Artificial Harmonics Hakkinda

'Müzik - Genel' forumunda Stkbytr tarafından 26 Aralık 2015 tarihinde açılan konu

 1. Arkadaslar tekrar merhaba :) size ufak bi sorum daha olacakti. Simdi bu artificial harmonics diger adiyla ciglik olayini bikac denemeden sonra cikarmaya basladim. Youtubeden falanda izledim ama adamlar yaparken penayi yan tutup penanin ucu ve basparmagin dis kismiyla dokunarak yapiyor. Yalniz penayi yapmadan once cok yan tutuyor. Simdi bu olayi Ben normal rifflerde nasil yapacagim? Yani Pena tutusunu mu degistirmem lazim? Ancak o sekilde de normal olarak calarken zotlansbilirim diye dusunuyorum. Siz parca icinde hizli bi sekilde nasil yapiyorsunuz? Yani ciglik attiracsginiz zaman hemen tutusunuzu drgistirebiliyormusunuz? Ozellikle shred gibi tekniklerde cok zor olur diye dusunuyorum.
   
 2. Penayı zaten yaklaşık 30 derecelik bir açıyla eğimli tutuyorum sürekli, a.h. yapacağım zaman sadece baş parmağımı değdirmek için ufak bir bükme hareketi yetiyor. Tekniği öğrendiğine göre şimdi içinde bolca bu hareketi barındıran sevdiğin bir parçayı çalmaya çalış, ona çalışırken hem sıkılmazsın hem de daha çabuk yedirirsin rifflerin arasına. Örneğin ben Pantera - Cemetery Gates ile çalışmıştım.
   
 3. Bileğini bük, perde numarası büyüdükçe sağ elle de sağa doğru gitmeyi unutma:)
   
 4. ekstra bükmene gerek yok.. parmağın ucunu deydirecek kadar sadece.. biraz pratik gerektiriyor hepsi o..
  sağa doğru kaymak da katı bi kural değil.. sağ elin farklı yerlerde farklı notalara çığlık attıracaktır, bazı yerlerde de hiç/kötü bir ses verecektir.. başlarda buna çok kasma ama uzun vadede sol elinin konumuna bağlı olarak sağ elinin hangi noktalarda orijinal sesi kaç ton büktüğünü ya okuyarak ya deneyerek öğrenirsin.. sonuçta bi sinüzoidal salınım var ve bunun bir sürü eşiği var.. neyse idman herşeyin başı :)
   

Bu Sayfayı Paylaş