Sonunda Homestudio...

@Mehmet B. Uzunosmanoğlu; Monitör ve kulaklık için önerdiklerinizi mutlaka değerlendiririm. Ses kartı konusu biraz uğraştıracak gibi ama en azından marka tercihim hemen hemen RME gibi. Babyface ve ff400 modellerine bakıyorum şu sıra. Sea kartlarında kriter olarak, giriş-çıkış sayısından çok kartın üzerindeki A/D ve D/A çeviricilerin ve de mikrofon preamplerinin kalitelerine bakıyorum. Babyface ve ff400 dedim ama yine de bir yandan diğer seçeneklere de göz atıyorum.

Paylaştığın bilgiler ve görüşlerin için teşekkürler.

@Blindeath; ekipmanların hakkında paylaştıkların için teşekkürler. 2i2 gerçekten tutulmuş bir ses kartı ama genelde dış kaynaklı sitelerde rast geldiğim yorumlar 2i2 hakkında iyi bir izlenim bırakmadı maalesef. Bahsettiğin eksi yönleri dışında beğenmediğin başka noktaları var mı?

@gurkanisevic; kayıt alıp miksleyeceğim tarz pek değişkenlik göstermeyecek sanırım. Tarz konusunda sığ bir insanım. Üzerinde duracağım tarzlar deathcore, slam, teknik death gibi ekstrem türler olacak. Miks bilgim başlangıç düzeyinde. Temel hususlara hakimim sadece. Tabiki mixing ile ilgili makale ve tutorial'ler ile günden güne bilgimi artırmaya çalışıyorum. Gitar simülasyon yazılımlarını kesinlikle kullanacağım. Davul dışında vsti'ler yoğun derecede olmasa da kullanmayı düşünüyorum. Vokal ve gitar kaydı da olacak.

Monitör için iyi bir bütçe oluşturulana kadar ortalama bir ref kulaklık ile başlama fikrine ben de sıcak bakıyorum.

Belirttiğim 2 adet kötü noktası dışında sorun çıkartmadı. Driverları ve plug inleri güncel windowsları sorunsuz şekilde destekliyor. Şu ana kadar bir şikayetim yok. Clipping problemini bilerek aldım aleti zaten. Beni tek zorda bırakan kulaklık çıkış gücüydü, onun için de 2. el kulaklık amfisi alarak sorunu çözdüm. Daha bile faydalı oldu diyebilirim, DT770 i artık heryerde en kuvvetli haliyle kullanabiliyorum :D

@ugur86 @Mehmet B. Uzunosmanoğlu "babyface adat çevirici ile 10 analog giriş ve 12 çıkış olarak kullanılabilir" deniyor bunu anlayamadım.
normalde kaç kanal giriş-çıkış kullanılıyor?
10-12 ye sahip olmak için ne yapmak ve ya ilave nasıl bir ekipman temin etmek gerekiyor.?

Mesela ADAT (dijital bir bağlantı türü) çıkışı olan 8 kanal bir preamp (focusrite octopre, presonus digimax d8 gibi) eklersen 2 adet de kendinde preamp var toplam 10 adet analog giriş sayısını yakalarsın, çıkışlar için de bunun zıttını düşün.

Belirttiğim 2 adet kötü noktası dışında sorun çıkartmadı. Driverları ve plug inleri güncel windowsları sorunsuz şekilde destekliyor. Şu ana kadar bir şikayetim yok. Clipping problemini bilerek aldım aleti zaten. Beni tek zorda bırakan kulaklık çıkış gücüydü, onun için de 2. el kulaklık amfisi alarak sorunu çözdüm. Daha bile faydalı oldu diyebilirim, DT770 i artık heryerde en kuvvetli haliyle kullanabiliyorum :D

dostum 2i2 ile dt770'in hangi versiyonunu kullandın acaba, kuzenime 2i2 aldırdım ve dt770 de düşünüyor o sebeple görüşünü almak istedim, 80 ohm'luğu benim babyface rahatlıkla sürüyor aslında.

Hiç bahsi geçmemiş eğer ben kaçırmadıysam. Home ya da başka türlü de olsa studyoda ilk yapılacak şeyi yapmazsanız profesyoneli bırak ortalamayı bile tutturmak mucize olur. Yani pek olmaz diyelim. O da akustik. Ses kartı şu, bu değilde akustik işine ( yalıtım demiyorum, akustik davul da olacaksa bilmem ) yatırım yapmazsanız daha kayıtta işler bozulur. Ayrıca ikinci çok önemli madde elektrik. Tesisatta problemler varsa mutlaka düzeltilmeli. Ses kartı, bilgisayar, mikrofon sonra gelir her zaman. Bu muhabbetler hep dönüyor, ses kartı, mikrofon ne alayım, miksi de öğrendim mi, yürür gideriz gibi diğer bir sitede ( adını vermem uygun düşmeyebilir diye yazmıyorum ) madde madde yazmıştım, ama hep aynı şey soruluyor, o yüzden bir dikkat çekmek gereği duydum. Darıltmak istemem kimseyi ama paranızdan karşılık almak için önemli bazı noktaları atlamayın.

Ayrıca video izleyip makale okuyarak ( akademik olanları hariç tutuyorum ki onlar da teori ve haliyle formüller, matematik bilgisi lazım ) miksi öğrenme fikriniz kulağa iyi geliyor gibi olsa da kazın ayağı öyle değil. Çok iyi bir kulak ( gavurcası ear training olandan ) idmanı yapmanız icap edecektir. Kulak yanında, teorik ve pratik akustik bilgisi, elektroteknik, efekt ünitelerinin yapısı, sinyal akış prensiplerini filan bilmeniz lazım gelir. Piyasadaki nerdeyse tüm miks yayınlarını takip ediyorum ( dergi-kitap-masterclass videolar ) hepsi de ayrı birikim ama işin altyapısını teorik olarak vermezler. Onları bildiğinizi varsayarlar. Çoğu da bazı noktalarda hatalı ve bazen kafa karşıtırıcı veya şahsi kanaat bildiren işin iliminden ziyade kişisel seçimleri öne çıkaran yapıya sahip. O da körü körüne takliti getirir. " Falanca ünlü miksci şunu yaptı ben de öyle yapayım " türü bir anlayışı kastediyorum. Şahsi yorumla bilginin aslını bu şekilde ayırd edemezsiniz, iç yapısını bilmeniz gerekir. Bunları da planlarınıza katarsanız daha pro bir vizyon oluşur ( nasıl türkçe olduysa artık ).

Son düzenleme:
@ugur86 @Mehmet B. Uzunosmanoğlu "babyface adat çevirici ile 10 analog giriş ve 12 çıkış olarak kullanılabilir" deniyor bunu anlayamadım.
normalde kaç kanal giriş-çıkış kullanılıyor?
10-12 ye sahip olmak için ne yapmak ve ya ilave nasıl bir ekipman temin etmek gerekiyor.?
@ugur86 konuyu izah etmiş ama ben de küçük bir ilave yapayım.
Biliyorsunuz ADAT protokolü ile tek kablo üzerinden 8 kanal mono veya 4 kanal stereo sinyal taşımak mümkün. Örneğin 8 kanallı bir mic-pre veya 8 kanallı bir konvertörü adat kablosu ile Babayface'in adat-in'ine girdiğiniz zaman üzerindeki giriş sayısı 2'den 10'a yükseliyor. Burada yapmanız gereken sadece bir ADAT kablosu temin etmek.

Mesela ADAT (dijital bir bağlantı türü) çıkışı olan 8 kanal bir preamp (focusrite octopre, presonus digimax d8 gibi) eklersen 2 adet de kendinde preamp var toplam 10 adet analog giriş sayısını yakalarsın, çıkışlar için de bunun zıttını düşün.

dostum 2i2 ile dt770'in hangi versiyonunu kullandın acaba, kuzenime 2i2 aldırdım ve dt770 de düşünüyor o sebeple görüşünü almak istedim, 80 ohm'luğu benim babyface rahatlıkla sürüyor aslında.

Hocam 250 ohm versiyonunu kullanıyorum. 80 ohm sürmede hiç sıkıntı çıkartmaz cihaz ama 250 ohm'da amfi yanında kayıt almak için kulaklık amfisi şart.

Geri