Sizce Iyi Bir Gitarist Nasıl Olmalıdır?

'Müzik - Genel' forumunda Emre Güven tarafından 30 Aralık 2015 tarihinde açılan konu

 1. Sorum gayet açık arkadaşlar. Sizce "iyi gitarist" kimlere denir? Bir gitaristin "sağlam" olarak nitelendirilebilmesi için hangi özellikleri taşıması gerekir? Deliler gibi sweep atıp shredding yapması mı? Hissettiği duyguyu karşısındaki insanlara en iyi şekilde aktarabilmesi mi? Bir şarkıyı sıfıra yakın hatayla çalması mı? Gitar tekniğinin kusursuza yakın olması mı? Müzikal bilgisinin (teorik bilgisinin) iyi seviyede olması mı? Sahne karizması mı? Yoksa burada aklıma gelmeyen farklı ölçütler mi? Yani sizin için "iyi bir gitarist" hangi özellikleri taşımalı? Ya da kimler kötü gitaristtir?
  Bu başlığın çoğumuza faydası olabileceğine inanıyorum. Kendimize göre çıkarımlar yapıp belki kendimize az ya da çok birşeyler katabiliriz bu başlık altında. Siz abilerimin ve arkadaşlarımın da görüşlerini oldukça merak ettiğim bir konu bu..
   
 2. Tonu iyi olmalı, tekniğin efendisi olmalı, teknik onun efendisi olursa ne kadar virtüöz olsa da açıkcası benim pek dinleyesim gelmiyor (michael angelo batio gibi)
  Teknik olmasına da gerek yok, hissettirmeli çaldığını, clapton gibi mesela.
   
  Gürcan Tabak bunu beğendi.
 3. Teknik konusunda arkadaşa katılıyorum. Misal Friedman. Adamda metod yok ama tüm metodları toplasan çıkmaz öyle bir adam.
   
  s.ozturk bunu beğendi.
 4. saniyede 240 nota basmış, her nota arasında başka teknik uygulamış bilmem ne umrumda değil. müzik güzel mi güzel, tekniğini yerinde kullanıp kirlilik yapıyor mu, yapmıyor, gereksiz atraksiyonlara giriyor mu, girmiyor. budur. yapmasını bildiği kadar durmasını da bilmesi gerek.
   
  Emre Güven ve KoNt87 bunu beğendi.
 5. ürettiği melodiyi-soloyu yolda yürürken,çalışırken, evde-işte-okulda mırıldanabiliyorsanız o gitarist iyi gitaristtir.
   
  antbalci bunu beğendi.
 6. Dinlediği müzik yelpazesi geniş olsa iyi olur. Bu olunca gerisi gelir illa ki. Sadece belli türleri dinleyen insanlar genellikle çok sıkıcı çalıyorlar, çalışlarından belli oluyor saplantılı bir şekilde tek tip müzik dinledikleri.
   
 7. Herkesi tatmin etmek mümkün olamaz. Herkes ayrı ayrı iyi gitarist şöyle olur böyle yapar dese kasa rulosuna bile sığmayacak uzunlukta bir liste oluşur. Sen en iyisi gitarda kendince sevdiğin şeyler yapmana bak. Bir bakmışsın kendin beğendiğin için çaldığın şeyleri başkaları da severek dinliyor. İşte o zaman onlar sana iyi gitarist diyecektir.
   
 8. Temiz çalmak önemli.
   
  benimadim26 bunu beğendi.
 9. İyi bir vokalist bulabilendir. Sen pek iyi olmasan bile o seni iyi yapar.
   
 10. Hissettiklerini aktarabilendir. Benim için ne kadar duygulu çalıyorsa o kadar iyidir.
   
  tee bunu beğendi.
 11. Soruyu yazdığımdan beri foruma ilk defa girdim. Gayet güzel cevaplar gelmis. Ben de kendi fikrimi belirteyim: Hissettiklerini, tekniğiyle beraber harmanlayarak karşı tarafa en iyi şekilde aktarabilen ve karşı tarafı da o ruh haline sokabilen gitarist bence iyi bir gitaristtir. Müzikalite de çok önemli tabii bence..
   
  erenkavukcu ve tee bunu beğendi.
 12. Duyguyu ve tekniği sırıtmadan, hislerini gitara aktarabilen, gitarı ile sevgilisi gibi bir ilişki kuran ve 'özenti' olmayan gitarist çok güzel bir gitaristtir. Zevkle dinlenir.
   
  tee ve Emre Güven bunu beğendi.
 13. Bence istediği kadar iyi olsun . Aynı oranda karakteri de iyi olan sevilen ayni proje de başka gitarist çalarken yokluğu hissedilen birisi olmalıdır.
   
 14. Çalmaya başladığı an görmesen de çalışından ve tonundan tanıyabileceğin gitarist iyidir.
   
 15. İyi sanatçı ve iyi gitarist farklı kategoriler. İyi gitarist tekniğini oturtmuş, icra ettiği şarkıdan minimum hata ile çıkabilen, çaldığı eserlere yorum katabilen gitaristtir. Diğer anlatılanlar, duygu, hissetmek veya kendini ifade edebilmek sanatçılık tanımıdır.
   
 16. Abi söylediklerinin altına imza atarım. Ama aklıma şöyle bir soru da takılmıyor değil.
  Gitarist; sanatçı mıdır yoksa zanaatkar mıdır ?
  Evet iyi bir gitarist hakkını vererek en az hatayla çalandır, ama o zaman gitariste zanaatkar demek lazım değil mi ? Bir taraftan da gitarist sanat icra eden kişidir. Nasıl olacak bu iş nasıl çıkacağız işin içinden :)
   
  patlakkulak ve Emre Güven bunu beğendi.
 17. Üretiyorsa sanatçıdır, var olanı çalıyorsa zanaatkardır.
   
  patlakkulak bunu beğendi.
 18. Ama zanaatkarda birşeyler üretir. Zanaatkarin eline alet edavat verirsin ortaya yoktan çok güzel bir ürün çıkarabilir. Gitaristinde notaları ve gitarı var, o da ortaya güzel şeyler cıkarabilir. İkilem bu noktada :) Ben gitarist olmayı sanatciliga daha yakın buluyorum. Çünkü zanaatkarin ürünü daha elle tutulur , gitaristin ise ister kendi üretmiş olsun isterse başkasının ürettiğini icra etsin elle tutulur olmaktan çok beyne ve kalbe dokunuyor.
  Biraz felsefikmi oldu bilemiyorum ama yinede bir ikilem var gibi :)
   
  HmzGkgz bunu beğendi.
 19. Zanaat ve sanatın çıkış noktaları çok farklı şeyler. Zanaat ihtiyacı gidermek için yapılırken sanat estetik zevk için yapılır. :)
   
  tunckk bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş