Gitar Tavsiyesi (elektro Klasik)

'Akustik & Klasik Gitarlar' forumunda Dumann tarafından 19 Aralık 2015 tarihinde açılan konu

1. Elektro klasik gitar alacağım 400- 700 lira arası bütçem var daha once kullanıp hoşunuza giden oldu mu tavsiye edebileceğiniz bir marka model var mı. Bir de olduysa eğer akustik sesleri hakkında da bilgi verirseniz çok mutlu olurum

2. Pek bilgim yok bu konuda ama genel olarak Cort CEC serisi rahat ve problemsiz bir seri diye biliyorum.

3. Ben Barcelona LC 3922 CEQ S Slim kasa kullanıyorum.Klasik gitar olayı benim için tamamen kaderin cilvesi oldu.O nedenle ben elektro gitardan alışkanlık olduğu için ince kasa aldım. Cort'a nazaran daha ince net bilmiyorum ama camps'in filan ince serilerine benziyor.Malmsteen'in forever one klibinde çaldığı (sanırım canlı performanstı) gitara benziyor.Kalınlık 6-7 cm.Sesi ise eğer amfiye bağlamıyor ve kendine çalıyorsan gayet duyuluyor hatta bir odada konser verebilirsin ama dört-beş kişi vokal yaparsa belki düşük gelebilir.Amfiye bağladım mı evet ama elektro gitar amfisine bağladım.Genel olarak çalan arkadaşların tavsiyesiyle bulunduğum yerde bulabileceğim (ki o zaman aklımda o kadar bütçe ayırmak da yoktu) en iyi gitarı aldım.Gitarın iyi tınladığını söylüyorlar.

Bana ciddi manada akustik ve klasik gitarlar kalın geliyordu.Elim kolum nerede olacak filan.Ben sesinden gayet memnunum program yapılabileceğini iddia ediyorlar ama o topun altına girecek durumum yok.Ben aldığımda yalan olmasın 400 küsürdü şimdilerde 570 lira olmuş.Biraz daha tınısı bana göre pop-rock tınısında.Tellerden de olabilir.Bütçene uygun ama eğer ikinci el düşüneceksen benim dinleyip beğendiğim gitarlar cort cec-5 ve cec-7.Bana göre !! kendi gitarımdan ses olarak bir level üstte gibiler.Ayrıca takamine en ucuz modeli eg124 veya gc10c aldı arkadaş çok cort ile tını farkı duyamadım.(o kadar dinlemedim epi topu iki dakika)

Sıfırı 1000 lira olan modellerin ikinci ellerine bakabilirsin.Şunu da unutmamak lazım.Marka ne olursa olsun en düşük seviye gitarları Çin üretimi olacaktır.Bütün gitarları denemiş etmiş biri olmayarak yine de az çok tonlarının yakın olduğunu tahmin ediyorum.Sonradan bir Francisco bros çaldım.İspanya'nın farkı hissediliyor.Bütçe ve tarz meselesi.Çin malı gitara el sürmem diyordum ama gitarım beni haksız çıkardı.

Ekleme :Bu arada yazdık tam yazalım.Gitarın üzerinde tuner var.Başlangıçta akord ederken çok yardımcı oldu ama pil seviyesi düşünce o kadar hassas akord yapılamıyor.Üzerinde ekolayzır ve volume var.Çok bir kullanmadım iyi kötü diyemem.
    Bir iki sıkıntılı burgusu var onlar akord ederken zorluk çıkarıyor. Akord tutması için şöyle yorum yapabilirim.Eğer hassas akord istiyorsan eline her aldığında yapmalısın ama yine de eğer kılıfta beklemişse çoğu zaman akordun bir hafta on gün çok bozulmadığını gördüm. Standda durunca üç-beş günde bir (değişiyor iklime kalorifere yakınlığına hatta odaya) hassas akord istiyor.
    Telleri değiştirince iki-dört hafta bir adaptasyon süresi ister klasikler akord tutmaz dediler ben onun sadece bir hafta yaşadım.Evet üç beş gün çok uğraştırdı yaptık 10 dakikaya bozuldu ama bir haftada normal rutinine döndü.

Televizyon karşısında üç-beş saat çaldığım (ritim ve parmak egzersizi) oldu.Bana mısın demedi.Net olarak veya kemiksiz beş saat olma sa da en azından iki-üç saat yapar sonra baktığımda bir iki telin tınlamasının farklı olduğunu görüp hassa akord ettiğim oldu.
    Bu kadar memnun kalacağımı tahmin etmemiştim.Benim başlangıç seviyesi olduğum , sahne yapmadığım ve amfiyle kullanmadığım unutulmamalı.Ben normal klasik niyetine kullanıyorum.

Son düzenleme: 21 Aralık 2015
    inhumanform ve SteelString bunu beğendi.
  4. selam.. ilgini çekerse ibanez aeg10 var bende.. ilan vermemiştim ama satmayı planlıyordum.. bir bak araştır, hoşuna giderse mesaj at..

Bu Sayfayı Paylaş