Kayıt Alırken Başlayan ''humlama'' Problemi

Arkadaşlar problemin kaydını alıp paylaşmayı da düşünüyorum ama ben humlama diye tanımladım işte. Sorun şöyle gerek dinamik mikrofonla amfi mikrofonladığımda olsun, gerekse kondansör mikrofonla akustik gitar yada vokal kaydı olsun bu problem var. presonus itwo ve studio one kullanıyorum. Program ayarları comp. eq vs ile dip sesi falan sıfırlasam bile enstrümanın tellerine vurduğum ya da vokale başladığım anda sesi kulaklıktan duyarken aynı anda kötü bir reverb pedalından gelir gibi bu rahatsız edici atmosferik sesi duyuyorum tabi kayda da yansıyor.
kullandığım laptop asus. Presonus, sitesinden bakıldığı zaman programın kullanılması için minumum şartları karşılıyor. Acaba bu yüzden mi? Çoğu zaman da cızır cızır sesler de geliyor maalesef ama buffer size'ı ayarlasam da cızırtılar gelmese bile malesef bu atmosferik humlama sesi devam ediyor. Yardım ederseniz çok sevinirim , şimdiden teşekkürler.

Eğer aynı uğultudan bahsediyorsak eski ses kartımda da benzer bir sıkıntı vardı... Gerçi benim kart PCIe arayüzü üzerinde idi ama aklıma geleni paylaşayım:
Arayüz üzerindeki xlr / tsr girişinde sıkıntı olabilir, (bendeki uğultunun nedeni bu idi muhtemelen)
Ses kartının "Asio routing" gibi gelişmiş ayarları var ise orada bir sıkıntı olabilir,
Enstrüman / mikrofon kablolarında sıkıntı olabilir (kaliteli, RF filtreli, ekranlı vs. kablolar öneriliyor)
USB kablosunda sıkıntı olabilir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Eğer aynı uğultudan bahsediyorsak eski ses kartımda da benzer bir sıkıntı vardı... Gerçi benim kart PCIe arayüzü üzerinde idi ama aklıma geleni paylaşayım:
Arayüz üzerindeki xlr / tsr girişinde sıkıntı olabilir, (bendeki uğultunun nedeni bu idi muhtemelen)
Ses kartının "Asio routing" gibi gelişmiş ayarları var ise orada bir sıkıntı olabilir,
Enstrüman / mikrofon kablolarında sıkıntı olabilir (kaliteli, RF filtreli, ekranlı vs. kablolar öneriliyor)
USB kablosunda sıkıntı olabilir.
teşekkürler dediklerine bakıcam, aslında baktıracağım eşime, zira ben hiç anlamıyorum :)

Örnek kayıt asabilirseniz daha doğru bir yönlendirme olabilirdi. kabloları kalitelileriyle değiştirmek iyi bir başlangıç olur. sadece mikrofon kayıtlarında yapıp DI girişten jack ile yaptığınız kayıtlarda sorun olmuyorsa oda akustiği de sorunlu olabilir, alt frekanslar rezonansa giriyorsa uğultu yapabilir. en son ihtimal olarak ses kartının preamp'larında da sorun olabilir ama yukarıdaki yazılanları denedikten sonra hala sorun devam ederse garantiye gönderip baktırabilirsiniz, compel çok ilgili bir firmadır, yardımcı olur size.

Örnek kayıt asabilirseniz daha doğru bir yönlendirme olabilirdi. kabloları kalitelileriyle değiştirmek iyi bir başlangıç olur. sadece mikrofon kayıtlarında yapıp DI girişten jack ile yaptığınız kayıtlarda sorun olmuyorsa oda akustiği de sorunlu olabilir, alt frekanslar rezonansa giriyorsa uğultu yapabilir. en son ihtimal olarak ses kartının preamp'larında da sorun olabilir ama yukarıdaki yazılanları denedikten sonra hala sorun devam ederse garantiye gönderip baktırabilirsiniz, compel çok ilgili bir firmadır, yardımcı olur size.
Akşam sorunu gösteren kayıt koyacağım teşekkürler

Bir de ek olarak, empedans uyumsuzluğu nedeniyle de uğultu veyaz düşük ses gibi sorunlar olabiliyor.
Ses kartınızın konnektörüne mikrofon taktığınızda gain potansının hemen yanındaki gitar resimli butonun basılı olmamasına dikkat edin.

Son düzenleme:
şimdi öğlen eve gidince baktım gene, dikkatlice incelediğimde şunu farkettim. Programdaki tüm efektleri (eq, reverb, chanel strip, comp vs vs) kapatınca bu sorunu yaşamadım. Ancak hiçbir enstrüman yada amfi açık olmasa bile projeyi açtığımda sabit bir dip sesi yani bu uğultu var. compresör yada chanel strip ile presonustan bu sesi yok ediyorsun (noise supressör pedalı gibi) ama enstrümanı mikrofonlayıp çalmaya başlayınca o an bu dip ses de uğultu şeklinde beliriyor kesince çalmayı uğultuda susuyor. sanırım problemim bu daimi olan derinden gelen uğultu gibi değil mi?

Ü
Bir de ek olarak, empedans uyumsuzluğu nedeniyle de uğultu veyaz düşük ses gibi sorunlar olabiliyor.
Ses kartınızın konnektörüne mikrofon taktığınızda gain potansının hemen yanındaki gitar resimli butonun basılı olmamasına dikkat edin.
dostum dediğini yaptım ancak birşey farketmedi sanırım diğer seçenekleri deneyeceğim tek tek teşekkürler..

Geri