Mjt Gövde Ve Warmoth Sap Hakkında

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda gzf tarafından 12 Kasım 2015 tarihinde açılan konu

 1. gzf

  gzf

  Merhaba

  Açıkçası yakın zamanda yurtdışına çıkma durumum hasıl oldu ve MJT gövdelerle Warmoth sapları kombinleyip, zehir zemberek bir alet yapmaya heveslendim. Ağzı burnu dağılmış gövdelerle warmoth saplardan sizce alabileceğim performans hakkında bilgi verebilecek kişiler var mı?
  MJT Alder + Roasted Maple/Roasted Maple (Neck/Fretboard)Warmoth + Manyetik Set 1
  MJT Swamp Ash + Goncalo Alves/Ebony (Neck/Fretboard)Warmoth + Manyetik Set 2
  Manyetik setler Lollar Blackface, Fender Texas Special ya da N3 Noiseless gibi tercihler içindeyim.
  Tonal olarak hayaller Philip Sayce, Dan Patlansky, SRV fakat gerçekler nedir?

  Bu gitarın dahil olacağı set up: Gitar--->OD(Bogner Ecstasy Blue)--->DS(Bogner Überschall ya da AlenGeere modified DS1)---->Reverb ----->Laney Lionheart L5112

  Saygılar, sevgiler...

  Saplar gövdeler yer değiştirebilir :)
   
  Son düzenleme: 12 Kasım 2015
 2. İyi parça kullanırsanız neden olmasın.
  MJT gayet güzel gövdeler yapıyor. Hem eskitmesi hem de işçiliği oldukça başarılı.
  Benim elimde iki tane MJT gövde var ikisinden de memnunum.
  Sap için Tercihim şu olurdu ki ben hariç başka bir arkadaşım da kulanıyor. çok memnunuz.
  Fender Relic Replacement Stratocaster Neck for Fender Strat NR
  Harika bir eskitme işçiliği var fret işçilği vs. de çok güzel.
  Parça olarak vintage 57/62 tremolo ve manyetik olarak Lindy Fralin Vintage Hot, Lollar Blackface ya da Blonde. Klein Jazzy Cat vs gibi birbirine yakın iyi bir manyetik setiyle çok güzel bir gitar toplanır.
   
  hackeiommi bunu beğendi.
 3. gzf

  gzf

  Merhaba
  Zaten sizinle de görüşmüştüm gitarpedal üzerinden MJT gövde için ancak benim gitme durumum söz konusu olunca açıkçası vazgeçmiş oldum. :) Warmoth dışında bunları da inceleyeceğim.
  Wilkinson tremolo lar hakkında ne düşünüyorsunuz? Açıkçası ben stabilite hususunda soruyorum bu soruyu. Eskitme kısmını laboratuarda kel kör yapabilirim diye düşünüyorum. Manyetik tercihim sizin de yazdıklarınızdan Lollar Blackface ten yana yapacağım ancak bir set daha alırsam diğerinde biraz daha farklı bir tonal yapı tercihim olabilir.
   
 4. Açıkçası hiç kullanmadım Wilkinson. Kalın bir blok olsun kafi bence Saddler'da önemli tabii. MJT'de eskitilmiş setler de var oradan da alınabilir.
   
 5. gzf

  gzf

  Callaham almak ne yalan söyleyeyim biraz aşırı uca kaçmak gibime geldi. O yüzden kalın blok hatta bulabilirsem bronz kalın bir blok almak belki de sağlıklı sonuç verebileceğini düşünüyorum. Teorik olarak makul gözükse de pratik davranışta nelerle karşılabilirim tam da kestirebilmiş değilim:D
   
 6. Sapı musikraft sitesinden almanı öneririm. Bir telecaster topladım sapı gerçekten çok kaliteli.
   
 7. Bolt-on larda ciddi bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum ama setnecklerde sap/gövde uyum sorunu yaşanabilir. Sapı gövdeye fitlemek için, luthier işlemi gormesi gerekebilir.

  Bolt-on da ise, yine aynı işlem gerekebilir ama bir miktar daha kolay olur. Ki Warmoth'lar zaten genellikle bolt-on oluyor sanırım.
   
 8. gzf

  gzf

  Evet bolt-on olacaklar.
   
 9. Gövdenizdeki, bolt havuzunun genişlik olçusunu alın. Ve Warmorh'un, en alt perde genişliğini öğrenin. Tutuyor ise sıkıntı yok. Sap daha ince ise sıkıntı var. Ek parça yada sağlam bir dolgu malzemesi gerektirir. Sap kalınsa, sıkıtı var ams ciddi değil. Sapın biraz traşlanması gerekir.

  Ve sapın yüksekliği de önemli. Köprü ile uyumlu olmalı ki, optimum tel yüksekliği ayarlanabilsin.
   
 10. gzf

  gzf

  Aslında bu başlık hazır açılmışken; benim ulaşamadığım şeyleri ya da genelden özele konuyu burada mı toplasak? Zira ben de konuyu öğrenmek adına hep yabancı forumlarda gezinedurdum ve takdir edersiniz ki herkesin bu dile aşina olması beklenemez. En azından gövde ve sap için firma alternatiflerini bile bir arada bulundursak güzel olabilir.
   
 11. Butik çalışan pek çok firma var. Hepsi de ayrı ayrı hem sap hem de gövde yapıyorlar.
  Benim son zamanlarda favorim Revelator Guitars. Relic işçiliği harika, Sap ağaçları müthiş, manyetikler, elektronik parçalar vs. en üst düzey. Fiyatlarda CS Fenderlerin yarısı kadar.
  Dealer Select Wildwood "10" '61 Strat Relic | '61 Stratocaster | Dealer Select Wildwood "10" | Fender Custom Shop | Electrics | Wildwood Guitars
  bu arkadaşı
  2.500 Dolar'a üstelik 3A Flame'e yaptırabilirsiniz.
  Dolayısıyla Limit fiyatla doğru orantılı.
  Ben olsam Gövdeyi MJT'den 300-350 USD arası alıp. Tüm parayı Sapa yatırırım ve iyi bir butik firmaya yaptırırım. Kalıcı bir gitar istiyorsanız tabii. Alıp satarım derseniz olmuyor.
  Manyetik işi de parçalarınız gelir tonal karakteri ortaya çıkar ona göre Erhan Suludere'ye de sardırabilirsiniz. Ya da çok alternatif var yabancı.
   
  yukselapo ve gzf bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş