Sonunda Homestudio...

'Müzik Teknolojileri ve Kayıt Forumu' forumunda goremageddon9 tarafından 14 Aralık 2015 tarihinde açılan konu

 1. Benim sorunum yalıtım veya başka birşeyle ilgili değil. Kuracağım homestudio için ekipmanların belirlenmesinde yardımcı olmanızı istiyorum. Başlangıç seviyesinde bir sistem kurmayı düşünüyorum ama ucuz parçalarla kalitesiz iş yapmaktansa profesyonele yakın kayıt alıp miksleyebileceğim düzeyde ekipman ve parça almak daha akıl karı sanırım.

  Şimdi, şöyle bir makinemiz var;


  İşlemci : Amd FX X4 4300 AM3+ Soket 3.80Ghz Turbo 4.00Ghz 8MB Cache 32 Nm
  Anakart : ASUS M5A97 R2.0 AMD 970/SB950 AM3+ DDR3 2133MHz (O.C.)

  Ekran KArtı : VOLAR 9600GT 1GB 256 Bit DDR3
  Ram : CORSAIR 8GB (2x4GB) Vengeance 1866MHz DDR3 Vengeance® Pro Series


  Kayıt işlerinde işlemci olarak genelde intel i5, i7 tutulur biliyorum. Amd fx x4 ile de gayet verim alınabilir diye düşünüyorum. Siz ne dersiniz? Cubase 5 ile uyumlu mudur, araştırdım ama pek birşey bulamadım. Ram'i de yeterli midir? Hdd 500 gb.


  Ses kartı konusundaysa, kayıt işleriyle ilgilenen birkaç arkadaşla yaptığımız konuşmalarda piyasanın en iyi ses kartını rme fireface 800'ü gösterdiler. Fiyatı çok uçuk gerçekten. 1000 lira civarı kaliteli ses kartı önerisi bekliyorum sizden.


  Aynı şekilde referans monitörleri için de tavsiyeye ihtiyacım var. 500-750 lira arası.


  Teşekkürler herkese şimdiden.
   
 2. Hocam tavsiyem i7 işlemci + ucuz anakart(ekran kartına gerek yok) ve mikrofon ile kayıt alınacaksa focusrite 2i2 audio interface. Monitör konusunda ise 1500 TL'den inmeyin derim.
   
  goremageddon9 bunu beğendi.
 3. Bende i5 pc, 2i2, rode nt1 a var. Referans monitorune para ayirip alammaistim. Bu kombinasyonun kalitesi gayet iyi. Bir tek gecikme azcik daha iyi olabilirdi.
   
 4. Genelde 2+2 ses kartları home stüdyolarda gitar ya da vokal vb kayıtları için yeterlidir. Ancak ilerde daw programı ile bir-iki de external cihaz kullanmak, Hardware ile re-amping yapmak isteyebilirsiniz. o nedenle Direct monitoring, Mic preamp barındıran ve 4+4 ve üstü modeller daha uygun bir seçim olur. USB 2.0 tercih etmeyin artık tarihe karışıyor. Firewire - Thunderbolt ya da USB 3.0 destekli olması uzun vadeli kullanım sağlar.

  Ref monitörü işin en mühim kısmı bence. Yamaha HS 50 kullanıyorum 5" bass duyumu açısından sorun yaşatabiliyor. imkanım olsa HS80 e geçmek istiyorum çünkü 8" gitar+bass altyapılı düzenlemelerde daha iyi sonuç veriyor .

  İşemci ve anakartınız iş görür. Ram imkanınız varsa 4 GB daha ekleyin derim.
   
  Son düzenleme: 14 Aralık 2015
  goremageddon9 ve oldiesngoldies bunu beğendi.
 5. Ben de HDD olayına değineyim. Önemli olan konu kaç gb olduğu değil rpm. Ufak boyutlu da olsa bir ssd alın sistemi ona kurun dosyalarınızı da diğer hdd'nizde depolayın derim ben.
   
  inhumanform, goremageddon9 ve sizofren85 bunu beğendi.
 6. Laptoplarla kaliteli sonuç alınabilir mi? İ7 4720 2.6ghz 8 cekirdek islemci, 16gb ram var üstünde. 3.5 ghz e kadar işlemci yükseltilebiliyor overclock ile
   
 7. Benim tavsiyelerim şu yönde olacak. Monitöre ayıracağınız bütçe en az ses kartı kadar olmalı. Hatta ses kartından yerine göre taviz verip mümkün mertebe iyi monitörler almanız daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. Eğer sadece müzik odaklı bir bilgisayar sistemi kuracaksanız ekran kartına aman aman bir bütçe ayırmanıza gerek yok, bunun yerine ssd disklere yatırım yapabilirsiniz.
   
  sizofren85, goremageddon9 ve Kutay_ bunu beğendi.
 8. Ev için fazla bile.
   
 9. Ekran kartı gerekmiyor eğer profesyonel ve ciddi bir sistem kuracaksanız external bir ekran kartı kullanıyorsanız da çıkarın fanları ve üstündeki çalıçan elementler dip gürültüsü yapar. Onboard kartınızı kullanın
   
  Kutay_ bunu beğendi.
 10. @Blindeath; monitörler en az ses kartı kadar önemli biliyorum ama biraz da bütçeye göre hareket etmem gerek. Yine de imkanım olduğunca daha kaliteli monitörlere yönelmeyi düşünüyorum.


  @Single_FACTOR; kesinlikle external tarzı cihazlar kullanıp re-amping yapmayı düşünüyorum ama şuan üzerinde durduğum 2 ses kartı modeli var. Rme'nin fireface 400'ü ve babyface. Ne kadar fayda sağlayacakları üzerinde sürekli araştırma yapıyorum.

  Firewire destekli olan kartların drive sorunları olduğuyla ilgili yorumlara sık denk geliyorum. Thunderbolt ise bütçeyi aşıyor. Usb olacak gibi bakalım.

  Müzik prodüksiyonu için kullanılacak sistemde ekran kartının gereksizliği malum, evet. Ben pc'nin donanımıyla ilgili bir seçim yapmadım. Hazır kurulu bir sistemi ikinci el olarak aldım. Tavsiye ettiğin gibi ekran kartını çıkarıp daha onboard kullanabilirim.


  Oguz92; Monitör konusu önemli gerçekten. Yalnız şöyle bir nokta var, homestudyo olarak duzenlemeyi planladığım oda küçük, yani bayağı küçük. İki (hatta bir tam bir yarım) bilardo masası odayı tamamiyle doldurabilir. Bu durumda monitörün homestudyo içindeki yeri ve önemi değişir mi diye merak ediyorum.


  Temiz, donanımlı ve pro'ya yakın iş çıkarabileceğim bir ev stüdyosu için uzun bir süre bekledim. Ciddi bir bütçe ayırdığımı da düşünüyorum. Her türlü öneriye ihtiyacım var. Yardım ve tavsiyeleri için herkese teşekkürler.
   
 11. Benim merak ettiğim bazı noktalar var ezbere konuşmaktansa önce sormak isterim...Ne tarz bir müzik kayıt ve mixleyeceksin? Mix bilgin ne düzeyde? Gitar amfi simülasyonları kullanacak mısın? Vokal, akustik gitar vb kaydı da olacak mı? Davul yazılımları harici sanal enstrumanlar (Kontakt vb) yoğunlukta olacak mı?

  Yanıtları beklemeden ezbere görüşlerim---> Ssd mutlaka olmalı, i7 mümkünse tercih edilmeli, referans monitörüne bütçe yetmiyorsa giriş seviyesi kulaklık alınıp referans monitörü için beklenmeli...

  Çok benzeri bir kurulumu ağustos ayında yapmıştım bana son derece keyifli gelmişti umarım sana da böyle keyifli gelir...rastgele :)
   
 12. Arkadaşlar bilgisayarın konfigürasyonu konusunda gerekenleri söylemişler. Dolayısıyla o konuyu geçeceğim.

  Monitör : Anladığım kadarıyla odanız oldukça küçük bir oda. Bu durumda bence monitörünüz 5" den büyük olmamalı. Kullanacağınız marka da asgari Yamaha Hs50 kalitesinde olsun. Mesela kullanan arkadaşlarımız JBL Lsr305'leri bu tip küçük odalar için bir hayli tavsiye ediyorlar. Forum'dan @ugur86 hocamız daha geçenlerde Thomann'dan Lsr305 aldı ve küçük olan odasında kullanıyor. Oldukça memnun. (Lsr305'in Thomann'dan bundle olarak vergi vs. dahil maliyeti 1100.-TL civarı)

  Kulaklık : Monitörünüz olsa da olmasa da her halukarda gerekli bir ekipman. Beyer Dynamic DT-770 Pro ve Audia Technica ATH-M50x hem kayıtta hem mix'de en çok tavsiye edilen kulaklıklar arasında. Ama maalesef ülkemizde oldukça pahallı fiyatlara satılıyorlar. ( AKG'nin de bu klasmanda kulaklıkları var. Ancak onlar daha da pahallı.) Bu noktada da Thomann gibi yurt dışı kaynaklar değerlendirilebilir. Örneğin ATH-M50x Thomann' dan alındığı takdirde vergi vs. dahil 500.-TL civarına mal olurken , Türkiye'deki distribütörünün fiyatı 900.-TL. :) (DT-770 Pro'nun Thomann'dan maliyeti ise 570.-TL civarı.) Buna rağmen kulaklığa bu bütçeler ayrılamıyorsa daha alt segmentte hangi alternatiflerin var olduğunu arkadaşlar muhtemelen söyleyeceklerdir.

  Ses Kartı : Eğer belirli bir kalite standardında iş çıkaracak kart arayışı içerisinde iseniz , giriş seviyesi kartlar bu beklentinizi kolay kolay karşılamayacaktır. ( Kullanılan bileşenlerinin kalitesi, driver stabiletisi ve desteği vs. konularda)
  Madem PC/Win kullanıcısısınız ; ben size nokta atışı olarak iki marka öneriyorum : RME ve Motu.
  -Babyface ; eğer giriş çıkış opsiyonları sizin için yeterli ise , güzel bir karttır. Belirli bir kalite standardında işinizi çok rahat bir şekilde görür. Stabilite vs. sorunları hiç bir zaman çekmezsiniz. Mesela @ugur86 arkadaşımız bir kaç senedir gayet başarılı bir şekilde bu kartı kullanıyor. Onun da görüşlerine başvurmanızda fayda olabilir. Bu kart üretimden yakın bir zamanda kaldırıldı. (Gerçi yanılmıyorsam Türkiye distribütörünün elinde hala sınırlı sayıda sıfır ürün olması lazım.) İkinci elleri piyasada 1400-1500.-TL civarlarında bulunabiliyor.
  -Fireface 400 : Bu da aynen Babyface gibi güzel bir kart. Yalnız bu kart firewire bağlantı ile çalışır. Bu kart da üretimden kaldırılmış vaziyette. Bunun usb 2,0'lı versiyonu olan Fireface UC ise hala üretilen bir model. Bu kartın Babyface'e göre farkı daha çok giriş ve çıkış opsiyonu sunması. FF400'ün ikinci elleri 1700-1800.-TL civarlarında bulunabiliyor.

  Dediğim gibi ; her iki kart da üretimden kaldırılmış eski kartlar. Bunların hali hazırda upgrade edilmiş benzeri modelleri mevcut. FF400'ün upgrade edilmiş hali olarak FF UCX'i düşünmek mümkün. Çok güzel bir kart. Ancak her güzel şeyde olduğu gibi pahallı tabii. İkinci eli ; çok sık olmamakla birlikte 3000-3500.-TL bandında zaman zaman bulunabiliyor.
  Babyface'in upgrade edilmiş hali ise ; 1-1,5 ay önce piyasaya çıkan Babyface Pro. Ben cihazı dinledim çok güzel. Özellikle konvertörlerini çok beğendim. Yeni bir ürün olduğu için herhalde ikinci eli şu an için bulunmaz. Sıfırı ise 2900.-TL civarı. Eğer giriş çıkış opsiyonları sizin için yeterli ise ve bütçeyi zorlama imkanınız var ise bu cihazı tavsiye ederim.

  Diğer alternatif olarak düşünebileceğiniz marka Motu. Örneğin Motu Track 16 veya Motu UltraLite Mk3 Hybrid düşünebilirsiniz. Benim bir arkadaşımın Focusrite Scarlett 18i20'si vardı . Onu satarak UltraLite Mk3 Hybrid aldı. Şimdi inanılmaz memnun cihazından. Ben Focusrite ve Motu ile yaptığı kayıtları dinledim. Aralarında ciddi bir fark duyduğumu söyleyebilirim. Yalnız Motu Türkiye'de maalesef gereksiz bir pahalılıkta satılıyor. Bahsettiğim arkadaşım Motu'yu Thomann'dan satın almış ve Türkiye fiyatının , yanlış hatırlamıyor isem , yaklaşık %40 civarında altına mal etmişti.:) Motu'nun Türkiye'deki ikinci el fiyatları konusunda fazla bir bilgim olmadığı için , bu konuda herhangi bir indikasyon veremeyeceğim.
   
  ugur86 bunu beğendi.
 13. Ses kartı önerisine katılıyorum amp sim kullanacağım denseydi ilk yazacağım RME Babyface olacaktı...RME Babyface Pro'lar çıktığı ve thomann da 750 Euro civarı olduğu için normal Babyface ler çok düşmeye başladı ikinci el piyasasına...ilk başta TR sıfır fiyatına göre fiyatlar vardı ancak kimse saf değil herkes thomann a bakıyor...biraz daha bekleyip iyi pazarlıkla RME Babyface 1000 TL civarına yakalanabilir bence...
   
 14. Ben kendi sistemimi yazayım, gelişme süreciyle beraber daha sabit bir fikir edinmene yardımcı olabilir.

  i7 D920 + Asus p6T + 8GB 1600 DDR3 Ram + GTX660 EK. + 650 W güç kaynaklı PC'm var. Yakın zamanda 128 GB SSD takviyesi yapıp toplamda 1x128 + 1 x 1TB + 1x2 TB HDD konfigurasyonuna sahip. Şu ana kadar ne oyunda ne de kayıtta bir problem yaşamadım. 10 adet ayrı kanala sahip 1 vst davul, 1 vst bas geri kalanlar bir iki input basit vstye sahip(reverb ve hi/low pass kesin kulanıyorum) kayıtları çok rahat ıksırma tıksırma olmadan çalıştım.

  1- Mesa Boogie Mini Rectifier ve Blackstar 1x12 kabin satın aldım. Şu kadar demek istiyorum ki kaliteli bir amfi alacaksanız para biriktirip kendi kabinini alın :)

  2- Focusrite 2i2 Ses kartı. Beğenmediğim 2 özelliği var birincisi gitarı direkt bağladığınızda gaini ne kadar düşürürseniz düşürün arada clipping yapıyor. Birkaç basit çözümü var, çok kafama takmadığım bir olay. 2.si DT770 gibi yüksek direnç değerine sahip kulaklıklar için yetersiz kulaklık çıkış gücü var. Kendi kulaklığım için fiio e11 amfi araya takıp kullanıyorum. Bunun dışında preamp olarak internette gayet başarılı bulunmakta ve bende mikrofon ile kayıt alırken daha sıkıntı çekmedim.

  Ses kartıyla beraber 110 TL'ye prolinen mikrofonda aldım. Aldığım sonuçlar başlangıç için hiçte kötü değildi.

  3- Beyerdynamics DT770. Bu kulaklıktan önce idare etsin diye Sennheiser'ın dandik bir kulaklığını kullanıyordum. Bunu alınca ne kadar rahatladığımı anlatamam. İnternette adını duyurduğu kadar sağlam bir ses kalitesine sahip. Bu aşamada daha stüdyo monitörlerim yoktu. Bu kulaklığı aldıktan sonra daha dengeli kayıtlar almaya başladım. Sinyal seviyeleri arasında fark vs daha rahat anlaşılıyor.

  4- Mesa kendi kabini ve SM57. Bu ikiliyi aldıktan sonra dandik kabin ile uğraşmanın ne kadar zaman kaybı olduğunu inanın ki anladım. İki mikrofon arasında da yaptığım denemelerde ProLinen ile SM57 arasında nasıl bir fark olduğunu tecrübe etmek falan güzeldi.

  5- En güncel olarak ise 2 adet Yamaha HS70 aldım. Odamda ses yalıtımı yok ve 2,5X3-3,5 mt civarında bir oda. Bas seviyesi yüksek olan şarkılarda yüksek seste şu an için sorun yaratsa bile birkaç el yapımı bass trap ile bu sorunun çözülebileceğini düşünmekteyim.

  Alış sırama göre benim ev stüdyo ekipmanlarım bunlar. Ses kartını istediğin zaman değiştirebilirsin ikinci elde çok düşmekte fakat monitör ya da kulaklık alacaksan ilk defa da kaliteli birşey alman senin yararına olacaktır.
   
 15. O fiyata zor düşer dostum, duet'te olduğu gibi babyface modeli pro ile baştan aşağı değişse-yenilenseydi belki dediğin olurdu, rme kendi sitesinde dahi kocaman reengineered/not remastered yazmış zaten. 1500 bandının altına ineceğini tahmin etmiyorum ki zaten babyface parasının kuruşu kuruşuna karşılığını veren bir kart, alan kişi eğer daha fazla input derdinde değilse ya da paraya sıkışmamışsa pek satmıyor zaten, bi alan memmun şekilde uzun yıllar kullanıyor, tavsiye ederim herkese :)
   
 16. Kesinlikle çok iyi bir kart ama 745 euroya pro versiyonu varken 1500 tlye eski versiyon gitmez hele bu piyasada...sürekli takip ettiğim için söylüyorum tahminim tabi bu...fava atıp inen fiyatları takip ediyorum :)
   
 17. Dediğiniz teorik olarak doğru ama bu konu RME'de (en azından kısa ve orta vadede ) pek öyle çalışmıyor. Size bir örnek vereyim : Ben 2012 yılı ortasında 2.el bir Fireface 800 almış ve 2400.-TL ödemiştim. Düşünün ki ; aradan o kadar zaman geçmiş ve bu arada nerede ise 1,5 yıl önce Fireface 802 çıkmış ama bugün hala FF800'ler 2400-2500.-TL'den alıcı buluyor. :) Döviz bazında bakarsak tabii ki fiyatı düşmüş ancak TL bazında hala değerini koruyor. Güncel cihazlarında ise tamamen tersi olabiliyor. Örneğin 2012 sonunda sıfır Fireface UFX almıştım ve 5,000.-TL'ye mal etmiştim. Bugün cihazı satmağa kalksam herhalde 6.000.-TL'den aşağı vermem. :)
   
  gurkanisevic bunu beğendi.
 18. @Mehmet B. Uzunosmanoğlu @ugur86 şu anda sahibindende 2 tane 1500 fiyatlı babyface var bakalım ne olacak :) ben upgrade i başka tarafta yaptığım için 2i4 le devam ediyorum ama meraktan takip edicem :)

  başlığı açan dost kusura bakma konu dağıldı biraz :)
   
  goremageddon9 bunu beğendi.
 19. @Mehmet B. Uzunosmanoğlu; Monitör ve kulaklık için önerdiklerinizi mutlaka değerlendiririm. Ses kartı konusu biraz uğraştıracak gibi ama en azından marka tercihim hemen hemen RME gibi. Babyface ve ff400 modellerine bakıyorum şu sıra. Sea kartlarında kriter olarak, giriş-çıkış sayısından çok kartın üzerindeki A/D ve D/A çeviricilerin ve de mikrofon preamplerinin kalitelerine bakıyorum. Babyface ve ff400 dedim ama yine de bir yandan diğer seçeneklere de göz atıyorum.

  Paylaştığın bilgiler ve görüşlerin için teşekkürler.

  @Blindeath; ekipmanların hakkında paylaştıkların için teşekkürler. 2i2 gerçekten tutulmuş bir ses kartı ama genelde dış kaynaklı sitelerde rast geldiğim yorumlar 2i2 hakkında iyi bir izlenim bırakmadı maalesef. Bahsettiğin eksi yönleri dışında beğenmediğin başka noktaları var mı?


  @gurkanisevic; kayıt alıp miksleyeceğim tarz pek değişkenlik göstermeyecek sanırım. Tarz konusunda sığ bir insanım. Üzerinde duracağım tarzlar deathcore, slam, teknik death gibi ekstrem türler olacak. Miks bilgim başlangıç düzeyinde. Temel hususlara hakimim sadece. Tabiki mixing ile ilgili makale ve tutorial'ler ile günden güne bilgimi artırmaya çalışıyorum. Gitar simülasyon yazılımlarını kesinlikle kullanacağım. Davul dışında vsti'ler yoğun derecede olmasa da kullanmayı düşünüyorum. Vokal ve gitar kaydı da olacak.

  Monitör için iyi bir bütçe oluşturulana kadar ortalama bir ref kulaklık ile başlama fikrine ben de sıcak bakıyorum.
   
  gurkanisevic bunu beğendi.
 20. @ugur86 @Mehmet B. Uzunosmanoğlu "babyface adat çevirici ile 10 analog giriş ve 12 çıkış olarak kullanılabilir" deniyor bunu anlayamadım.
  normalde kaç kanal giriş-çıkış kullanılıyor?
  10-12 ye sahip olmak için ne yapmak ve ya ilave nasıl bir ekipman temin etmek gerekiyor.?
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş