Evimde Topraklama Yok Ne Yapabilirim ?

Konu başlığındada belirttiğim gibi evimdeki prizlerde topraklama bulunmuyor. Buna bağlı olarak amfimde sesde hissedilir bozulmalar alıyorum ve dahada önemlisi ani bir voltaj yükselmesinde ekipmanlarım zarar görecek diye korkuyorum. Büyük yapı marketlerde voltaj yükselmelerine karşı güvenlik sağlayan çoğaltıcı prizler gördüm acaba alıp kullansam etkisi olurmu ? Önerilerinizi bekliyorum teşekkürler.

Sorununuza cozum nasil bulursunuz bilmiyorum ama ben evde topraklama olmasina ragmen ses sisteminde boyle bozulmalar oluyordu bende vatan bilgisayardan akim korumali priz (adi buydu sanirim) almistim siyah renkli 5 li bir fiş ve şu an oyle bir sorun yok sizede çözüm olabilir belki

Konu başlığındada belirttiğim gibi evimdeki prizlerde topraklama bulunmuyor. Buna bağlı olarak amfimde sesde hissedilir bozulmalar alıyorum ve dahada önemlisi ani bir voltaj yükselmesinde ekipmanlarım zarar görecek diye korkuyorum. Büyük yapı marketlerde voltaj yükselmelerine karşı güvenlik sağlayan çoğaltıcı prizler gördüm acaba alıp kullansam etkisi olurmu ? Önerilerinizi bekliyorum teşekkürler.

Topraklama olmadığını nasıl anladınız?

Gerekli malzemeler :
1 adet sigorta
1 adet priz
1 adet elektrik bandı
1 adet yeterince kablo
1 adet duvara gömülü, tercihen kullanılmayan su borusu(şofben-çamaşır makinesi)
1 adet yeterince elektrikçi(opsiyonel)

Yapılışı:
Hepsini birleştiriyorsunuz. Elektrikçiyi de bağladıysanız geri söküyorsunuz.

Bu sistemi kullanarak hiçbir komponentini yakmadan, çarpılmadan 7 sene bilgisayar kullanmıştım. Yoklukta iş görür.

İdeali, bahçeye gerektiği kadar bakır çubuk çakmak, bu çubuklardan da gelecek bakır boruyu sizin sigorta kutunuza bağlamak olacaktır. Ancak buna imkan her zaman olamayabiliyor, bu durumda düşey kalorifer hattının bir yeri tespit edilip, buradaki boya vs kazındıktan sonra kablo sarılıp, buradan sigorta kutusuna yine hat çekilerek evdeki toprak hattı olabildiğince kurulur. Bunu bana zamanında tecrübeli bir elektrik mühendisi abimiz söylemişti, ben de bu şekilde evimde 13 yıldır kullanıyorum. Ha, zaman içinde buna karşı çıkan elektrik mühendisleri de gördüm ama onlar hangi konuda mutabakat sağlıyor ki zaten :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
15-20 senelik bir binada oturuyorum bahçe vb biryere kablo tel vb çekme ihtimalim yok akım korumlı priz seçeneğini deneyeceğim sanıım

15-20 senelik bir binada oturuyorum bahçe vb biryere kablo tel vb çekme ihtimalim yok akım korumlı priz seçeneğini deneyeceğim sanıım

Korumalı priz ile topraklamanın pek bir alakası yoktur. Siz yine alın ama gürültüyü vs.'i engellemez.

Kalorifer borusuna bağlama olayına girme, hem kendini hem başkalarını riske etmiş olursun. En sağlıklısı 0'dan toprak hattı çektirmek.

Pek bir alaka kuramadım. Toprak hattını kalorifere bağladığın birilerini riske etmiş olmazsın. Ayrıca sıfırdan toprak hattı çektirmek yazıldığı gibi kolay bir iş değil.

Gerekli malzemeler :
1 adet sigorta
1 adet priz
1 adet elektrik bandı
1 adet yeterince kablo
1 adet duvara gömülü, tercihen kullanılmayan su borusu(şofben-çamaşır makinesi)
1 adet yeterince elektrikçi(opsiyonel)

Yapılışı:
Hepsini birleştiriyorsunuz. Elektrikçiyi de bağladıysanız geri söküyorsunuz.

Bu sistemi kullanarak hiçbir komponentini yakmadan, çarpılmadan 7 sene bilgisayar kullanmıştım. Yoklukta iş görür.
Sonra su borusu mutlaka evlerin kullanılan kısmına gidiyordur :D ufak bir ark durumunda komşu katili olunmamalı diye düşünüyorum.
(Aynı sistemi laptopun usblerinden çekip bende kullandım bi dönem)

Toprağı kalorifer üzerinden sağlarsan, herhangi bir kaçak durumunda kaçak akım boru üzerinden akacağından, o hat üzerindeki birşeye temas halinde olan herkes tehlikeye girer.

Girmez. Kaçak durumunda zaten bütün elektriği toprağa vermiş oluyorsun, dediğin olsaydı, toprak hattı olan yerlerin yakınında metale dokunduğunda insanları elektrik çarpardı, bu bir. 2. olarak ise zaten kalorifer üstündeki koruyucu boya yalıtkandır. Son olarak kaçak akıma karşı bütün hattı düşündüğümüzde akım yoğunluğu çok düşük olur, ciddi miktarda metal yığınından bahsediyoruz. Direkt şehir hattını taksan, o belki tehlike yaratır, onda bile çoğunluğu ısıya dönüşerek yok olur.

Sonra su borusu mutlaka evlerin kullanılan kısmına gidiyordur :D ufak bir ark durumunda komşu katili olunmamalı diye düşünüyorum.
(Aynı sistemi laptopun usblerinden çekip bende kullandım bi dönem)
işte oradaki sigorta o işe yarıyor. 220 voltu su hattına vermiyoruz, topraklamayı veriyoruz. akım geçerse sigorta atacak ve akım kesilecek.
zaten riskli görülmemiş ki resmi gazetede yayımlanan topraklama mevzuatında yanıcı gaz taşıyan hatlar haricinde bir engelleme konulmamış.
tabi ki sağlıklı değil.

işte oradaki sigorta o işe yarıyor. 220 voltu su hattına vermiyoruz, topraklamayı veriyoruz. akım geçerse sigorta atacak ve akım kesilecek.
zaten riskli görülmemiş ki resmi gazetede yayımlanan topraklama mevzuatında yanıcı gaz taşıyan hatlar haricinde bir engelleme konulmamış.
tabi ki sağlıklı değil.

Doğru onu eklemeyi unutmuşum, haklısın. Kesinlikle doğru.

Geri