Tolga Güven - Enstrumantal rock - Eyes of the world

Herkese merhaba

Zanan zaman buraya evde yaptığım kayıtlardan örnekler koyuyorum. Daha önce bir cover (Fligh of the Bumblebee düzenlemesi) ve bir beste (Return to Kalchedon) kaydımı koyumuştum. Aşağıdaki linkte en son enstrümantal bestem var. Bu tarzın dinleyicisi de, icra edeni Türkiye'de ne yazık ki oldukça kısıtlı. Bu nedenle, parçanın her dinleyiciye hitap etmesini beklemiyorum. Ancak, ilgili arkadaşların yorumlarını ve eleştirilerini de duymak istiyorum.

Parçanın linki:
http://rapidshare.com/files/52766297/Eyes_of_the_world-2007.mp3.html

Görüşmek üzere,

Tolga

Selamlar :)

Yukarıdaki açıklamalarından ciddiye alınması gereken bir başlık olduğunu düşündüm ve şarkını dinledim. Yanılmadığımı da görüyorum.

Bence melodik kurgu, kayıt ve gitar performansı açısından yüksek kaliteli bir şarkı olmuş.
Bu civarda Erman Baykan kardeş gibi yeni ve başarılı bir insan daha görmek mutluluk verici.
Yeni ekipmanınla yapacağın kayıtları heyecanla bekliyorum.
Tekrar eline sağlık.

Başarılar
MG

Bende kayıdını dinledim Tolgacım, hakkaten mesajda da dediğim gibi rüya gibi çalmışsın üstadım:)ellerine sağlık yeni yeni besteler dinlemeyi açıkçası çok isterim...Başarılar diliyorum abicim...

kaydı dinledim..hoş,akıcı olmuş genelde enst. şarkılar sıkar insanı ama bu sıkmıyor..
yalnız kayıt daha iyi olabilirmiş..
ellerine sağlık :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Dinleyen herkesin kulaklarına sağlık..Bijen özel mesaj ile de tavsiyeler yollamış, ona ayrıca teşekkür ediyorum. Bu arada Erman Baykan'ın çalışını dinlemek gerçekten çok keyifli, ilk defa Türkiye'de Howe/Kotzen ekolüne yakın bir gitarist dinliyorum..

Az önce Erman için yazdıklarını okudum. İşte buralarda özlediğimiz manzaralar :)
Düzeyli, bilinçli, kaliteli ve başarılı insanlar kendilerini belli ediyorlar. Bijen'i de unutmamak lazım.

Bir kez daha başarılar diliyorum.
Sevgiler
MG

Tolgacım merhabalar diyeyim ilk başda foruma hoş geldin sefalar getirdin:))Kaydını dinledim üstüste defalarca.Sana sonsuz tebriklerimi yolluyorum.İlk olarak parçanın melodisi çok hoşuma gitti+kompozisyonlar çok hoşuma gitti...Son derece akıcı bir parça,insanı sıkmıyor her şey yerli yerinde...Her şey dozunda...Diğer yandan da böyle bir kaliteli gitar çalışa kimsenin bir şey diyebilceğini sanmıyorum...

''Yolculuk'' kaydı için tekrar tekrar teşekkür ederim değerli ve utandırıcı yorumların için...O 02:49-02:51 arası fikrine kesinlikle katılıyorum.Hatta dün akşam kaydı dinlerken dedim orası için olmamış diye...Çok çok haklısın...Bu tür pasajlara bazen ister istemez elim gidiyo...İnşallah daha iyilerini yapmaya çalışıyorum elimden geldiğince...

Gitarları ise amfi mikrofonlama ile kaydediyorum...Ben de daha çok çok yeniyim kayıt konusunda...Yok denecek kadar az bir bilgim var.Kayıtları kulakdan dolma duyumlarla yapmaya çalışıyorum...Murat abi(joker mg) sağolsun yardım etti de bu kayıt kepazeliğimden bir seferlik beni kurtardı güzel mix'i ile...Bakalım bundan sonrasını nası yapcam :)

Seni tekrar tekrar tebrik ederim Tolgacım bundan sonra ki parçalarını dört gözle bekliyorum.Ellerine sağlık...Başarılar...

KAKAO2007b.jpg

Arkadaşlar, bir kaç ay önce yine evde kaydını yaptığım "Flight of The Bumblebee" düzenlemem için yukarıda bir link verdim..Yorumlarınızı duynmak isterim.

gayet başarılı bir performans ve kompozisyon olmuş. daha da uçuk şeyler yapılabilitesi (yetenek ve zekanızdan bahsediyorum) olduğunu görüyorum (ufuk olarak). tekrar tebrik ederim.

bu eser hakkında daha önce hafif.org'da bir blog yazmıştım. linki bu -> http://www.hafif.org/yazi/piyano-hokkabazlari. yazdığım blog'da ve verilen yorumlarda ilgili linklerle videoları izleyebilirsiniz. mesela : cziffra denen piyanistin yorumu şöyle : http://youtube.com/watch?v=-gfP-ag6i5o&mode=related&search (sürat, yorum, emprovizasyon, müzikalite açısından en beğendiğim Flight of the Bumblebee yorumu bu).

bu arada kaydınızı okuldan (gazi müzik) bazı arkadaşlarımla ve hocalarımla paylaştım. henüz yorum gelmedi gelirse yazarım. gerçi hocalar bu tarza biraz gıcık olacaklar ama olsun ;)

kolay gelsin.

Teşekkür ederim, okullu bir müzisyenden olumlu tepki almak gerçekten güzel.
Cziffra'nın düzenlemesini görümüştüm (partisyonu buldum tesadüfen), ancak hiç dinlemişliğim yok, evden verdiğiniz linkleri izleyeceğim..Sanırım piyanoda genellikle Rachmaninof'un düzenlemesi tercih ediliyor (Shine filminde falan da kullanılan düzenleme oydu galiba..) Cziffra'nın düzenlemesinin daha gösterişli ve zor bir versiyon olduğunu tahmin ediyorum, partisyon öyle gözüküyordu en azından..:)
Çok başarılı klasik gitar düzenlemeleri de var, klasik gitarcı Alexander Vynograd, 8 telli klasik gitarda çalıyor ve bas tellere basmak için kendi icat ettiği "çene" tekniğini kullanıyor, yani bas tellere çenesiyle basıyor!!

http://www.classicalarchives.com/artists/vynograd.html

(Ancak dinlemek için üye olmak gerekiyor, ücretsiz üyelikle dinlenen versiyonunu çok önce dinlemiştim, şimdi ona erişemedim ne yazık ki..)

barrios demiş ki:
Teşekkür ederim, okullu bir müzisyenden olumlu tepki almak gerçekten güzel.

salla ya okulu filan :) şahsi fikrimdi o... bu arada piyano hocam "gayet başarılı" buldu kaydını. ancak teknolojinin nimetlerinden fazlasıyla yararlanan hocalarım artık canlı performansı youtube'da görmeden performansa inanmıyorlar! hepsi kurul önünde çalış izlediklerinden buna alışmışlar. bide yine teknolojiyi kullanıp kanal kaydı yapan (durdur, temiz kısmı bırak kirli kısmı kes yenisi çal - punch in yap- gibi) öğrencilerden sıkılmışlar. adam düzenleme yapmış canavar gibi (armoni ya da çok seslendirme dersi için) çal diyosun çalamıyo diyo, ne biliim onun yaptığını diyolar. bence de altyapı üzerine lead gitarını çaldığın bir kaydı youtube'a bassan iyi olur aslında. bide myspace'de yer edin derim. paylaşım açısından çok verimli bir yer orası. mesela bizim eski gitaristimiz kıvanç'ın kayıtlarını bi dinle derim, işte link -> http://profile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewprofile&friendID=57547541

barrios demiş ki:
Cziffra'nın düzenlemesini görümüştüm (partisyonu buldum tesadüfen), ancak hiç dinlemişliğim yok, evden verdiğiniz linkleri izleyeceğim..Sanırım piyanoda genellikle Rachmaninof'un düzenlemesi tercih ediliyor (Shine filminde falan da kullanılan düzenleme oydu galiba..) Cziffra'nın düzenlemesinin daha gösterişli ve zor bir versiyon olduğunu tahmin ediyorum, partisyon öyle gözüküyordu en azından..:)
Çok başarılı klasik gitar düzenlemeleri de var, klasik gitarcı Alexander Vynograd, 8 telli klasik gitarda çalıyor ve bas tellere basmak için kendi icat ettiği "çene" tekniğini kullanıyor, yani bas tellere çenesiyle basıyor!!

http://www.classicalarchives.com/artists/vynograd.html

(Ancak dinlemek için üye olmak gerekiyor, ücretsiz üyelikle dinlenen versiyonunu çok önce dinlemiştim, şimdi ona erişemedim ne yazık ki..)

cziffra'nın partisyonlarını edinmek pek bi' işe yaramıyor aslında ;) öyle çalmak imkansız gibi bişi. ha,.. armonik yapısını inceleyip fikir edinebilirsin, kompozisyon incelemesi yaparsın filan ama o hızda o partisyonları çalmak çok güç. rachmaninof örneğinde ki gibi adam eline göre yazıyor partisyonu. o yetenek ve o el sende yoksa bi çene tekniğini de senin geliştirmen gerekiyor ;) herifte bir el varmış 1'le 5. parmak arası bir buçuk el ediyor resmen. idil biret hakkında bi hikaye vardır, çocukken çaldığı eserlerde parmaklarının yetişemediği yerlere dirseğiyle basarmış.

neyse uzatmadan, iyi ve bol çalışmalar, başarılar...

Evet, internet ortamında bu güvensizlik sık oluyor, ben de bu forumda şüphelenmeme neden olan örneklere rastladım açıkçası..
Sırf bunu çaldığımı ispat etmek için video kaydı yapmayı düşünmem doğrusu, ama şüphelenenleri de anlayışla karşılıyorum..

Geri