Do-re Müzik Ve Garanti'sizlik !!!

Teşekkürler @Grundar . Şunu belirtmeliyim ki amfiye ne tarafımdan ne de yetkili olmayan herhangi bir teknik servis tarafından müdehale olmamıştır. Böyle birşey söz konusu olamaz. Zaten amfinin fiziksel durumu bunu gözler önüne serecek vaziyette.
Sevgili @metallicastic

İlk postunuzda
Sonra sıfır lamba aldım. Ama düzelmedi.

demiştiniz, bundan, sizin lamba aldığınızı ve amplinin lamblarını değiştirdiğinizi anlaştım, bu nedenle bu noktaya değinmek istemiştim...

Evet. Bende arizayi gidermeye yönelik herhangi bir teknik müdahale olmadı demek istemiştim :) benim anlamadığım iki yıl içersinde diyelim ki lambalar ömrünü tamamladi. Kullanıma devam etmek için değiştirilmesi aleti garanti dışında mi birakiyor? Ustelik bu adamlar üzerine basa basa lambalar garantiye girmez dedi.

Evet. Bende arizayi gidermeye yönelik herhangi bir teknik müdahale olmadı demek istemiştim :) benim anlamadığım iki yıl içersinde diyelim ki lambalar ömrünü tamamladi. Kullanıma devam etmek için değiştirilmesi aleti garanti dışında mi birakiyor? Ustelik bu adamlar üzerine basa basa lambalar garantiye girmez dedi.
Lambalar soketli değişebiliyor olmalı da ben power switchindeki lamba sandım

Eğer belirttiğiniz gibi bir teknik müdahale olmadıysa, size yeni (sıfır) ürün vermek ile yükümlüler...Umarım sorun olmaz ama lamba değiştirme ürünü garanti dışında bırakıyor mu bırakmıyor mu araştırmak lazım...

Bana anlamsız geliyor. Üstelik bahsi geçen lamba değişimi mantığı surdan geliyor. Aletin kitapçığında powertube fuse düğmesi yandiysa lambaların değişmesi gerekir. Aleti bu şekilde de bir sure kullanabilirsiniz. Ancak zamanla seste bozulmalar olacaktır diyor.

Şöyle de bir ornek vermek istiyorum. Samsung leptop almıştım. Aleti ısınmayla ilgili servise gonderdim. Süreçle ilgili konuşulurken servis yetkilisi şunu söyledi. Garanti kapsamı içinde aletin işletim sistemini değiştirmeniz , ekstra RAM veya HDD takmaniz garanti disinda bırakmaz. Buna benzetiyorum amfideki olayı.

Sevgili @metallicastic

Ürünü (bizim örneğimizde lambalı ampli) ne garanti kapsamı dışında bırakır, ne bırakmaz bilemiyorum ve yorum yapabilecek yetkinlikte değilim, öneri olarak garanti belgesine bakılabilir, yada yurt dışında benzer örnekler araştırılabilir...

Söylemeye çalıştığım eğer ürün garanti kapsamındaysa, size 1 ay içerisinde tamir edilip teslim edilmezse, yeni ürün ile değiştirilmek zorunda olduğu...Ve umarım sorunsuz şekilde, ürününüze kavuşursunuz...

Sevgiler ve saygılar...

Tesekkur ederim @Grundar. Umarım dediğin gibi olur. Ve dilerim benzer şeyleri siz yaşamayın.

Burda birşey daha sormak istiyorum. Benim surecimde zaten olay kendiliğinden 30 iş gününü aşmış oldu. Ancak yasalar değişmiş ve teknik servis suresi 20 iş günü olmuş. Doğru mudur bu ?

Lamba sonuçta kullanıcının değiştirebileceği birşey değil midir? Yani kullanım süresi dolduğunda kullanıcının değiştirebileceği birşey?

Mesela printer'ın kartuşu bitti ve orjinal yeni kartuşla değiştirdik ve sonra printer bozuldu? O zaman printerında garanti kapsamından çıkması gerekmez mi? Gerçekten bilmediğimden soruyorum çünklü lambayı değiştirirseniz cihazınız garanti dışı kalır gibi bir ibareye ben hiçbir aletin manuelinde rastlamadım. Genellikle lambalar ulaşılabilir bir yere koyulur, kullanıcının dokunması istenmeyen (ki lambalı cihazlarda bu konuda çok çok haklılar) yerlere "no user servicable/replacable parts inside"* çıkartması yapıştırırlar.

*içerde kullanıcının onarabileceği/değiştirebileceği parça yoktur.

Lamba sonuçta kullanıcının değiştirebileceği birşey değil midir? Yani kullanım süresi dolduğunda kullanıcının değiştirebileceği birşey?

Mesela printer'ın kartuşu bitti ve orjinal yeni kartuşla değiştirdik ve sonra printer bozuldu? O zaman printerında garanti kapsamından çıkması gerekmez mi? Gerçekten bilmediğimden soruyorum çünklü lambayı değiştirirseniz cihazınız garanti dışı kalır gibi bir ibareye ben hiçbir aletin manuelinde rastlamadım. Genellikle lambalar ulaşılabilir bir yere koyulur, kullanıcının dokunması istenmeyen (ki lambalı cihazlarda bu konuda çok çok haklılar) yerlere "no user servicable/replacable parts inside"* çıkartması yapıştırırlar.

*içerde kullanıcının onarabileceği/değiştirebileceği parça yoktur.
İnanın ben de bilemiyorum... o_O

DoRe muzik kaç yıl garanti veriyor bilemiyorum. Ancak şahsi kanaatim garanti süresi bitmedikçe kullanıcı el surmemeli. Arkadaşın lambayı değiştirmesi bence yanlış. Bozuldu mu ? Gonderirdim DoRe'ye. Arkadaş bak böyle böyle oldu. El sürmedim sizden aldığım gibi size veriyorum buyrun ne gerekiyorsa yapın. Tüketici haklarından kullanıcı aleyhinde sonuç çıkabilir sırf lamba değişimi var diye.
Tüketici hakları çoğu zaman kullanıcıyı destekler. Ancak kullanıcı tarafından yapılmış lamba değişimi dediğim gibi aleyhte sonuç vermeye yetebilir. Bunun usulü garanti süresi içinde ellemeden gondermektir.

lambanın değişip değişmediğini kimse anlayamaz ama, eğer lambalar tornavida ile açılan bir kasa içinde ise; birçkok cihazda gördüğümüz gibi "bu kapağın servis dışında açılması cihazı garanti kapsamı dışında bırakır" tipi bir durum oluşturabilir. Böyle bir durumda lambaları ürünün kendi servisinde değiştirtmek gerekir.

lambalı amfi servisi konusunun çok sıkıntılı bir konu olduğunu ve son yıllarda lambalı amfi satışındaki artışı destekleyecek şekilde teknik servis imkanlarının artmadığını net şekilde gözlemlemek mümkün. normal şartlar altında , kullanıcının yaptığı lamba değişimi garantiyi bozmamalı ancak bahsettiğiniz ürün özelinde satış sözleşmesi , kullanım kılavuzu ,garanti belgesi vs. bir evrakta belirtilen bir madde varsa bilemem. MesaBoogie firmasının, kendi sattığı lambaları kullanmama durumunda kullanıcıya arıza çıkartabildiğini biliyorum. ürünlerinin tasarım özelliklerini bu durumu açıklamak için kullanıyorlar ancak lamba değiştirmek için yetkili servis zorunluluğu ortaya sürmek MesaBoogie'yi bile aşan bir "snobluk" olur. umarım kısa zamanda olumlu bir sonuca ulaşırsınız.

Bence direkt amfi üretici firmaya yazınm İthalatçı firmaların belirli servis şartlarını yerine getirememeleri durumunda sözleşmeleri fesh edilme tehlikesine giriyor. Tabii bu durum biz tüketicilere ülkemizde zaten sınırlı olan piyasada bir dezavantaj mı olur, o da ayrı bir tartışma konusu.

Bana anlamsız geliyor. Üstelik bahsi geçen lamba değişimi mantığı surdan geliyor. Aletin kitapçığında powertube fuse düğmesi yandiysa lambaların değişmesi gerekir. Aleti bu şekilde de bir sure kullanabilirsiniz. Ancak zamanla seste bozulmalar olacaktır diyor.
Sizin Gigmaster kutulu imiş. Bende kutu da yoktu. Garanti belgesi, kullanma klavuzu hak getire! Şükür ki sorun çıkmadı hiç. Benim o amfiyi o şekilde kabul etme sebebim, sıfır HT5R alıp da açtıktan 5 dk sonra çat çut sesler geliyor olması sebebi ile mağazaya iadeye götüdrdüm. Yenisini almaktansa Gigmaster 30 aldım. O da öyle işte :)
Bu arada evde adam gibi kullanamamam sebebi ile birde HT1RH aldım. O ayrı saçmalık.

Öncelikle hepinize merhaba arkadaşlar ;

Nerden nasıl başlayayım bilmiyorum. Hatta konuyu açıp açmama konusunda bile bu kadar kararsızken parmaklarım gidiveriyor klavyeye. Hoş, yapılacak her yorumla tekrar tekrar hatırlayarak moralim bozulacak olsa da sizlerle de paylaşmak istedim..

Belki bir çoğunuz denk gelmiştir. Forumda uzun zamandır satılık. Evet sevgili Engl Gigmaster 30 um bahsi geçen alet. Ocak ayının sonunda dore nin Ankara mağazasından aldım. Aslında çok isteyerek aldım ama kısmetsizlik aldığım hafta maddi sıkıntılar nedeniyle satmak zorunda, daha doğrusu satılığa çıkarmak zorunda kaldım. İade etmek istemedim. Dedim ki adamlar benimle o kadar ilgilendi. Çetrefilli bir süreçle uğraşmaktansa üç beş kuruş aşağıya bırakırım dedim. Kaldı ki zaten satmak istemiyorum, belki durumları düzeltir kaldırırım ilanı. Her neyse öyle ve ya böyle zaman içerisinde gerçekten çok nadir olarak kullanmaya devam ettim. Bu sıklık o kadar genişti ki , gerçekten haftada bir belki iki saat fırsat buldukça.. Tabi engl seçmekteki amacım tonalite anlamındaki kalitesinin yanında işçilik malzeme vs gibi unsurları da kapsıyor. Dedim ki uzuuuuun süre kullanırım :) Ama o da nesi. Alet anlamsız bir şekilde patlak verdi. Önce powertube fuse lambası yandı. Biliyorum çok erken ama sanırım lambalar gitti diyerek avuttum kendimi şaşırarak. Sonra sıfır lamba aldım. Ama düzelmedi. Ses kısmaya ve bozulmaya devam etti. Sonra hem Ankara hemde İstanbul şubedeki yetkililere ulaşarak teknik servis sürecini başlattım ve amfiyi gönderdim. Göndermez olaydım...

Tam 15 gün geçti. Ne arayan var ne soran. Dedim ben bari arayıp bilgi alayım. İstanbul şubenin numarasını çevirdim. Çıkan arkadaşa durumu anlattım. İletişim bilgilerimi alarak en kısa zamanda bilgi vermek için döneceğini söyledi. O gün kimse dönmedi. Günlerden perşembeydi..

Ertesi gün birazda işkillenerek tekrar ulaştım. Bu sefer başka bir arkadaş çıktı. Tavrımı biraz daha belli ederek durumu ona da anlattım. Son günlerde fazlaca yoğunuz, eminim arkadaş unutmuştur,onun adına çok özür dilerim. Bende iletişim bilgilerinizi alayım. En kısa vakitte dönücem dedi.. Arayan soran olmadı..
Günlerden cumaydı..

Cumartesi yoğunluğu vardır diye bekleyerek pazartesi tekrar aradım. Tabi bu süreçte amfinin çözemeyecekleri boyutta bir problemi olduğuna kanaat getirdim. Bir yandan da başıma geleceklerden korkmuyor da değildim. Bu sefer daha cazgır bir arkadaş açtı telefonu. Son üç ün içinde yaşadıklarımı anlattım. Tabi sinirliyim de. Şans ya , bu arkadaşta sahip olduğu özgüvenle benden giden bütün itirazları karşıladığını düşünerek yarım saat boyunda anlattı durdu. Do re yi sahip oldukları gücü, benim mağduriyetimin söz konusu olamayacağını vs. Bende uzatmadım. Gayet naif bir şekilde ; bakın, ben dore yi sadece marka sattığı için tercih etmedim. Ankara şubedeki arkadaşların bir hafta boyunca benimle sabırla uğraşmaları, kendi evimdeymiş gibi hissettirerek istediğim herşeyi , istediğim gibi denememe izin vererek alışveriş yapmama yardımcı oldular. Sırf bunun hatrına sabrediyorum. Sadece beni süreçle ilgili bilgilendirin diyerek görüşmeyi sonlandırdım. Ki inanın süreç gerçekten böyleydi. En son gün gittiğimde kimseye bişe sormadan oturup alet edevat dener durumdaydım. Ama herşey satana kadarmış..

Bu konuşmanında üzerinden tam 20 gün geçti. Yine ne arayan var ne soran. Artık yasal haklarıma başvurma konusundaki kararımı tam vermişken son kez tekrar aradım. Önce İstanbul mağaza da bir sorumluyla görüştüm. Ben konuyu açar açmaz ilk cümlesi şu oldu. Evetkonu hakkında bilgim var. Hatta sizin iletişim bilgilerinizi kaybettiğimiz için dün Ankara şubeyle görüştüm. Onlar sizi bilgilendirecekti. Dönüş yapılmadı mı? oldu.. Bunu duyduktan sonra ben kararımı vermiştim. Kısa kesmek gerekirse görüşme , şöyle haklısınız, şöyle özür dileriz, lütfen konuyla ilgili beni sorumlu tutun ve hatamızı telafi hakkı verin vs. İşin enteresan tarafı ise. Nerdeyse 40 gün olmuş amfinin arızasını bulamayan arkadaşlar amfinin sıkıntısı lamba demesin mi. İşte o an tekrar şansıma lanet okudum..

Sonra Ankara şubeyi aradım. Mağaza sorumlusuna yaşadıklarımı tane tane, insan gibi, en ufak bir laubali tavır sergilemeden anlattım. Amfiyle alakalı problemi çözemediklerini düşündüğümü ve durumu bu hale getirdiklerini söyledim. Ayrıca alışveriş esnasında benimle ilgilenen arkadaşla olan süreci de anlattım. Biz size dönelim dedi kapattıkk. Çok geçmedi aleti satan arkadaş aradı. Hatırladı da beni. Yine şöyle haklısın böyle haklısın vs. En son ona da şu cümleyi kurdum ; Abi inan şuan herşeyden vazgeçmiş vaziyette sana ulaşıyorum. Süreçten o kadar bunaldım ki artık son kez senden medet umuyorum. Şimdi senden tek bir ricam var. Kime ulaşman, söylemen gerekiyorsa ; benim şu dakikadan sonra KESİNLİKLE bir teknik servis talebim yoktur. Mümkünse aletin yenisinin gönderilmesini veya para iadesini istiyorum. En kötü ihtimalle fatura tutarı kadar yeni bir ekipman almama imkan sağlarlarsa kabul ederim dedim. Haklısın. En geç bir kaç saate sana konuyla ilgili dönüş yapıcam dedi.. evet sadece dedi..

Hakem heyetine taşıdım konuyu. Umarım yasal süreçle hakkımı savunabilir ve bu olayı hayırlısıyla kapatabilirim. Farkındayım biraz fazlaca uzun oldu konu ama sizlerde bilin istedim. :)
Çünkü forum sayesinde benzer şeyler yaşamış arkadaşlardan fikir alabildim ve işime yaradı. Sizlerde bu konudan feyz alın istedim.

Daha önce hakem heyeti ve bu yasal süreçle ilgili tecrübesi olan arkadaşlarda anekdotlarını paylaşabilirlerse sevinirim. Süreci ve sonucu paylaşmaya da devam edeceğim.
Dore ile benzer sorunları bende Blackstar amfimde yaşamıştım. Sırf olaydan kurtulmak adına yok pahasına geri sattım Dore ye. Aman siz siz olun Doreden ürün alirken, sonrasında hiçbir destek alamayacaginizi bilin.
Teknik servisleri engl sorununu çözemediği gibi Blackstar sorununu da cozemiyor. Bende 45 gün kadar ugrasmistim.

Do-re benim de gözümden düşmüş durumda. 2 gitar, ses kartı, hd500 aldığım yer. İlk alışverişlerim çok iyiydi, ilgilenildi, her şeyi severek beğenerek aldım. 2. alışverişimde ankara şubesinden almak yerine internetten aldım, hellraiser c-7 sap manyetiği çalışmaz, klavyesindeki inlaylerden biri yanmış gibi görünür bir vaziyette geldi. Ankara şubesine götürdüm, 1-2 telefon görüşmesi sonunda değişim aldım. Lakin, sanırım üç sene önce bir gitarın sap ayarı için götürdüğümde "ömür boyu garantili olmasına rağmen!" benden ücret alındı. Bunu bir çalışan yapıyor, firmayla alakası yok. Ben de olay çıkartmak istemedim cüzi bir miktar için. Aynı eleman, bu sene gitar bakmak için gittiğimde, şu model var mı, yok, bu model var mı, yok, o gelir mi, bilmiyorum, şunlar ne zaman gelir hmmm deyip önündeki bilgisayara bakmaya devam etmek gibi tutum sergiledi. Hoş mu? Tabi ki değil. Sanki müşteri değilim de abi bir lira var mı diyorum. Tam anlamıyla rezalet. Ben de söylemesi ayıp biraz kompleksli bir insanım, gelemiyorum böyle durumlara.

Böyle bir elemanın varlığından dolayı do-reden bundan sonra bir adet pena bile almayacağım. Hala Schecter hastasıyım, son 2 ayda 2 adet Schecter aldım(ikinci el olarak, ilk ikinci ellerim. Pek sevmem aslında ikinci el alışverişi) fakat bundan sonra do-renin dist olduğu bir marka almak istersem temiz ikinci el arayacağım.

Size de çok geçmiş olsun, hukuki olarak sorunuz varsa iletebileceğim arkadaşlarım mevcut, umarım en kısa sürede çözülür. Tavsiyem aynı miktarda alışveriş yerine ücretin tamamını geri almanız.

Dore ile benzer sorunları bende Blackstar amfimde yaşamıştım. Sırf olaydan kurtulmak adına yok pahasına geri sattım Dore ye. Aman siz siz olun Doreden ürün alirken, sonrasında hiçbir destek alamayacaginizi bilin.
Teknik servisleri engl sorununu çözemediği gibi Blackstar sorununu da cozemiyor. Bende 45 gün kadar ugrasmistim.
O sorunlu blackstarlar başlığı beni foruma ısındırmış başlıktır. Sonra da bir daha ses seda çıkmadı... Do-Re veya diğerleri pek fark etmiyor sevgili @tunckk adam gibi destek bekleyerek bir şeyi istesek de alamıyoruz. Ama inanmazsınız servis konusu ABD de de böyle idi fark geri verebilme ve ürün değişimindeki rahatlık. O dillere destan SOLDANO örneğin kredi kartı kabul etmez servisi de yoktur. Direkt ürünü posta yapacaksın onlar bakacaklar sonra USPS yani bizim PTT şubesinden para çıkartacaksın ve yapıp yollayacaklar. Ben öyle yapmadım getirdim bozuk amfiyi yükledim Cihan Düşmeze götürdüm. Do-Re şunun gibi bir adamla anlaşsa hiç dert mert kalmaz.

Geri