Ht1' E Ton Kazandırmak Için Öneriniz Ne Olur?

#1
HT1 amfi sahibiyim. Amfiden çok memnunum. Ev için ideal. Epiphone EX 1984 çalıyorum. Tek derdim tiz bas ve mid ayarı yapamamak. Çok büyük ayarlar derdinde değilim. ISF' i brite çekmeye başladıkça ton boğuluyor.
İlk aklıma gelen bir eq pedalı almak oldu ama ton ayarı yapılabilen bir distortion pedalı da olabilir gibi geldi. Amfinin distortionından memnun aslında. Mooer Blade hoşuma gitti belki sonra alabilirim. Yalnız önceliğim eq ayarları.
Sizin önerileriniz nedir? EQ pedalı mı yoksa .... ?
 
#2
"Amfiden memnunum, distortiondan memnunum" demişsiniz. Ama EQ'dan değilsiniz ? EQ ayarı yapamıyorsunuz ?
Ben anladığımı söyleyeyim: Siz aslında amfiden memnun değilsiniz, ama bir şekilde EQ ayarı yaparak tonunu sevebileceğiniz düşünüyorsunuz:)
Bu noktada belki de amfinin ton karakteristiğini sevmediğinizi düşünmeniz gerekir. EQ ayarı ile tonun karakterini değiştirmek istiyorsunuz, ama belki de bu mümkün değil ? O nedenle de EQ ayarı ne yapsanız da sizi tatmin etmeyecektir. Bu benim bazı cihazlar ile başıma geldi, oradan biliyorum.
Brit ayarında tonun boğulmaması gerekir, acaba amfide mi problem var diye de düşünüyorum bir taraftan.
Doğrudan kayıt imkanı var amfide, öyle değil mi ? Bir kayıt koysanız da duysak ?
 
Son düzenleme:
#3
Ne yazık ki ne kablom var nede benim bilgisayar düzgün ses kaydeder.
Amfiden memnunum. Üzerinde hiç eq ayarı yok amfinin. ISF kontrolü hariç. Biraz tıraşlamak gerekiyor o kadar. Alırken de farkındaydım olmadığının bu arada. Deneyip aldım. 1 hafta sonra biraz daha renk katmak istiyorum amfiye o kadar.
Hatta gitarın tellerinden bile olabilir gibi geliyor.
 
#4
Elimdeki HT-5 ile aynı problemi yaşadığımda birkaç od pedalı denedim ve son kararım maxon od808 oldu. Yanına bir de iş yapar bir supressor eklerseniz sonuç şukela olur. Piyasada ve burada da ucuz yollu bulabileceğiniz bir digitech bad monkey de istediğinize yakın sonuç verecektir keza maxon haricinde denediklerim arasında en sevdiklerimden biri de bad monkey oldu.

Bass ve treble frekanslarının anında canlandığını duyacaksınız bu şekilde.
 
#6
EQ pedalı deneyebildim. Kardeşimin Marshall MG15 ve pedalları ile test ettim önce. EQ pedalı çok güzel cevap verdi. Benim HT1' e sadece eq pedalı ile giriş yaptığımda amfi çok garip tepki verdi. Resmen sesi bozdu. Sebebi konusunda fikir sahibi olan biri görüş bildirebilirse çok sevinirim.
 
#9
eq'nun temiz seslerde gariplik çıkartmaması lazım tabii seviyesini çok yükseltmediyseniz (her amfi yüksek input gain kaldırmayabilir). Dist. için 2.el boss mt2 bakının.
 
#11
Metal Muff düşünürsen elimde var bir tane satabilirim :)
Ben de Laney Cub 10 / Microcube ile kullanırken pedalın EQ özelliği işimi görmüştü.
Önceden Roland Cube 15x vardı, onun kendi EQ özelliği vardı, problem olmuyordu. Amfi değiştirince EQ eksikliği oldu, Tone ayarı bir yere kadar. Metal Muff ile eksikliği gidermeye çalıştım.
 
#12
@katilinek sen bu amfiden memnun değilsin anladığım kadarı ile. Kaldı ki Brit tarafında bouğulan HT1' de ilk defa duyuyorum, amfin sorunlu büyük ihtimalle.

Ben birebir denedim hiç bir pedalları ama aklımdaki kombinasyonlar.
1 - eq + mooer blade
2 - Metal Muff
3 - Boss ST2
Lambalı, high gain kanalı da olan amfiye bir de distortion pedalı almak kadar saçma bir iş olmaz, olamaz. En fazla TS9 tabanlı bir pedal alırsın, soloları şekillendirmede kullanırsın. Garantisi varsa amfiyi değiştir veya bakım yaptır.

Amfi kombo mu kafa kabin mi bu arada?
 
#14
Gain'i düşürürse neden olmasın? fuzz mesela hafif kırık amfide tercih edildiği gibi, demolarda bile youtube'da falan clean kanal kullanan çok nadir (en son EVH pedal başlığını hatırladım mesela o pedalın demolarnda bile durum böyleydi).
Yahu gain düşüresekcen adam gibi logaritmik potans alır gitardan ses kısar veya amfiden gaini düşverirsin. Pedala ne hacet? Düşük gainde çalacak adam zaten niye high gain amfi alsın ki?
 
#15
@hackeiommi kombo olan tipini kullanıyorum. Galiba derdimi anlatamadım. Yanlış terimler kullanıyorum herhalde. Tipik metal ayarı olan V şeklindeki ayarı almak istiyorum amfiden. Amfide bu ayarı yapamacağım için eq pedalı ile denemek istedim. Metal Muff' dan bahsetmemin sebebi üzerindeki eq ayarı yoksa amfiden aldığım distortion sesi ile bir derdim yok. Umarım daha doğru dile getirmişimdir deliğimi.

HT5' i düşündüm ama evde ses açmam mümkün değil. Yoksa niyetim HT5 idi. Birde maliyet kısmı var tabi.
 
#16
@hackeiommi kombo olan tipini kullanıyorum. Galiba derdimi anlatamadım. Yanlış terimler kullanıyorum herhalde. Tipik metal ayarı olan V şeklindeki ayarı almak istiyorum amfiden. Amfide bu ayarı yapamacağım için eq pedalı ile denemek istedim. Metal Muff' dan bahsetmemin sebebi üzerindeki eq ayarı yoksa amfiden aldığım distortion sesi ile bir derdim yok. Umarım daha doğru dile getirmişimdir deliğimi.
Öncelikle kombodaki hoparlör küçük olduğu için bazı frekansları duyamaman normal. Aslında amfiyi 10 veya 12" hoparlörlü bir kabinle denesen çok farklı frekansları duyabilirsin. O "V Eq" dediğin olaya daha fazla yaklaşırsın. Ha, 12" hoparlörle sesi nereye kadar açabilirsin onu bilemem yalnız.
 
#17
Yahu gain düşüresekcen adam gibi logaritmik potans alır gitardan ses kısar veya amfiden gaini düşverirsin. Pedala ne hacet? Düşük gainde çalacak adam zaten niye high gain amfi alsın ki?
O zaman gain knob gelmiş geçmiş bütün amfilerde boşuna'ya çıkarız :) olay amfidekileri tonal olarak tam devre dışı (clean kanal'ı seçmeyerek) bırakmadan alternatif tube stage eklemek, bir pedalın aslında sadece overdrive değil distortionlarında temeli buna dayanır. Efsane ds1 mesela, efsanedir ama clean kanalda (shred için) kimse kullanmaz
 
#19
@hackeiommi ne demek istediğinizi anladım. Antreman amaçlı aldım bu amfiyi. Askerlik, şehirler arası iş bulma derken 6 senedir bırakmıştım çalmayı. Yeniden içimde depreşti gitar. Eskiden Boss Gt8 kullanmıştım. Lanet ettim prosesöre. Lambalı olmasını özellikle istedim amfinin. HT5 düşünüyordum ama hem bütçe hemde ses seviyesi sebebiyle vazgeçtim. Zaman içerisinde birşeyler yaparım artık. Eski formu yakaladıktan sonra pedal veya amfi düşünmekte fayda olduğunu anladım. İlginiz için teşekkür ederim.
 

Üst