Relic Neck Çalışması - Eleştiri, Öneri

Merhabalar,

Elimdeki USA Std. Stratocaster'imde halihazırda bulunmakta olan ve çok da güzel bir görüntüye sahip olmayan(relic gitarları çok severim lakin gitarımda önceden olan birkaç nokta, diyelim, relic değil de defo gibi görünüyordu) kullanım kaynaklı bölümü kapatmak için böyle bir işleme giriştim.

Referans olarak Road Worn Stratocaster'ların neck eskitmelerini aldım.

Uzun soluklu çalışmadan sonra relic işlemim bitti gibi geldi bana. Bu konuda eleştiri, önerilerinizi almak isterim.

Bunun dışında bu alanlara yapmam gereken(ağacı korumak adına) birşey var mıdır?

Son düzenleme:
Merhabalar,

Elimdeki USA Std. Stratocaster'imde halihazırda bulunmakta olan ve çok da güzel bir görüntüye sebep olan(relic gitarları çok severim lakin gitarımda önceden olan birkaç nokta, diyelim, relic değil de defo gibi görünüyordu) kullanım kaynaklı bölümü kapatmak için böyle bir işleme giriştim.

Referans olarak Road Worn Stratocaster'ların neck eskitmelerini aldım.

Uzun soluklu çalışmadan sonra relic işlemim bitti gibi geldi bana. Bu konuda eleştiri, önerilerinizi almak isterim.

Bunun dışında bu alanlara yapmam gereken(ağacı korumak adına) birşey var mıdır?

Karartma daha güzel olurdu sanki?

Öncelikle eline sağlık hocam. Senin hoşuna gitti ise, sıkıntı yok bence. Gerçeğe yeterince yakın olmuş buradan bakınca.

Üzerinde cila var mıydı bu işlemden önce hocam?

Var ise ve siz bu cilayı tahriş ederek oluşturdu iseniz zaten zamanla kararacaktır. Ekstra bir işleme gerek kalmaz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
@insanatomystic Evet cila vardı ustam, ben de öyle düşündüm sonra bundan önceki noktalar herhangi işleme maruz kalmadan evde dura dura kararmıştı zaten(4 perdede de görüldüğü gibi, uğursuz, gitmiyor hiç!). Bu yüzden herhangi bir öneri olmaz ise kısa yoldan karartacağım, böyle bırakacağım.

Teşekkür ederim bu arada, gerçekten içime sindi baya görüntüsü,neredeyse 2 saat de uğraştım buna :).

@insanatomystic Evet cila vardı ustam, ben de öyle düşündüm sonra bundan önceki noktalar herhangi işleme maruz kalmadan evde dura dura kararmıştı zaten(4 perdede de görüldüğü gibi, uğursuz, gitmiyor hiç!). Bu yüzden herhangi bir öneri olmaz ise kısa yoldan karartacağım, böyle bırakacağım.

Teşekkür ederim bu arada, gerçekten içime sindi baya görüntüsü,neredeyse 2 saat de uğraştım buna :).
Daha ayrıntı için forumdaki gitar ustalarına (@hknsckn, @SolidCustomGuitars ve Erdem Koca.) sorabilirsiniz.

Benim kişisel görüşüme göre sadece parmak uçlarının denk geldiği noktaları zımparalamak daha iyi olurdu. Daha sonra da yine aynı noktaları kirletmek için metal tozu gibi bişey kullanabilirsiniz. Tesfiye yaparken dikkat edilmezse, perde demirlerinden çıkan bu tozlar klavyeyi biraz kirletebiliyor. Madem böyle bişey var, bu amaç için de kullanabiliriz o zaman :) Tabii ki bu noktadan sonra dikkatli olmak lazım. Bütün klavye kirlenirse daha kötü bir görüntü olabilir.

Benim kişisel görüşüme göre sadece parmak uçlarının denk geldiği noktaları zımparalamak daha iyi olurdu. Daha sonra da yine aynı noktaları kirletmek için metal tozu gibi bişey kullanabilirsiniz. Tesfiye yaparken dikkat edilmezse, perde demirlerinden çıkan bu tozlar klavyeyi biraz kirletebiliyor. Madem böyle bişey var, bu amaç için de kullanabiliriz o zaman :) Tabii ki bu noktadan sonra dikkatli olmak lazım. Bütün klavye kirlenirse daha kötü bir görüntü olabilir.

Hocam merhabalar, görüşleriniz için çok çok teşekkür ederim. Dediğim gibi referans alacak pek örneğim yoktu. Kullanımdan kaynaklı relic neck'lere baktığımda zaten her neck farklı bir relic görünüme sahip ve tutturmam da acemi halimle biraz zor olur diye düşündüm. Sonra road worn serisi aklıma geldi. Yapımı da kolaydı, kendimce güzel görüntüsü de vardı direk onu ıygulayayım dedim. Dediğiniz gibi parmak uçlarına göre zımparamayı da düşündüm lakin iyice mahvederim klavyeyi diye pek bu işe giremedim.

Önerinizi doğrudan yapmayı planlıyorum eski bir metal parça var elimde. Cilasız yerlere kullanıma göre dağıtmayı planlıyorum. Çok teşekkürler.

Gitarıma hep yapmak istemişimdir ama bir türlü o cesareti bulamadım kendimden, tebrik ederim gayet güzel görünüyor :) Ancak sanki cilayı kazıdığınız bölge ile kazımadığınız bölge arası geçiş çok keskin gibi geldi bana, o geçiş biraz daha yumuşak olsa daha gerçekçi olabilirdi diye düşünüyorum :)

@keremklm teşekkür ederim hocam. Bu geçiş işinde o bölgeyi yine zımparayla incelttim ama daha fazlaya girişmedim. Ama resimde flaştan dolayı bu kadar keskin görünüyor. Gerçekte biraz daha iyi bundan.

Geri