Pedal Yapımı

Merhabalar,

Uzun zaman önce bir kaç tane site görmüştüm replika pedal şemalarının olduğu site. Yapıp deneyip görmek çok istemiştim hiç kısmet olmamıştı. Bir tane denemek istiyorum fakat uğraşmaya değer mi tam kestiremiyorum. Mesela www.tonepad.com adresinde replika şemalar var bunlar gerçekten denildiği gibi %99 aynı tonları verip aynı işlevselliği gösterebiliyor mu? Çünkü pedallarla fiyat karşılaştırdığımda baya fark var aralarında. Denemeye değer mi fikirlerini ve tecrübelerini paylaşıp yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Denemeye değer, hem eğlenceli hem ucuz. Tonepad dışında siteler de var eğer pcb kullanmayacaksan, guitar fx layout, sabrotone, la revolution deux falan
Cevabın için teşekkürler öncelikle. Şirkette elektronikci çalışanlar var 1-2 şema gösterdim yapılır bir şey yok dediler. Boardlarıda varmış zaten pcb ye gerek yok ilk etapta. fakat sorun şu 4-5 sene önce bir arkadaşım denemiş ve çalıştıramamıştı.

Sizin deneyip çalıştırdığınız bir pedal var mı örnek gösterebileceğiniz? Veya şu siteden yap sorunsuz çalışır dediğiniz.

Komple kitler için bir alternatif Almanya'dan UK - Elektronic olabilir (UK sahibi Uwe Kämmerich'ten geliyor). ODS ve Zendrive benzeri pedallarını sipariş edip yapmıştım. Ben karşılaştırmadım ancak okuduğum bazı değerlendirmelere göre ze(h)ndrive'da orijinaline göre ciddi fark olması lazım. İkisi de dip gürültüsü düşük ve işe yarayacak pedallar.

Devre kartlarının kalitesi iyi, ancak Uwe'nin kitlerle yolladığı kablolar bu işler için bence biraz ince.

http://uk-electronic.de/onlineshop/index.php?cPath=105&osCsid=6c1c91c6546445e9546330bdab005df0

Son düzenleme:
Cevabın için teşekkürler öncelikle. Şirkette elektronikci çalışanlar var 1-2 şema gösterdim yapılır bir şey yok dediler. Boardlarıda varmış zaten pcb ye gerek yok ilk etapta. fakat sorun şu 4-5 sene önce bir arkadaşım denemiş ve çalıştıramamıştı.

Sizin deneyip çalıştırdığınız bir pedal var mı örnek gösterebileceğiniz? Veya şu siteden yap sorunsuz çalışır dediğiniz.
Yazdığım sitede verified yazanlar çalışan devreler. freestompboxes diye bir site var, o sitede insanlar pedalların içlerini açıp şemalarını çiziyorlar, sonra kendi layoutlarını hazırlıyorlar, bu layoutlar denenip çalıştıklarından emin olunduğunda verified diye yayınlıyorlar. Eğer verified yazmasına rağmen çalışmıyorsa ya yapan kişinin gözünden bişeyler kaçmıştır (çok doğal) ya da hatalı komponent vardır devrede (nadiren olur). Hata tespiti ve onu düzeltmeye çalışmak bence apayrı bir eğlence, o yüzden korkmadan, çekinmeden, basitinden bir devreyle olaya girişebilirsin. Silikon Fuzz face devresiyle başlayabilirsin, yapımı basit, pedal yapımına alışmanı sağlayacaktır. Ben ilk yaptığım 2 fuzz face i çalıştıramamıştım, çalıştıramazsan sakın vazgeçme :D

Bir de, pedal yapım forumlarında gezip, insanların offboard wiringlerini nasıl düzenli yaptıklarını inceleyip onlar gibi yapmaya çalışabilirsin, yardımı oluyor. D*A*M forumunda gezebilirsin mesela

Komple kitler için bir alternatif Almanya'dan UK - Elektronic olabilir (UK sahibi Uwe Kämmerich'ten geliyor). ODS ve Zendrive benzeri pedallarını sipariş edip yapmıştım. Ben karşılaştırmadım ancak okuduğum bazı değerlendirmelere göre ze(h)ndrive'da orijinaline göre ciddi fark olması lazım. İkisi de dip gürültüsü düşük ve işe yarayacak pedallar.

Devre kartlarının kalitesi iyi, ancak Uwe'nin kitlerle yolladığı kablolar bu işler için bence biraz ince.

http://uk-electronic.de/onlineshop/index.php?cPath=105&osCsid=6c1c91c6546445e9546330bdab005df0
Komple kit alıp yapmayı şu an düşünmüyorum zaten boardda deneyeceğim. Ama eğer alacak olursam verdiğin kaynağa bakacağım teşekkürler. :)

Yazdığım sitede verified yazanlar çalışan devreler. freestompboxes diye bir site var, o sitede insanlar pedalların içlerini açıp şemalarını çiziyorlar, sonra kendi layoutlarını hazırlıyorlar, bu layoutlar denenip çalıştıklarından emin olunduğunda verified diye yayınlıyorlar. Eğer verified yazmasına rağmen çalışmıyorsa ya yapan kişinin gözünden bişeyler kaçmıştır (çok doğal) ya da hatalı komponent vardır devrede (nadiren olur). Hata tespiti ve onu düzeltmeye çalışmak bence apayrı bir eğlence, o yüzden korkmadan, çekinmeden, basitinden bir devreyle olaya girişebilirsin. Silikon Fuzz face devresiyle başlayabilirsin, yapımı basit, pedal yapımına alışmanı sağlayacaktır. Ben ilk yaptığım 2 fuzz face i çalıştıramamıştım, çalıştıramazsan sakın vazgeçme :D

Teşekkürler paylaşım için kurcalıyorum hemen. Elektronikten anlayan arkadaşlarla beraber yapacağım umarım halledebiliriz. Bluemavi - Elektronik Malzeme,transistör,entegre,direnç,kondansatör,bakır plaket,display dan almayı düşünüyorum parçaları, önerebileceğin başka yer varsa oralarada bir göz atayım :geek:

Teşekkürler paylaşım için kurcalıyorum hemen. Elektronikten anlayan arkadaşlarla beraber yapacağım umarım halledebiliriz. Bluemavi - Elektronik Malzeme,transistör,entegre,direnç,kondansatör,bakır plaket,display dan almayı düşünüyorum parçaları, önerebileceğin başka yer varsa oralarada bir göz atayım :geek:
Ben gidip yazıcıoğlundan alıyorum, footswitch dışında internetten parça siparişi vermedim ama bluemavi iyi sanırsam :D

Konya da bulunduğum için bazı parçaları bulmak sıkıntılı, müadili diye verdikleri şeylerde gerçekten müadil olmayabiliyor.

Tekrar yazarak konuyu uplamak istemezdim ama 500k logaritmik pot'u nereden bulabilirim? Başka bir adı var mı bunun? A500k Pot lar falan var A yazanlar logaritmik mi?

Logaritmik potlar üzerinde genelde "A" oluyor. Lineer olanlar da ise "B" ile.

Ben Türkiye'de doğru dürüst pot (ampli ve pedallarda alpha tercih ediyorum) bulamıyorum açıkçası. Bulamadığım parçaları da 2-3 senedir banzaimusic.com'dan sipariş ediyorum.

Ben bunu elektronik mühendisi olan arkadaşıma sordum, verdiği cevap şuydu :
%99 ihtimalle düzgün çalışmaz çünkü firmalar ticari mallarının kopyalanmasını istemedikleri için asıl şemaları vermezler veya tasarımın önemli noktalarını değiştirirler.

Tekrar yazarak konuyu uplamak istemezdim ama 500k logaritmik pot'u nereden bulabilirim? Başka bir adı var mı bunun? A500k Pot lar falan var A yazanlar logaritmik mi?
Ben Türkiye'de doğru dürüst pot (ampli ve pedallarda alpha tercih ediyorum) bulamıyorum açıkçası. Bulamadığım parçaları da 2-3 senedir banzaimusic.com'dan sipariş ediyorum.
Solo Music Ankara'dan logaritmik 250k ve 500k pot temin edilebiliyor; lâkin bunlar gitar volume/tone potu olduğu için PCB tipi olmuyor :) Ben kendi amplifikatör projemde kullanmak için 1M aradım, bulamadım, ayrı konu :D

Ben bunu elektronik mühendisi olan arkadaşıma sordum, verdiği cevap şuydu :
%99 ihtimalle düzgün çalışmaz çünkü firmalar ticari mallarının kopyalanmasını istemedikleri için asıl şemaları vermezler veya tasarımın önemli noktalarını değiştirirler.
Ben de elektronik mühendisiyim ve söyleyeceğim şey şu: Öyle bir şey yok. Firmalar ticari kaygı güttükleri ürünlerin devre şemalarını vermez, gayet doğal; fakat aleti söküp dağıtan adam şemasını pekâlâ çıkarabilir. Atla deve değil.

Aby Switch;) Yakın zamanda yapmıştım. Çok güzel çalışıyor. Materyallerini kaliteli seçtikten sonra sıkıntı olacağını sanmam(y)
DSC_0164.JPG

DSC_0166.JPG

o zaman gönül rahatlığıyla sahte pedalları alabilir miyiz?
Bahsettiğim forumda mesela Brian Wampler insanlara yardımcı oluyor Wampler pedalların şemalarını çıkartırlarken. Şu şöyle olucak bu böyle olucak demese de, yanlış olduğu zaman en azından uyarıp bir şekilde destek oluyor, akıllarında bulundurmaları gereken kuralları falan hatırlatıyor. Ya da bir başka örnek, Keeley, Oxblood'un şemasını kendi sitesinde yayınlamıştı mesela. Bir sürü örnek var bu şekilde siteleri gezersen. Sahte pedalı gönül rahatlığıyla almaktan kastın aynısı olur muysa, yapan düzgün yapmışsa olur yani.

Ben de elektronik mühendisliği öğrencisiyim. İlk senemde tonepad sitesindeki ts9 klonunu yapmıştım çalışmıştı fakat şuanda ts7 sahibi olarak çok farklı karakterdeydi benim yaptığım
Ayrıca Türkiye'de bazı transistörleri bulmak sıkıntı en azından yaşadığım şehirde öyle, ne zaman gitsem abi şu transistör lazım desem " o yok ama bu da onun aynısı katalogdan baktım bu da işini görür " gibi cevaplar aldım ve ts9 sonraki denediğim bir çok pedalda hüsrana uğradım :)

Ben de elektronik mühendisliği öğrencisiyim. İlk senemde tonepad sitesindeki ts9 klonunu yapmıştım çalışmıştı fakat şuanda ts7 sahibi olarak çok farklı karakterdeydi benim yaptığım
Ayrıca Türkiye'de bazı transistörleri bulmak sıkıntı en azından yaşadığım şehirde öyle, ne zaman gitsem abi şu transistör lazım desem " o yok ama bu da onun aynısı katalogdan baktım bu da işini görür " gibi cevaplar aldım ve ts9 sonraki denediğim bir çok pedalda hüsrana uğradım :)
Distortion pedallarındaki transistörlerin tona etkisi yoktur. Kullanılan diyotların jonksiyon kapasitesine ve diğer direnç/kondansatör elemanlarına az da olsa bağımlıdır.

Geri