Gold Hardware'da Renk Atması Ve Potanslarda Cızırtı

Gitar 2002 yapımı olduğu için doğal olarak böyle bir durum var arkadaşlar. Bunun bir çözümü var mıdır? Fotoğraflarda yeterince anlaşılıyor sanırım. Zaten bunu bilerek aldığım için çözümü yoksa da çok sorun değil ama ilk günkü gibi parlamasını isterim açıkçası. :D
IMG_20151108_125313.jpg IMG_20151108_125320.jpg IMG_20151108_125339.jpg
Diğer bir konuda başlıkta tam olarak anlatamadığım ton volume potanslarını çevirirken çok hafif cızırtı olması. Cort'ta da vardı bu, dün Cort'u alacak arkadaş luthierde kontrol ettirirken potanslara "..." sıkarız hallolur rutin sorunlar falan dedi ama o nokta nokta olarak yerin ne olduğunu anlamadım tam :D Ne olduğunu ve nasıl yapmama gerektiğini anlatırsanız çok sevinirim..
Teşekkürler..

Hayırlı olsun Furkan. Çok güzel gitar maaşallah.

Gold parçaların yıllandıkça solmasına bir çözüm yok. Yenileriyle ve kalitelileriyle değiştirebilirsin.

Potanslara da kontakt sprey sıkarsan hallolur. WD40 da bu işi yapar.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Hayırlı olsun Furkan. Çok güzel gitar maaşallah.

Gold parçaların yıllandıkça solmasına bir çözüm yok. Yenileriyle ve kalitelileriyle değiştirebilirsin.

Potanslara da kontakt sprey sıkarsan hallolur. WD40 da bu işi yapar.
Teşekkür ederim Selçuk abi. :)
Arka kapağı açıp sıkacağım sanırım değil mi? Potansları yerinden çıkarmaya gerek yok galiba?

Şöyle gerek olabilir. Arkadan sıkınca içine almaz ve gereğinden çok fazla sıkmak zorunda kalırsın.

Kabloların bağlı olduğu aralıktan içe doğru sıkıp potansı başa, sona doğru beş, on kere çevir. Sonra amfiye takıp test et.

WD40 o işler için hiç iyi bir ürün değil. Hele amfilere falan sıkmayın, aman.
Ben olsam komple değişirdim devreyi, üzerindeki devre elemanları zaten piyasadaki en ucuz parçalar.
Cts belki yoktur ama dimarzio bulunuyor ülke içinde, onlar da cts'e yaptırıyor zaten.
Hardware için de çözüm yok söylendiği gibi yenilerini almaktan başka.

WD40 o işler için hiç iyi bir ürün değil. Hele amfilere falan sıkmayın, aman.
Ben olsam komple değişirdim devreyi, üzerindeki devre elemanları zaten piyasadaki en ucuz parçalar.
Cts belki yoktur ama dimarzio bulunuyor ülke içinde, onlar da cts'e yaptırıyor zaten.
Hardware için de çözüm yok söylendiği gibi yenilerini almaktan başka.
Yaşımdan kaynaklı bir tercih WD40. :) 20 sene önce sadece WD40 bulabiliyordum piyasada. Yani işimi görüyordu. Tabi ki kontakt sprey en iyi çözüm.

Bu arada ben de hiç spreyle uğraşmadan potansları değiştirirdim.

Elime geçen çok kirli bir floyd köprüyü contact sprey le ardından kolonyayla silip çok güzel partlatmıştım. Bu parçalar da da denenebilir. Fakat spreyin yağlı yüzey bırakmaması için parçalarına ayırman gerekebilir sildiğin şeyleri.

Sarı rengi boyayla verdikleri için zamanla atıyor. Fakat güzelce ve kademeli zımparalarsan, esas rengi olan nikel renginde parlak potların olabilir. Cızırtı herkesin aşağı yukarı dediği gibi yağsız kontak spreyle çözülür.

O zaman sonuç olarak potansları değiştirmek daha mantıklı. Bir de bu 4 pot da çok yumuşak, dokununca dönebilecek şekilde. Dore'de denediğim yeni seri baya sıkıydı.
  1. Bu sonradan olmuş bi sıkıntı mıdır yoksa orjinali mi böyledir?
  2. Potans olarak ne önerirsiniz, toplam maaliyeti ne olur?
  3. Bir de gold hardware için eski konulardan birinde bir arkadaş tekrar boyatmış ben de öyle yapsam daha iyi mi olur?

O zaman sonuç olarak potansları değiştirmek daha mantıklı. Bir de bu 4 pot da çok yumuşak, dokununca dönebilecek şekilde. Dore'de denediğim yeni seri baya sıkıydı.
  1. Bu sonradan olmuş bi sıkıntı mıdır yoksa orjinali mi böyledir?
  2. Potans olarak ne önerirsiniz, toplam maaliyeti ne olur?
  3. Bir de gold hardware için eski konulardan birinde bir arkadaş tekrar boyatmış ben de öyle yapsam daha iyi mi olur?

Demek ki zamanında WD40 yemiş o potlar :). Burada birçok kişi pot için Dimarzio tarzı pahalı markalar önerecektir ancak ben ucuz no name potların ya da Alpha marka gibi kaliteli ama düşük fiyatlı olanların yıllardır sorunsuz çalıştığını biliyorum.

Yani yumuşak olmasıyla sorunum yok ama sonradan mı olmuş diye merak ettim.
Bir de biraz daha iyi cevap veren potanslar istiyorum yani nasıl desem, logaritmik olması lazım sanırım emin değilim ama. Yani volumeü sonuna kadar azaltıyorum pek değişme olmuyor, ton da neredeyse hiç değişme olmuyor. Daha iyi bir marka potansla düzelir değil mi bu?

Demekki Seymour Duncan da Malmsteen için ürettiği potlara WD40 sıkıyor. Hatta DiMarzio potlar da WD40 sıkılıp satışa konuyor diyebiliriz. ;)

Furkan'ın mesajında potun ''boşta dönüyormuş'' gibi yumuşaklıkta olduğunu düşündüm ki WD40 sıkınca aynen böyle oluyor. Bu bir tercih sebebi olabilir tabii ama eğer Dimarzio'nun potları da bu denli yumuşaksa benim için bir başka satın almama nedeni olur.

Bir de biraz daha iyi cevap veren potanslar istiyorum yani nasıl desem, logaritmik olması lazım sanırım emin değilim ama. Yani volumeü sonuna kadar azaltıyorum pek değişme olmuyor, ton da neredeyse hiç değişme olmuyor. Daha iyi bir marka potansla düzelir değil mi bu?

Bence yeni pot seti kullanın en iyisi.

Solomusicankara.com adresinden Alpha marka 2 tane A500k 2 tane B500k ısmarlarsan ömürlük bir çözüme ulaşırsın. Gitardaki potların arkasında A veya B ibaresi vardır. Lehim altında kalmış ve görünmüyor olabilir. A volume için B de ton için diye sitede yazıyor zaten. Mevcut potların kapasitörlerini kullanabilirsin.

Geri