Turkish March Modulasyon Hakkinda

'Müzik - Genel' forumunda Kaish tarafından 19 Aralık 2015 tarihinde açılan konu

 1. merhaba mozartin turkish marchinda dikkatimi ceken birsey var parcala la major giderken bazi bolumlerde e phrygiana gectigini saniyorum ve tabiki e phrygian gaminin kurali la minor parcada calinmasi lazim diye biliyorum
  Orneklendirirsem

  0:15 saniye den 0:22 saniye arasi burada mi den baslayip diyezsiz bemolsuz si ye geciyor. la majore bir dizilim degil. ama la minore uygun bir dizilim. Bu soru isaretini bir turlu cozemedim bilen varsa aydinlatirsa cok sevirim
   
  Emre Güven bunu beğendi.
 2. Parçanın dediğiniz kısmında la minör hakim zaten. Aslında la minör değil do majör ve si minör eksik 5 li çalıyor bunlar da la minörün içinde olan akorlar. Ve parçanın başında la majör arızaları yok la do ve mi hakim yani la minör başlıyor. Baştaki sol diyez harmonik minör etkisi vermek için.
   
  Emre Güven bunu beğendi.
 3. Kusura bakmayın ama bence bilgileriniz bölük-pörçük. Biraz da uyduruyorsunuz.
  Zaten klasik dönem bestecilerinin eserleri modal armoni ile analiz edilmez. Öyle içinden çıkamazsınız. Klasik armonin kadanslarını ve mantığını anlamanız gerekir. "Filanca modun sesleri" ile düşünmez bu besteciler. Bir tona ait olmayan sesleri kullanmanın bir sürü yolu vardır, Mozart gibi üstadlar da bunların kitabını yazmıştır doğal olarak.
  Parça la minörde, la majöre ve ilgili minörü fa diyez minöre modülasyonun gerçekleştiği yerler de var. Ancak kullanılan ton dışı seslerin tek açıklaması "modülasyon" değildir. Modülasyondan bahsetmek için gerçkten yeni tonalitenin kulakta oturması gerekir. Dediğim gibi, ton dışı sesleri kullanmanın pek çok yolu vardır armonide, bunun için de hem kromatik süslemeleri (chromatic embellishments) hem de kromatik armoni başlıklarını çalışmanız gerekir.
  Bence modal armoniyi (pek çok kişi gibi) de anlamamışsınız ve kafanız karışık. Aksi takdirde E Frigya modunu La minör üzerinden izah etmeye çalışmazdınız. La minör ve E Frigya dizilerinin sesleri aynıdır, ama aralarındaki benzerlik bundan ibarettir. Modal armoni çalışacaksanız, bunu tek bir ses üzerinden modları kıyaslayarak yapın. Mesela E sesinden 7 modu da yazın ve birbiri ile kıyaslayın. Yoksa böyle karman çorman olur zihniniz.
   
  HmzGkgz bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş