Laney Cub12r Fx Send-return

Ama ben de Cub 12 düşünmüştüm Peavey için. Yani returnden girerim diyordum. Konu da o yüzden takibimde. Açıkçası iyi ki de almamışım demekteyim şu an.

Ama şu input giriş denemesini de bir görmek lazım tabi. ;)
Hocam arkadaş ile anlaştık amfiyi satıyorum :D obsesiflik düzeyim ne derece anlamışsınızdır artık:D ama satmadan önce sizin için denerim inputtan girince nasıl oluyor diye

Ama ben de Cub 12 düşünmüştüm Peavey için. Yani returnden girerim diyordum. Konu da o yüzden takibimde. Açıkçası iyi ki de almamışım demekteyim şu an.

Ama şu input giriş denemesini de bir görmek lazım tabi. ;)
İnputtan girdim. Tubemanin mixer ve power amp çıkışından ayrı ayrı denedim hatta. Çıkan sonucu beğenmedim. Midleri köklememe rağmen özelllikle drive da ses böyle garip bir tizli geldi. Ama power amp çıkışından girince nispeten daha iyiydi

İnputtan girdim. Tubemanin mixer ve power amp çıkışından ayrı ayrı denedim hatta. Çıkan sonucu beğenmedim. Midleri köklememe rağmen özelllikle drive da ses böyle garip bir tizli geldi. Ama power amp çıkışından girince nispeten daha iyiydi

Başlığı hep okuyordum da yoğunluktan yazamıyordum. Genelde evet preamp üstüne preamp girince böyle bir durum oluyor. Biraz daha geriye atıyor pedaldan (burada tubeman oluyor o) gelen sound'u. Midler geriye gidince. Bu dediğim normal power çıkışı için.

Bu arada kabin üstüne kabin simulasyonlu (mixer çıkışı yani) girmek de tonu aşırı kapalı yapar elbette, onu direkt geçmek lazım.

Zamanında Boston inceleme videosu koymuştum buraya, orada da üzerine Gt-2 açmıştım, yani aynı mantık. Fakat ilginç şekilde -yine yukarıda bahsettiğim durumlar olmasına rağmen- ton gayet güzeldi. Burada amfinin clean'i elbette en büyük faktör. O kadar tonu önde tutan bir preampti ki Boston'daki, o kadar cam gibiydi ki, biraz mid desteğiyle yine şahane sonuç alınıyordu.

Ancak yine de en güzel sonuç için iki preamp üst üste binmemeli, iş görme ihtimali her zaman var ama burada kişinin kendine koyduğu eşik devreye giriyor. Hassas biriyseniz siz de benim gibi -ki anladığım kadarıyla öylesiniz- elbette tatmin etmez diyordum, etmemiş de :)

Tubeman zaten başlı başına diğer preamp pedallarına nazaran daha bir amfiye yakın sonuç verdiğinden bence return'den girmek en mantıklısı. Uzun süre Tubeman kullanan biri olarak tam performans için transistörlü bile olsa yalnızca power amp desteğiyle kullanılmasını tavsiye ederim ben.

İnputtan girdim. Tubemanin mixer ve power amp çıkışından ayrı ayrı denedim hatta. Çıkan sonucu beğenmedim. Midleri köklememe özelllikle drive da ses böyle garip bir tizli geldi
Başlığı hep okuyordum da yoğunluktan yazamıyordum. Genelde evet preamp üstüne preamp girince böyle bir durum oluyor. Biraz daha geriye atıyor pedaldan (burada tubeman oluyor o) gelen sound'u. Midler geriye gidince. Bu dediğim normal power çıkışı için.

Bu arada kabin üstüne kabin simulasyonlu (mixer çıkışı yani) girmek de tonu aşırı kapalı yapar elbette, onu direkt geçmek lazım.

Zamanında Boston inceleme videosu koymuştum buraya, orada da üzerine Gt-2 açmıştım, yani aynı mantık. Fakat ilginç şekilde -yine yukarıda bahsettiğim durumlar olmasına rağmen- ton gayet güzeldi. Burada amfinin clean'i elbette en büyük faktör. O kadar tonu önde tutan bir preampti ki Boston'daki, o kadar cam gibiydi ki, biraz mid desteğiyle yine şahane sonuç alınıyordu.

Ancak yine de en güzel sonuç için iki preamp üst üste binmemeli, iş görme ihtimali her zaman var ama burada kişinin kendine koyduğu eşik devreye giriyor. Hassas biriyseniz siz de benim gibi -ki anladığım kadarıyla öylesiniz- elbette tatmin etmez diyordum, etmemiş de :)

Tubeman zaten başlı başına diğer preamp pedallarına nazaran daha bir amfiye yakın sonuç verdiğinden bence return'den girmek en mantıklısı. Uzun süre Tubeman kullanan biri olarak tam performans için transistörlü bile olsa yalnızca power amp desteğiyle kullanılmasını tavsiye ederim ben.
hocam peki hiç mesa v twin kullandınız mı? O nasıl bi alettir?

Bence buradaki anlaşmazlığı yaratan amfinin karakterinden ziyade tubemanin karakteri. Tubemani daha önce kullandım. Direkt ses kartına girdiğim zamanlarda inanılmaz keyifli tonlar çıkartıyordu. Daha sonra 80 yapımı bi solidstate Laney amfi ile denedim. Send returnden girdiğimde o ses kartında verdiği tona yaklaşamadığını gördüm. Sanırım tubeman send return de olsa amfi lerle anlaşamayan bir preamp pedalı. Direkt ses kartına yada miksere girdiğinizde performansını tam anlamıyla alabiliyorsunuz.

Sadece meraktan sordum hocam. Piyasada en bilinen iki preamp pedalı tubeman ile v twin ya ondan

Ben kullanmadım ama nette izlediklerim beni sarmamıştı. Zaten Mesa'nın Rectifier amfilerini de sevmem pek. Andy Timmons abimizin kullandığı, Mark serisi falan ayrı tabi. Tubeman şahaneydi benim için. O zaman niye sattın dersen hikayesi uzun :D @cenkcakmakci

@br_mn Kesinlikle katılmıyorum, sebeplerden biri kesinlikle kabin simulasyonunun gerçek bir kabin keyfi vermemesi. Yani power çıkışından amfiye girince ufak tefek bir eq müdahelesi gerekebilir hoparlör karakterine göre ama (çok üst frekansları kırpmak isterdim ben mesela ama mixer çıkışından da girilince aşırı boğuk olurdu) her türlü. Ben de tam tersi amfisiz çalmayı hiç sevmezdim, tüm büyüsünün kaçtığını düşünürdüm.

Sonra bir de Celestion'lı güzel bir Marshall'a girmiştim stüdyoda, o zaman efsaneler efsanesi bir ton yakalamıştım. Ben hiç katılmıyorum o yüzden. Buna uyacak herhangi bir aletin olduğunu da düşünmüyorum kendi zevkime göre, güzel hoparlörlü bir kabin her zaman en iyisidir bana göre.

:D:D:D:D
Amfinin preampını kısıp master volumü açarak amfiden yüksen ve clean bir ton sağlayıp HK'ı da inputtan girmeyi bir dene. Hatta gerekirse Laney'in eq katını flat (hepsini ortada) ayarlayıp ana eq ayarını HK'dan yapmayı da deneyebilirsin.
Ben de Peavey preampı Randall V2XNM amfime preamp katını iptal edip returnden giriyorum, sadece master volume devrede. Cub12'deki durum bana da garip geldi.

Arkadaşlar amfinin satılacağı yok gibi :D forumda geçen dolaşırken bir arkadaş marshall amfisini modlattırmış. Baya bir şeyler yaptırmış ama fiyat konusunda birşey yazmamış :D şimdi sizce modlattırmak nasıl olur mantıklı bir davranış olur mu? Aşağı yukarı kaç para tutar?

Hatta belki param olursa güzel bir speaker falan da taktırırım . Bir de cihan düşmezden başka bu mod işini hakkıyla yapacak kimse var mıdır? Cihan usta bu aralar işleri bıraktı sağlık problemlerinden ötür galiba.

:D:D:D:D

Arkadaşlar amfinin satılacağı yok gibi :D forumda geçen dolaşırken bir arkadaş marshall amfisini modlattırmış. Baya bir şeyler yaptırmış ama fiyat konusunda birşey yazmamış :D şimdi sizce modlattırmak nasıl olur mantıklı bir davranış olur mu? Aşağı yukarı kaç para tutar?

Hatta belki param olursa güzel bir speaker falan da taktırırım . Bir de cihan düşmezden başka bu mod işini hakkıyla yapacak kimse var mıdır? Cihan usta bu aralar işleri bıraktı sağlık problemlerinden ötür galiba.

Modlatmadan tam olarak kasdın nedir?

Şu şemada
elektronikten şemadan vs anlamam işte ama ilk sayfada amfinin şeması var. Kısaca master volume ü efekt looptan sonra koymak ve güç katından da distortion almak şeklinde modlatmak gibi düşünüyorum. Bir de işte olabilirse speaker değişimi, hatta preamp katıyla ilgili düzeltmeler. Hatta bide spring reverb taksak çok mu uçarız :D fazla bilgili olmadığımdan söylüyorum cahilliğimi maruz görün

Geri