Marshall The Astoria Series

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda andysat tarafından 29 Aralık 2015 tarihinde açılan konu

 1. aiyiadam bunu beğendi.
 2. Amplileri bugün biraz daha inceledim. Tonal olarak beğendim. Ve sadece görünüş olarak değil, çalışma şekilleri olarak da klasik Marshall ürünleri değiller. Marshall gibi hantal bir firma için büyük bir gelişme olabilir, ancak rakiplerle karşılaştırıldığında çok da yeni bir şey yok sanki. Suhr Badger benzeri bir seri çok daha önceden Marshall tarafından piyasaya sürülmeliydi.

  Umarım satar. Ama kolay iş değil.

  Teknik olarak.. Ampliler cathode biased (class A değil, Class AB push-pull) ve güç katlarında negative feedback yok (1974x gibi). Preamp'te negative feedback olduğu iddia ediliyor. Kastedilen lokal NF herhalde ve sensitivity potu ile preamp katot kapasitörlerinden birisinin etkisi değiştiriliyordur.

  5W power reduction ayarına biraz takıldım. Sanırım bir power scaling uygulaması değil ve örneğin Suhr Badger'larda olduğu gibi direkt olarak güç katının voltajı düşürülmüyor. Faz invertörünün(LTPI) kuyruk direnci yükseltilerek daha kolay kırılması ve güç lambalarına daha düşük sinyal yollaması sağlanıyor olabilir. Teknik olarak ucuz bir iş yani.

  "Edge" de sanırım yeni bir şey değil ve Vox'lardaki cut gibi çalışıyor. Faz invertöründe anotlar arasındaki bir kapasitör ve pottan ibaret olmalı.

  Süslü marketing terimlerinin altında çoğu zaman basit numaralar var.
   
  Son düzenleme: 30 Aralık 2015
 3. valve driven FX Loop, bu kısmını anlayamadım
   
 4. @aiyiadam teknik olarak cok guzel yazmis. Ozet olarak milletin kosmaya basladigi kulvarda Marshall acaba emeklesem mi duye dusunuyor hala.
   
  aiyiadam bunu beğendi.
 5. Marshall reissue serilerinde transistörlü effect loop buffer'ı kullanıyordu. Bunda transistör yerine tüp kullanmış. O da Orange OR15'te (güzel ampli ama fiyat kategorisi çok farklı) bile var hani..
   
  taka ve andysat bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş