Çelik Telli Akustik Ile Parmak Güçlendirme

'Müzik - Genel' forumunda Diff tarafından 22 Kasım 2015 tarihinde açılan konu

 1. İyi akşamlar arkadaşlar, daha temiz çalabilmek ve fingerstyle tekniğimi pekiştirmek için 0.13-0.56 tel seti ile bir akustik kullanıyorum yaklaşık 1 aydır. Ancak bare yaparken özellikle D-G tellerinde muffled geliyor sesler, bu da biraz şevkimi kırıyor diyebilirim. Elektro gitarda 0.10 tel kullanıyorum, örneğin Anastasia'nın akustik introsunu elektro gitarda gayet sorunsuz bir şekilde çalabilirken, akustik ile çalarken barelerimde sıkıntı var, ana odağım elektro olsa dahi akustiği de hakkını vererek çalma peşindeyim, bu sorunu aşabilmem için parmak pozisyonu, uygulanması gereken egzersizler v.b. konularda önerileriniz var mı acaba?
   
 2. Eğer gitarınızın sap ayarı normalse, teller aşırı yüksek değilse tamamen kondisyonla alakalı bir şey. 1-2 hafta sonra başlık kapanabilir yazarsınız. Bunun dışında ille de ben zaten gitar çalışıyorum, harici bir şey istiyorum diyorsanız planetwaves in parmak güçlendirme olayı vardı, aynısının migroslarda vs. satılan 10 liralık ve yaylı olanı da var. Bu da bir çözüm. Kolay gelsin.
   
  Diff bunu beğendi.
 3. Sıkıntıyı özellikle ilk perdede bare basarken yaşıyorum, onun dışında nadiren başıma gelen bir şey. Parmak uçlarında olduğu gibi işaret parmağının yanının da nasır tutması falan lazım herhalde basıncı daha verimli iletebilmek için. Tel yüksekliği bir akustiğe göre normal sanırım, yine de bir fotoğrafını koyayım.
   

  Ekli dosyalar:

 4. Yükseklik gayet normal görünüyor, belki bir ince sap ayarı yapılabilir ama elzem değil o kadar. Bir de üst eşiğinizin yüksekliğine bakabilirsiniz, onu alçaltıp o şekilde de ilk perdelerdeki zorluğu hafifletebilirsiniz. Eşiği yükseltmenin geri dönüşü var ama alçaltmanın çok yok, altına destek koymak çok istenen bir durum değil, boş telin ağaca temasını düşüreceği için. Başka bir şey gelmedi şu an benim aklıma, kolay gelsin :)
   
  Diff bunu beğendi.
 5. Üst eşiğin yapıldığı materyal bayağı kalitesiz, tellerin girdiği boşluklar gereğinden fazla derin hatta tel değişimi yaparken bahsettiğin noktalardan birinin altının boş olduğunu gördüm. Önceden tel yüksekliği biraz daha fazlaydı, köprüyü biraz zımparalayarak biraz düşürdüm. Aşağıda bir de üst eşiğin fotoğrafı var, bana normal geldi ancak bir başkasının fikri zarar getirmez tabi ki. Son olarak yardımınız için teşekkürler.
   

  Ekli dosyalar:

 6. Yani fotoğrafla çok anlaşılır değil ama gayet yerinde eşik de bence. Başta dediğim gibi planetwaves in gripmaster denen aletini ya da piyasada satılan ve benzeri işi gören aletleri deneyebilirsiniz. Bir dönem ben kullandım, işlevi öyle çok gözle görülür değil ama elinizin zamanla güçlendiği kesin. Bunun yerine gitar çalışarak da ellerinizi güçlendirebilirsiniz tabii.
  Bahsettiğim alet şöyle bir şey, ucuzlukçularda, büyük marketlerde falan bulunuyor. Planetwaves in ürünü bunun geliştirilmiş hali, direkt parmak da çalıştırabiliyorsunuz onda.
  http://www.indirdik.com/products/7646/grip_strenght_2.jpg
   
 7. Evde olması lazım böyle bir şey, dizi mizi falan izlerken yapmak iyi olur, boş boş durmaktansa. Yardımlarınız için tekrar teşekkürler, iyi akşamlar.
   
  hepiphone bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş