Dream Theater

'Yabancı Rock Grupları & Sanatçıları' forumunda erenkavukcu tarafından 4 Aralık 2015 tarihinde açılan konu

 1. Nedense, forumun aramasında arayınca 'Dream Theater' başlığı bulamadım. Vardıysa ve tekrar açıyorsam kusuruma bakmayın bu silinip ordan devam edebiliriz.

  Yeni albümden ilk single çıktı, yorumları görelim:)

   
  Zengin Muhendis ve oldiesngoldies bunu beğendi.
 2. İlk önce Dream Theater'dan başlayayım: Mükemmeliyetin müziğe bürünmüş hali. Enstruman kullanımı, beste ve sözler gerçekten müthiş. Grup elemanları kendi alanında gerçekten virtüöz insanlar. (Coni baba selamlar. :)) Bu grubu ilk defa Pull Me Under efsanesi ile keşfettim. Gerçekten mükemmel müzik icra ediyorlar ve karşılığını da alıyorlar. Sözlük biçiminde ifade etmek gerekirse: Aşmış güzellikte parçalar üreten müzik grubu.

  Yeni Single hakkında konuşayım: Parçayı gerçekten çok sevdim. Ama albümün tamamı bu parçalardan oluşursa 'Progressive Metal' albümü olmaz. İzlenimlerim bunlar.

  Bu arada favori beş parçam:

  1: A Change Of Seasons.
  2: Metropolis. (Hem 1, hem 2.)
  3: The Dark Eternal Night.
  4: As I Am.
  5: Forsaken.
   
 3. Metropolis Part 2.
   
 4. CMB

  CMB

  Petrucci abimiz yine döktürmüş.Bu adam rastgele gitarın tellerine vursa da koşullandığım için yine sevecekmişim gibi geliyor.
   
  erenkavukcu ve Oguz92 bunu beğendi.
 5. Çok açık bir şekilde eski lezzeti yok !!!
  Bunun büyük bir kısmı onlarla , küçük bir kısmı ise bizler ile alakalı bir durum olsa gerek diye düşünüyorum. ( Uzamasın diye çok açmayacağım )
  Parça genel olarak sıkıcı ve beklentimin altında fakat özellikle 3:05 sonrası bir miktar Dream Theater lezzeti veriyor :whistle:
  Bu parça albümün araya kafalar yanmasın diye konulası 5.parçası olmalı yoksa tüm albüm hüsran olur.
  Favori Albümlerim ;
  1. Metropolis Part 2: Scenes From A Memory
  2. Images And Words
  3. Awake
   
  _Mr_Crowley_ bunu beğendi.
 6. Bence bi pazar stratejisi olarak bu tarz krta kivam bir sarkiyi yayinlamislardir. Simdi gidip albumun en iyi parçasını yayinlasalardi, diger 34 parcayi belki de kimse begenmeyecekti. Ama simdi bu sarkidan sonra cikacak guzel bi sarki daha cok begeni toplar ister istemez.
   
  CMB ve BfrPower bunu beğendi.
 7. Dünya'da ki en iyi müzikal oluşumlardan biridir. Sözleri, melodileri gerçekten bambaşka bir seviyede olan bir gruptur. Ayrıca Petrucci'nin bir röportajında dediği gibi sadece "eğitimli kulakların" dinleyebileceği ve anlayabileceği bir gruptur. Fakat Mike Portnoy'un gerçekten beklenmedik ayrılışından sonra baterilerinden nerdeyse hiç zevk alamadığım gerçeği mevcuttur. Ayrıca bateri denemelerinde Marco Minnemannı deneyip nasıl Mike Mangini gibi bir adamı alırlar diye de az buz sövmemişimdir. Fakat müzik kalitesi herşeyiyle gerçekten dünyada eşşizdir kendileri. Fakat son zamanlarda Lostun son sezonları gibi acayip bozdular kendilerini Breaking All Illusions ve bir kaç parça hariç hiç eski tadı alamaz olduk. Ne eski kalitede hikayeler ne de eski kalitede besteler melodiler üretemez oldular. Bu albümden ümidim çok yüksek fakat çok uzun süreli grupların genelinde görülen problem vardır malum bozarlar eski alışkanlıkları ya hep, Dream Theater'da da bu hastalık türedi maalesef. En kısa zamanda düzeltirler inşallah :)
  Ayrıca türkiye konserlerini sabırsızlıkla beklemekteyim. Adamlar gerçekten canlıda apayrı bir seviye izlemekteler. Bakalım 2016 da bir konser görünüyor ama hayırlısı be gülüm...

  Not: Mike Portnoy geri dönsün diye konserde jilet atasım var gerçekten baterilerden hiç zevk alamıyorum. Özellikle şu son yayınlanan parçalarından sonra...
   
  mrstarfinger ve HmzGkgz bunu beğendi.
 8. Mike Mangini hariç dediğiniz her şeye sonuna kadar katılıyorum.

  Niye beğenmiyorsunz Mangini'yi? Tabi ki kimse Portnoy gibi çalamaz ama Mangini de çok çok iyi bir davulcu. Bence beğenmemedeki olay yenilikten kaynaklı. Mangini Portnoy'u aratmıyor diyememeyeceğim fakat grupla gayet uyum içerisinde.

  Albüm konusunda Systematic Chaos sonrası A Dramatic Turn Events dışında hiç tat vermedi gerçekten.
   
 9. Portnoy konusunda aradigim tek sey back vokaller ve bazen de yazdigi sarki sozleri. Onun haricinde Mangini de cok buyuk bi davulcu ve DT'nin şarkılarına getirdigi yeni soluk bu kadar da hafife alinabilecek cinsten degil.

  Istanbul konserinde Enigma Machine'in arasinda attigi davul solosunu gormek bile yeterliydi benim icin.
   
  erenkavukcu ve HmzGkgz bunu beğendi.
 10. Hocam Petrucci backvokalleri playback yapıyor sanırım?
   
 11. Dream Theater özel sosunu değiştirmiş bir hissiyatta geldi.Özel sosu zaten çoktan değişmiştide bunda daha bariz hissettik.Mike Portnoy krizi bitirdi o eski lezzeti.Sadece bana öyle geliyor diye yazmıyorum.Birçok yabancı forumlarda herkes aynı görüşte.Mike Mangini stiline bakacak olursak,trampet ve cross tam bir heavy metal stilinde.Bu yüzden o sertlik bu grubun sosunu bozma nedenlerinden.Çalıyor mu ? Ötesi...
   
 12. Canlıda oyleydi ama garipsemiyorum veya yadirgamiyorum. Cunku back vocal yapacaginda ister istemez gitara verecegi konsantrasyon azalacak.

  Ama adamin sesi de güzel ilginc sekilde. Wither'in Pucci'nin soyledigi versiyonu var. Adam gitar/vokal yuruyecegi bi grup kursa is yapar gayet rahat :D
   
 13. Aslinda bu agresiflesen bateri melodilerinin ustunde bir de Symphony X tarzi sert vokaller olsa tadindan yenmez valla. Evet Labrie cok orjinal bi yoruma sahip, DT'nin melodisel ve muziksel cesitliligine cok iyi ayak uyduruyor ama bazen vokallerdeki o "guc" hissiyatini aramiyor degilim.
   
 14. Evet .Aslında Labrie' de sır bir vokalist.Kendi James Labrie adlı albümlerinde çok daha sert yorumlamalar yapılmış.
   
 15. Öncelikle Mangini evet iyi bir baterist lafım buna gerçekten hiç yok. Fakat sıkıntı portnoy tadı alamamam. Ayrıca şarkıların bateri kısımlarını yazan genelde petrucci oluyor. Mangini kendisine verileni genelde icra ediyor. Bir de ister istemez bir garezim oluştu adama karşı ya da ön yargı diyin. Fakar Marco Minnemann gibi bir adamın yerine tercih edilmesi koyuyor adama. Satriani'nin son iki albümündeki özellikle son albümündeki baterilere bakın birde buna bakın. Marco Minnemann farkı gerçekten dersiniz.
   
  HmzGkgz bunu beğendi.
 16. Hocam gitara başladığınızdan beri aynı gitarı kullandığınız düşünün, mesela bir Strat. Aradan 30 sene geçsin gitarınızı alsınlar ve bir LP versinler ve desinler ki: "Bu senin yeni gitarın. Bundan böyle bu var." Kolay kolay alışamazsınız. Portnoy çok net söyleyebilirm ki Dünya'nın en iyi bateristi. Ama Mangini de bu kadar zor partisyonları Portnoy'a yakın bir duyguyla çalmaya çalışıyor. Bu gerçekten çok zor.

  @oldiesngoldies Onur hocam ben de kesinlikle yadırgamıyorum. Dream Theater parçaları her yiğidin çalabileceği parçalar değil. Bir de vokal yapmak imkansız olur.
   
  oldiesngoldies ve MetalAddiction bunu beğendi.
 17. Mangini ile ilgili tek sıkıntım albümlerdeki davulun tonu Portnoy'un çaldığı albümlerde sırf davulları dinlediğimiz olurdu o kadar güzel gelirdi kulağa :) Mangini iyi bir davulcu bunu canlı olarak da gördüm ancak bu problem ona bağlı da olmayabilir mix master ile alakalı bir sıkıntı da olabilir bilemiyorum. :)
   
 18. Images..dan sonra hiç bir albümü keyif vermedi bana. Train of Thought civarında bıraktım kendilerini, oraya kadar da zorla geldim aslında. Bence söyleyeceğini zaten söylemiş bir grup.
  DT hayranı değil "Images and Words" hayranıyım diyorum bazen:) Zaten eski prog-rock tayfalarından bir şeyler dinledikçe DT'nin içerik itibariyle zayıf, teknik beceri itibariyle yüksek standartta bir müzik yaptığını giderek daha iyi anladım. Bu da aldığım keyfi iyice azalttı müziklerinden.
  Petrucci bence tahammül ötesi bir adam. Zaten son dönemdeki çalışı bir tür mastürbasyon adamın (nerde bir Under a Glass Moon solosu, nerde sonraki saçmalıklar...) ama hadi diyelim bu bir kişisel tercih. Fakat kendi çaldığı grup için insanın "sadece "eğitimli kulakların" dinleyebileceği ve anlayabileceği bir grup" lafını etmesi olacak iş değil. En snob cazcılardan bile işitmedim bu lafı, tam bir küstahlık abidesi olmuş.
  Geriye dönüp bakınca Kevin Moore gibi özgün bir müzisyeni kaybetmesinin DT'nin yaratıcılığına büyük darbe vurduğunu gözlemliyorum. DT dinleyicisi fazla teknik odaklı olduğu için böyle şeyleri bence gözden kaçırıyor. Portnoy için de aynı şey geçerli bence. Kişisel olarak adamın çalışını sevmem (fazla mekanik bulurum, groove kafası sıfır adamda), Mangini teknik olarak bence daha üstün de bir davulcu zaten. Ama Portnoy DT'yi DT yapan adamlardan biri ve yaratıcı bir müzisyen bence, DT kariyerine nokta koyması da farklı işeyler yapmak içindi zaten. Mangini bu anlamda sadece teknisyen gibi kalıyor.
  Not: Portnoy veya başkası için dünyanın en iyi davulcusu gibi tanımlalamaları kullanmadan evvel, bu insanlara kendilerine kimin ilham verdiğini sormak lazım. "İyi davulcu", iyi gitarist vs... gibi kavramlar bağlamdan bağımsız tanımlanabilecek bir şey değil. Progressive metal çalabilmenin her şeyi çalabilmek anlamına geldiğini sanmak büyük bir yanılgı, aynı yanılgıyı caz müzisyenleri de sergiliyor. DT hayranı olmayan ve davulda tekniğe önem veren herhangi birine sorun bu soruyu, vereceği cevap Portnoy olmayacaktır. Davulun popüler müzikte bugünkü konumuna gelmesini sağlamış büyük müzisyenlere bir dönüp bakarsanız ne demek istediğim daha da iyi anlaşılır.
   
  Son düzenleme: 6 Aralık 2015
 19. Hocam Marco'yu almamaları da Aristocrats gibi efsane bir grubun oluşumuna ortam sağladı. Her işte bir hayır vardır klasik deyişimizle :)
   
  MetalAddiction bunu beğendi.
 20. Dün konserlerinin olduğunu @erenkavukcu İstanbul buluşmasında söyledi ve maalesef o anda öğrendiğim için gidemedim... Yaramı deşme abi :D
   
  erenkavukcu bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş