Mooer Eq Pedalı Ile Ilgili Bir Problem Var

Merhaba Arkadaşlar,
Mooer marka 5 band grafik EQ pedalım var. Mesa Mini Rectifier amfi ile kullanmaktayım. EQ pedalı hem inputtan hemde FX loopdan bağlayarak kullanmaya çalıştım. Ancak EQ pedalını aktif ettiğimde sürekli gitarın sesi azalıyor, ton çamurlaşıyor bir türlü istediğimi elde edemedim. EQ pedalı bypass olduğunda normal amfinin tonunu alıyorum, pedalı açınca sesin hacmi gidiyor, ton saçma sapan bir hal alıyor. Nerede yanlış yapıyor olabilirim?

Yani şimdi hocam alınmaca gücenmece olmasın ama kaç bin dolarlık mesa amfiyle 100 liralık Mooer uyum sağlamamıştır=) yani paraya kıyıp daha iyi bir EQ düşünebilirsiniz bence.

Yani şimdi hocam alınmaca gücenmece olmasın ama kaç bin dolarlık mesa amfiyle 100 liralık Mooer uyum sağlamamıştır=) yani paraya kıyıp daha iyi bir EQ düşünebilirsiniz bence.

Aynen epey güzel bi çözüm, pahalı amfiyle ucuz pedal uyum sağlamaz. En iyisi 500 liralık bi eq almak. Ya da daha uygun fiyatlı bi amfi alırsan abi @patlakkulak mesela 800 liralık, o zaman pedal da sorun yaratmaz (!)

Hocam jacklarda temassızlık olabilir özellikle input jakını kontrol etmenizi oneririm gerekirse lehimlerini baştan yapın ve tam temas ediyormu bir bakın.

Yine ordinaryus forum heyeti dediklerimi hemen laf sokabilecegi duruma cevirmis. Demek istediğim zaten Mooer in çoğu pedalinda kalitesiz bir ton var. 5 6 pedal denemiş biri olarak yazdım. Yani sorunun ses kaydı olmadığı için sizin sorun olarak algıladiginiz bi olay zaten Mooer in kalitesizligi olabilir demek istemiştim ama boşver.

Yine ordinaryus forum heyeti dediklerimi hemen laf sokabilecegi duruma cevirmis. Demek istediğim zaten Mooer in çoğu pedalinda kalitesiz bir ton var. 5 6 pedal denemiş biri olarak yazdım. Yani sorunun ses kaydı olmadığı için sizin sorun olarak algıladiginiz bi olay zaten Mooer in kalitesizligi olabilir demek istemiştim ama boşver.

Ben de bir sürü pedalını denedim/kullanıyorum, hiç de katılmıyorum dediğinize. Ben de üst düzey sayılacak aletlerle kullanıyorum üstelik. Aynı eq pedalından bende var, çok saçma sapan bir ayar yapılmadıkça sanmıyorum ki gitara yeni başlamayan biri -ki @patlakkulak ders de veriyor bildiğim kadarıyla- ses bozuk geliyor desin durduk yere.

Mxr 10 band de kullanıyorum bir diğer setup'ımda ve Mooer Eq da iş gören bir pedal.

Ek bir bilgi olarak, zamanında ben de sorun yaşıyorum* tarzı başlıklar açmış biri olarak, konu altına gelen sorunu çözmeye yönelik olmayan yanıtlara ifrit oluyorum. Ordinaryus forum heyetinden bir eleştiri olsun bu da :)

Bende bi ara vardı sıkıntı yoktu üst düzey amfilerede bağlıydı pedalda sıkıntı olabilir. bu arada mooer eq da pil yuvası yoktu diye hatırlıyorum.
evet bi an benim de gözümden kaçtı cihazda pil opsiyonu yok :)
Tuhaf bir şekilde drive'ı azaltıyor. Farklı kablolarla deniyorum bakalım
Sanki distortion'dan overdrive'a geçmişsin gibi bir fark yaratıyor

Son düzenleme:
Küstü...o_O
Arkadaşım bugüne kadar 34218 adet pedal denemiş biri olarak olayın teknik bir problem olduğunu söylüyorum.:) Mooer'in dandikliği ile alakalı bi mevzu değil. Tek bir pedal ve inputtan giriyorum, drive'ın düşüyor olması pedaldan çıkan sinyalin zayıfladığını gösterir.Niye zayıflıyor olabilir onu tartışıyoruz. Mevzu mooer'i linç etmek değil yani. Aklına gelen fikri ima etmeden açık açık yazarsan dikkate alır değerlendiririz.

evet bi an benim de gözümden kaçtı cihazda pil opsiyonu yok :)
Tuhaf bir şekilde drive'ı azaltıyor. Farklı kablolarla deniyorum bakalım
Hocam pedal da yuva olmasa da harici bir pille kullanmanın bir yolu var. Cihazın adını bilmiyorum ama bi ucuna pili takıyorsunuz diğer ucu adaptör girişi şeklinde oluyor, onu pedala bağlayınca sorun çözülüyor. Elektrikçilerde bulmak mümkün olur muhtemelen. Bana bir pedalla birlikte geldiği için tam olarak nerede bulabileceğinizi bilemiyorum.

Ek olarak elimde Mooer'in Black Secret pedalı var. Fiyat olarak 150 civarı bir şey ama işlev olarak bence normal Rat'ten eksiği yok, hatta fazlası var çünkü üzerinde 2 modu var :) Rat'in orjinal hali bilindiği gibi tek mod. Oldukça memnunum ve bence "Mooer'ler kötüdür" çok büyük bir yanılgı.. Yaptıkları birçok pedal ya orjinali kalitesinde ya da daha iyi. Bir de çok hafif ve küçük. Black Secret'ı stüdyoya giderken ceketimin cebine koyduğumu bilirim.

Edit: Mooer'i överken azıcık uçmuşum ama bu da memnuniyetimin üst seviyede olmasından kaynaklı. :D

@patlakkulak Bu arada abi Fx Loop'tan girersen eğer volume bazında (mid boost ya da tiz ya da bas, artık ne amaçla kullanıyorsan) daha çok etkili olur. Giriş kısmında kullanırsan, biraz daha gain'e etki eder. Yani muhtemelen gözünden kaçmamıştır ama yine de atlamayalım hiçbir noktayı, hele bir de pedaldaki master output kısıksa normal olabilir. Fx Loop + master level seviyesi de normalken (yani volume'u aşağı çekmeden) ton garip bir hal alıyorsa artık donanımsal olarak bir sıkıntı var diyebiliriz sanırım.

Ben eq pedallarını mid boost için bulunduruyorum, canlı performansta solo için. Ve preamp'in arkasında duruyor. Çünkü preamp önüne ne kadar yüksek şiddet gönderirsen, o onu sıkıştıracak ve bu sana gain olarak dönecek, ama frekansları volume olarak boost etme adına (yüklü bir drive altında tabi) çok bir işe yaramaz. Bir de üstüne master output seviyesi düşükse gain'den yiyebilir. Tubescreamer'la boost etmenin, yalnızca volume potuyla yapılan hali gibi düşünebiliriz.

Yani ne olur ne olmaz yazayım dedim ben yine de biliyorsan da :) Fx Loop + master volume dengesi ile de gain düşüyorsa eyvallah.

Geri