Fx Loop'lu Amfi Modelleri

0ı 1500 tlye bulunabiliyor Ankara'da ben 2. el aldım daha ucuza geldi haliyle. Karakter olarak Metalika amfisi diyebilirim. İçine ne koydularsa her albümlerinden bir ton yakaladım neredeyse. Cleanleri sadece Jacksonlarımla denedim hep parlak bir yapıdaydılar drive kanalında ise crunch tonlardan kemik, vurucu palm mutelara kadar uzanabiliyorsunuz. And Justice For All'ın güçlü ve temiz soundunu çok güzel veriyor amfi. Benim kullandığım tonların Kirk ile pek alakası yok ancak kendim birtakım ayarlamalar yapınca istediğim tadı buldum buyüzden aldım, ileride kafa kabin ayırtım daha custom bir görünüm bile verebilirim.
Pardon da, 1500 TL'lik bir amfiyle And Justice For All ve diğer albüm soundlarının %10'unu falan anca tutturursunuz. O seslerin 3 band EQ'dan çıkmadığını hepimiz iyi biliyoruz. Bu arada AJFA'nın hangi şarkısının tonu sizin bahsettiğiniz gibi 'temiz'? Bir açıklar mısın? Çok merak ettim vallahi bir Metallica hayranı olarak.

Pardon da, 1500 TL'lik bir amfiyle And Justice For All ve diğer albüm soundlarının %10'unu falan anca tutturursunuz. O seslerin 3 band EQ'dan çıkmadığını hepimiz iyi biliyoruz. Bu arada AJFA'nın hangi şarkısının tonu sizin bahsettiğiniz gibi 'temiz'? Bir açıklar mısın? Çok merak ettim vallahi bir Metallica hayranı olarak.

Yok yahu, ikinci elde 250 liralık POD ile bile AJFA tonları hayal değil :)

Bir tonu almak için mutlaka amfiye binlerce tl vereceksiniz hatta her bir lambasını kamboçyada veya başka egzantrik isimli bir ülkede elleriyle tungsten çıkaran siyahilerin teri ile tepkimeye girmeden takmayacaksınız amfiye. Sonra analog pedallar; mutlaka 348 tane analog olacak ki bi araba parasını ekipmana dökeceksiniz ki o tonları alasınız. Gitara manyetiğe asla girmiyorum bile. binlerce dolarlık signaturelar bile onlarınkiyle bir değil.

Kardeşim bahsettiğin albüm kaç yılında kaydedilmiş; karakteristik thrash soundu dediğimiz şeyden ibaret olan efektsiz temiz bir ses. Basit bir zincirde boostlanmış(bi ihtimal) hi gain bir amfiden başka ne kullanılıyor kayıtta. Amfiden mixlenmiş sesi duymayı bekliyorsan bilemem. Blackened'dan Dyers Eve'a kadar tüm albüm gayet temiz, gainde boğulmuyor aşırı drive veya bir ton pedallarla 16 kanal kayıtla coşmamış halde. Çalınan şey tane tane geliyor her notasında da vuruculuğunu yitirmiyor. Ritchie Kotzen'in aşırı kontrollü çalımını tanımlamak için de temiz sıfatı kullanılabilir ama metal soundundan bahsederken ne bekliyordun temizlik hakkında bilmiyorum. Ben de evdeki amfimde Kill Em'All'un yırtık, Ride The Lighthing'in çiğ AJFA ve MOP'ın güçlü ve TEMİZ soundunu aldım; beni tatmin etti belli ki sizin kadar sadece şaheserlere layık kulaklarım yok böyle dandik şeylerle bile tatmin oluyorum. Bu 4 albümdeki sesi duymakta benim için çoğu demeye yetti. Metallica'nın isim haklarıyla country çalan piyasa amcalarının tonlarını almaya meraklı müzisyen yoktur herhalde.

Çok paranız varsa o grubun sahip olduğu sistemi birebir kurun derim onlar bile sahnede Axe FX'e sırt dayamış, Axe FX kullanan stüdyolar ise onun yerine 200 dolarlık Bias koyarken; siz gidin alın içiniz rahat etsin oturma odanızdaki milyonlarca hayranınıza en kaliteli şekilde icra edin. Sonuçta yatak odasında şart, ne gerek var öyle ucuz amfilere evde çalışmak basit kayıtlar falan almak için eşek yüküyle para vermeden alınmaz hiçbir ton.

Son düzenleme:
Abi black albümden sonra tüm metalika üyeleri öldürülüyor yerlerine yahudi iş adamları geçiyor ve countrye kadar uzanan şarkılar yapıyorlar rivayete göre :D (Metallica davayı sattı dedirten albümlere bir göndermeydi öyle kült bir durumları olmadığı için tutup kimse üstünde düşünmüyor)

Sanırım aradığım amfiyi buldum! :D Laney LV200. Çok beğendim amfiyi, çok uygun fiyata da buldum. Sırada benim amfinin bir an önce satılması kaldı..

Sanırım aradığım amfiyi buldum! :D Laney LV200. Çok beğendim amfiyi, çok uygun fiyata da buldum. Sırada benim amfinin bir an önce satılması kaldı..
Bir düzenleme yaparak toparlayayım artık:
Şu an aklımdaki modeller;
Laney LV200
Orange Micro Dark+1x12 Kabin
Kustom KG212FX (Pek bilgim yok ama fiyatı uygun geldi, ev için fazla olabilir de bilemiyorum..)
Marshall AVT 50XT

Bu modeller arasında karşılaştırma yaparsanız sevinirim.. Tarzı da yazayım artık konu tavsiye başlığına döndü iyice. :D Hard Rock, Punk, Alternatif. Dediğim gibi ev kullanımına uygun olması da önemli.

Ben de şu anda Randall V2XNM kullanan birisi olarak neyin seni rahatsız etmiş olabileceğini düşündüm ve sanırım amfinin dar olan kabin yapısı nedeniyle hoparlörün beklenen performansı vermemesinden şikayetçisin. Arkası tamamen kapalı bir amfi ve 12" hoparlör için çok dar bir alan olmasından dolayı tonal kayıp var. Sana tavsiyem arka kapağı çıkartıp amfiyiduvara 15-20cm. mesafede denemen. Ya da arka kapağın üst yarısını kesip yarı açık hale getirmen.

Fender Roc Pro uygun fiyatlı bulursan kacirma. Bulmak zor ama 1000 Lira alti ise hic kacirma. Hatta pod'a da yol ver.
Sahibinden'de var bir tane ama Laney LV200'den 250 lira fazla. Değer mi ki o farka? Çok zorlamam gerekecek çünkü onu alırsam.
Ben de şu anda Randall V2XNM kullanan birisi olarak neyin seni rahatsız etmiş olabileceğini düşündüm ve sanırım amfinin dar olan kabin yapısı nedeniyle hoparlörün beklenen performansı vermemesinden şikayetçisin. Arkası tamamen kapalı bir amfi ve 12" hoparlör için çok dar bir alan olmasından dolayı tonal kayıp var. Sana tavsiyem arka kapağı çıkartıp amfiyiduvara 15-20cm. mesafede denemen. Ya da arka kapağın üst yarısını kesip yarı açık hale getirmen.
Denerim ama sanmıyorum Selçuk abi, tarz olarak bu kadar sert çalmadığım için işimi görmüyor aslında.

@HmzGkgz şu başlığa yazdığın son mesajların katkısı olmamakla birlikte bir de neden @blackfriday666 ile atıştığını anlamıyorum. Adam benim de çağrıma uyarak geldi, amfisi hakkında kendince görüş belirtti. Adamı hem de belaltı vurarak neden ille de haksız çıkarmaya çalışıyorsun anlamıyorum. Yani insanlar ille de lambalı amfi faşizmi veya fetişizmi yapmak zorunda mı? Bu dünyada kaliteli transistörlü amfi diye bir şey olamaz mı? Chuck Schuldiner kafayı lambaya taksaydı adam kendine kariyer yapamazdı yahu. Rahmetli bütün albümlerini transistörlü Marshall kafa ile kaydetti. Dünyanın sevdiği, kabul ettiği ve unutamadığı bu adam, dünyadan salak olarak mı güçtü şimdi?

Son düzenleme:
@HmzGkgz şu başlığa yazdığın son mesajların katkısı olmamakla birlikte bir de neden @blackfriday666 ile atıştığını anlamıyorum. Adam benim de çağrıma uyarak geldi, amfisi hakkında kendince görüş belirtti. Adamı hem de belaltı vurarak neden ille de haksız çıkarmaya çalışıyorsun anlamıyorum. Yani insanlar ille de lambalı amfi faşizmi veya fetişizmi yapmak zorunda mı? Bu dünyada kaliteli transistörlü amfi dye bir şey olamaz mı? Chuck Schuldiner kafayı lambaya taksaydı adam kendine kariyer yapamazdı yahu. Rahmetli bütün albümlerini transistörlü Marshall kafa ile kaydetti. Dünyanın sevdiği, kabul ettiği ve unutamadığı bu adam, dünyadan salak olarak mı güçtü şimdi?
Özelden yazıyorum.

Geri