Kayıtta "akort" Kaydırmak

'Müzik Teknolojileri ve Kayıt Forumu' forumunda programci_84 tarafından 17 Kasım 2015 tarihinde açılan konu

 1. Selamlar,

  Hangi sözcükler ile arayacağımı bilemediğim için yeni konu açmak durumunda kaldım. Eğer varsa benzer bir içerik, yönlendirirsiniz artık :)

  Yapmak istediğim şu: Mesela B ye akortlu 5 telli bas gitarımla kayıt yaptım. Ama kaydı 1 ya da 1.5 tam ses aşağı kaydırmak istiyorum. Bunun literatürdeki adı nedir? Ayrıca bir yolu var ise, VST önerebilir misiniz?
   
  oldiesngoldies bunu beğendi.
 2. Kayıt konusunda yardımcı olamayacağım ancak aramanızı kolaylaştıracak bir ipucu verebilirim. Sizin yapmak istediğiniz şey, enstrümanınızı "transpoze" etmek. Bu işin literatürdeki ismi budur.

  Görüşmek üzere.
   
 3. Pitch shifter ile yapabilirsiniz sanırım dediğinizi, plugin şeklinde vardır mutlaka bir araştırın isterseniz
   
  programci_84 bunu beğendi.
 4. Selamlar...benim bununla ilgili bir videom vardı :) videoda tam bir oktav kalınlaştırıyorum mevzu gereği ama 1 1.5 sesde yapılabilir aynı pluginle...waves ultra pitch shifter olması lazım...kolay gelsin...
   
  programci_84 bunu beğendi.
 5. En basit kullanımlı ve en işlevli olarak '' Pitchwhell '' adında müthiş iş gören bi vst var.
  Bi araştırın muhtemelen sorunuza cevap olacaktır.
   
  programci_84 bunu beğendi.
 6. Pitch changer/shifter deniyor. Ucuz ya da bedava programlarla yapıldığında ses dosyasında büyük ölçüde ses kalitesinde bozulmalar meydana gelir. Kaliteden ödün vermemek için Adobe Audition CS6 kullanabilirsin. O kadar da önemli değil para harcamak istemiyorum dersen acayip basit bir yöntem olarak Audacity'de yapabilirsin. Yapman gereken tek şey ses dosyasını audacityde aç, ctrl + a'ya bas ses efektleri menüsüne gir, oradan change pitch (türkçe menüde : ses tonunu değiştir) Orada karşına başlangıç ses tonuyla hangi ses tonuna kaydırmak istediğin gibi 2 seçenek çıkacak onları istediğin gibi seçeceksin hepsi bu.
   
  flyravenfly ve programci_84 bunu beğendi.
 7. Konuyu okuyacak arkadaşları yanlış yönlendirme olmaması adına belirteyim."Şarkı" transpoze edilir enstruman değil.
   
 8. Evet haklısınız. İfademdeki kasıt enstrüman kaydının transpoze edilmesiydi. Affola.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş