Pedal Secimi

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda utkumacit tarafından 1 Aralık 2015 tarihinde açılan konu

 1. Geçen zuhal müziğe gittim overdrive pedal için. Bana dedi ki senin klavye maple. İnternette duyduğun tonun aynısı olmaz. Sizce maple klavye icin hangi pedal uygundur? Bu arada gitar ltd m103 fm amfi roland rx ama ses kartı almayı düşünüyorum. Ve blues rock hard rock çalıyorum
   
  Son düzenleme: 1 Aralık 2015
 2. Yuzlerce drive pedalı var. Fiyat olarak değinmiyorum bile her aralıkta var. Karakter olarak nasıl bir ton arıyorsun vs.. Amfin nedir vs... bunun gibi bir sürü ayrım var. Mümkün olduğunca amfine yakın bir amfi ve gitarla pedal dene hoşuna giden karakterdeki pedalı al. Burada büyük etken amfidir.
   
 3.  
 4. Kusura bakma onu yazmayı unutmusum. Amfim roland rx 4 tane 8 watt hoparlörden oluşuyor ancak amfimi satıp ses kartı almayı düşünüyorum pedallardan önce. Ayrıca 300-400 TL verebilirim pedallara
   
 5. Bir de blues rock hard rock ve onlara yakın tarz çalıyorum.
   
 6. bu biraz yanlış bir soru olmuş bence. maple klavyeye uygun drive pedalı diye bir ayrım tutturmak hele hele bunu genellemek çok zor ve bana kalırsa yanlış olur. klavye ağacının türüne göre ton arayacak kadar hassas isen o zaman daha öncesinde sormamız gerekir amfin nedir? gitarın nedir? diye çünkü bahsettiğin hadise ince bir hadise. bence bu mevzuyu bu kadar kafana takma şu aşamada ve beğendiğin ekipmanlarınla uyum sağlayabileceğini düşündüğün bir pedalı edinip dene. olmadı diğerini dene. bu böyle gider. deneyerek, merak ederek.
   
  HmzGkgz bunu beğendi.
 7. Gitar ne? Manyetikler ne? (single/humbucker?)
   
 8. Espnin kendi manyetikleri
   
 9. Amfi/gitarın ne olduğu öncelikli ama seskartından gitar dediğimizde işler iyice değişiyor çünkü sınırsız ton opsiyonlarına uyum istenmekte, pedallarda ise karakter değil denge için ayarlar vardır.

  2 gün önce ibanez pedallar diye başlık açmıştım orada 1-2 arkadaşa jd9'u anlattım, olumlu/olumsuzlukları bir yana pahalı sayılmaz ilk pedal olarak (bilgisayar kullanılacaksa) bence güvenli bir tavsiye. Daha önce Boss sd1 veya (özellikle manyetikler single'sa) ibanez ts9 tavsiye etmiştim başkalarına.
   
  utkumacit bunu beğendi.
 10. Zuhal müziğin dükkandan pedal almak için girmiş bir müşterisine bunu söyleyip pedal satmamış olması çok ilginç, tavsiyede bulunmadılar mı hiç ?
   
 11. Hardwire overdrive diye bi şey onerdi adam senin ton parlaktır bu dengeler dedi ama almadim
   
 12. En pahalısını önermişler, aferin!!
  Öncelikle, o gitar ile blues hatta rock yapmak zor görünüyor. Daha çok metale yönelik bir gitar gibi göründü bana. Blues rock için daha soft karakterli bir gitara ve düzgün bir amfiye yönelmen gerek bence.

  Eğer amaç evde çalmak ise, ses kartına da yöneleceksen, (ev için iyi bir alternatif bence) içinde çeşitli pedalların da simülasyonlarını barındıran programlar olması gerek. Aslında bu açıdan bakınca pedala ihtiyacın kalmayabilir. İşin uzmanı arkadaşlar o konuda görüş belirtirler, benim anlamadığım bir alan maalesef.
   
  BrainPoor bunu beğendi.
 13. Bahaneyle baktım tuzluluğu bütçeye göre ama çokta kötü öneri gibi gelmedi bana, ts9 hardclip versiyonu gibi birşey yapmışlar;

   
 14. 400 küsur ona verene dek ses kartı alır, adam gibi proram kurup takılır yahu. Roland ile de kullanmak için TS tabanlı Joyo Vintage OD yeter bence.
   
 15. Adamlar sana pedalı önerdi ve denemedin, öyle mi? Bir de üstüne pedal önerisi istiyorsun. Öyle bir saçmalık yok. Git önce dene. Neyi beğenip neyi beğenmediğini kendin gör. Hardwire pedallar gayet sağlam ve güzeller. Özellikle Tuner pedalı çok iyi. Tremolo/Rotary pedalını bir arkadaşımın board'unda çaldım. O da gayet güzel pedal. En pahalısını önermemişler, EQ Devices veya Jam Pedals önermiş de olabilirlerdi. Buralara yazıp kafanı karıştırmaktan önce al gitarını orada dene. Zaten Roland amfileri de Zuhal getiriyor.
   
  utkumacit bunu beğendi.
 16. Opsiyonlar işte :) Joyosu boss'u daha detayı tabii ama seskartından olacaksa pedalla şahsen öyle alıştımki ikisini ayrı düşünememeye başladım :)
   
 17. Gitarımi değiştirmek söz konusu değil dostum. Daha ağustosta aldım ve aşırı memnunum. Metalik bir tonu da yok.
   
 18. Bir de su an evde caliyorum ama 1 sene içerisinde sahne almaya baslicam o yüzden geleceğe donuk bakıyorum.
   
 19. Bu durumda -evdeki durumdan hariç- ileriye dönük olarak pedaldan önce lambalı amfi düşünmelisin. Gitar ile ilgili memnuniyetin, gitarın sana yetip yetmeyeceği o zaman ortaya çıkar.
   
 20. Mesa? :whistle::D
   

Bu Sayfayı Paylaş