Zoom G5 Vs. Zoom G9.2tt

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda insanatomystic tarafından 1 Kasım 2015 tarihinde açılan konu

 1. Bu aralar, bu iki modelden birini alma arifesindeyim. G9.2tt daha ağır basıyor gibi. Bu iki model arasındaki farklar, eksiler, artılar konusunda bilgi sahibi olan arkadaşların, yorum ve tecrübelerini dinlemek isterim. Zira, ikisi hakkında da pek bir fikrim yok desem yeridir.

  Bildiğim bir konu var; Model isimlerindeki rakamların alt yada üst modelleri temsil etmediği.

  Alacağım cihazı daha çok ses kartı ve kayıt amaçlı kullanıcam. Aslında sadece ses kartı almayı planlıyordum ancak, almışken bir de prosesörüm olsun dedim.

  Şimdiden teşekkür ederim...
   
  Son düzenleme: 1 Kasım 2015
 2. G9 kullanmışlığım var, ayrıca G3 kullandım. G5'in mimarisi G3'den farklı değil, sadece bir adet tüp fazlası var, onun da ne kadar işlevsel olduğunu bilemiyorum.
  G3 sadece efektleri için kullanılabilecek bir cihaz. Distortion tonları felaket. G9'un tonları bu anlamda çok üstün, ayrıca efektler de gayet iyi. Bu nedenle G5'in de G9'a yaklaşabilmesi bence mümkün olmaz.
  Ne var ki, ben olsam ikisini de ses kartı niyetine kullanmazdım. Bence ses kartından şaşmayın. Neden derseniz, Zoom'un kabin efektleri zayıf. Bu anlamda bir Line 6 değil Zoom, o nedenle de doğrudan kayıt yapmak için en iyi tercihler değil bu cihazlar. Ama çok ağır ve hantal olmasa, G9 bence alınabilecek en iyi prosesörlerden biri derim.
   
 3. Tahminlerim doğrultusunda bir cevap aldığım için mutlu oldum :) Açıkçası sahip olduğu efektlerden ziyade Bias ağırlıklı kullanmayı planlıyorum.

  G9.2tt de FX, loop, ve drum presetlerin olmadığı doğru mudur? G5'te olduklarını biliyorum.

  Başka ne gibi farklılıkları var?
   
  Son düzenleme: 2 Kasım 2015
 4. Ben G5 almanızı öneririm.Öncelikle istediğiniz gibi şekillendirebileceğiniz 9 efekt yuvası var,bazı efekleri de 2li olarak yapmışlar chorus/delay reverbİ/delay od/comp gibi.Distortion tonları körü falan değil ancak kabin simulasyonları için düzgün eq ayarlamanız gerek.Yinede en sağlıklısı İR veya başka kabin simulasyonları kullanmak.Kabin simulasyon işini çözebileceğinizi düşünüyorsanız tonlarından korkmayın.2. el olarak G5 alıp imkan varsa logidy epsi ile kullanın veya amt pangea.En iyi ihtimalle de kabin simulasyonlar kapalı olarak gerçek bir kabine girin ve daha sonra kaydınıza IR ekleyin.G5 üzerinde fx loop yok ama dediğim gibi seçenekler de çok fazla.Üzerindeki davul ve looper da artısı g9 da varmıdır bilmiyorum.Z pedalı da unutmayın.
   
 5. G5 üzeride fx loop var zannediyordum. :(

  Ama G9'da drum olmadığını biliyorum. fx loop, looper var mı yok mu bilmiyorum.
   
  Lorenzo bunu beğendi.
 6. Eğer her ikisini de kullandıysanız G5 tonlarını G9 ile kıyaslayabilir misiniz ? Ben G3 kullandım ve distortion tonları gerçekten kötü (efektler fena değil) ve G5 de aynı mimariye sahip sonuçta. G9 kullandım ve G3'ün yanından bile geçebileceğini düşünmüyorum. Hatta hatta şu ara "acaba daha pratik olduğu için bir G7 alsam mı ?" diye bile düşünüyorum. Siz şimdi G5 hakkında olumlu konuşunca "acaba ?" dedim. Acaba G5deki fazladan lamba tonları biraz adam ediyor mu diye merak ettim.
  Bu arada, Vox Tonelab (özellikle orjinal Tonelab, LE ve SE, yani ilk kuşak Tonelab cihazları) da bu anlamda dikkate alınabilir. G9 modern metal tonlarına da gelebiliyor, Tonelab ise vintage hi-gain tonlarında daha başarılı, ama bence aşağı yukarı aynı statüde cihazlar ve Tonelab kabin simülasyonları daha başarılı.
   

 7. Hocam yakın zaman önce, bilgisayardan kontrol sıkıntısı sebebi ile Tonelab SE'mi elden çıkardım. Ama şimdi ah ediyorum vah ediyorum. Elden çıkarılmaması gereken bir cihazmış.
   
 8. Tonelab dan sonra g5 biraz üzebilir ton bakımından, ben g9 kullandım çok güçlü bir prossessor modellemeler üst seviye kesinlikle arada cevap verilmiştir belki gözümden kaçtıysa affolsun fx loop var, hatırladığım kadarıyla looper yok. Şunu ekliyeyim bence hiç birisi bir ses kartının yerini tutamaz yani lla lazımsa bir pedal kalan parayla ms50g alabilirsin ucuz yollu olur baya :)
   
 9. PC arayüzü ile kullanabilirseniz (ben becerememiştim) g9 iyidir, ama ses kartı olarak kullanayım diyorsanız bence ses kartı alın. Ayar yapması sinir bozucu olabiliyor
   
 10. Netleşen fikrim;

  Focusrite 2i2 alınacak duracak el altında.

  Netleşmeyen fikrim;

  G9.2tt incelenecek. Ampli, kabin, pedal modellemeleri varsa onlar da incelenecek.

  Kuvvetle muhtemel de incelemeler olumlu olur ise alınacak. :)

  Ampli, kabin vs. Simulasyonları hakkındaki fikirleriniz nelerdir?
   
  barrios bunu beğendi.
 11. Amfiler iyi, kabinler ı-ıh... Zoom ne yazık ki farkı kabin isimleriyle modelleme yapmaya bile zahmet etmemiş. Birbirinden farklı çeşitli filtreler gibi kabin simülasyonları, isim değil de numara verilmişti galiba:)
   
 12. G5 üstündür yada değildir gibi bir iddiam yok ama kötü olmadığını düşünüyorum.
  örnek olsun diye kayıt aldım,bg drive amfi simulatörü ve ardında bir adet para eq var.Kabin amplitube kabini zoom kabini kapalı.Bu arada G5 yok artık elimde g1on ile aldım kaydı ancak modellemeler aynı.Profilimde bir adet daha G5 kaydı olması lazım.
  Arkadaş zaten bias kullanacağını belirtmiş bu yüzden G5 önerdim,kenarda duracak hepsi bi arada bir alet.Tonu sadece distortion olarak değerlendirmemek lazım,G5'in esnek arayüzü sayesinde çok acayip sesler oluşturulabilir.Loop özelliği davul örnekleri de cabası.Öncesinde tonelab kullanıyordum bende ve zoomu aldıktan sonra sattım çünkü adam gibi pc editörü yoktu,efekleri istediğim şekilde kullanamıyordum.
  Kısaca çok güzel ve sıradan kadın yerine az güzel ama özellikleri fazla kadın gibi diyelim.
   
 13. Gompile erkek bir forum olduğumuz nasıl belli.)
  Bunu feministler okursa change.org'da mesaj kaldırılsın diye imza kampanyası bile başlatırlar. Benden söylemesi:)
   
  insanatomystic bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş