Anket | Sesi,sizi En Çok Rahatsız Eden Enstrüman Hangisi ?

Sesi,Sizi En Çok Rahatsız Eden Enstrüman Hangisi ?

• Zurna

• Kemençe

• Piyano

• Asma Davul

• Flüt

• Bağlama

• Saksafon

• Kaval

• Bateri

• Keman

• Mızıka

• Klarnet

• Trompetler

• Ney

• Gitar

Sonuçlar sadece oy verildikten sonra görüntülenebilir.
Anketteki bağlamadan kasıt sanırım düğün işi elektro tonlarıydı, lesli falan bağlayıp garip garip tonlarla ben de bir bağlamacı olarak bağlamanın gerçek tınısından uzaklaşıldığı kanısındayım. Ayrım yapmakta fayda var, anadolu coğrafyasının her bir yanında farklı tınılar varken bunlar üzerinden nefret söylemleri de pek doğru gelmiyor, çünkü o enstrumanın tınısından ziyade onu çalan kişinin duygusu ve icra yeteneği işleri fazlasıyla değiştiriyor. Üstelik bizim enstrumanlarımız ve ezgilerimiz yurtdışında epeyce ilgi görüyor, İspanyol müzisyen Efren Lopez'in bağlama kullanarak yaptığı bir çalışmayı paylaşmak isterim:

Zaten arladaşlar bağlamanın sesinden bahsediyorlar.. kimse halk müziğinden veya icrasından bahsetmiyor.. acıkçası ben de baglamanın sesini sevmem ama aşık veysel çalıyorsa dinlerim ruhi su varsa dinlerim.. sonuçta bağlama da bir enstrüman ve kendine has bir sesi var sevmemek çok garip değil.. mesela ben de klavsen yazdım ankette.. bu bach ı yerin dibine sokmaz veya klasik müzikle ilgili bir nefret söylemi değildir.. ama klasik müzik dinlerken arkadan sesini duyduğumda içimden " ulan ne pis bir alet şu" diye düşünürüm

Kemençe kısmını ayırmak gerek, klasik kemençe diye karadeniz kemençesinden farklı güzide bir alet de var ki 80-90 serisi insan modellerinde yer etmişliği var :p

Geri