Vintage Tremolo yerine Floyd Rose?

Selamlar arkadaşlar...

Üzerinde halihazırda vintage tremolo bulunan bir gitarın köprüsünü non-recessed olacak şekilde Original Floyd Rose ile değiştirmek mümkün olan bir şey mi? :) Forumda biraz araştırdım, sanırım bu iş non-recessed tremolo olarak zaten yapılan bir şey ama tabii ölçülerin tutması lazım. Gitarın (Fernandes Native X 2005) üzerindeki köprü herhangi bir vintage tremolo ünitesinden pek farklı gözükmedi gözüme gitarı denerken, buradan yola çıkarak bana bir şeyler söyleyebilir misiniz?

Bir de, locking nut'ı es geçip akord burgularını örneğin Sperzel Locking Tuner'larla değiştirsem önemli bir fark olur mu?

Bir de, bu iş bana kaça mal olur? Kullanabileceğim ünitelerin Türkiye fiyatlarını bilen arkadaşlar varsa yardımcı olabilirler mi bana?

Teşekkürler şimdiden... :)

http://www.musiciansfriend.com/product/Fernandes-Native-X-2005-Electric-Guitar?sku=516837

Manticore demiş ki:
Selamlar arkadaşlar...

Üzerinde halihazırda vintage tremolo bulunan bir gitarın köprüsünü non-recessed olacak şekilde Original Floyd Rose ile değiştirmek mümkün olan bir şey mi? :) Forumda biraz araştırdım, sanırım bu iş non-recessed tremolo olarak zaten yapılan bir şey ama tabii ölçülerin tutması lazım. Gitarın (Fernandes Native X 2005) üzerindeki köprü herhangi bir vintage tremolo ünitesinden pek farklı gözükmedi gözüme gitarı denerken, buradan yola çıkarak bana bir şeyler söyleyebilir misiniz?

herşey mümkün, ölçüler tam tutmasa bile ufak tefek modifikasyonlarla hallolur.

Bir de, locking nut'ı es geçip akord burgularını örneğin Sperzel Locking Tuner'larla değiştirsem önemli bir fark olur mu?

bence son derece önemli bir fark olur, tel değiştirme süresi acayip kısalır, eşikte kullanacağın materyal konusunda seçme şansın olur, eşik yüksekliğini değiştirme imkanı doğar.

Bir de, bu iş bana kaça mal olur? Kullanabileceğim ünitelerin Türkiye fiyatlarını bilen arkadaşlar varsa yardımcı olabilirler mi bana?

herşey buraya kadar çok güzeldi, ama şimdi kabus başladı :D, kullanabileceğin üniteleri türkiye'de bulamayacağın için fiyatlarını da öğrenmen mümkün değil, eğer yeni istiyorsan dışarıdan getirtmen gerek, oralardaki fiyatlar için www.stewmac.com , www.warmoth.com , www.allparts.com vb. sitelere bakabilirsin

kilitli nut kullanmazsan iyi verim alamayabilirsin, zorlamalarda akort kayacaktir. bi bend ile duzelir gerci ama sinirini bozar adamin.

tremoloyu cift kilit sistemli gitarlarda yapabilecegin kadar fazla one veya arkaya ittirip biraktigin zaman kopru ile nut arasindaki telin gerginligi ile nut ile burgular arasindaki gerginligi degisecektir cunku. ters yone bunu duzeltecek, eski haline getirecek bir tepki uygularsan ancak duzelir. ayrica fazla one basarsan tellerin bosalip nut'taki oyuklarindan firlayabilme ihtimali de var. kilitli nut'in amaci onu engellemek zaten. yoksa niye kilit konsun.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu locking tuner + floyd rose sevdamın esas nedeni zaten akort kaymaması isteğim. Vintage tremolo bir gitarda benim kadar tremolo koluyla oynayan bir adamın gitarın akordunu 10 dakika sonra bozmamış olması mucize olacaktır zaten. Önce aklıma locking tuner geldi, sonra da "Lan yapmışken tam olsun, fantezi olur" diyip non-recessed floyd rose da olsun dedim.

Yanlız, bu tellerin gerginliğini arkadaki yaylar sağlamıyor mu? Yani ben köprüyü bir miktar öne çektiğimde yayların yaptığı baskı ile kolu bıraktığımda köprünün eski haline dönmesi gerekmez mi? Yoksa senin demek istediğin şeyi yanlış mı anladım ben?

O nut'tan çıkma sorunu şimdi sen söyleyince aklıma geldi. Ona locking nut ve kola fazla yüklenmeme haricinde bir çare bulmam mümkün müdür, yetkililere sesleniyorum... :)

Manticore demiş ki:
Yanlız, bu tellerin gerginliğini arkadaki yaylar sağlamıyor mu? Yani ben köprüyü bir miktar öne çektiğimde yayların yaptığı baskı ile kolu bıraktığımda köprünün eski haline dönmesi gerekmez mi? Yoksa senin demek istediğin şeyi yanlış mı anladım ben?

simdi soyle aciklayayim.
telleri taktin ve gitari akort ediyorsun. ince mi telini ornek olarak ele aliyorum. 8 kilo civarinda cekiyor diyelim ince mi'ye akort halindeyken. burgulardan mi'yi sikmaya basliyorsun ve mi sesini aldin.

ilk mi sesini aldigin anda aslinda burgular ile nut arasindaki telin gerginligi 8kilo'dan biraz fazladir, nut ile kopru arasindaki gerginlik ise mi yi verdigi icin tam 8 kilodur. yani bir noktada, tel nut'a surtunmeden oturu takilir aslinda. bunun ustesinden gelmek icin akort ettikten sonra bend kullanarak telleri gerersin, akort pese kayar. sen de burguyu biraz daha sikip tekrar bend yaparak dengelemeye calisirsin, bend'lerde sorun yaratmayincaya kadar. zaten iyi akortlar icin bu yuzden istenilen notaya dogru teller gevsetilerek degil sikilarak gidilir.

simdi akort'unu yaptiktan sonra, tremoloyu telleri bosaltip nut'ta serbestce oynatacak kadar bosalttigin zaman, kolu birakip teller tekrar yerine oturmaya calisirken onceden oldugu gerginlikte yerine oturmayabilir tellerin nut'a surtunmelerinden oturu. bu genelde yine bir bend kullanip telleri gerdigin zaman duzelecektir, yine de adamin sinirini bozabilir calarken. bilmem anlatabildim mi?

tellerin nuttan firlamamasi icin lastik falan sarabilirsin nut civarina veya 0. perdeye. 0. perdeye lastik veya pamuklu seritlerden sarman calarken diger tellerin istemdisi tinlamasini da engeller, ufak bir tip benden sana. d;

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Tamam, şimdi anladım. Sanırım bu sorunu çözmek için grafit işe yarıyordu, kurşun kalemle ufak bir çizik atmak takılmayı önleyerek sorunu önemli ölçüde ortadan kaldırıyor diye biliyorum ben.

O lastik işini tuttum ben, eğer bu işe kalkışırsam bunu kesin uygularım, çok teşekkürler... :)

PhoibosApollon, söylediklerinden doğru olabileceğine ihtimal verdiğim tek şey, telleri tremolo koluyla eşikten çıkacak kadar gevşetme konusunda olanlar, hoş o şekilde kullanmak nedir, ne değildir, ne kadar mümkündür ya da gerek var mıdır bilmem, ama diğer söylediklerin konusunda sana katılmıyorum ve hatta yanlış bildiğini de söyleyebilirim, en yaygın kullanılan tremolo sistemlerinin hepsini elimden geçirmiş biri olarak söyleyebilirim ki, floyd rose ve türevi sistemler artık son derece demode olmuştur, bakımı iyi yapılmış bir tremolo köprü + kilitli akort makinası (ve de tercihen bir grafit eşik) kombinasyonu floyd rose'un yapabildiklerinin hepsini ve daha fazlasını yapar, kullanım kolaylığı da yanınıza kar kalır, o tel gerginliği-ağırlığı vs. ile ilgili bilgileri nerden edindiğine de gerçekten merak ettim çünkü konuyla son derece alakasız ve yanlış, ilk gitarımda floyd vardı ve hayatımın en güzel yıllarını ayar yapmaya ve tel değiştirmeye çalışarak geçirdim, kızgın ve kırgınım yani :D , fanatizm bünyeye zararlıdır ;)

Oncelikle gereksiz tartismalara girmeyi sevmeyen birisi oldugumu belirteyim. Ancak soylediklerim tecrubeyle sabittir, bu problemleri daha once de yasayanlar oldugu da bu forumda bilinen bir gercek. Arkadas kendi cozumunu de vermis zaten.

heartcore demiş ki:
PhoibosApollon, söylediklerinden doğru olabileceğine ihtimal verdiğim tek şey, telleri tremolo koluyla eşikten çıkacak kadar gevşetme konusunda olanlar, hoş o şekilde kullanmak nedir, ne değildir, ne kadar mümkündür ya da gerek var mıdır bilmem,
tarzina gore mumkundur efendim. hatta ozellikle cogu dimarzio manyetikler icin (kenarlari tirnak gibi disariya cikik olmasindan oturu), neck manyetiginin yan tarafiyla govdenin arasina da selobant gereriz ki teller bosaldiginda ince mi teli manyetigin dis kismina sikismasin.

heartcore demiş ki:
en yaygın kullanılan tremolo sistemlerinin hepsini elimden geçirmiş biri olarak söyleyebilirim ki, floyd rose ve türevi sistemler artık son derece demode olmuştur, bakımı iyi yapılmış bir tremolo köprü + kilitli akort makinası (ve de tercihen bir grafit eşik) kombinasyonu floyd rose'un yapabildiklerinin hepsini ve daha fazlasını yapar, kullanım kolaylığı da yanınıza kar kalır

tarziniza baglidir neyi sececegin. vinage tremolo da telleri ne kadar titretebilirsin. ya da ne kadar kontrollu tremololu legato yapabilirsin. demode olduguna zaten katilmiyorum. denk gelirse seni floyd rose'un ceo'luguna oneririm.

heartcore demiş ki:
, o tel gerginliği-ağırlığı vs. ile ilgili bilgileri nerden edindiğine de gerçekten merak ettim çünkü konuyla son derece alakasız ve yanlış, ilk gitarımda floyd vardı ve hayatımın en güzel yıllarını ayar yapmaya ve tel değiştirmeye çalışarak geçirdim, kızgın ve kırgınım yani :D
double-locking olmayan floyd roselu bir gitarda telleri bosaltmadigindandir. kendi gitarinda denemeni dilerim. bahsettigim sorun daha once de forumlarda konusuldu. ben zaten kilitten vazgecmemesini onerdim ve bunun sorun yaratacagini soyledim arkadasa.
floyd rose kullanmayi seciyorsan tabi ki vakit harcayacaksin. ben su an kendi gitarimin bastan sona tum ayarlarini, tel takma dahil, ancak yarim saatte bitirebiliyorum. fena bir sure degil floyd rose icin, yine de ugras gerektiriyor. ama memnunmuyum? evet. o zaman sorun yok. ve merak etme elimden yeterince sayida gitar gecti.

heartcore demiş ki:
fanatizm bünyeye zararlıdır ;)
ne fanatigiyim allah askina? reklam kokan hareketler bunlar.

saygilar.

Ha ayrica unuttugum birsey daha var, locking-nut'larin yuksekligi ayarlanamiyor gibi birsey ima etmis heartcore arkadas. 8O

standart floyd rose ile gelen kilitli esiklerin yuksekligi ayarlanabiliyor, hatirlatayim. kilidi sokup altindaki plakayi istediginiz kalinliktaki baska bir plaka ile degistirerek yapiyoruz bunu. adam gibi bir yerde yaptirirsan kilit taktirma islemini ve belirtirsen boyle bir opsiyonun olacaktir herhalde.

yok, ben "tarzına göre" falan demiyorum, direkt olarak iddia ediyorum söylediklerimi, benim söylediklerim de tecrübeyle sabittir, söylediğim kombinasyonda "vintage" tremolo yok (yani 6 vidalı tremolo köprü), yanlış anlaşılma olmsın "2 point" tabir edilen tremololardan bahsediyorum, fender usa strat'larda olanlar, floydlar, wilkinson vs 100'ler vs. yani, floyd'un demode olmadığına katılmayabilirsin, ama ben demode olduğunu iddia etmeye de devam edebilirim :) telleri titretmekten kastın steve vai'ya özgü "wobble" efektiyse, gitarımda onu yapmaktan oluşmuş bir boya dökülmesi var, onu yaparken tremolo kolunun gövdeye çarpması sonucu oluşan, sperzel tuner + fender usa standard tremolo sistemiydi o zamanlar, herneyse uzun lafın kısası floyd rose'a düşmanım, floyd yolunda giden kim varsa yolundan döndürmeye hazırım :LOL: , ayıca reklamlık bir durum da yok belirteyim ;)

manticore kardeşim, bak nicklerimiz de kafiyeli, sen gel etme eyleme gitarına floyd taktırma :D, wilkinson+sperzel (ya da schaller ya da gotoh) taktır vallahi ayarlarını ben yapacam cillop gibi kullanacaksın aleti dua edeceksin bana :LOL: :LOL:

PhoibosApollon demiş ki:
Ha ayrica unuttugum birsey daha var, locking-nut'larin yuksekligi ayarlanamiyor gibi birsey ima etmis heartcore arkadas. 8O

standart floyd rose ile gelen kilitli esiklerin yuksekligi ayarlanabiliyor, hatirlatayim. kilidi sokup altindaki plakayi istediginiz kalinliktaki baska bir plaka ile degistirerek yapiyoruz bunu. adam gibi bir yerde yaptirirsan kilit taktirma islemini ve belirtirsen boyle bir opsiyonun olacaktir herhalde.

e tamam işte değişen birşey yok, en ufak bir iş için bile kırk dereden su getirmek lazım geliyor floyd'da, ben de buna uyuzum.

heartcore demiş ki:
telleri titretmekten kastın steve vai'ya özgü "wobble" efektiyse,
wobble degil twitch. kolu tokatlayarak yapilan. pavir metalci arkadaslara daha tanidik gelecektir. zaten arkada trem blok boslugu bile olsa wobble'da da sorun teskil edecektir senin de basina geldigi gibi, daha stabil kopru dogasindan oturu. trem-legato'da aman diyeyim. sonucta kopru meselesi hassas bir konu, sag el hisleri cok farkli, alismis adami fikrinden dondurmek zor.

bu arada okuculara ve yonetime ingilizce terimlerden oturu ozur diliyorum.

heartcore demiş ki:
arada bi sürü malzeme, yok plaka, yok telleri kes de öyle tak, sustain az ama olsun telleri boşaltabiliyorum vs. vs. bırakın bu işleri abi :D
tarz meselesi abi. kaldi ki ben sustainimden zaten memnunum. :D 180bpm de 16lik nota basacaksam sustaini napayim zaten :LOL: isin dalgasi tabi.
saka bir yana, fazla gerilmeden yatisabildik ya ona seviniyorum. anlayisin icin tesekkurler.

heartcore demiş ki:
manticore kardeşim, bak nicklerimiz de kafiyeli, sen gel etme eyleme gitarına floyd taktırma :D, wilkinson+sperzel (ya da schaller ya da gotoh) taktır vallahi ayarlarını ben yapacam cillop gibi kullanacaksın aleti dua edeceksin bana :LOL: :LOL:

Yok be, Wilkinson olayı ters geliyor bana, bi güvensizlik hissediyorum resmen Wilkinson kullanırken, elim kola korka korka gidiyor. :D Floyd Rose olunca valla çatır çutur. Pek seviyorum şu Floyd Rose denilen mereti, hiçbir güç soğutamaz beni güzelim köprümden :D

Şaka bi yana, gitara Floyd Rose takmak sorunlu olacaksa zaten (Kenan Turgut'a yaptırmayı düşünüyorum bunu, ona bir sorarım pazartesi) Wilkinson + Locking Tuner opsiyonunu düşünmeye başlarım, herhalde onda bir sorun çıkmaz. Para konusu zaten çok önemli, umarım pek tuzlu kaçmaz bu projem...

Geri