevap verip hesap numarası istiyor. Daha sonra bir başka kişiye elinde x marka ürün olduğunu iddia edip parayı daha önceden almış olduğu hesap numarasına yatırttırıyor. Bunu gören kişi zaten para eline geçtiği için ürünü teslim ediyor. Dolandırıcı bir başkasının parasını kullanarak asıl göz koyduğu malı alıp ortadan kayboluyor.
   
 8. Adamlar dolandırıcılıkta level atlamış.
  Adamlar dolandırıcılığın bug'ını bulmuş
   
  SLASH123 ve Oguz92 bunu beğendi.
 9. Heh işte tam bu. Gece gece biraz karışık yazmış olabilirim kusuruma bakmayın artık :)
   
 10. Bunu sıradan yurdum insanı düşünemez sanki.
  Not: Geçmiş olsun Furkan. Umarım başına bir iş gelmez.
   
  Furkann bunu beğendi.
 11. @midnite_trilogy @SLASH123 @antbalci Kısaca bana kendini alıcı olarak tanıtan adam başkasına satıcı olarak tanıtıyor. (sözde) sattığı telefonun parasını da benim hesabıma gönderttiriyor. Ben de para hesabıma geldi diye telefonu veriyorum.
   
 12. Şema haline getirmek lazım aslında. Basit ve etkili. Nasıl lan, olur mu öyle deseniz bile oluyor.

  Telefon teslim trafiğinde sorun:

  A---->B---x--->C

  Para akışı:

  C---->A

  A: Konuyu açan arkadaş

  B: Dolandırıcı (çakma satılık ilanı açmış C'yi ağa düşürmek için, ayrıca A için alıcı olmuş)

  C:Kazıklanan.

  A, B'ye telefonu veriyor para geldiği için ama aslında para C'den geliyor. Hepsi bu. Ayrıca elden alışveriş yapılacaksa parayı neden elden almadınız bu da garip olmuş. Parayı yatıran ile gelip alan kişinin telefon numaraları aynı olması lazım, gerçi arkadaşı sanıp aynı olmadığını da düşünebilirsiniz. Harbi, insanın boşluğuna gelip şüphelenmeyeceği tarzda. Şeytan, ayrıntıda gizli tadında olmuş. Yine, satıcının işi olmasa da parayı yatıran ile gelip alan arasındaki bağlantıya en azından telefon numaralarını karşılaştırıp arayıp bu iki kişi arasında bağlantı var mı bakmak gerek. Buraya yazıyoruz da bu olayda ben de oyuncu olabilirdim. Hele ki günlük iş güç vs. durumunda insanın kafası doluysa, hiç çakmaz bile. Yazık olmuş.
   
  Oguz92 bunu beğendi.
 13. Galata Kulesini satmış bir neslin evlatları , kafa başka birşeye çalışmaz.
   
 14. Malı almadan parayı vermemek gerek işte. 5-10 lira fazla verip 'get' gibi bir sistemle almak lazım. Gerçi onlar da satıcıyı hiç korumuyor, alıcıysanız güvenli.
   
 15. @Furkann aynı şeyi bana yapsalar bende inanıp verirdim ürünü. Yüksek meblağlarda alışverişi yüz yüze yapmak lazım. Geçmiş olsun inşallah yakalarlar elemanı.
   
  Furkann bunu beğendi.
 16. @eyazıcı alırken de satarken de ben de o sistemi tercih ederim aslında ama adam öyle birden hesap numarası gönderin, hadi bekliyorum falan diyince adam güveniyor demek ki ne olabilir diye düşündüm ben de. Yani hesap numarası isteyen adama Get açayım diyemedim artık.
  @Kirito teşekkürler, inşallah yakalanır ama hiç umudum yok.
   
 17. Helal olsun.
   
  Mystery of Scarlett bunu beğendi.
 18. Helal mi olsun?
   
 19. Yanlış anlaşılma olmasın, bizim de başımızdan geçen ufak çaplı bir dolandırıcılık olayı var, forumda başlığı mevcut hatta, savcılık felan süreci bekliyoruz. Yukarıdaki mesajım şaşkınlık ifadesi sadece. 40 yıl düşünsem aklıma gelmez bu kadarı.
   
 20. İyi de C'nin elinde A'nın telefon numarası var mı ? Ayrıca savcılığıa gidiyorum diyen de anladığım kadarı ile B. C değil.
   
Benzer Konular
 1. ilkinkazan
  Yanıt:
  25
  Gösterim:
  1,421
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş