Gibson Traditional

Traditional modellerine nedenini bilmediğim bir hoşgörüsüzlük var bende. Ayrıca Gibson alsam sıfır kapalı kutu değil, temiz ikinci el ve eski bir model bakarım. Şahsen LP alsam (Çok LP hayranı değilim.) Sahibinden'de bir tane çok temiz 2008 Standart vardı. Onu alırdım duruyorsa. Bu arada herkes çok güzel dini mesajlar atmış ama selam almayı unutmuş. Aleykum selam.

Traditional modellerine nedenini bilmediğim bir hoşgörüsüzlük var bende. Ayrıca Gibson alsam sıfır kapalı kutu değil, temiz ikinci el ve eski bir model bakarım. Şahsen LP alsam (Çok LP hayranı değilim.) Sahibinden'de bir tane çok temiz 2008 Standart vardı. Onu alırdım duruyorsa. Bu arada herkes çok güzel dini mesajlar atmış ama selam almayı unutmuş. Aleykum selam.
Abi bende de maaşallah tam tersine traditional modeline karşı aşırı bir sempati var Allah biliyor

Son düzenleme:
Bir tanesi bu forum aracılığı ile olmak üzere elimden 3 adet LP traditional geçti. En son olanı 2012 modeldi. Bir Gibson hastası olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim Flying V'nin ton yelpazesi bile Traditional'dan daha geniş. Traditional'ı onlarca değişik anfide ve pedalda denedim. Hiçbirisinden istediğim buğulu Gibson soundunu alamadım. En sonunda da gittim bir Standard aldım. Elimdeki Bugera anfiye takınca tamam işte bu dedim. Yani traditionaldan bir Gary Moore ya da Slash tadında karakteristik bir Gibson soundu almak çok zor. Daha vintage bir tadı var. Ağırlık konusuna gelince, evet ağır bir gitar. Gavur ölüsü derler öyle ağır. 10 dakika taşıyınca zaten hissettiğiniz ağırlık 3 katına çıkıyor hemen. Özetle Traditional mı standard mı derseniz kesinlikle standard derim.

Yani traditionaldan bir Gary Moore ya da Slash tadında karakteristik bir Gibson soundu almak çok zor.

"Karakteristik Gibson tonu" deyince aklınıza bu ikisinin gelmesi çok ilginç. Hani bir en azından bir Warren Haynes, Page, Gibbons, Bonamassa deseniz eyvallah diyeceğim de, Slash ve Moore'un soundları modlu amfiler, Ds-1 pedallar vb. biraz sıradışı ekipmanlarla çıkan tonlar. Tonları pek de karakteristik Gibson tonu sayılmaz zaten.

Ha, beri yanda Gibson deyince aklına Moore ve Slash gelenler için de önemli bir uyarı aslında.

"Şimdi eleştirdin mi desteklendin mi?" diye sorsanız, valla ben de anlamadım ne yaptığımı :D

Şöyle diyelim o zaman. Arada "daha vintage bir tonu var" ifadesi de dikkatimi çekti. Peki yukarıda yazdığım diğer isimler açısından ne düşünüyorsunuz? Haynes, Page vb. çizgisine daha uygun diyebilir misiniz?

Geri