Rock / Metal Müziğin Şimdiki Durumu Ve Geleceği Üzerine

'Müzik - Genel' forumunda jack tarafından 10 Aralık 2015 tarihinde açılan konu

 1. Merhaba arkadaşlar..
  Kısa ve öz olarak anlatmaya çalışacağım. Tüm endüstri ve pazarlama mevzularını bir kenara bırakacak olursak. black sabbath'dan A7x 'e popüler ve yeraltı grupları olarak tanımlandıracağım tanınmayan gruplar olmak üzere baktıgımızda belli bir evrimden geçtiği görünüyor. Zamanında grunge akımından metalcore a punktan heavy metale kadar zaman zaman toplulukların ılgısının kaydıgı seyler var ama görüyorum ki artık dünyanın rock / metal müzige ılgısı azalmakta.Buna nasıl karar verdım diye soracak olursanız. En basta "band musıc" yani grup müziğine ılgının azalması ve teknolojı ıle cok daha sanallaşan seslerın yanı dıjıtalleşen seslerın rehavet görmesi. Bu da metal muzıgın evrımlesmesının yönü olarak görebılırız. Açıkcası benim fikrim lezzetinin kaybolması yolaçmasından dolayı ilgi azalıyor ve metal muziğin yada rock müziğin temelıne yani blues ve klasık müzige yakınlıgını yitirmesi ve pop muzık ve türevlerıne daha yakınlaşması bu müziği öldürüyor yavaş yavaş. Kitleler azaldıkça konserler azalacak gruplar azalacak ve dünya bok çukuruna dönüşürken metal muzık yada rock muzık yeraltına inecek bu da kült bir grubun ortaya cıkmasına sebep olacak. belkı 50-100 sene sonrası için bir teori ama bu metal ve rock özünde isyanı barındırdıgından en iyi ihtimalle gerçek anlamda bok çukurunun içine cekılen dünyada isyan kacınılmaz olup bu evrımın küllerinden dogacagını düşünüyorum. Tabi o zaman metal müzik denilen yada rock müzik denilen "müzik" nasıl bir hal nasıl bir "sound" halini alır bilinmez.
   
 2. Senelerdir aynı şeyler, yok böyle bir şey. Ne olsun istiyorsunuz ki? 80lerde heavy-metal revaçtaydı, bunun sebebi inanılmaz olması değil, MTV desteğinin olmasıydı. O zamanda da bunun 2 katı kadar pop-elektronik müzik revaçtaydı. Yoksa 70lerde de hard-rock vardı, 80lerin başında da 90lar grunge varken de vardı. Her zaman kemik kitlesi oldu ve olacak. 2050'de de olacak 2500'de de olacak. Çünkü bu bir kültür, bir yaklaşım, bir düşünce şekli. Herşeyi yok ederseniz fakat düşünceleri yok edemezsiniz. Şu an Metallica konser verince stadyum kapatıyor. Gitarı az çok seven bir ergen illa ki iron maiden'ın belki 80 dönemini, belki deep purple duyacak, bu rock müziğe ilgi duymasına sebep olacak ve devam edecek.
   
 3. abi her şey iyi güzel de koskocaman müzik türünü MTV ye bağladın ya helal olsun.
   
 4. Müzik türünü bağlamadım, müzik türünün popülerliğini bağladım ki bunu ben de yapmadım, bu zaten böyle. Arada da büyük fark var. Tarih 90lardan itibaren MTV'nin hard-rock gruplarına yer vermediğini, onları dışladığını, onun yerine grunge'a oynadığını gösteriyor. E tabii o dönem internet de yok. Bütün bunlara rağmen ben lisedeyken hatırlarım, kaynaklar kısıtlı olmasına rağmen rock-metal seven herkes iron maiden, metallica, nirvana 3lüsünü tekrarlardı. Bu demek oluyor ki bir kültürü silememişler.
   
 5. Rock ve Metal müziğe ilgi her gün azalmıyor, aksine artıyor! Ancak belirli yaş grubundaki 'çocukların' bilmem ne acı biber ya da yine Türkiye'deki genç çocukların (14-15 kastediyorum.) önüne gelen her şeyi dinlemeleri ve müzik ayrımı yapmamaları bizi bu algıya düşürüyor. Doğru, Rap veya Pop müziğe gelen destek Metal müziğe gelen destekten daha fazla ama bu Metal müziğin çöktüğü anlamına gelmez.
   
 6. bence sıkıntı hardcore/metalcore/djent adı altında çıkan, müziklerinin sertliğini 7-8-9 telli gitarlarla 0 basarak sağlamaya çalışan, şarkı ortasında birden bire pop grubuna dönüşen gruplardır. Bu müzikleri icra edenlerin metalin nerden nasıl geldiğine, hangi kökenden geldiğine tekrar bakmaları lazım. Dinleyici anlamında da zaten herzaman azınlıkda değilmiydi? Popüler müzik adı altında yapılanlar zaten ticari amaçlarla, belli kesimler tarafından insanları sığırlaştırmaya çalışmak için yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Kapitalist bir dünyada yaşıyoruz, popüler müzik de buna tam uyuyor. Kalitesiz, tek kullanımlık, iki günde bir yenisini alınıyor. Şuan ki popüler şarkılar bundan 40-50yıl sonra dinlenecekmidir sizce? 2-3yıl önce bi şarkı çıktı 2milyar izlenmesi var youtubeda, şimdi kaç kişi dinliyor onu?
   
  Slaytanic, tee, Hz.Zeus ve 5 kişi daha bunu beğendi.
 7. Gerçek metale hiçbir şey olmaz gençler rahat olun :) grungelar nu lar geldi geçti djentlerin metalcore ların da sonu yakındır :)
   
  Hz.Zeus, flyravenfly ve HmzGkgz bunu beğendi.
 8. Metalin belli noktalarda sıkıntı yaşaması da doğal, djent gibi akımlar da bu sıkıntıları aşma çabası olarak gözüküyor. Ben kendi hesabıma artık metal dinlemiyorum, müzikten beklentilerim değişti zamanla. Bu da metale biraz daha uzaktan bakmamı sağlıyor. İşin fazlasıyla "içinde" olanlar ise bence meseleyi fazla abartıyorlar ve kişisel kaygılarını genelleyerek dünyayı ya da "büyük resmi" izah etmeye çalışıyorlar. Dünyaya dair genel ve evrensel analiz üretildiği zannediliyor, ama aslında bize yine de kendini anlatıyor bu insanlar.
  Metal de bir müzik türü neticede. Bitse ne olur ? Müzik bitecek değil ya...
   
  arkham_rock, HmzGkgz ve teomen bunu beğendi.
 9. Metal duruyor bence de yerinde.
  he ayrıca Oldschool her zaman iyidir. iş görür. eskimez.
   
 10. Ne Punk ölmüş ne de Thrash.Bu zamanını yüceltmeye çalışan işi bitiklerin mastrübasyon cümleleri sadece.
   
  HmzGkgz ve gurkanisevic bunu beğendi.
 11. Dünyada sırf metal gitaristlerinin talebiyle belli kullanım biçimleri için (örneğin gitarda extended range ve fanned fret uygulamaları) birçok marka tarafından farklı farklı modellerde ekipman ve enstrüman tasarlanıyor ve bu ürünler seri üretim bandına girebiliyorken, dijital platformda ve hard copy olarak da hala gruplar ürünlerini satacak kitleler bulabiliyorken, mainstream festivallere hala belli tarihlerden sonra adam gibi bilet bulamıyorken, hangi metalin öldüğünü, bu amansız sanrıyı ben bilimle açıklayamıyorum.

  Yerli dinleyici, yerli piyasa battı batıyor derseniz itirazım yok. Evet, yıllar içinde ivmenin aşağı doğru gittiğine katılırım. Fakat daha nelerin karanlığa gittiğini düşününce ve sebeplerinin başında ne olduğunu anımsayınca insanın pek birşey yazası gelmiyor. Malum, ülkece 13 yıldır kötü huylu ve haşin bir tümör yığınıyla boğuşuyoruz. Bu süreçte bizlerin isteğinin aksine yaşanan sosyokültürel değişimler muhtemelen aklı başında hiçbir insanı şaşırtmamıştır. Kaldı ki "metalci" olmak her zaman -5 yenik başlamak demekti bu ülkede, hala da böyle.

  Metal müziği felsefesi yanı sıra beraberinde getirdiği ve dinleyicisine severek benimsettiği yine kendine has aykırı duruş, asi görünüm ilkeleriyle bu yukarıda bahsettiğim değişimin dinamiklerine asla ayak uyduramazdı. En çok, en "her yerde" olduğumuz günlerde bile olağan hal ve kılığımızla mahalle esnafı jargonunda adımız "o biçim" yada "şeytancı" idi. Dogmanın cehaletle kol kola girip böyle bir salgına dönüştüğü hiçbir coğrafyada hoşgörü fazla uzun da yaşamaz-dı zaten. Buradan bakınca boşuna sorgulamaya gerek yok diye düşünüyorum. Öte yandan, fonda akhlys - the dreaming eye çalıyor ve yemişim coğrafyasını, dogmasını kitabını.

  Saygılar.
   
 12. aslına bakarsan güzel özetlemişsin ama benım bahsettiğim daha dogrusu hissettiğim 2. paragrafının basındakı cümle ve aynı zamanda dünya genelindeki metal değişimi üzerineydi. Bir değişim kaçınılmazdır belki bunadır asıl tepkim ayak uyduramamak da denebilir belkide. Felsefesine gelince; kültleşmeye meyilli bir güruh barındırdığı dogru ama insan bazen istiyor ki "yalnız değiliz, çokuz" demek istiyor. Sadece metal adına konuşmak olmaz, rock müzik adınada özellikle ülkemde kaygı dolu hisler tasımaktayım. rock da olsa metal de olsa bılıyoruz ki bu adamlar gerçekten para falan kazanmıyor, kazanamıyor. Yılların MOĞOLLAR grubundan isim vermeden geçen bir sohbeti, bi kaç cümleyi soylecegım. Diyorki: "şu telefonlar nasıl" dıye gösterıyor. " İndirime girsinde alacağım bir tane" Yılların moğollar grubunun bir üyesinin agzından cıkan laflar bunlar. Üzücü.. kıyas yapıp örnek vermeyecegım bıle. Neyse konuyu cok dagıttım. Diyeceğim o ki.. şimdi olmasa bile gelecek kuşaklar adına ve metal müzik adına kendi çapımda endişe duyuyorum.
   
  Son düzenleme: 11 Aralık 2015
 13. Ülke olarak biraz ortamımızdan kaynaklı grup müziğine soğuma oldu. Ama tam bu sıra birikmişlikten kaynaklanan yeniden üretim patlaması yaşanırsa kimseyi şaşırtmasın. Yaptığımız iş itibarı ile oldukça gözlemliyorum bir özlem olduğunu yeniden. Zaten bazen eski metalciler dans müziğine sarar sonra gene metalci olurlar. Bireysel müzik mutlaka ana pastadan daha çok pay alacak ama tüketici ve üretici insan oldukça doğası gereği grup müzikleri de bundan hep paylarını alacak.
   
 14. Rock sadece bizim ülkede ciddi bir düşüş yaşadı. Ben bunun sebebinin bu müziğin diğer popüler müziklere göre daha fazla enstruman kabiliyeti, sahne duruşu ve en önemlisi iyi şarkıcı gerektirdiğini ve uzun zamandır ülkemizde bunların hepsine bir arada sahip olan grup olmaması olduğunu düşünüyorum. En son Pentagram'ın Murat İlkan'lı hali çok güzel işler başardı çünkü hepsi çok iyiydi.

  İyi yapıldığında yine bu tarzları, şarkıları bilmeyen insanlar bile severek, eğlenerek izliyor, bu neymiş lan diyor. Ben buradaki hatanın büyük kısmının bu tarzın müzisyenlerinde olduğunu düşünüyorum. Dinlerken sevmek bir yana sadece şarkıcının sesinin rahatsız ettiği, ton tutamayan, boğuk şarkıcı o kadar fazla ki sevdiğim şarkıları ben de sevemiyorum. Gitaristlerin bir çoğunun akordu bile tam değil sahnede, uzar gider.

  Fakat şunu da söylemem lazım son zamanlarda birkaç şahane iş yapan grup var ve yavaş yavaş yeni işler de geliyor. Daha iyi olacağına inanıyorum.
   
  Şafak59, jack, welmour ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 15. Dinleyici varsa muzik olur. Dış kaynaklı müzik forumuna geçen hafta kaç post atıldı ? Herkes müzisyen dinleyiciden daha fazla müzisyen var.
   
  BrainPoor bunu beğendi.
 16. dedıklerıne katılmakla beraber çok klişe olacak ama işlerını saglam yapanlar adamlar da para kazanmak uğruna tarz değiştirdiğini çok rahat görebiliyoruz. Özellikle ünlü olanlarda.
   
  gurkanisevic bunu beğendi.
 17. Bu forum müzisyenlerin çoğunlukta olduğu bir forum olduğu için çok normal. Dinleyici varsa müzik var değil, müzik varsa dinleyici var aslında. Güzel müzik olduğu zaman dinleyici var. Bir de arz talep meselesi. Eğer birşey üretip sunmuyorsanız, talep olmasını da bekleyemezsiniz. Rock müzik üretilmeyen bir ülkede rock dinleyicisi olması da beklenemez. Bunu değiştirmek, değiştirmeye çalışmak bizim görevimiz.

  @jack Dediğin durum doğru. Ama gerçekten bu müziği hisseden insan bu duruşundan vazgeçmez. Vazgeçemez. Çünkü Rock N' Roll herşeyden önce bir yaşam tarzı. Eğer para için bundan vazgeçiyorsan zaten bu duruşa ve ruha sahip değilsin demektir. O yüzden bahsettiğin kategorideki müzisyenleri rock müzisyeni olarak değerlendirmiyorum bile.

  Guns N' Roses'ın Metallica'nın, Ozzy Osbourne, Mötley Crüe ve daha bir çoğunun hikayelerini okumadıysanız okumalısınız. Çoğu kalacak yeri zor bulan, yemek yemeye bile çok zor para buldukları hayatlardan geliyor. (Lars hariç heheh)Aman para kazanayım diye hiçbiri hissetmedikleri bir müziği yapmıyor. Moden rock gruplarından da iyi çıkış yapanlar arasında aynı evi paylaşan gruplar, önce yıllarca aynı ekip bar müzisyenliği yapan gruplar var. ( Airbourne, Steel Panther ) Ve sonucu biliyoruz.

  Para kazanmak için insanların istediğini vermeye çalışanların hem duruşu hem müzikleri samimiyetini büyük oranda yitiriyor. Bu müzisyenler insanların istediklerini verdikleri sürece var olup asla kendileri olamazlar. Bir çoğu da insanların isteklerinin değişmesiyle piyasadan da yok oluyorlar.
   
  FurkanK, cmszn ve HmzGkgz bunu beğendi.
 18. That rock 'n'roll, eh? That rock'n'roll, it just won't go away. It might hibernate from time to time, and sink back into the swamp. I think the cyclical nature of the universe in which it exists demands it adheres to some of its rules.

  But it's always waiting there, just around the corner. Ready to make its way back through the sludge and smash through the glass ceiling, looking better than ever. Yeah, that rock'n'roll, it seems like it's faded away sometimes, but it will never die. And there's nothing you can do about it. -Alex Turner
   
  gurkanisevic bunu beğendi.
 19. Bu sitede daha önce en az müzisyenler kadar dinleyiciler de katkı verirdi. Yok artık hevesle takip eden kitle. 2003 den beri burayi bilirdim gece ile gündüz gibi farklı. Ha bu ne kadar göstergedir dersen bende sana şunu sorarım neden hep cover yapıyorsun grubunla o kadar parlak bir dinleyici kitlesi görüyorsan kendi sarkilarina motivasyonun olmaz miydi?
   
 20. İşte hevesli kitle için üreten müzisyen lazım diyorum ben de. Gençler bilmiyo ki. Komik olduğunu zannettikleri isimler koyan, hipster sakalı uzatıp saçma sözler yazan grupları bilip onları dinliyolar. Yok çünkü şöyle sağlam bir rock grubu. ( Birkaç grup yavaş yavaş çıkıyor ama onları ayrı tutuyorum ).

  Benim durumum bir oyun planı aslında. Yaklaşık 1 seneden fazladır cover yapıyorum ve çalıyorum. Bu bize ciddi bir dinleyici kitlesi yaratıp, kendi geçimimiz, single ve klip parası çıkarmamızı sağlamanın yanı sıra, bizi daha bir grup, daha iyi arkadaşlar ve daha iyi müzisyenler yaptı. 1.5 sene önce kendi şarkımı yayınlasaydım dinleyecek insan sayısı şimdiye göre çok az olacaktı. Fakat şimdi bizi bilen, takip eden ciddi bir kitle oluştu. İlk single ın kayıtlarının büyük bir kısmı bitti. Ocak sonu gibi klibiyle birlikte yayınlayacağız. İkinci şarkının düzenlemesi bitti. Albümün geri kalanları için fikirler birikti. Yani artık kendi müziğimizi de yapıyoruz. Ama bunu yapabilmek için kendimize fırsat oluşturabildik.

  Konserlerde bilinmedik şarkılar da çalıyoruz ve en iyi tepki alan şarkı en az bilinenlerden, en yüksek tempo ve sert olan şarkılarımızdan.

  Ben parlak bir kitle görüyorum, güzel ve samimi müzik yapıldıkca bu iş yoluna girecek.
   
  Son düzenleme: 13 Aralık 2015
  FurkanK ve HmzGkgz bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş