Türkiye Neden Arabeski Seviyor?

'Müzik - Genel' forumunda lemmykillme tarafından 4 Ocak 2016 tarihinde açılan konu

 1. Görünen o ki arabeski ve repi pek çoğumuz sevmiyoruz iyi yorumlar hariç. Peki ne yapmalı? Kabullenmeli mi? Fikri olan?
   
 2. Metal müzik dinleyen Arabeski sevmez ya da dinlemez kanısına karşıyım ben. Orhan Gencebayı severim. Enstrümanına hakim, müzikal bilgisi geniş. Müslüm Gürsesi severim yorumu inanılmaz güzel. Okuduğu her şarkıyı "Müslüm" gibi okuduğu için severim. Büyüdüğümüz coğrafyanın seslerini barındırdığı için arabesk kulağıma rahatsız edici gelmez. Her türde olduğu gibi tabi arabesk müzik içinde de ayrılması gereken insanlar olduğunu düşünüyorum.

  Arabesk müziği icra eden müzisyenleride severim. Çok çok yetenekli insanlar var aralarında.


  Yani arabesk bende severim. :)
   
  TRM, Quetzatcoatl, deyes ve 7 kişi daha bunu beğendi.
 3. Bence Orhan Gencebay'ı arabeskten ziyade özgün müzik veya onun bir dalı vb. bir kategoriye taşımak gerek. Zira adam gerçekten müzik bilgisi üst düzey, orkestra düzenlemeleri de şahane.

  Arabesk deyince benim aklıma vıcık vıcık bir duygu sömürüsü eşliğinde aynı notayı basan onlarca enstrümanla yapılan duygu ve melodi fakiri, samimiyetsiz bir müziğimsi geliyor. Orhan'da bu yok.
   
  TRM, BfrPower, antbalci ve 5 kişi daha bunu beğendi.
 4. +1
   
  hackeiommi bunu beğendi.
 5. Ferdi Tayfur ve Müslüm Gürses için ne düşünüyorsun abi? :)
   
 6. Leyla ile Mecnun dizisini bilir mi forum ahalisi bilmiyorum ama ordan 1-2 şarkısını biliyorum Ferdi Tayfur'un, başka da bilmiyorum. Ordakiler de hem dizinin etkisiyle hem de bazılarında Ali Atay yorumu falan hoşuma gidiyordu. :)
   
  gkaykaya97 bunu beğendi.
 7. Abi sürekli ağlayan bir adam portresinden bahsediyoruz, hem şarkılarında hem de filmlerinde. :) Başka bir şey söylemeye gerek var mı ?
   
  hackeiommi bunu beğendi.
 8. Onlar besteci değil, icracı. Sevmem o ayrı. Son zamanlarda kaliteli arajmanlar eşliğinde güzel denebilecek icralara imza attılar kendi kulvarlarında.
   
  tunckk bunu beğendi.


 9. :D:D
   
 10. Arabeski bir müzik türü olarak ve sosyal bir hadise olarak ayırmak gerekebilir. Ne var ki, bu ikisinin her noktada tümüyle birbirinden ayrılması da zor.
  Genel olarak arabeskin bir alt/ezilen sınıf müziği olduğunu söylemek mümkün bence. Bu anlamda da o müziği dinleyen kitleler, burada yapılan yorumlarda vurgulanan müzikal unsurlardan çok daha önce, kendi kimliklerinin bir temsilcisi ve bunun bir dışavurumu olarak sahipleniyorlar arabeski.
  Ben dinlediğim hiç bir örneğini (Gencebay dahil) sevmedim. Bu da benim sosyal arkaplanımla ilgili hiç şüphesiz, popüler müzik türlerine olan ilgim çok küçük yaştan beri ağırlıklı olarak İngilizce batı müziği ile başladı. Arabeskin armonik-melodik içeriğini aşırı monoton ve öngrülebilir buluyorum. Eğer arabesk başka armonik yapıları da kullanabilecek şekilde evrilseydi durum farklı olabilirdi benim açımdan. Türün öncüsü konumundaki kimi müzisyenler çok yetenekli olabilirler, ancak ben müziği bu mantıkla dinlemiyorum. Chris Broderick de çok yetenekli bir adam ona bakarsanız, ama çaldığı şeyler beni sıkıyor. Zevk ve tercih meselesi.
  Yalnız tabii buradan yola çıkıp da arabesk dinleyen kitleleri aşağılamaya varan bazı kafalara uymamak lazım. İnsanlar neyi neden sevmediğini anlayacak kadar kendi estetik ve ahlaki değerlerinin farkında olmalı, aksi takdirde çirkin genellemeler ve ötekileştirmelere gidebiliyor iş. Ben mesela arabeskin içerisindeki "mağdur özne" vurgusundan fazlasıyla rahatsız oluyorum. Ne var ki, kendini kurban olarak görme eğiliminin Türkiye'de ne kadar yaygın olduğunu fark ettiğimden bu yana, arabeski bu açıdan eleştirme konusunda kararsızım. Arabesk aslında bir şeylerin sebebi değil de sonucu gibi sanki. Türkiye'den bir klasik müzik yorumcusu (Hüseyin Sermet idi sanırım) "Arabesk benim kültürüm değil, adı üzerinden Araptan geliyor" tadında bir şeyler söylemişti. Bu mantığı gülünç buluyorum. Adı nereden gelirse gelsin, arabesk Türkiye'nin gerçeği. Bence işlev olarak da alt sınıfların pop müziği konumunda, Serdar Ortaç - Hande Yener'in varoşlara hitap eden versiyonu olarak da düşünülebilir. Gözlemlediğim kadarıyla da dinleyicileri büyük ölçüde erkek.
  Ayrıca, hangi noktadan yola çıkılmş olursa olsun, arabesk bugün artık bir tüketim müziği. Çünkü çok ciddi bir piyasası var.
  Hazır lafı geçmişken, arabesk müziğin içeriğini sömürerek evrilmiş, belki ondan da daha rahatsız edici bir Türkçe pop kültürü olduğunu da hatırlayalım.
   
  tunckk, rockstar orhan ve HmzGkgz bunu beğendi.
 11. Hocam arabesk mükte rahatsız edici parçalar olduğu gibi Rock-Metal'de de var. Genel olarak arabesk sevmesem de kafama estikçe Ebru Gündeş'in birkaç parçasını dinlerim mesela. Çok güçlü bir ses var, müzikal kalite ortada. Hakeza Orhan baba; sevmemek elde değil.
   
 12. Yanılmıyorsam orhan gencebay, kendisi için ben arabesk yapmıyorum, serbest Türk müziği yapıyorum demişti :)
   
 13. İçinde "Arap" geçmesinden dolayı. Bu kadar açık ve net.

  Meseleyi kazıyınca; on yıllar boyunca Arap kültürünün tam anlamıyla tecavüzüne uğramış Türklerin "Arabesk"i sevmesinden doğal bir şey yok.
   
 14. Aslında "Türkiye arabesk seviyor" diye bir şey de yok. Ta 1990'lardan; Unkapanı'nı kara para aklayan mafyöz bozuntusu kırolar ele geçirdiğinden beri kendilerine benzer heriflerden başkasını içeri sokmuyorlar. Hani o meşhur "E halk bunu istiyor, bunu seviyor" olayı külliyen yalan. O kırolar kendileri bunu sevdiklerini, seviyelerinin buna yettiğini itiraf etmediklerinden başvurdukları mazeret bu.
   
  antbalci, tunckk ve O.2. bunu beğendi.
 15. bilgiye ulaşımın az olduğu dönemde(tek kanal), arabesk seven altın zincirli, şişman plakçılar ve bu kişileri ünlü etmeye çalışan yönetmenler yüzünden. bir de sezen cumhur önal yüzünden. Programı çok kısaydı.
   
  tunckk ve hackeiommi bunu beğendi.
 16. O herifler yüzünden müzikten tiksiniyordum :D
  Sonra neyseki 90lar pop doğdu :)
   
  hackeiommi bunu beğendi.
 17. Hep merak ettiğim bir durum var aslında bu durumla ilgili. Mesela blues ve arabesk müziğin çıkış noktaları ve fikirleri bana çok benzer geliyor. Kendi coğrafyalarında hitap ettikleri kesimlerden tutun, lirik temaları (kullanılan lisanın kullanım şekillerini tenzih ediyorum), altyapılarının öngörülebilir olması (bu noktada da birisinin batı armonisi, diğerinin pek çok kez makamsal olması gibi farklar haricinde) gibi durumlar söz konusu. ''Mağdur özne'' kavramı iki türde de mevcut. Yani ne bileyim mesela Led Zeppelin'den Kashmir'in Mısır Orkestrası ile çalınan bir kaydı vardır, bir süre önce telif hakları sebebi ile Youtube üzerinden kaldırıldı. Şu anda başka bir versiyonu var fakat kaldırılan versiyondan biraz daha farklı, benim bahsettiğim versiyonunu bilenleriniz muhakkak vardır, müthiş bir doğu-batı sentezi olduğu kanaatindeyim. Aslında değinmek istediğim nokta arabesk müziğin, (sevmek ya da sevmemek ayrıdır muhakkak, zevk renk durumu söz konusu) ülkemizde genel olarak batı müziği odaklı müzik dinleyenlerin aşağıladığı bir müzik türü olmasından ben kendi adıma pek memnun değilim. Her müzik türünde olduğu gibi bana göre bu müzik türünde de ciddi derecede iyi eserler olduğu gibi çok çok kötü eserler de mevcut.

  Bu arada sevgili @barrios, sizin gönderinizi alıntılama sebebim anlatmak istediğim duruma yönelik bazı imgelerin yazınızda mevcut olmasıdır. Fikir ve görüşleriniz birçok kez forum vasıtası ile bana birşeyler kazandırır niteliktedir. Teşekkür ederim.
   
  tunckk bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş