Kayıtta "akort" Kaydırmak

#1
Selamlar,

Hangi sözcükler ile arayacağımı bilemediğim için yeni konu açmak durumunda kaldım. Eğer varsa benzer bir içerik, yönlendirirsiniz artık :)

Yapmak istediğim şu: Mesela B ye akortlu 5 telli bas gitarımla kayıt yaptım. Ama kaydı 1 ya da 1.5 tam ses aşağı kaydırmak istiyorum. Bunun literatürdeki adı nedir? Ayrıca bir yolu var ise, VST önerebilir misiniz?
 
#2
Kayıt konusunda yardımcı olamayacağım ancak aramanızı kolaylaştıracak bir ipucu verebilirim. Sizin yapmak istediğiniz şey, enstrümanınızı "transpoze" etmek. Bu işin literatürdeki ismi budur.

Görüşmek üzere.
 
#4
Selamlar...benim bununla ilgili bir videom vardı :) videoda tam bir oktav kalınlaştırıyorum mevzu gereği ama 1 1.5 sesde yapılabilir aynı pluginle...waves ultra pitch shifter olması lazım...kolay gelsin...
 
#6
Pitch changer/shifter deniyor. Ucuz ya da bedava programlarla yapıldığında ses dosyasında büyük ölçüde ses kalitesinde bozulmalar meydana gelir. Kaliteden ödün vermemek için Adobe Audition CS6 kullanabilirsin. O kadar da önemli değil para harcamak istemiyorum dersen acayip basit bir yöntem olarak Audacity'de yapabilirsin. Yapman gereken tek şey ses dosyasını audacityde aç, ctrl + a'ya bas ses efektleri menüsüne gir, oradan change pitch (türkçe menüde : ses tonunu değiştir) Orada karşına başlangıç ses tonuyla hangi ses tonuna kaydırmak istediğin gibi 2 seçenek çıkacak onları istediğin gibi seçeceksin hepsi bu.
 

Üst