Müzik Teorisi Üzerine Kitap Önerileri

'Müzik - Genel' forumunda Emre Güven tarafından 24 Kasım 2015 tarihinde açılan konu

 1. Merhaba arkadaşlar. Kendimi müzik teorisi ve armoni bilgisi gibi konularda geliştirmek istiyorum. Daha önce Selim Işık'ın videolu derslerini bitirdim. Şu anda da yine Selim Işık'ın elektro gitar metodunu bitirmek üzereyim. Tabii ki bu kaynaklar öyle bir-iki seferde bitirilecek şeyler değil, müzik hayatım boyunca faydalanacağım bunlardan ancak, şu an için bu kaynaklardaki bilgileri gayet iyi sindirdiğimi düşünüyorum.
  Gitar tekniğine yönelik kaynak olarak şu anda elimde Troy Stetina'nın neredeyse tüm kitapları (Heavy Metal Lead Guitar, Lead Guitar Method, Speed Mechanics, Heavy Metal Rhythm Guitar vs.) mevcut. Bunları seviye sırasına göre işlemeye başlayacağım en kısa zamanda. Ancak kendimi teorik anlamda da geliştirmek istiyorum. Bana bu konuda önerebileceğiniz kitaplar var mı? Tabii ki ilk tercihim kitabın Türkçe olması ancak "X kişisinin İngilizce olarak şu kaynağı var. Onu da şiddetle tavsiye ederim." derseniz onları da bulmaya çalışırım. Yeter ki katkısı olsun. Vereceğiniz öneriler için şimdiden teşekkür ederim :)
   
  antbalci bunu beğendi.
 2. Ben ne tavsiye etmediğimi söyleyeyim: Genel klasik batı müziği armoni kitaplarını tavsiye etmem. Bunlar piyano odaklı oluyor ve popüler müziğe çok uzak kalıyor.
  Benim tavsiyem, gitar klavyesini çözmeye ve klavye üzerinde teoriyi pratiğe dönüştürmeyi amaçlayan kitaplar kullanmak olur.
  Türkçe'de bu anlamda çok fazla kaynak yok ne yazık ki.
  Stetina'nn Fretboard Mastery bu anlamda hiç fena değildir çünkü gitar klavyesine odaklanarak ve rock-metal tabanlı anlatır teoriyi. Tavsiye ederim.
  Peter Fischer-Rock Guitar Secrets da bu anlamda iyidir. Desi Serna'nın Fretboard Theory kitaplarını da öneririm. Mike Christiansen - Fingerboard Theory de biraz daha üst düzey ama iyi bir kitaptır ve bir ucundan caza giriş yapmak için de iyi olabilir.
  Daha üst düzeyde gitar klavyesini çözeceğim ve çalışacağım derseniz başka kitaplar da var. Ancak onlara şimdilik girmeye gerek yok bence. Yine de isterseniz bir örnek vereyim:


  Bu arada, teori-armoni meselesine gitaristler bazen amaçlarını belirlemeden yaklaşıyorlar. Ne yapabilmek istediğinizi de açıkça yazın derim. Kuru kuruya teori öğrenmek çok anlamsız. Böyle adamlar var etrafta, bol bol teori geyiği yapar, "çal şu akoru veya modu" desen apışır kalır:)
  Not: Gitar üzerinde klasik armoni de öğrenmek istiyorum derseniz o zaman tavsiyem şu olur:
   
 3. Aynen tam da buna yönelik bir kaynak istemiştim aslında abi ancak bunu belirtmeyi unutmuşum yazıda. Cevabında da kafamdaki soruların çoğunu cevaplamışsın aslında teşekkürler :)
   
 4. İngilizcen varsa Guthrie Govan ın Creative Guitar 1 i alabilirsin. Gitarın ilk 25 sayfası yazı adam döktürmüş resmen sadece okumak bile çok ufkunu açıyor insanın. %101 tavsiye ederim içinde her türlü teorik bilgi mevcut neredeyse. Ve çok güzel anlatıyor GG abimiz.
   
  Emre Güven bunu beğendi.
 5. Elinizdeki Stetina kitaplarından anladığım kadarıyla, hızlı pasajlar, hard rock, shred, benzeri bir yelpazedesiniz. Şimdi bu yelpaze üstünden örnekleyeyim; bunlardan en meşhuru herhalde Speed mechanicsdir ( 95 senesiydi elime geçmişti ilk ), ayrıca diğer kitapları da biliyorum, içerik olarak size kendi malzemelerini dayatır. Güzel. Ne demek bu ? Onları ezberler harıl harıl çalarsınız ama bir zaman sonra Deep purple, Metallica artık neyse onu çalmak yerine bunlarla uğraştığınız için vakit harcadığınızı farkedersiniz. Fark edersiniz iyi ama bir yandan kötü zaman kaybı yaşadığını görmek can sıkar. Peki ne yapılabilir ? Açık konuşayım abartısız gitarla igili yazılmış bütün metod kitaplarını, klasik ve caz teori-improvavizasyon kitaplarının büyük kısmını, bas metodtlarının da yine sanırım 10'dan fazlasını belki daha fazla olabilir 11 sene gibi bir sürede okudum dersem yalan olmaz, aşırıya kaçtım biraz ama oldu bir kere. Belki klasik ve flamencolara filan uzağımdır ama onları bile şöyle bir taradım çalmasam da. Okuduklarım yanında 4-5 olması lazım jazz doğaçlama kitabını baştan yazdıp edisyon da yaptım. Kitapları etüt edip derslerimde de kullandım. Hatta tonla orjinal full score nota kitabını, ayrı ayrı orjinal nota şarkıları çalıştım, hatalı yerlerini düzelttim, yeniden yazdım. Evet orjinal nota kitaplarında yanlışlar çokca oluyor şaşırmayın, onun için bırak tabı orjinaller bile tam değil, en iyisi kulağınızı geliştirin diye yazıp durmamın sebebi bu. Neyse özetle Rock ve de roll hadisesinde püf noktası sevdiğiniz tarzları dinleyerek özümsemektir. Gitarda yapacaklarınız ise gitar geometrisini o eksende geliştirmek olabilir buna ilaveten tabi kulak. Nota ve teori demiyorum çünkü gitar metodu demişsiniz. Rock gitar metodları için konuşursak ( nota-deşifr bir yerde aynıdır ama örnekleri farklı olabilir ayrıca -kompozisyon-teori-caz improvizasyon kitaplarını hiç saymıyorum ) hep aynı şeyleri anlatır. Onun için temeli aldıysanız bol repertuar, kulak, kayıt hatta belki jam sessionlara katılın, çalın çırpın. Yaşayarak aritmetik değil geometrik olarak ilerlersiniz ve bunu da eğlenceli yaparsınız. Öbür türlü çok mekanik, doğurgan olmayan, müzisyence değil matematisyence bir yaklaşım olur. Sonra yine kitap video filan olur öğrenmek kötü bir şey değil ama öğrendikçe yapabiliyor olmak önemli. Umarım heves kırıcı olarak algılanmaz sözlerim zira amacım doğru kanallarınızı boost etmeye yardımcı olmak olabilir.

  Hep soruluyor ne çalışalım, kitap ne olsun, doğaçlama nasıl öğrenirim, kulak doğuştan mıdır ? Hayatta en zor sorular böyle masumca sorulan sorulardır çünkü hap bilgi gibi internet kuşağının sevdiği türden cevaplar bekliyorsunuz bir yandan. Ama iş çetrefilli diğer yandan, yanıltıcı hap bilgiler verip insanları anlık tatmin eden cevaplar vermemek zor iş kendi açımdan. İşin aslını bildiğim kadarıyla yazayım ki gençlik boşa akıp gitmesin, hevesler törpülenmesin. Ondan uzattım mevzuyu.

  Gelelim teknik bazı püf noktalarına :

  1. kulakla dinleyip belli bir cümleyi çıkarıp gitarda çalın, videodan filan değil.
  2. metronomla yavaştan ortaya, orta hızdan hızlıya ve tam tersi olarak çalın.
  3. gruplamaları aynı şekilde yine. 3'leme,4'leme, 5-6-7-9-10 yani progressive filan varsa işin ucunda dozu ayarlayın.
  4. belli bir pozisyonda diyelim La min pentatonik, C major diatonik gibi yine aynı şekilde 2. maddedeki gibi.
  5. intervalleri yine gruplayarak çalın, genelde 3'lü intervalden sonrası geomtrik olarak zor gelir. Misal C Majorü 3'lülerle bir pozda çıkıcı-inici çalın.
  6. ayrıca chordları unutmayalım; blok olarak C major bastınız diyelim, telleri sırayla ve atlayarak arpej yapın. Sonra başka pozda devam edin. metronomla tabi.

  Daha isterseniz, ben bunları yaptım şurası şöyle oldu derseniz devam ederiz.
   
  Son düzenleme: 25 Kasım 2015
 6. Teorik bilgi için kaynağı aslında daha iyi şeyler üretebilmek için istiyorum. Müziğe ve gitara "iki akor basayım da kızlara şekil yapayım veya başkalarının şarkılarını, sololarını bire bir çalayım yeter" kafasında başlamadım zaten. Amacım tamamen birşeyler üretmek. Bu yüzden de teorik ve teknik bilgimin kapasitem dahilinde olabilecek en üst düzeyde olmasını istiyorum. Tabi siz benden yaşça büyüksünüz ve benden çok daha fazla şey tecrübe etmişsiniz. Tavsiyelerinizi kesinlikle dikkate alacağım. Bu arada evet hızlı pasajlar, hard rock, shred, benzeri bir yelpazedeyim bildiniz :)
   
  Son düzenleme: 25 Kasım 2015
 7. Ne tür besteler yapacaksanız farketmez, amaçları iyi belirleyin. Söz yazacak mısınız, enstrumanmı olur sadece bilemem oraya girmeyeyim. Bestecilik/kompozisyon kitaplarının caz tarafını bilirim az da olsa, şarkı yazarlığını daha fazla, ben beste yapmaya gitardan önce başladım, daha gitar çalmıyordum, vokalle o zamanıma göre şarkılar ve doğaçlamalar yapıyordum, gitarı sonra öğrenmeye başladım. Gitar araçtı yani, şunu diyebilirim eğer şarkı yazmak istiyorsan yazılmışları enstrumental veya sözlü ( ki söz yazmaya girmiyorum konuyu dağıtmamak için ) de olsa çok iyi bilmen lazım. Niye mi iki şey söyleyeceğim, birincisi müzik müzikten öğrenilir. Diğer kritik madde ise, bulduğun malzemenin ( melodi, riff, kıl, tüy ) orjinal yani bir yerden araklanmış, hafızanın sana attığı bir kazık ( başka bir yerden farkında olmadan yapacağın alıntı ) olmadığından emin olmak. Yani beyninde binlerce şarkının rifini, solosunu, şusunu busunu hemen tarayabilmelisin, " ya bu şuna çok benzedi " uyarı sistemini hazır etmelisin. Bu da çok dinleyip öğrenip, etüt edip, ezberleyip sonra onları elinin tersiyle itmekle olur. Kitapla olmaz, olmaz derken kitap faydalı bu işde ama bazı şeyleri sadece sen keşfetmiş olmalısın, yanında ki arkadaşın değil. Sihirbazların sırları vardır bu da onun gibi. Hayat tarzıdır yani. Uykunda bile rahat bırakmayacak kadar.

  Ayrıca şu " kızlara şekil yapma " tribini bırakalım:) Müzik triptir zaten. İkinci birine çalarken kendi başınıza çaldığınızdan farklı bir şey oluyorsa, sesde tınlıyor ve içinizde gerçekleşiyorsa bunu yaşayın. Buna hayat denir. Çalarken yaşanan gerilimi ya da titreşime kulak verin. Onu akılla ölçemezsiniz o an, sonra değerlendirirsini kötü müydü iyimiydi diye, an anda yaşanır. Yaratıcı damarınız varsa böylece kendini belli eder.

  Şired madem, Satriani şu bu dinleyin küçük pasajlarını etüte dönüştürüp rutinlerinize ekleyin. Çalın kaydedin, adamın falanca solosu için bir sene uğraşmak yerine. Küçük dilimlerle yiyin yemeği. Kitaplardaki etütler de onlardan arak yani fazlası değil. Sadece tematik giderler, " hah dersin memba buldum herşey var burada " ama kazın ayağı öyle kokmuyor memba bestecilerde kitap yazanlarda değil.
   
  Son düzenleme: 25 Kasım 2015

 8. Aslında bazıları o arakları pek önemsemiyorlar. Daha önce denenmiş ve başarılı olmuşu kullanmak mantıklı ki zaten sevdiğin bir şeyi yapıyorsun müziğin doğasında var bu bence. Buna çok ciddi müzisyenler gruplar da dahil. Ve dahası çok iyi müzik dinleyicileri dışında farkedilmesi gerçekten zor yada çalınmadan farkedilmesi zor bir çok etkileşim var. War Pigs iki tane şarkıyı etkilemiş bence Master Of Puppets ve Fade To Black ( outro solodan önceki harmoni ) yani orda bir şey var ama alınıp başka boyuta taşınılmış.
   
 9. O ayrı müzik müziğe benzer, o benzeme ayrışma kriterlerini -veya geleneksel tarz yenilikçi fikir ayrışması da denir- zaten işi öğrendikçe kavrar müzisyen. Müzisyen böyle olunur zaten. O kavrayışta incelik. O da pek öğretilebilecek bir şey değil, o kavrayışı sanatçının eserlerindeki izleri kendi sanatçı perspektifinden görüp yakalamak gerekiyor, o da öğretilecek bir şey değil. Aşkı tarif etmeye benziyor sonunda iş. Aşk demek tarifinden kolay ve anlamlıdır ya onun gibi.
   
  Emre Güven bunu beğendi.
 10. Mutlaka şarkı söyleyin, sesiniz elverdiği ölçüde, kulağınızı tartın sürekli, beraber çalmaya zaman ayırın. Gerisi birikerek ilerler. Ayrıca rock gitar için teori ve uyglamasına da gireriz. Toparlarız mevzuyu.
   
 11. Asıl enstrümanından farklı enstrümanları çat pat bile olsa çalabilmek de yaratıcılık konusunda çok şey katar kişiye bence. Mesela bir gitaristin az buçuk bateri de çalabilmesi gibi..
   
  rockerrrr bunu beğendi.
 12. Büyük bütün isimler, caz, rock, klasik ikinci birşeyi iyi derecede çalıyor. Bunu biliyoruz, hatta vokallerden iyi derecede piyano çalanlar vardır, Fitzgerald teyze mesela. O scatlar başka türlü nasıl oluyor. Önce ana saz otursun da o da olur.
   
  Emre Güven bunu beğendi.
 13. İlk mesajda hem stetina kitabpları hem armoni teori denince ben ikinci kısmı atlamışım. O zaman kitap olarak Musicians Institute - Harmony theory iyi gelebilir. Tabi matematik bu iş, hem notayla anlatır hem de ne nedir anlatır. Berklee harmony serisini pek tavsiye etmem daha çok caz çalışacaklar içindir ifade şekli terstir biraz kitap olarak dağınıktır. Başka yüzlerce teori ( caz armoni ) kitabı var ama gereksizler. Aşırı soyut gidenler var, pratik edilecek yanlarından bahsedenler var filan. Teorik olarak mevzuyu kavramanın ilk aşamalarında ve her zaman aslında yapılması gereken transpozeli gam ve akorları çalışmanız gerekir. 4lü ve 5li çemberinini gitarda pratik etmeniz gerekir. En önemli şey bu bunun üstüne oturan ilerledikçe yapmanız gereken şeyler. Modları kafaya çok takmayın, hakkında en gereksiz şeylerin en yanlış şekilde yazıldığı mevzudur. Çemberleri iyi yapın orası gelir zaten.
   
  barrios ve Emre Güven bunu beğendi.
 14. Grundar

  Grundar Forum Yöneticisi

  Bana en öğretici gelen
  olmuştu...
   
  barrios bunu beğendi.
 15. Şöyle bir bakayım dedim, ancak gözden kaçan hatalar var, dikkatli olmak gerek... Aşağıdaki pasaj direkt alıntıdır :
  Majör Üçlü Nedir ?
  Majör üçlü ; hangi majör gam inceleniyorsa incelensin 1. ve 3. sesleri arasındaki ilişkidir. Bu ses aralığını bulmak için istenilen notadan 2 tam ses ilerlenebilir. Örnek verecek olursak ;

  Do majör gamı için –> 1.ses Do 3.ses Sol

  Re majör gamı için –> 1.ses Re 3.ses Fa diyez olacaktır.
   
 16. Evet. Do'nun majör üçlüsü sol değil mi sesidir. Bir dalgınlığa düşmüş herhalde ve tam beşlisini yazmış:)
   
  uvidinli ve Single_FACTOR bunu beğendi.
 17. Aynen!..:)
   
 18. Jody Fisher'ın The Complete Jazz Guitar Method adlı serisini öneririm. Diatonik,harmonik ve melodik minör armonilerini, diminished ve whole tone dizilerini kavrarsın. diminished ve whole tone için don mock'un symetrical scales kitabını tavsiye ederim. Armoni içinse Jody Fisher baya geliştirir diye düşünmekteyim. Armoni engin bir deniz, kavraması da unutmaması da kolay değil :) önemli olan bildiğin armoniyi klavyeye dökebilmek bunun için de baya çalışmak lazım ve sürekli çalışmak lazım. Çoğu armoni kitabı da hemen hemen aynı şeyi anlatıyor zaten :) Jody Fisher biraz daha okunaklı gibi. İnternetten indirebilirsin bu metodu.

  Bu arada her bir armoninin 7 modu olduğunu ve 3 armoni olduğunu basitçe çarp 21 mod yapar :) diminished ve whole tonu ekle etti mi sana 24 :) . Ki bi de türk müziğine girersen makamlar vs işler karışıyor baya :) Yapmak istediğin müzik tarzına göre armoni eğitimi almanı tavsiye ederim. Bu kadar bilgi arasında boğulmak kolay biraz :)
   
  celal12345 bunu beğendi.
 19. Türkçe kaynak arıyorsan "Nurhan Cangal Armoni" kitabını tavsiye ederim
   
 20. "3 armoni" ? 21 mod ? 3 temel "dizi" (majör, melodik, armonik) demek istediniz herhalde...
   
  fjc bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş