Solid State Kafa Amfi Önerisi

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda blackfriday666 tarafından 18 Kasım 2015 tarihinde açılan konu

1. 1 seneye yakındır Blackstar Ht 20 kullanmaktayım. Tonlarından kesinlikle şikayetim yok performansını fazlasıyla beğendiğim bir amfidir kendileri ancak girdim bir değişiklik sevdasına ve istediğim ölçütlerdeki en iyi performansı solid state amfilerin vereceğini düşündüm.

Temel derdim evde kayıt alırken mikrofonlamak yerine düzgün bir lineouta sahip olup IR ile amfiden duyduğuma yakın tonlar almaktı anca Blackstar'ın emulated outputu power katını devre dışı bıraktığı için değil amfiden çıkanı amfiye giden sinyali bile alamadığımı ayrıca her seste aynı tona ulaşamadığımı farkettim. Bu açıdan SS amfilerin benim için daha verimli olacağını öğrendim biraz araştırmadan sonra.

Ayrıca gönül hep bir Marshall JVM410'dan JCM800'den yana olsa da lambalı amfi takıntımı da yendim çünkü önemli olan duyulan ses diyenlerin tarafındayım artık ben de (Vatana millete hayırlı olsun).

Forumda yaptığım araştırmada öneri yapılan tek başlık buldum orada da @hackeiommi abimiz lamba sevdalısı bi arkadaşı yola sokmaya çalışmış, pek marka model önerisi alamadım.

Son olarak Blackstar ID100 pek çekici geliyordu HT20 aldığım dönemde bile ama lamba diye vazgeçmiştim acaba bunu kullanan bilen arkadaşlar yorum yapabilir mi? Marshall JMD1 denedim ancak pek verim alabildiğim söylenemez, nedense ısınamadığım birşeyler var o amfide. Ayrıca Marshall valvestate100 bulmuştum sahibi satmaktan vazgeçmiş.Pek merak ettim o amfiyi de. Özetlersek;

-Evde kısık seste de verim alabileceğim
    -Kayıtta ve sahnede aynı tonları her seste aşağı yukarı duyabileceğim
    -Hi Gaine ihtiyaç duyular thrash ve yakın metal türlerinde sevdiğim kemik sound verebilecek (Englları ve Mesaları sevemiyorum malesef buyüzden,belki de ben beceremedim ayarlamayı)
    -3000tllik bütçemde Kafa + 4x12 kabin alabileceğim limitlerde bulunan (0 veya 2.El farketmez ama ID100 alırsam hemen hemen bütçemin kalanıyla da bi marshall 1960 falan düşürebileceğime inanıyorum.Olmadı MG412 ile idareten birşeyler yapılır.)

Bir amfi arıyorum. Hem forumda bu tip amfiler üstüne ben bir başlık bulamadım hem bana yardımcı olur hem de bu amfilerle ilgili deneyimlerinizi, olumlu olumsuz görüşlerinizi paylaşırsanız pek sevinirim.

2. Hangisiydi o başlık :)

Valla güzel solid state amfi yurtdışında bol. Aklıma ilk gelen:

Özellikle Peavey'de var böyle bir kaç model. Ama memlekette bulması mesele. Bir ihtimal Transtube düşer. Ibanez Tone Blaster ve Randall bazı kelle modellerini görürsen kaçırma, en azından deş derim.

EKLEME: Düşük ses için Blackstar'ın looptan bir Line6 POD da girmeyi deneyebilirsin.

Son düzenleme: 18 Kasım 2015
  3. Laney Ironheart IRT Studio'dur senin ilacın @blackfriday666 lambalıdır ama özelliklerini bir incele bilahare teşekkür edersin :) kolay gele...

insanatomystic bunu beğendi.
  4. Kendim metal çalıyor olsam alacağım solid state kafa cihazlar şunlar olurdu:
    1) ISP Theta Head
    THETA HEADISP Technologies
    Gelgelelim Türkiye'de hiç görmedim.

2)Bir diğer önerim, metal dendiğinde aklınıza gelmeyen bir firma olacak. Ama önyargılı olmayın:
    Fender MH-500 Metalhead Guitar Amp

Son olarak bir de Randall derim, kaliteli solid state işleri hep methedilir.

Özgür ÖNER bunu beğendi.
  5. @hackeiommi Abi ha deyince getirtemiyoruz ki malesef, ülkede bulunabilecek önerilerin var mıdır acaba? @gurkanisevic Abi onu da düşünüyordum hatta bir ara engl e530 ve power amp alıp bir rig mi yapsam derdindeydim de pek tuzlu oluyor. Bir de işin içine lamba girdi mi her lambaya göre parametreler değişiyor ufak farklılıklar oluşuyor bir de elbet bir gün o lambaların yenilenmesi gerekecek. "Ya sahnede tel koparsa, acaba yenilesem mi?" korkusu bile huzursuzluk yaratırken ben de bir de bu sorunun daha pahalısı iyice dert oluyor içime :D
    @barrios dediğim gibi yurtdışından alıp getirtmek gibi bir imkanım pek olmadığından o tarz öneriler benim işime yaramıyor ama Mh-500 denedim evlerden uzak olsun bence, Randall konusunda metheden çok, mutlaka inceleyeceğim.

gurkanisevic bunu beğendi.
  6. Valla ben Jet City'nin loopuna returnden Line6 POD bağlayıp denedim, düşük seste performans gayet iyiydi. Fırsat bulursan bir dene derim. Onun haricinde Ibanez Tone Blaster serisine bak derim. Sert tonları hastalık bir amfi.

7. Şimdi bazı amfilerde boost için ekstra pedallar kullanma ihtiyacı duyuyoruz diye biliyorum, IRT alırsam eğer böyle ekstra birşeye ihtiyaç duyar mıyım? Bir de doğrudan kabine girebiliyorum bunu değil mi? Ekstra bir power amp vs ihtiyacı kalkıyor sanırım.

8. Doğrudan kabine girebilirsin, Pre ve power katları var. Hatta kabine girmeden de kullanabilirsin. USB ile bilgisayara bağlayıp direk referans monitörüne geçebilirsin. Yada kayıt alabilirsin. 1-15W seçenekleri var. daha var da var...

Irt Studio'da pre-boost vardı sanırım.

9. Kanıma girdiniz. Hadi bakalım hayırlısı fazlasıyla kafama yattı bu :D

10. Ben hiç denemedim bunu. High gain hallerini ve 1 watt modunu nasıl bilirsin Melih? Ben 1 watt modunda Blackstar'ı evde kökleyemedim.

11. Solid State bir amfi alsam Randall'ın Kirk Hammett signature amfilere bakardım.

12. Ben de bu Laney IRT Studio'dan alyım diyodum. @hackeiommi izin vermedi alamıyom. :unsure:

Sen keyfini çıkar bari.:unsure:

13. Sen kazana düştün, sana yok :)

14. Ironheart'ı deneme şansım olmadı ama özelliklerini dikkatli inceledim ben çok kayıt odaklı olduğum için çok beğenmiştim tabiki birçok youtube videosunu izledim...kendi içinde dummy load ı var yani kabinsiz direkt kayıt alabiliyoruz...ses kartına girip kabin simülasyonlarıyla çalışıyor ya da kendi simülasyonuyla direkt de girilebiliyor bunları yaparken 2. bir kanala di sinyal de gönderebiliyorsunuz ayrı di çıkışı var daha sonradan reamping yapmak için...düşük watt durumunda ne yapar bilmiyorum ama irt studio da öncelik kayıt işi diye düşünmek gerek...ikinci el piyasasında 1600-1800 arası gezen birkaç tane var bildiğim kadarıyla...

bu arada benim aklıma Peavey Bandit 112 gelmişti solid state treş diye düşünürken o yüzden tekrar forumu açmıştım ironheart prim yapmış sevindim :)

15. Hani nerede var?

16. günaydın facebookta "Gitarcılar" diye bir grup var orada görmüştüm şimdi 30 ağustosa kadar geri gittim grupta göremedim kaldırılmış sanırım...grubun sahibi Aykan diye İzmir'den bir arkadaş msj atıp akıbetini sorabiliriz ilanın...

17. Randall bu konuda gerçekten iyidir. Ben de Randall V2XNM kullanıyorum. Hiç de lambalı amfi ihtiyacı duymuyorum. Ev için fazlasıyla yeterli.

Randall'ın bir preampı var Thomann'da. Randall RG13 bence alınası bir alet.

18. Sana da günaydın hocam. Sanırım @AykanKK dan bahsediyoruz. O sattı ne yazık ki.

AykanKK bunu beğendi.
  19. Evet bir tanede Seltay Sobutay diye bir producer satıyordu aynı zamanda Dorockta çalan SST'nin gitaristiydi ama onunki de gitmiştir çoktan...

Aslında çok bir kayıp yok Gitarcılardaki ilan 1600TL idi thomann fiyatı 533 Euro...kargo vs 570 falan desek ikinci el sıfır farkı için büyük bir meblağ değil...

Bu Sayfayı Paylaş