Iron Maiden Ve Edebiyat

'Yabancı Rock Grupları & Sanatçıları' forumunda transylvania75 tarafından 5 Kasım 2015 tarihinde açılan konu

 1. Okudum ve şöyle bir gündemde bir süreliğine de olsa başka bir noktaya gittim. Keşke daha uzun olsaydı dedim.
   
  transylvania75 bunu beğendi.
 2. Teşekkürler. Yazıda da belirttiğim gibi bu konuya sayfalar yetmez, Iron Maiden son derece edebi ve felsefi derinliği olan bir grup. Umarım yazı bu konuda daha bu yönü fark etmemiş dinleyicilerine araştırmak için bir ışık tutar.
   
  sizofren85 bunu beğendi.
 3. Güzel bir yazı ama çık kısa. Girişteki şu cümleyi de doğru bulmadım.
  "Felsefe, din, mitoloji, politika gibi konulara istisnalar hariç pop, hiphop, caz gibi türlerde rastlamak pek olası değildir"
  Cazı bilemem fakat pop ve hiphop din ve politikadan o kadar çok esinlenmiştir ki, ortaya çıkışları bile doğrudan bu iki kurumla ilişikilendirilebilir.
   
  SLASH123, hepiphone ve HmzGkgz bunu beğendi.
 4. Kesinlikle katılıyorum. Şuanda Türkiye'de yapılan Rap'te bile adamlar full politik takılıyor.
   
  Mustafa İLKER bunu beğendi.
 5. Aslında filmler üzerine de şarkıları vardır. Falling Down, Where Eagles Dare, Aces High, The Wicker Man, Loneliness of Long Distance Runner,Run Silent Run Deep, Quest For Fire...
   
  hepiphone bunu beğendi.
 6. Edebiyat ve literatür açısından daha kapsamlı, hatta daha kaygılı bir yazı bekliyordum. Dünden beri okuma listemde bir türlü vakit bulamadım, şimdi okuyunca da sanki özet okumuşum, onu da yarıda bırakmışım gibi oldu. Tespitler güzel, zaten bir metal dinleyicisi az biraz bilir ama böyle referanslara da yer veren bir yazı iyi olmuş. Aslında metalci bir edebiyatçı bu konuda Türkçe bir araştırmayla modern müziğin hangi kültürlerden ne kadar etkilendiği, esinlendiği, hatta bir de bu esinlenmenin içindeki "heavy metal" kişiliğini de eleştirdiği bir makale ya da tez yazsa da okusak.
  Güzel yazı, daha güzellerini bekliyoruz.
   
 7. Cazın politik tavrının bir ucu müzikteki kuvetli ve zayıf zamanlara bakışına kadar uzatılabilir. Popüler müziğin (ve askeri bandoların marş ritminin) insanların kafasına çaktığı 1. ve 3. vuruşlara vurgu yapmak yerine (bkz: Up-tıs up-tıs, dıs-tak dıs-tak) caz davulu 2. ve 4. vuruşlara vurgu yapar ! O yüzden tüketim müziğine alışan bünyeler, swingleyen (çoğu zaman da enstrümantal icra edilen) caz müziğini sindiremez ve tüketemez. Modern caz davulcuları ise bu tip "köşe"leri çalmayı tümden bırakıp çok daha serbest çalarlar. Üst yapıda klasik armonin sınırlarını zorlayan (ve kimi zaman da tümüyle hiçe sayıp darmadağın eden) emprovizelere girmiyorum bile. Bu anlamda caz (eğlence müziği olan caz değil, bebop ve sonrası ...) her şeyden önce politik ve anti-otoriter bir duruş içerir. Ayrıca, solo boşluklarının devamlı ya da ağırlıklı olarak gitara (biraz da klavyeye) açıldığı, bas ve davulun sadece istisnai olarak sololar aldığı rock-metal türevlerine kıyasla, tüm enstrümanların sırayla solo aldığı, davulun ve basın da üst yapı enstrümanıymış gibi tek tek emprovize çalabildiği cazın çok daha "demokrat" bir tavrı olduğu da söylenebilir:)
   
  dubidakka ve HmzGkgz bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş