Makale/Tutorial Sx-stl50 Telecaster Neck/headstock Modifikasyonu

#1
Arkadaşlar merhaba,

Yakın zaman önce bir SX Telecaster edindim. Denediklerim içinde en içime sinen bu model oldu. Özellikle gövdenin rengi ve sap rahatlığı baya etkiledi beni, ama cilası görünüş olarak pek hoşuma gitmedi, para durumu sıkışık olduğu, canım da sıkıldığı için gavur forumlardan edindiğim bilgiler sonucu böyle bir işe giriştim, masrafsız ama biraz zahmetli bu işe girmek isteyenler için rehber olur umarım.

Başta rutin olarak sapı truss rod dışında metal parçadan ayırdım.


Cila sökme işi baya pratik oldu, Amerika forumlarında CitriStrip diye bir cila sökücü ile işlemin çok rahat yapıldığını görünce ben de aynı ürünü bulmaya çalıştım, bulamadım haliyle. Onun yerine Koçtaş'a gittim, muadili olacak tek ürün bu idi,


Lakin işe yaradı da, ama uygulama kısmında aman çok çok dikkat edin,
1. Sakın çıplak elle işlemi yapmayın, lateksi de geçtim kalın eldiven kullanın. Çok deli tahriş ediyor.
2. ÜST EŞİĞİ ÇIKARIN ERİR YOKSA.
3.
Aşağıdaki resimde attığım sökücü baya eksikti, resmen bulayın. Katman oluşsun. Mutlaka Fırça ile işlemi uygulayın.

4. Uygulamayı önerim bu soğukta dışarıda değil de banyoda falan yapın(SAKIN KÜVET YA DA HERHANGİ PVC, PLASTİK ALANDA UYGULAMAYIN DELİ GİBİ ERİTİYOR. BETON ÜZERİNE GAZETE KAĞIDI SERİN SORUN ÇIKMAZ.)
5. Tamamen her yere bol olarak sürdükten emin olduğunuzda çöp poşeti, gazete elinize ne geçerse sarıp bantlayın.
6. Kullanma kılavuzunda 15-20dk diyor ama Çinli gardaşlarımın cilası 2 saate çıkmıyor o yüzden 2 saatten önce açmayın.
7. Ben erken açtığım için tam çıkmamıştı bir daha uyguladığımda açık olan inlayların üzerine de etkidiği için inlayları da eritti çıkarmak zorunda kaldım bu yüzden çıkmazsa da 2. uygulamaya geçerseniz inlaylara dikkat edin.
8. 2 saat geçti, çıkardınız, zaten üzeri komple bulamaç gibi oluyor, ıspatulayla hafif kazıyın direk cila komple çıkıyor elinizde odun kalıyor. Bunun gibi;


İyice kuruttuktan sonra 220-320-600 grid sırasıyla zımparayla komple üstünden geçtim. Bu baya zor oldu ama elime pamuk gibi bir klavye geçti.
Tabi inlaylar ve üst eşik RIP


Sonra madem buraya kadar geldik headstock'umuzu da düzeltelim lan dedim. Çıkarttım yazıcıdan telecaster headstock planını, tam uymasa da en azından Fender Telecaster'in headstock'una benzeyen bir çizim yaptım.


Dekupaj ve zımparayla geçen 1 saat sonrası sonuç;


Umarım yapmayı düşünenlere yardımcı olur.
Bu arada madem konuyu açtık kafama takılan bir şeyi de sorayım: Tekrardan ince bir cila atmayı düşünüyorum, tung yağı ile yapacağım sanırım. Ama fretler varken uygulanabilir mi, nasıl uygulanır bu konuda bir bilgisi olan varsa aydınlatırsa sevinirim.

AYRICA: BLACK INLAY DOT TR İÇİ NEREDEN BULABİLİRİİM.
 
Son düzenleme:
#2
Guzel bir calisma olmus, ellerinize saglik. Headstock ozellikle cok hos olmus. Inlayler icin koyu renkli bir agac kullanmanizi oneririm hazir bu durumdayken.
Ben de yakin zamanda boyle bir ise girisecegimde. Acaba cilayi cikarirken sicak hava tabancasi ve spatula ile kazima yontemini arastirdiniz mi?? Eger o yontemi arastirdiysaniz, neden bu yola basvurdunuz onun yerine?? Eksileri/artilari nedir size gore??
 
#3
Guzel bir calisma olmus, ellerinize saglik. Inlayler icin koyu renkli bir agac kullanmanizi oneririm hazir bu durumdayken.
Ben de yakin zamanda boyle bir ise girisecegimde. Acaba cilayi cikarirken sicak hava tabancasi ve spatula ile kazima yontemini arastirdiniz mi?? Eger o yontemi arastirdiysaniz, neden bu yola basvurdunuz onun yerine?? Eksileri/artilari nedir size gore??
Çok teşekkür ederim öncelikle. Dediğiniz 2 yöntemi de düşündüm lakin ilk olarak sıcak hava tabancam yoktu bu yüzden bu işi komple eledim. Spatula işinde de, açıkçası ağaca ve fretlere zarar vermekten korktum. Ayrıca zahmetli de geldi bana. Bu yöntemde ağaca hiçbir şekilde zarar vermiyor, en azından şu an gördüğüm kadarıyla, tabi kimyasal sonuçta. Kalkıp da American Standard'a aynı şeyi yapar mıyım? Kesinlikle yapmam. Ama yöntem hem zahmetinden feragat ettiriyor hem de zamanından.

Bu arada ben de çok istiyorum ağaç inlay'ını da bir an önce takmam lazım TR'de de sadece solomusic'de alabone inlay seti buldum. Sanırım tek şansım o.
 

Üst