Laney Cub12r Fx Send-return

Arkadaşlar merhaba. Yakın zamanda ikinci el bir laney cub12r aldım. Alet bildiğiniz gibi tek kanallı bir amfi. Gaini açınca overdrive tonları alabiliyorum ama tabi bunu sahnede yapamam. Herneyse kısa geçiyorum.

Elimde bir de hughes & kettner tubeman preampli pedalı var. Bu alet çok başarılı olduğundan ve de üç kanallı olduğundan laney amfimin preamp katını iptal edip sadece power kısmını kullanıp tonlarımı pedalımdan almak istiyorum.

Tubemanin power amp outputundan çıkıp amfimin fx returnüne giriyorum ancak amfinin üzerindeki master volume potu işlemiyor. Sadece reverb ve tone kısımları çalışır durumda oluyor. E durum böyle olunca power lambalarını kıramıyorum bir de haliyle ses az oluyor. Acaba bağlayış şeklim mi yanlış , amfide bir sorun mu var , yoksa bu amfinin özelliği mi böyle? Bu konu hakkında beni aydınlatırsanız çok teşekkür ederim. Herkese iyi akşamlar :)

Master volüm potunuz effect loopun önünde. Master volümü kısıp, gaini arttırarak sadece laney'in preamplisini kırabilirsiniz. Güç katıyla konunun alakası yok. Eğer master volümünüz faz invertöründen (burada V3a ve v3b) sonra olsaydı (PPIMV), faz invertöründen de distorsiyon alma imkanı olabilirdi.

Amplinizin blok diyagramının aşağıdaki şekilde olması lazım.

2130y7c.jpg.gif

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Master volüm potunuz effect loopun önünde. Master volümü kısıp, gaini arttırarak sadece laney'in preamplisini kırabilirsiniz. Güç katıyla konunun alakası yok. Eğer master volümünüz faz invertöründen (burada V3a ve v3b) sonra olsaydı (PPIMV), faz invertöründen de distorsiyon alma imkanı olabilirdi.

Amplinizin blok diyagramının aşağıdaki şekilde olması lazım.

65293 eklentisini görüntüle
Peki power katını kırmayı geçtim tubemani kullandığım zaman sesin nasıl yüksek çıkmasını sağlıycam? Ya da sağlayamayacak mıyım?

Amfinin preampını kısıp master volumü açarak amfiden yüksen ve clean bir ton sağlayıp HK'ı da inputtan girmeyi bir dene. Hatta gerekirse Laney'in eq katını flat (hepsini ortada) ayarlayıp ana eq ayarını HK'dan yapmayı da deneyebilirsin.

Amfinin preampını kısıp master volumü açarak amfiden yüksen ve clean bir ton sağlayıp HK'ı da inputtan girmeyi bir dene. Hatta gerekirse Laney'in eq katını flat (hepsini ortada) ayarlayıp ana eq ayarını HK'dan yapmayı da deneyebilirsin.
Hocam tubeman de iki tane çıkış var birisi power amp çıkışı diğeri de mixer çıkışı . Alet zaten preamp pedalı aslında. Amfinin inputuna girersem iki tane preamp çakışınca kötü sonuçlar ortaya çıkmaz mı?

Ya işte genel kanı bu yönde ya ben de biraz takıntılı bir insanım ordan aldığım sound güzel olsa bile hatta çok güzel olsa bile ben yine de kurala uygun davranmaya çalışacağım :D hatta şuan amfiyi satmayı düşünüyorum sırf bu yüzden :D

Ya aslında amfinin tonundan çok memnunum satsam mı satmasam mı bilmiyorum. Çok da temiz bi amfi ama şu özelliği gerçekten çok kafama takıldı :D

Hocam tubeman güzel alet ona sözüm yok ama sahnede hiçbir preamp pedalı güzel bir lambalı amfinin yerini tutmaz. Sahnede en az 5 farklı çeşit lambalı amfi kullanmış ve son 8 aydır preamp pedalı kullanan birisi olarak söylüyorum bunu. Sahnede cub12 de kullandım, düzgün mikrofonlama ile şahane işler çıkaracak bir alet. Hatta aylarca blues jr kullanmış birisi olarak şunu da ekleyeyim, blues jr acayip derecede drive pedalı seçen bir alet. Clean headroom olarak tabiki laneye tercih edilebilir fakat düzgün mikrofonlama ile aşılabilecek olaylar bunlar. Konuyla alakasız bilgiler vermiş olabilirim ama fırsat bulmuşken paylaşayım dedim. Belki faydamız dokunur.

İlla satacaksan cub12 yi alırım ama bence kıymetini bilsen daha iyi olur. Yukarıda da belirtildiği gibi inputtan girip bir denemelisin. Çünkü preamp pedallarının çoğu aynı zamanda drive pedalı özelliği gösterirler.

Hocam tubeman güzel alet ona sözüm yok ama sahnede hiçbir preamp pedalı güzel bir lambalı amfinin yerini tutmaz. Sahnede en az 5 farklı çeşit lambalı amfi kullanmış ve son 8 aydır preamp pedalı kullanan birisi olarak söylüyorum bunu. Sahnede cub12 de kullandım, düzgün mikrofonlama ile şahane işler çıkaracak bir alet. Hatta aylarca blues jr kullanmış birisi olarak şunu da ekleyeyim, blues jr acayip derecede drive pedalı seçen bir alet. Clean headroom olarak tabiki laneye tercih edilebilir fakat düzgün mikrofonlama ile aşılabilecek olaylar bunlar. Konuyla alakasız bilgiler vermiş olabilirim ama fırsat bulmuşken paylaşayım dedim. Belki faydamız dokunur.

İlla satacaksan cub12 yi alırım ama bence kıymetini bilsen daha iyi olur. Yukarıda da belirtildiği gibi inputtan girip bir denemelisin. Çünkü preamp pedallarının çoğu aynı zamanda drive pedalı özelliği gösterirler.
Sahnede zaten pedalı direk mixere girme gibi bi amacım yok. Sadece amfinin preamp katını iptal edip öyle kullanacaktım. Ki zaten bazı çevrelerde de preamp pedallarını böyle kullananlar gördüm. Ama hiç tubemane denk gelmedim. Çoğu mesa v twin kullanıyorlardı orası ayrı :D

Geri