Orange Dark-dual-jim Root Terror

Tarzdan bağımsız olarak ve İngiliz-Amerikan drive karakterleri arasında ayrı yapmaksızın amfileri konuşmak biraz zor açıkçası.
Kişinin nasıl kullanmak istediği de önemli. Vintage gain kafasındaki adamlar volüm potu ile temiz tona düşüp kirli tonlara da yine düğme ve boost ile çıkmak isteyebilir. Böyle adamlara tek kanal amfi yeter. Modern hi-gain kafasında adam ise tertemiz ayrı bir kanal ve yüksek gainli bir başka kanal isteyebilir.
Orange amfi karakterini sevmeyen adam zaten üçünü de alma diyecektir:)
Bence siz, "üçünü de denemiş ve bu amfiler ile tecrübesi olan" kişilerin yorumlarını alın spesifik olarak. Yoksa başlık kaçınılmaz olarak Nasreddin Hoca'nın eşek fıkrasına döner:) "Sen beni dinle, bırak onu, esas bunu al" tadında Cem Yılmaz skeçleri dinlersiniz:)

Hocam şimdi konuşturmayın beni. Video daha önce de izlediğim bir video idi. Bir kere videoda alınan tonların hepsi berbat. Arkadaş da biraz saf, TH-30 ve Dual Recto'yu Crunch biçiminde kullanmış, herkes bilir bu amfiler Hi-Gain için üretilmiş amfiler. O yüzden bu tarz bir videonun çok da 'inandırıcı' olduğuna inanmıyorum. Ha, Orange'ın da seveni var, Blackstar'ın da. Bu arada Nu Metal grubu Slipknot'un gitaristi Jim Root'un imzalı amfisini alıp da Hard-Alternative Rock çalacak adam görürseniz selamımı iletin.
Konuş hocam, dual recto videoları konusundaki yorumlarını da dinlemek isterim :)

Konuş hocam, dual recto videoları konusundaki yorumlarını da dinlemek isterim :)
Eyvallah, daha önce Mark V ve Dual Recto ile ilgili bir başlık açmıştım, Dual Rectifier ile ilgili düşüncelerimi orada yazmıştım. Ben yine de size yazayım, Dual Recto kompresyonlu tonu olan bir amfi, hem çok severim, hem hiç sevmem. Dual Recto'yu beş dakikadan fazla çalmamışımdır muhtemelen ama genel olarak videolardaki tona yakın, özellikle Session kanalındaki videoyla çok benzer. Nasip olursa Ankara Retro stüdyosunda bayağı deneyeceğim. Ondan sonra yazayım isterseniz.

İzlediğim bütün videolarda tonun boğuk olması beni bu kanıya düşürdü. Katılıyorum size, Orange fiyatına göre şaka gibi; çok az olmayan bir meblada hep aynı, 'boğuk' ve birbirine girmiş tonları olan amfileri üretmeyi nasıl başarıyor acaba? Fikri olan var mı acep?

Videoları geçeceksiniz bu işlerde, ciddiyim. Kötü kayıtlardaki ton kayıpları, kötü mikrofonların yaptığı kompresyon, kimi kayıtlardaki miksaj hileleri vs. O yüzden çalmadığımız amfilere video üzerinden yorum yapmayalım lütfen.

Ben Rockerverb ve OR 15 denedim, bahsettiğin boğukluktan eser yoktu. Aksine tonu son derece açık tam İngiliz karakterli amfiler. Orangelar'ın genel özelliği de bu zaten. Hatta insanlar bazen o ton açıklığından tiz fazlalığı olarak da şikayet ederler.

video ile pek olmuyor hakkaten, deneyerek almak lazım, özellikle bu orange'lar ile genç arkadaşların kusmuk stoner rock tonu alacam çabaları, kafa karıştırabiliyor, hedef british ise orange'lar nefis. Benim bebişi iki sene kadar önce @aiyiadam'dan almıştım hala beğenerek kullanıyorum ve satmak aklımın ucundan geçmiyor. Laf ettirmem bebişime, özellikle on onbeş video izleyip de fikir sahibi olduğunu düşünen ve 15 watt orange alacam diyen adama 100watt mesa öneren arkadaşlar fikrini kendine saklasın :)
IMG_20151108_161219.jpg

@CrimsonKing ve @tunckk abiler o "Hibritlikten" kasıt sanırm pre veya power kısımlarından birinin solid state olması yani klasik hibritlik değil de, normal lambalı olmasının yanı sıra daha fazla distorion elde etmek için sinyal yolunda kırpıcı diyot falan bulunması.

Teknik detaya @izzzyy kadar hakim değilim ama bu aletlerin pre veya power katında herhangi bir opamp vs bulunmuyor bildiğim kadarıyla.

Ben sadece olabilecek ihtimali yazdım. Yoksa amfiyi açıp incelemişliğim yok.

Bu arada diğer arkadaş Mesa tavsiye etmemiş, kendisi Mesa Dual Recto alacağını söylemiş gördüğüm kadarı ile. Orada bir yanlış anlaşılma olmasın? Yoksa Dual Recto'nun öyle crunch tonlarda başarılı olacağını sanmıyorum ve amfiyi bu sularda da kullanan görmedim. Ha ben Mark serisini her türlü Rectolar'ın üstünde tutarım o başka.

Bu arada @mamotron arkadaş bu "rock - metal" olayını açsa iyi olacak. Herkes bir şey alacağı zaman "Hocam rock-metal" diyor, ama işi deşince kasdedilenin altından başka başka şeyler çıkabiliyor. Versatillik eyvallah da, nerden nereye esneme beklenmekte mesela?

Buyrun özellikler burada:
Hybrid mi değil mi? Pre ve power lambalı.
Orange Amplification | Signature #4 Jim Root Terror Head

Hocam hibritlikten ne kasdedilmiş olabileceğini yukarı yazdık. Bir yanlış anlama var mı yok mu, izzzyy'yi bekleyelim, ortalık karışık zaten :)

Devreyi görmedim ama 3x12ax7 ve effect loop için 1x12at7 barındırıyor bence hibrit değil zira firmalar genelde ilk olarak effect loop tan başlıyorlar solid state yapmaya.

video ile pek olmuyor hakkaten, deneyerek almak lazım, özellikle bu orange'lar ile genç arkadaşların kusmuk stoner rock tonu alacam çabaları, kafa karıştırabiliyor, hedef british ise orange'lar nefis. Benim bebişi iki sene kadar önce @aiyiadam'dan almıştım hala beğenerek kullanıyorum ve satmak aklımın ucundan geçmiyor. Laf ettirmem bebişime, özellikle on onbeş video izleyip de fikir sahibi olduğunu düşünen ve 15 watt orange alacam diyen adama 100watt mesa öneren arkadaşlar fikrini kendine saklasın :)
64256 eklentisini görüntüle
"Yavaş!" diyorum ve bırakıyorum.

Ben sadece olabilecek ihtimali yazdım. Yoksa amfiyi açıp incelemişliğim yok.

Bu arada diğer arkadaş Mesa tavsiye etmemiş, kendisi Mesa Dual Recto alacağını söylemiş gördüğüm kadarı ile. Orada bir yanlış anlaşılma olmasın? Yoksa Dual Recto'nun öyle crunch tonlarda başarılı olacağını sanmıyorum ve amfiyi bu sularda da kullanan görmedim. Ha ben Mark serisini her türlü Rectolar'ın üstünde tutarım o başka.

Bu arada @mamotron arkadaş bu "rock - metal" olayını açsa iyi olacak. Herkes bir şey alacağı zaman "Hocam rock-metal" diyor, ama işi deşince kasdedilenin altından başka başka şeyler çıkabiliyor. Versatillik eyvallah da, nerden nereye esneme beklenmekte mesela?

Hocam hibritlikten ne kasdedilmiş olabileceğini yukarı yazdık. Bir yanlış anlama var mı yok mu, izzzyy'yi bekleyelim, ortalık karışık zaten :)
Hakan hocam 'diğer arkadaş' ile kastınız ben isem darılırım bu cümleye, kullanıcı adımı kullanmanızı tercih ederdim.

Hakan hocam 'diğer arkadaş' ile kastınız ben isem darılırım bu cümleye, kullanıcı adımı kullanmanızı tercih ederdim.

Öyle aşağılamak veya dışlamak vb. maksadım yoktu. O tür bir maksadım olsa ya başka türlü cümle kurarım veya başka uygulamara giderim zaten. Gelecek sefere (unutmaz veya dalmazsam diyeyim) kullanıcı adını yazarım da, sen de hemen öyle herşeye alınma yahu. Aramızda Kem Göz hakkı var ;)

Yok gönül koyma değil, ama cümlelerimi bir daha okumanızı tavsiye ediyorum. Yani en başından beri Amerikan tonu sevdiğim kendini belli ediyor ve konuyu açan dosta MESA önermedim. Amfileri zaten denemediğimi belirtmiştim. (Orange.) Bu arada Hakan hocam Mark mı Recto mu uzun uzun deneyince karar vereceğiz. :) @hackeiommi

İkisini birden nereden bulacaksın? Hele Mark Serisi?
Keşşşşke ben de uzuuun uzuuun deneyebilsemmm!! :sneaky::sneaky::sneaky::whistle:

EKLEME:
Devreyi görmedim ama 3x12ax7 ve effect loop için 1x12at7 barındırıyor bence hibrit değil zira firmalar genelde ilk olarak effect loop tan başlıyorlar solid state yapmaya.

Az kalsın görmediğin devri yüzünden @tunckk abinin kurbanı olacaktın :D:D

Az kalsın görmediğin devre yüzünden @tunckk abinin kurbanı olacaktın. Ahh Tunç Abi aahhh :D:D

Tunç Abi belki de amfiyi yanlış hatırladı. Aramızda bir iki amfi için "hibrid midir" muhabbeti olmuştu diye hatırlıyorum zira.

Öyle aşağılamak veya dışlamak vb. maksadım yoktu. O tür bir maksadım olsa ya başka türlü cümle kurarım veya başka uygulamara giderim zaten. Gelecek sefere (unutmaz veya dalmazsam diyeyim) kullanıcı adını yazarım da, sen de hemen öyle herşeye alınma yahu. Aramızda Kem Göz hakkı var ;)

İkisini birden nereden bulacaksın? Hele Mark Serisi?
Keşşşşke ben de uzuuun uzuuun deneyebilsemmm!! :sneaky::sneaky::sneaky::whistle:

EKLEME:

Az kalsın görmediğin devri yüzünden @tunckk abinin kurbanı olacaktın :D:D

Az kalsın görmediğin devre yüzünden @tunckk abinin kurbanı olacaktın. Ahh Tunç Abi aahhh :D:D

Tunç Abi belki de amfiyi yanlış hatırladı. Aramızda bir iki amfi için "hibrid midir" muhabbeti olmuştu diye hatırlıyorum zira.
Ankara Retro stüdyosu. Burası Çorum hocam. Ankara'ya 3.5 saat. :) @yakko
Not: Rectifier sevilmez mi be. Keşşşşkeh benim olsah!

Herkese yorumları için teşekkür ederim. Dark terörü eledim. Dual terörde fx looptan dolayı kaybetti gibi.. Şuan Jim Root ve th30 var aklımda.
Tarza gelecek olursak ben hemen hemen her tarzı çalarım. Metal türevleri, Vai, Satriani vs...
Şuan bikaç amfim var kullandığım. Orange'ı tamamen ev ve küçük sahne işleri için düşünüyorum.

Herkese yorumları için teşekkür ederim. Dark terörü eledim. Dual terörde fx looptan dolayı kaybetti gibi.. Şuan Jim Root ve th30 var aklımda.
Tarza gelecek olursak ben hemen hemen her tarzı çalarım. Metal türevleri, Vai, Satriani vs...
Şuan bikaç amfim var kullandığım. Orange'ı tamamen ev ve küçük sahne işleri için düşünüyorum.

İki amfiyi de denemedim. Ama Jim Root ve TH30, güç katlarında EL84 barındırıyorlar. Bir ihtimal, zevke renge göre tonları cılız gelebilir. Her EL84'lü amfi için geçerli değil elbette. Benim denediklerimde böyle bir sorun göremedim. Ama dediğim gibi, zevk renk meselesi.

Küçük sahne işlerine eyvallah, evde de büyük ihtimal 7 watt modu tatmin edebilir. Ama güç katını da kullanıyorsan ve sahne de dersen, daha hacimli tonlar açısından önceliği EL34, 6L6 veya 6V6'lı bir amfiye vermen veya en azından deneyip karşılaştırman daha mantıklı olabilir.

Son düzenleme:
Geri