Pedallarla Ilgili Bir Kaç Soru

Merhaba arkadaşlar.Direkt soruları yazayım.
1-İyi bir amfi aldığımda prosesör mü kullanılmalı yoksa pedal mı?
2-Her türden müzik severim.Yani ton arayışıma meta,blues,rock... hepsi dahildir,fazla efektle falan uğraşmam.Buna nasıl bir setup önerirsiniz?Bütçe fazla zorlamadan.Ayrıca elimde Boss BD-2 var.
3-Pedallar arası Clean-Distortion geçişi yapılıyor mu?Yapılıyorsa bunu hangi pedallar yapar?

1. Farketmez. 1980 yıllarının prosesör teknolojisi kullanılmıyor. Zoom 505 tarzı prosesör kullanmadıkça hepsi kullanılabilir. En sevdiğim ise amfi kullanırken Line 6 M9 ve M13. Nova System de bir prosesör kimse bunlara kötü aletler diye çamur atamıyor.
2 BD-2 Boss'un yaptığı en güzel pedallardan. Yanına al bir DS-1. Stok halini kullanabilirsin. İleride aradığım ton bu değil dersen pedalı değiştirirsin veya modlatıp daha da kullanabilirsin. İki ayrı modlu DS-1 kullandım. İkisi de ayrı güzellikte pedallar. İkinci elde ucuza bulabilirsin. Modlatmak da bir o kadar kolay.
3. Clean-Distortion geçişini, clean kanalda distortion pedalı ile yapabilirsin.

Oooy Melik oooooyy!! Hiç araştırma yapmadığın nasıl da belli.

Ayrıntılara girmek uzun iş. Ben sana bir özet geçeyim en iyisi.

Önce amfi olayını halledeceksin. Ama her türden müziği yapabilecek amfi yok herşeyden önce bunu bilmelisin. Amfi dediğin, bir en fazla iki türü adam gibi kotarır. Üçüncüde kilitlenir kalırsın. Her türü kotaracak bir setup olayını zaten geç. Amfinin yapamadığını pedal yapamaz. Distortionun da clean tonun da hası amfiden çıkar. Ama metal distortionunu verecek amfiden de en azından bir Soldano Decatone olmadıkça blues falan kotarmasını bekleme.

Peki çözüm nedir? Ya rock ve blues kotaracak bir amfinin üzerine iyi bir distorion pedalı, preamp falan çekeceksin, ya da gaini yüksek bir amfi alacaksın ama bluesdan biraz tasarruf edeceksin. Veya, high gain bir amfi alır, bir de POD çeker looptan gireresin. O zaman vintage amfilerin simülasyonu ile blues da yaparsın.

Bunun dışında modelleyici bir amfi alıp onunla idare etmek de bir opsiyon.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Oooy Melik oooooyy!! Hiç araştırma yapmadığın nasıl da belli.

Ayrıntılara girmek uzun iş. Ben sana bir özet geçeyim en iyisi.

Önce amfi olayını halledeceksin. Ama her türden müziği yapabilecek amfi yok herşeyden önce bunu bilmelisin. Amfi dediğin, bir en fazla iki türü adam gibi kotarır. Üçüncüde kilitlenir kalırsın. Her türü kotaracak bir setup olayını zaten geç. Amfinin yapamadığını pedal yapamaz. Distortionun da clean tonun da hası amfiden çıkar. Ama metal distorionunu verecek amfiden de en azından bir Soldano Decatone olmadıkça blues falan kotarmasını bekleme.

Peki çözüm nedir? Ya rock ve blues kotaracak bir amfinin üzerine iyi bir distorion pedalı, preamp falan çekeceksin, ya da gaini yüksek bir amfi alacaksın ama bluesdan biraz tasarruf edeceksin. Veya, high gain bir amfi alır, bir de POD çeker looptan gieresin. O zaman vintage amfilerin simülasyonu ile blues da yaparsın.

Bunun dışında modelleyici bir amfi alıp onunla idare emek de bir opsiyon.
Hiç araştırma yapmadım, direkt buraya yazdım ! :) Yanıtın için teşekkürler. Bu işlerde yeniyim.

THY Forum - Türkiye'nin yeni havacılık forumu - Havacıların buluşma noktası

Pedallarla ilgili bir şey yazmayacağım; sadece bu forumda yaklaşık 8milyon sayfa var zaten. Linki de yarın öbür gün uçağa, pilotluğa merak salarsan direkt oraya sor: "her yola gidebilecek, denize de inebilecek, dağa da tırmanacak bir uçak arıyorum. Airbus mı, boeing mi, f24 mü ya da direkt zeplin alayım evladiyelik mi olsun?" diye.
Müzik yolculuğunda bol şans ve mutluluklar diliyorum.

THY Forum - Türkiye'nin yeni havacılık forumu - Havacıların buluşma noktası

Pedallarla ilgili bir şey yazmayacağım; sadece bu forumda yaklaşık 8milyon sayfa var zaten. Linki de yarın öbür gün uçağa, pilotluğa merak salarsan direkt oraya sor: "her yola gidebilecek, denize de inebilecek, dağa da tırmanacak bir uçak arıyorum. Airbus mı, boeing mi, f24 mü ya da direkt zeplin alayım evladiyelik mi olsun?" diye.
Müzik yolculuğunda bol şans ve mutluluklar diliyorum.

Yahu üzmeyelim gençleri :) yukarıda verilen cevaplar yeterli sevgili @melik78 Bu tavsiyeleri muhakkak dikkate almalısın.

Gençleri üzmeyelim tamam da, gençler de biraz araştırsın yahu. Hani bufferına kadar kendi kendilerine araştırıp öğrensinler demiyoruz. Ama pedalda da clean distortion geçişini sormak da biraz ayıp oluyor :)
Aynen öyle, amacım hiç şevk kırmak vs. değil ama bu işe de öyle armut piş ağzıma düş olacaksa, olmaz o iş. Sırf bu yola girmesinler diye tüm öğrencilerimle ilk derste yaklaşık 3-4 saat müzik/gitar muhabbeti yapardım. Rock müziğin türevi, bendeki felsefesinden tutun da kablo yapısından manyetik sarımına kadar her şeyi anlatırdım. Ağaçlar, amfiler, pedallar, aboov neler neler. Bu dersten para da almaz 2. derse gitarla başlardım. Sonra ne kadar boş bir çaba olduğunu görüp bıraktım tabii, o da başka.

Pedal amfi meselesi çok göreceli bir iş :) bence iyi bir amfi ve pedal setup işine girmeden önce, modellemeler ve efektler içeren ucuz bir amfi ile biraz zaman geçirmen en iyisi olur (roland cube, vox vtx, line6 spider vb.)
Bu tip amfiler ikna edici denebilcek kadar :) klasikleşmiş bir çok amfinin modellemesini yapabiliyor (vox ac30, marshall jcm800, fender deluxe reverb, fender bassman, mesa, soldano vb. gibi) artı reverb, delay, phaser, chorus benzeri efektleri de barındırıyorlar. Modellemeli bir amfi al (mümkünse ikinciel al ki satarken canın yanmasın) bak bakalım bu ingilizler, amerikanlar ne gibi karaktere sahipmiş, bu hi gain işleri nasıl oluyormuş :)

Melik hepimizin kafa etini yedin yedin kemirdin. :) B her tarz meselesi için; yok öyle bi dünya. Ha Mars falan vardır bilemem. (Berbat espri.) Her tarzdan çalmak istiyorum diyorsan bir tane Twin Reverb, bi tane JCM800, bi tane Dual Recto'n olacak. :) Bu arada sanıyorum @hackeiommi sana açtığın başka bir konuda araştır demişti. Hakan hocam sakalınız var mı? :)

Melik hepimizin kafa etini yedin yedin kemirdin. :) B her tarz meselesi için; yok öyle bi dünya. Ha Mars falan vardır bilemem. (Berbat espri.) Her tarzdan çalmak istiyorum diyorsan bir tane Twin Reverb, bi tane JCM800, bi tane Dual Recto'n olacak. :) Bu arada sanıyorum @hackeiommi sana açtığın başka bir konuda araştır demişti. Hakan hocam sakalınız var mı? :)

Karl Marx'tan da, hacı dedemden de fazla sakalım var :D

Bir soru da ben eklemek istiyorum. Aradım fakat bulamadım konuda bilgim de yok. Pedalı amfiye bağlamak için ikinci bir jack kablosu gerekiyor mu? Gerekmiyorsa nasıl oluyor?

Geri