Engl Gigmaster 15 Bundle

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda Coder_ tarafından 23 Kasım 2015 tarihinde açılan konu

 1. Merhaba arkadaşlar,
  Evde kullanmaya uygun lambalı amfi almak istiyorum. Ağırlıklı olarak metal müzik çalıyorum.
  Lambalı amfiler hakkında yazılan yorumların hepsini elimden geldiğince okudum. Tünel ve Kadıköy'de de deneyip karşılaştırma fırsatım oldu.
  Şimdi bütçeyi denkleştirip ENGL Gigmaster 15 Head + E110 kabin almak üzereyim. Thomann'dan alacağım. DoRe'de 2700 TL nakit fiyat çektiler. Thomann'da ise 2000 civarına geliyor tüm işlem.
  Almadan önce de sizden bu amfiye özel olarak yorumlarınızı almak istedim. Belki başka bir öneri çıkar ve dener beğenirim. Amacım bu.
  Şimdi, bu seti denediğimde sanki high gain performansı beklenen düzeyin altında gibi geldi bana. Bu setin ardından ENGL 30 watt combo denediğimde daha güçlü bir amfi var idi. Ancak o da set gibi net ve tok sesler veremedi gibi geldi bana.
  Kıvılcım'da bir peavey denedim, kombo idi modeli hatırlamıyorum ama 30 watt nakit fiyatı da 2900 tl idi. Gümbür gümbür idi ancak yine istediğim netlikte değil idi.
  Thunder, screamer da denedim ama hiçbiri gigmaster 15 head + kabin gibi net sesler veremedi gibi geldi. Ancak almayı düşündüğüm setin de gücü sanki beklediğimin altında gibi geldi.
  Bu işe yeni girdiğim için sorularımı lütfen mazur görün. Bu güç eksikliği speaker'ın gücüne mi endekslidir ? Mesela ENGL E110 15 watt kabin yerine, 30 watt kabin tercih etsem daha sert sesler alır mıyım ?
  Teşekkürler.
   
 2. Bu kabin sanırım 10" lık. Gitar kabini secerken bas sesler icin 12" altıni tercih etmemenizi öneririm. İdeali 12" dır yani. Dolayısıyla eğer o kabinde denediyseniz tok sesler alamamaniz gayet normal geldi bana.
   
 3. Bi de 15 w kafa için 15 w kabın tercih etmeyin. Kafanın gücünü 1,5 ile çarpın, en az 22,5 wattlik bir kabın lazım size, dolayısıyla en az 30 watt ve 12" lık kabın doğru tercih. almışken engl'in 60 w 1*12 vintage 30 kabini de tercih edilebilir. İlerde başka kafalarla da kullanabilmek adina
   
 4. "Gücü beklediğimin altında gibi geldi" ifadesini netleştirmeniz gerekiyor. Bence siz ihtiyacınızı daha somut söylerseniz daha çok yardımcı oluruz. Canlı performansta sesin ezilmesinden filan mı endişe ediyorsunuz ? Yoksa meseleniz daha çok "ton" ile mi ilgili ? Bence ikincisi, çünkü daha "tok" seslerden bahsetmişsiniz.
  Bu durumda almayı istediğiniz tona dair örnek bir grup vb... verirseniz çok daha açıklayıcı olur. Net ton almaktan bahsediyorsunuz, ama hangi anlamda ? Örneğin, kimileri için amfi tonunun net olması demek, yüksek gainde bile akordaki seslerin duyulabilmesi ve ve karakterlerini koruyabilmesi anlamına gelir. Sizin için netlik tam olarak nedir mesela ?
   
  tunckk bunu beğendi.
 5. @barrios Merhaba. Hemen açıklayayım.
  DoRe'de yaptığım denemede riff'lerden, palm mute'lerden aldığım güç engl gigmaster 30 combo'da daha güçlü idi head 15'e göre. Güçten anlatmaya çalıştığım bu. Ama mesela bir power chord bastığınızda head 15 den diğerlerine göre daha berrak bir ses alıyorsunuz gibi geldi. Riff'ler daha anlaşılır gibi geliyor. Diğerlerinde ses dağılıyor sanki.
  Üst perdelerde yani sololarda ise head 15 seti diğerlerine göre daha sıcak ve kaliteli ton sağladı. Orda sıkıntı yok. Ancak üstte bahsettigim olay kafamı biraz kurcaladı.
   
 6. Gigmaster evet net bir amfidir. Thunder'ı bilemiyorum fakat Screamer'ın dağınık gelmesi çok ilginç. Screamer gümüş panel miydi siyah panel mi? Gümüş panelse o biraz tizlidir, normaldir. Ama siyah panel'in öyle gelmemesi gerek.
   
 7. Gigmaster ile Metal çalınamaz. Ekstra pedal ister. Tabi sert bir distortion ister.
   
  tunckk ve HmzGkgz bunu beğendi.
 8. Rockmaster ile birlikte bu amfiler ENGL'nin en berbat amfi sınıfına girerler.
   
 9. Neye göre berbat?
  Bence ENGL amfilerin hepsi kaliteli. Sadece tarza göre seçim yapmak lazım. Gigmaster 15 nefis bir amfidir.
   
  J-P bunu beğendi.
 10. Bir sorum daha olacak. Thomann'dan inceleme yapıyorum. Örneğin Bugera 333XL Infinium modeli var. 120 Watt gücünde. Ancak benim almayı düşündüğüm ENGL set ile neredeyse aynı fiyata sahip. Sebebi ne olabilir ?
  ENGL 15 watt ile Bugera 120 watt daha büyük bir kafa amfinin aynı fiyatta olmasına istinaden, Bugera'nın kalitesinin daha düşük olduğunu düşünmek yanlış mıdır ?
   
 11. Bugera bir ara epeyi şikayet alan bir markaydı. Şimdilerde düzeldiğini söylüyorlar ama, bilemiyorum. Düşüncenizi etkilemek gibi olmasın ama, şahsen benim asla para vereceğim bir marka değil.
   
  devastator ve tunckk bunu beğendi.
 12. Benim bildiğim ENGL Comboların arkasında 1-5-Full Watt seçenekleri var. Kontrol ettiniz mi?
   
 13. Öncelikle selamlar,
  Gigmaster iyi bir amfidir bence, fakat metal müzik için tek başına yeterli değil maalesef, illaki boostlamak gerekiyor bir tube screamer ile.
  @HmzGkgz babacan maalesef senin " ENGL ın berbat amfileri" yorumuna katılamıyorum. ENGL ın 1 tane bile kötü yada kalitesiz amfisi yok. Sadece zevk ve renklere göre değişik tonlar veren amfileri var, hepsi de kalbur üstü cihazlar, asla ortalama yada vasat diyemeyiz. Olaya malzeme ve işçilik açısından bakarsak ta her türlü Çin yada diğer Uzakdoğu üretimi ürünlerden kat kat üstünler. Ancak, orijinal Amerikan yada İngiliz yapımı amfilerle mukayase edebiliriz. Ki zaten bu bile başlı başına ENGL ın kalitesini ortaya koyuyor.
  Konuyu açan arkadaşıma marka yada model tavsiye etmeyeceğim ama alacağı kabinin hoparlörü mutlaka 12" olsun derim. 10" hoparlörlerle çok fazla derinlik almak mümkün olmuyor.
   
  bylal666 bunu beğendi.
 14. @barrios çok haklı, özellikle netlik derken kasdetttiğinizin ne olduğunu tam olarak anlarsak sanırım daha faydalı yorumlar yazabiliriz.
  Misal benim hi-gain amfide aradığım netlik, düşük yada yüksek drive da akorda ki seslerin ayrı ayrı duyulabilmesi değil. Ben akorda ki tüm seslerin aynı anda, dengeli ve düzenli tınlayıp tınlamadığına, seste herhangi dağılma olup olmadığına bakıyorum. Çünkü akorda ki seslerden biri dağılırsa ton saçma sapan bir hal alıyor. Bu da amfinin EQ katının kalitesiyle ilgili durum. Yani bastığınız akorda bas ve tiz sesler dengeli olmalı, birbirinin önüne geçmemeli ve aynı anda sönmeliler. Benim aradığım netlik özetle bu.
  Akoru bastığında jilet gibi kesmeli, ruhunu biçmeli. :)
   
 15. Hocam kimse ENGL'nin kalitesine laf atamaz. Ben kendi müzik zevkime göre konuşuyorum.
   
  tunckk bunu beğendi.
 16. Seni vazgeçirecem Mesa dan aldıracam bi Ironball :):):):):)
   
  HmzGkgz bunu beğendi.
 17. Valla hocam İronball'u 1x12 kabiniyle alacak kadar param var ama ha gayret Mesa. :)
   
  tunckk bunu beğendi.
 18. Şaka bir yana, Allah gönlüne göre verir inş. Bize de güzel güzel videolar hazırlarsın :)
   
  HmzGkgz bunu beğendi.
 19. Tabi hocam. Börek tabağını üstüne koyup video çekeceğim. :)
   
  tunckk bunu beğendi.
 20. Bak, baak, hangisini canım çeksin Mesa yımı yoksa böreği mi ? :) Konu dışına çıktık herkesten özür. :)
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş