Tiksindiğiniz Müzik Türü?

'Müzik - Genel' forumunda lemmykillme tarafından 3 Ocak 2016 tarihinde açılan konu

 1. Ansızın kulak kesildiniz, yan komşu açmış pencereyi bangır bangır dinliyor, aheste aheste giden arabadan gelen o ses yada bir zamanlar herhangi bir yerde maruz kaldığınız, tiksidiğiniz müzik türü...
   
  mapofheart ve kocamanadam bunu beğendi.
 2. Şu yeni çıkan piyasa pop şarkıları var ya,
  onların hepsine kıl oluyorum ben :D
   
  kocamanadam bunu beğendi.
 3. Çok nadir istisnalar da olsa genel olarak Türkçe pop.
   
  kocamanadam ve Lorenzo bunu beğendi.
 4. Kötü müzik türü yoktur. Berbat müzisyen vardır. Şu sinan akçıl veya demet akalın gibiler bu işi bıraksın mesela.
   
 5. metal turevleri ya gercekten
  post-90s turkce muzik
   
 6. Şu arabesk rap dedikleri şeyden inanılmaz derecede tiksiniyorum bence müzik türü bile değil öyle bi şey olması için önce gerçekten müzik yapmaları lazım.

  Bi de tamamen bilgisayar ortamında hazırlanmış melodilerle yapılan şarkıların hiç birini sevemiyorum. Küçük bi kısmında da olsa bi enstrüman olmalı bence.
   
  aimlessmentality, CAJEMIR ve kocamanadam bunu beğendi.
 7. Arabesk, rap, pop, arabesk-rap, arabesk-rock, rap metal.
   
 8. Tiksinmiyorum ama blues gruplarini 3 sarkidan fazla dinleyemiyorum. Gaydali, kemenceli, tulumlu Karadeniz sarkilarini sevmiyorum. Turkuleri nadir olarak dinlenebiliyor. Bir de Almanci sarkilari dinleyemiyorum. Ayrica Arap girtlakli sarkilar da cok itici. Maltepe tayfasi rap sarkilar da keza oyle.

  Her turun istisnalari var. Bu turden nefret ediyorum diyemiyorum ama genelde begenmedigim hemen gectigim turler bunlar.
   
 9. Arabesk rap.
  Ek olarak aynı melodik müziklerle, toplumu içine almış dramatik, sözleri kolayca akılda kalan ve yüzeysel duygularla anlatılan popüler müziklerden de tiksinirim mesela.
  Ayrıca icrası güzel, kaliteli müzik yapan ve müziğe değer veren müzik emekçilerinin senelerce üç kuruş para kazanmaya çalışıp bardan bara koştuğu bu koşullarda, aynı ritimler, benzer sözler ,biraz seksi klip ve aşk kavramını oyuncak gibi kullanıp için boşaltan müziklerde tiksindirir.
  Bir konseriyle istanbuldan iki daire alacak kadar para kazanan bu insanların yaptığı müzik, benden uzak dursun.
   
  O.2., ikumru, tee ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 10. Tam olarak aynı şeyleri düşünüyorum lakin cümleleri bu kadar güzel toparlayamazdım sanırım bu saatte. :) Elinize sağlık.
   
 11. Pop. Ama her türü değil tabii ki. Şu ucuz basit beatlerle yapılan sözü de müziği de boş günümüz popu. (Nerede o madonna'nın hung up'ı nerede günümüz şarkıları. O kadar ucuzlaştı ki, tiksinç.) Ha ama synthpop cayır cayır dinlerim allah var.
  Rap. Bunun da istisnası var. Genel bi istisnadan ziyade bi şarkı olarak daha çok. Placebo'nun Spite and Malice adlı şarkısında rap vokaller kullanılmıştı. Bir tek orda hoşuma gider. Rock ile muhteşem kombinlenmiş. Gerçi Placebo'dan bahsediyoruz, neyse. :p
  Şu iskandinav ülkelerinin bağrından kopup gelmiş indie müzik var ya. (Elektronik kökenli olan rock değil) Hah bir de o hoşuma gitmiyor. Bana ucuz rusça pop şarkılarını hatırlatıyorlar. Daha doğrusu bünyemde aynı etkiyi yaratıyorlar.
  Arabesk denilen şey.
  Kafa ütüleyen bir kaç elektronik müzik türü vardı hatırlamıyorum adını. Skrillex mi ne yapıyordu o türden. Beynim almıyor onu. Yoksa daha sakin elektronik alt yapılı türlere tapıyorum desem yeridir. Özellikle ambient, dream pop, avangart. Hele hele electronic rock..
  Post-hardcore da var ama daha çok grubuyla alakalı bir durum. Yoksa sevdiğim bir türdür.
  Bir de tiksinmek değil de metal müziğe ve alt türlerine çok alışamadım. Nadir de olsa açar deathcore ve ya death metal bile dinlerim hala ama devamlı dinleyemiyorum.
  Kurcalasam daha çok çıkar sanırım. Ama istisnası da çok çıkar bende. Elimden geldiğince her türe açık olmaya, dinlemeye çalışırım çünkü.
   
 12. kesinlikle arabesk-rap olayı.. ayrıca sesi kötü olduğu halde inadına söyleyen popçuları duymaya tahammül edemiyorum (sinan akçıl vs..)
   
  kocamanadam ve ikumru bunu beğendi.
 13. "Seviyordum terketti" kısır döngüsünde debelenen her tür müzikten tiksiniyorum.
   
 14. Arabesk Rap, Türkçe Rap dedikleri, Pop, R&B, hayvani vokal yapılan Metal türleri, Ankara'nın Bağları tadında türküler...
   
  kocamanadam bunu beğendi.
 15. Trip hop
   
 16. Müzik en genel tanımı ile sesin biçim ve anlamlı titreşimler kazanmış hâlidir. Başka bir deyiş ile de müzik, sesin ve sessizliğin belirli bir zaman aralığında ifade edildiği sanatsal bir formdur.

  Perde, ritim, hareket ve dinamikler( ses düzeyi) gibi araçları vardır. Sanat türleri içinde sergisel sanat, güzel sanat ve işitsel sanat olarak yer alır.

  Müzik Nedir Müzik Felsefesi Felsefede Müzik Felsefi Müzik

  Bu tanıma uyan eserlerde tiksinmek mümkün olamaz kanıma. En uç, olarak tercih edilmez.

  Ancak bu tanıma ve kalıba uymayan, müzik adı altında yapılan her "şey"den nefret ediyorum.

  Ve tabi "şarkı" ile "müzik"i de birbirinden ayırmak lazım.
   
  kocamanadam bunu beğendi.
 17. Arabesk rap. Saçma hiç bir anlam ifade etmeyen sadece dıp tıs dıp tıs giden pop ve türevleri.
   
  kocamanadam ve ikumru bunu beğendi.
 18. Tür olarak bi ayrım yapamayacağım çünkü önüme gelen her tür, her farklı projeye tahammül sınırlarım içerisinde şans veririm (ama serdar ortaç şarkılarına gerçekten katlanamıyorum).
  Fakat serdar ortaç/demet akalın şarkılarını dinleyen kitle ile, iktidar partiye oy veren kitle aynı topluluk olsa gerek (sadece bana öyle geliyor olabilir).
  Her 2 benzertmede de sorsan bu toplumda hiç kimse bunları desteklemiyor şeklinde bi ortalamayla karşılaşırsın.
  Ama gerek müzik listeleri gerek seçim sonuçlarına bakınca durum hiçte öyle çıkmıyor.
  :)
  Saklamayın arkadaş hepiniz serdarortaççççısınızz işte.
  Bilmem kaç sene sonra gideceğimiz milli turnuvaya bile federasyon serdar ortaç şarkısıyla gitmeyi planlıyor varın gerisini siz düşünün...
   
  mapofheart, kocamanadam ve tunckk bunu beğendi.
 19. Arabesk rap,deneysel hipster müzikleri :), sürekli aynı giden akordeonlu trompetli Balkan müzikleri,grindcore ve aşırı böğürmeli melodik olmayan metal türevleri
   
 20. Tiksindiğim tür yok da, kötü şarkı-icra var ya da beğenmediğim, bu türkü'de de var, rock'ta da.. Yoksa eskiler hatırlar, K6 Kemancı'da kapanmadan önce Orhan Gencebay'da çalardı, Erkin Koray'da eğlencelik şeyler de.. Ama unutmak, aklımdan silmek için yıllarımı vermeme rağmen unutamadığım bana iğrenç gelen şarkılar var.. Tedavi olmak gerekir bunları unutmak için.. Yaşı yetmeyenler, bilmeyenler vereceğim örneği hiç dinlemesin, gerçekten kurtulamazsınız.. Çok şükür çoğunu unutmuşum ama mesela İbrahim Erkal - Canısı, abi her yerdeydi, kaçış yok, fakülte kantini, minibüs, taksiler... Offff.. vaktiyle bitirmişti bu şarkı beni, yazarken bile ellerim titredi.. Eski sevgililerimin, arkadaşlarımın adını unutmuşum, bu şarkı hala ezberde..

  1998-99 yılları karşı apartmanda böyle müzikler dinleyen bir aile vardı, bir kaç kez rica etmeme rağmen camı açıp çok yüksek sesle dinlerlerdi.. Abi zaten ailece sevmiyoruz da evimizin içinde de Mahsun Kırmızıgül, Özcan Deniz, Doğuş filan dinlemek zorunda kalmak... Babam kavga etme oğlum diyip önümü keserdi hep, ki kendisi hem benden çok daha sinirli ve kavgacıydı, hem de benden çok daha güçlüydü.. Yüksek lisans tezimle evde kafayı kırarken tam karşı penceremi açıp yine böyle beynime tecavüz ederlerken ben çok sinirlenince babamdan izin çıktı, ne istiyorsan yap dedi.. Ben de gidip kavga etmek yerine benim 120 watt neti olan, sesini evde 1,5'ten yukarı açmama imkan olmayan amfimi onların camının karşısına gelen balkona çıkardım, sesi ne kadar açtığımı hatırlamıyorum (5'ten yukarı o kesin) ama Slayer Dead Skin Mask'i, Metallica One'ın hızlı kısmını, Seek and Destroy'u filan parça parça çaldığımı iyi hatırlıyorum.. İki binadan da komşular camlara çıkıp beni görünce gülmüşlerdi.. Haliyle adama evinde müzik nasıl dinletilir gördüler, camı kapatırdım şerefsizlere, bir de bağırdım sesi her açtığınızda bunu yapıcam, evinde bile dinletmem sana o müziği diye.. Bunun benzerini daha yakın tarihte evimin balkonunda eşimle laptop'tan film seyrederken arabasında laz türküleriyle kafamızı yarım saatten fazla ütüleyen (adam zevkini alsın diye o kadar dayandım, baktım kesmiyor, beyaz çoraplı ayaklarını arabasının camından çıkarmış, elinde sigara) komşu bir amcaya da yaptım ya o da ayrı hikaye..
   
  Son düzenleme: 4 Ocak 2016

Bu Sayfayı Paylaş