Guitar Pro 5 Te Bas Gitar Ve Davul Yazmak

'Müzik - Genel' forumunda CaptanMysto tarafından 20 Kasım 2015 tarihinde açılan konu

 1. Arkadaşlar merhaba başlıktan anlaşılacağı gibi guitar pro 5 te yaptığım bestelere basit olarak bas gitar ve davul eklemek istiyorum. Bas gitar hakkında bir fikrim yok fakat davul için kendim ritim buluyorum ama guitar proda nasıl yazacağımı bilmiyorum. Sadece gitara hakimim. Bu yüzden yardım ederseniz sevinirim.
   
 2. Davulları başkalarından da araklayabilirsiniz. Mutlaka uyacak bir pattern bulmak zaman alabilir ama düzeltebilirsiniz. Aklıma gelmedi demeyin :D
   
  CaptanMysto bunu beğendi.
 3. Eğer davulları sonra bir davul Vsti ile DAW'a taşıyacaksanız midi maplemesinde hatalar olabiliyor ama düzeltebilirsiniz o satırı başka bir davul enstrümanına taşıyarak . Mesela crosslar duyulmuyor ama aslında Guitar pro'dan export ettiğiniz midide vardı. Sorun yok o kroslar başka bir mapde export olmuştur o satırı midi edit'te krosların olduğu satıra taşırsanız olay çözülür.
   
  CaptanMysto bunu beğendi.
 4. Guitar Pro'da davul yazmak biraz zahmetlidir ama biraz kurcaladın mı anlarsın. Çok karmaşık ritmler olmadığı sürece. Mesela gerçek davuldan anlar mısın bilmiyorum da 38 elektrik snare, 40 akustik snare, 36 pedal, 41-52 arası ziller tomlar falan. Guitar Pro 5'de ana menüyü açtığında üstteki perküsyon sekmesinden neyin ne olduğuna dair talimatlar var tam olarak altta resime koydum. Ritme göre kendi kalıbını bulacaksın deneye deneye öğreneceksin abi hepsini burdan anlatsam olmaz. :D Varsa bi sıkıntın elimden geldiğince yardım ederim.

  capture-20151125-163136.png
   
  CaptanMysto bunu beğendi.
 5. Haa bir de bas gitarı yazmak davula göre daha kolay. Davulu yazdın mı bas gitarı hayli hayli yazarsın zaten. Normal gitarı yazan adam bası da yazar. Şarkılarında öyle bas gitar solosu falan olmadığı sürece. Çok farklı bi şey değil. Sonuçta bas dediğin alet gitarı arkadan destekleyen, derinlik katan bir alet. Gitarda ne yazdıysan basta da odur. (Progressive, bas solosu, slap ya da bateri+bas kombinasyonlu parçalar hariç. Bunlar genelde oldukça teknik müziklerdir zaten)
   
  CaptanMysto bunu beğendi.
 6. Teşekkürler arkadaşlar
   

Bu Sayfayı Paylaş