Temiz Vokal Hakkında Yardımcı Olurmusunuz?

'Müzik - Genel' forumunda BrutalKemal tarafından 2 Ocak 2016 tarihinde açılan konu

 1. Merhaba arkadaşlar ben extreme vokallerle ugraşan birisiyim .Fakat clean vokalim kötü durumumda şan dersi almaya müsait değil netten bana bir kaynak kitap video tavsiye v.b şeyleriniz varsa rica etsem link isim birşey atarmısınız .Geliştirmek istiyorum clean vokalimi
   
 2. Merhaba. Öncelikle, bu zamana kadar şan eğitimi almadan extrem vokaller deneyip sesinize zarar vermemeniz büyük şans. (Belki de verdiniz, cleanleriniz hırıltılı çıkmaya başladı kim bilir?) Şan eğitimi sayesinde sesinizi doğru kullanmayı öğrenir, nefeslerinizi daha düzgün kullanmayı öğrenirsiniz. Bir nevi minimum çaba maximum verim olayı. Bu da doğrudan extrem vokallerde de işinize yarayan bir unsur olur çünkü şan eğitimi en basit dille şarkı söyleme eğitimidir. Ayrıca şan eğitimi içerisinde teorik müzik eğitimini de kapsar. Tüm bunların ne kadarına hakimsiniz bilmiyorum ama internetten alacağınız eğitim sizi çok da bir yere götürmez. İnternetten ancak varolan eğitiminizi daha çeşitli egzersizlerle geliştirirsiniz. Ben yine de size istediğinizi vermeye çalışayım tam yardımcı olamayacağım ama. Öncelikle notalar, alıştırmalar, teorik müzik bilgileri için şuraya bakın. temel müzik eğitimi

  Buradan sonrasını ise youtube videoları ile gitmeniz gerekmekte. Youtube'a vocal training yazarak binlerce kanal bulabilirsiniz en temelden başlayan ama dediğim gibi yanınızda bir koç olmayacağı için yanlış bir teknik kullansanız haliyle kimse anlamayacak ve bu sesiniz için kötü sonuçlar yaratabilecektir. Ve ya olmadı tekniği yanlış uygulayacaksınız bu da istenmeyen sesler/pürüzler demek. İngilizce seviyeniz nasıl bilmiyorum ama şu videodan başlayabilirsiniz. Kafa sesi ve Falsetto'ya kadar sizi götürür. Çeşitli ses açma egzersizleri yaptırır.


  Eğer ingilizceniz iyi değilse şu kanala ve videolara bakabilirsiniz;
   
  BrutalKemal ve oldiesngoldies bunu beğendi.
 3. 2. videoyu izlemiştim aslına bakarsan şan eğitiminin extreme vokalime katkısının büyük olcagını biliyorum benim yaptıgım vokal türünde tekniğimi geliştirdiğimi söyliyeblirim zaten bu zamana kadar bir sorunum çıksaydı bu işi bırakırdım .Ben doğru nefes almayı teknik çalışmayı nota öğrenmeyi nota kaymalarını düzeltmeyi istiyorum zaten şan dersi hocası buldum bakalım durumumu düzelttigimde başlıyacagım .Aslında bunları az çok biliyorum zaten çokta iyi bir ingilizcem olmadıgı için yabancı kanallara başvurmuyorum.Extreme vokalde aslında kolayh birşey sadfece dogru diyafram ve gırtlak kontrolüyle yaptıgım için yani tekniği kaptıgım için bi sıkıntı yaşamadım fry scream ,Higt scream,false chordu brutal türlerinden ustalaştım diyebilirim ama gözüm yükseklerde linkler ve yardımızın için teşekkürler en azından anladıgım kadarını yapmaya çalışacagım
   
  Arensnuphis bunu beğendi.
 4. Bu arada cover çalışmalarıma göz atabilirsiniz kanalımdan
   
 5. Anladım, o halde şöyle söyleyebilirim; kitap alıp çalışmanız sizin yarınıza olur. Çünkü şöyle bir durum var yukarıdaki videolardan da gördüğünüz üzere kimse tam bir eğitim vermiyor. Videolar demo niteliğinde ve bireysel değil. O yüzsen kitap setleri bulmaya özen gösterin. Mümkünse dvdli olsun.

  Yeni başladınız o yüzden, Ayhan Helvacı - Şarkı Söyleme Eğitimi adlı kitaba bi göz gezdirebilirsiniz. Biraz daha ileri gidip solfej bilgisi almak isterseniz Mine Mucur ve Duygu Ünal'ın solfej kitapları vardır. Ve genelde bu kitaplar konservatuvar öğrencilerine yardımcı olmak için hazırlanmıştır. Şu an mobil olduğum için tam olarak kitaplara bakamıyorum müsait bir zamanda araştırma yapıp geri dönüş yaparım. Bir de mümkünse youtube'da tek bir seriden oluşan vokal tekniği videoları aramayın bulamazsınız. Hangi tekniği öğrenmek istiyorsanız direkt onu aratın daha çok sonuç çıkıyor. Örneğin kafa sesi ile falsetto arasındaki farkı kavramak istiyorsanız direkt bunu aratın ya da melisma, belting vs. Bu tür videolar daha detay oluyoe tek bir şeye yoğunlaştığı için. Yoksa ben de aradım seri seri şan eğitimi veren video ama yok. Kimse bu işi bedavaya yapmıyor ki haklılar. Anca demo şeklinde oluyor. O yüzden illa ki şan eğitimi almayacaksanız kitap + dvd'den gitmek daha yararlı. Ama dediğim gibi dvd'li kitap var mıdır, nedir nerededie bi araştırmak lazım.
   
  BrutalKemal bunu beğendi.
 6. Bu bilgiler benim için daha yararlı olacaktır .Çok teşekkürler en kısa sürede temin etmeye çalışacagım .Şan hocaları evet bedava yapmıyorlar fakat bence kendilerini birşey sanıp fiyatları çok abartıyoalar saati 200den 150den ders vermek nedir yahu ben akşama kadar 10 saat çalışıyorum 80 lira için adalet yani
   
 7. Kendi başınıza bu işi yapmaya çalışmanız boyun ve çene kaslarını devreye sokmanıza larynx üstünde aşırı gerginliğe sebep olur ve bu süreklilik devam ederse kaılıcı hasarla beraber bu yanlış davranış kalıbını kazanmış olursunuz. Sonradan eğitim alsanız da zor değişir. Diyafram tekniğini, gevşemeyi, artikulasyon, tonlama benzeri temeller almadan, kendi ses renginizi doğru kullanmanızı, register ve mix kabiliyetinizi ortaya çıkarmadan ( dersler buna yarıyor neticede ) kendi başınıza video izleyip kitap okuyarak sağlıklı yapamayacağınız tek şey vokal sanatı diyebilirim. Sesinizi bozmadan bir hoca bulunuz, iyi bir hocaya vermeyeceğiniz para sonra tedavi masrafı olarak karşınıza çıkmasın, en kötüsünü söyledim tabi, başarı hazırlıklı olmaktan geçer.
   
  Son düzenleme: 2 Ocak 2016
  Arensnuphis bunu beğendi.
 8. kendi çapında vokal yapmış ve bir o kadar eğitimsiz biri olarak dilim döndüğünce pratik tecrübelerimden birşeyler yazmak isterim.. bence işe kirli vokalle başlamış ve uzun süre yapmış biri için temiz vokale geçiş biraz zor olabilir .. brutal vokalde vokalin melodisini vermek veya nağme yapmak diye birşey nispeten yok en melodik örneklerinde bile vokalistin detone olma kaygısı nispeten olmuyor hatta çoğu rock vokalin detone olmaktan ya da notalarına basamayacağı partisyonlardan korktuğu vakit sesini brutalize ettiğine rastlamak mümkün.. ayrıca sizin yapmakta olduğunuz brutal vokal ve müzik tarzı en uç örneklerden biri..(melodik olmayan daha ziyade konuşma biçiminde).. benim nacizane önerim temiz vokalde kararlıysanız yaptığınız müzikten biraz uzaklaşıp direk vokal branşına yönelerek sıfırdan başlamanız..yaşınız da müsait.. çalışmalarınızın devamını dilerim müzikle kalın..
   
  BrutalKemal bunu beğendi.
 9. Yorumunuz için teşekkürler ben sırf ses rengim güzel olmadığı için vede yaptığım extreme vokallerle vokal çeşitliliğini artırmak adına yelpazeyi geniş tutup aşağı yukarı tüm vokal türlerini öğrendim Guttural,pigsquaels, Low scream ,Higt scream, Brutal Scream,Fry false chord,. Ama dediğiniz gibi artık temiz vokale dönme zamanı geldi fakat en iyi yaptığım iştende vazgeçmek istemem nede olsa elimde büyük bi yetenek var ve güçlüde bir sesim var bununu nimetini kullanmamak olmaz elbette zaten alacağım eğitimim diğer vokallerimede nispeten katkıda bulunacaktır .Yorumunuz ve düşünceleriniz için teşekkür ederim.
   
  malmistin bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş