Customımsı Jackson

Selamlar,

Aklımda bir gitar modifiyesi var ancak daha önce hiç girişmediğim ve pekte sıcak bakmadığım bir durumdu. Birkaç jackson sahibi ve king v takıntısı olan biriyim. Malesef maddi imkanlardan dolayı bir amerikan kv2yi karşılayamıyorum şu anda da istediğim özelliklere uygun bir model üretmiyor fabrika. Derdim de alıp her noktasını değiştirmek değil, birkaç yılda edindiğim tecrübeyle sahip olduğum 3500 tllik kvmg pro ile 10.000 civarı fiyatı olan kv2 arasında 5.500 tllik bir fark olduğuna inanmıyorum benzer şekilde diğer gitarım kvxt, onun da rahatlık olarak proyu aratmadığını söyleyebilirim hatta sabit köprülü oluşundan dolayı hafifliği ayrı bir keyif vermişti aldığımda. Ayrıca fena sayılmayacak kalitedeki bir lambalı amfiye bağladığım prodan sonra 500tl bile etmeyen js11 ile rahatlık ve çalım keyfi konusunda büyük fark olsa da tonlarda aşırı süpersonik tuhaf bir farklılık olmadığını da görünce pek umursamadım.

Özetlersek takıntılı ve çok fazla parası olan birisi olsaydım gayet takabileceğim minik farklılıkları şu an göz ardı edebiliyorum. Gelelim ne istediğime.

Sabit köprü
Pasif manyetikler (evde kayıt alırken aktif manyetikli gitarlar her zaman clipping yapıyor solo kaydı haricinde)
-emg hz4lere sahip bir gitarım olduğundan çeşitlilik adına tercihim seymour duncandan yana ancak modelleri konusunda en ufak bilgi sahibi değilim. Thrash ve yakın karakterli müzikler istediğimden neler uygun olur bilen abiler amcalar el atarsa sevinirim.
Renk olarak beyaz veya quicksilver olarak geçen gri istiyorum 3 tane siyah Vden içim daraldı :D
-Boyatma ne kadar sağlıklı olur bilemiyorum biraz da çekiniyorum ama şu yapar güzel olur diyorsanız ortalama maliyetiyle birlikte bilgi verirseniz sevinirim.

3 parametre var sadece, olabildiğince az gitarın bütünlüğünü bozmak istiyorum. Jackson abc modelini al SD xyz manyetiği tak şeklinde bir öneride bulunabilirseniz sevinirim. Özellikle 2.elde aranabilecek eski king v modeller hakkında bilgisi olanlar varsa güncel modellerden ziyade daha faydalı olur.

Bir de ek olarak soru elimdeki jackson kvxt her anlamda fazlasıyla beni mutlu eden bir gitar aynı gitardan bir tane daha alıp seymour duncan taksam karakterinde ciddi bir değişme olur mu yoksa aynı gitar ile yapmak çok anlamlı olmaz para boşa mı gider dersiniz.

Neck de SH 2, köprüde SH4 ( Megadeth RIP bunlarla kaydedildi ) yada SH8 Invader ( Master Of Puppets bunla kaydedildi hatta gitar da King V idi ). Birine SH 4 tak diğerine SH8 g2g. Ama bazen tel yada pena değiştirmek bile daha büyük etki yaratabilir seste. Asıl önemli olan amfi ve onu ayarlamak. Birde defalarca yazdım tondan kasıt çok geniş bir konu kulağa çıplak kötü gelen ton kayıtta miksajda cuk oturabilir. Hele thrash gibi tarzlarda filan gayet mümkün. Mesela low frekanları yüksek bir ton tek gitar çalarken coşturabilir ama kaydedersin üzerine bas gitar gelince iyice boğuldu bu yahu filan dersin.

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Neck de SH 2, köprüde SH4 ( Megadeth RIP bunlarla kaydedildi ) yada SH8 Invader ( Master Of Puppets bunla kaydedildi hatta gitar da King V idi ). Birine SH 4 tak diğerine SH8 g2g. Ama bazen tel yada pena değiştirmek bile daha büyük etki yaratabilir seste. Asıl önemli olan amfi ve onu ayarlamak. Birde defalarca yazdım tondan kasıt çok geniş bir konu kulağa çıplak kötü gelen ton kayıtta miksajda cuk oturabilir. Hele thrash gibi tarzlarda filan gayet mümkün. Mesela low frekanları yüksek bir ton tek gitar çalarken coşturabilir ama kaydedersin üzerine bas gitar gelince iyice boğuldu bu yahu filan dersin.

Kesinlikle katılıyorum zaten amacım yakın karakterde olup farklı şeyler deneyebileceğim gitarlar. Mesela quad tracking yaparken 4 kanalı da aynı gitarla kaydetmek yerine 2 kanal biri 2 kanal biri koyup hafif farklılıklarla mixte sahip olduğumdan daha farklı şeyler elde edebilmek. Bir de bu gitar ile d# ve d akortta işler yapacağım için hafif bir farklılıkta etki edebilir diye düşündüm. Seymour Duncan hep sahip olmak isteyip bi türlü denk getiremediğim bir marka, belki elimdekilerden çokta farkı olmayacak ama hem aktif hem pasif emgnin yanına biraz daha sahip olduğum karaktere çeşit katabilecek birşeyler katmak istiyorum.

2016 kataloğu gelecekmiş yakında aradığım özelliklerde veya istediğim modifiyeye uygun gitarlar çıkarsa paylaşırım buradan da, yoksa bir kvxt daha alıp SD modifiyesi mantıklı gelir oldu.

Selamlar,

Aklımda bir gitar modifiyesi var ancak daha önce hiç girişmediğim ve pekte sıcak bakmadığım bir durumdu. Birkaç jackson sahibi ve king v takıntısı olan biriyim. Malesef maddi imkanlardan dolayı bir amerikan kv2yi karşılayamıyorum şu anda da istediğim özelliklere uygun bir model üretmiyor fabrika. Derdim de alıp her noktasını değiştirmek değil, birkaç yılda edindiğim tecrübeyle sahip olduğum 3500 tllik kvmg pro ile 10.000 civarı fiyatı olan kv2 arasında 5.500 tllik bir fark olduğuna inanmıyorum benzer şekilde diğer gitarım kvxt, onun da rahatlık olarak proyu aratmadığını söyleyebilirim hatta sabit köprülü oluşundan dolayı hafifliği ayrı bir keyif vermişti aldığımda. Ayrıca fena sayılmayacak kalitedeki bir lambalı amfiye bağladığım prodan sonra 500tl bile etmeyen js11 ile rahatlık ve çalım keyfi konusunda büyük fark olsa da tonlarda aşırı süpersonik tuhaf bir farklılık olmadığını da görünce pek umursamadım.

Özetlersek takıntılı ve çok fazla parası olan birisi olsaydım gayet takabileceğim minik farklılıkları şu an göz ardı edebiliyorum. Gelelim ne istediğime.

Sabit köprü
Pasif manyetikler (evde kayıt alırken aktif manyetikli gitarlar her zaman clipping yapıyor solo kaydı haricinde)
-emg hz4lere sahip bir gitarım olduğundan çeşitlilik adına tercihim seymour duncandan yana ancak modelleri konusunda en ufak bilgi sahibi değilim. Thrash ve yakın karakterli müzikler istediğimden neler uygun olur bilen abiler amcalar el atarsa sevinirim.
Renk olarak beyaz veya quicksilver olarak geçen gri istiyorum 3 tane siyah Vden içim daraldı :D
-Boyatma ne kadar sağlıklı olur bilemiyorum biraz da çekiniyorum ama şu yapar güzel olur diyorsanız ortalama maliyetiyle birlikte bilgi verirseniz sevinirim.

3 parametre var sadece, olabildiğince az gitarın bütünlüğünü bozmak istiyorum. Jackson abc modelini al SD xyz manyetiği tak şeklinde bir öneride bulunabilirseniz sevinirim. Özellikle 2.elde aranabilecek eski king v modeller hakkında bilgisi olanlar varsa güncel modellerden ziyade daha faydalı olur.

Bir de ek olarak soru elimdeki jackson kvxt her anlamda fazlasıyla beni mutlu eden bir gitar aynı gitardan bir tane daha alıp seymour duncan taksam karakterinde ciddi bir değişme olur mu yoksa aynı gitar ile yapmak çok anlamlı olmaz para boşa mı gider dersiniz.

Çok güzel konu bende takipteyim duncanlar hakkında bilgi bendede "0" açıkcası :) bu arada aktif manyetikle ritm gitar kaydı yaparken max -10 -12 desibele peak i vuracak şekilde kayıt alırsan clipping sorunu yaşamazsın diye düşünüyorum...

Çok güzel konu bende takipteyim duncanlar hakkında bilgi bendede "0" açıkcası :) bu arada aktif manyetikle ritm gitar kaydı yaparken max -10 -12 desibele peak i vuracak şekilde kayıt alırsan clipping sorunu yaşamazsın diye düşünüyorum...
Abi presonus audiobx kullanmaktayım direk en kısık hale getirsem de ritim gitar kayıtlarında hafifte olsa bi uyarı veriyor ses kartı, ama sololarda sıkıntı çıkmıyor işte.

Öncelikle bir DI box almanızı tavsiye ediyorum. Daha sonra amfiden kayıt alırken de reamping için kullanabilirsiniz bunu. Clipping sorununuz ise kökünden hallolur.

İkinci olara SD olarak SH4,SH6,SH8,SH11, yeni çıkan pegasus(SH6'nın hafif yanlardan traşlı versiyonu) köprüde seçebilirsiniz. Sap kısmında ise Alnico 2 pro,SH59n ya da SH2 arasında seçim yapabilirsiniz.

EMG HZ konusunda ise gerçekten EMG karakteri istiyorsanız bence 81 ya da 85 ile değiştirmenizde fayda var. Daha SD'msi klasik EMG karakterinden farklı EMG için ise JH set ya da 57-66 ikilisine bakabilirsiniz.

Tüm manyetiklerin netten tonla örneği bulunmakta. SD için Meith Merrow'un güzel bir kolajı var. EMG'ler için EMGtv kanalında bolca örnek mevcut.

DI box ayrıca ilgileneceğim bir konu ne işe yarar merak ediyordum aydınlattığınız için teşekkürler öncelikle.

İstediğim şey EMG karakteri mi yoksa Jackson karakteri mi olarak nitelenir bilmiyorum da hangi jacksonı elime alsam stok manyetikli olanlarda bile bir yırtıklık haşinlik var sanırım ben onu seviyorum. Bi gitarda da 81 89 varken diğer HZleri 81 85 yapmak pek cazip gelmedi ancak SDlar konusundaki açıklayıcı yazı ile 3. bir opsiyon seçmem bayağı rahat olacak gibi göründü çok sağolun :)

DI box ayrıca ilgileneceğim bir konu ne işe yarar merak ediyordum aydınlattığınız için teşekkürler öncelikle.

İstediğim şey EMG karakteri mi yoksa Jackson karakteri mi olarak nitelenir bilmiyorum da hangi jacksonı elime alsam stok manyetikli olanlarda bile bir yırtıklık haşinlik var sanırım ben onu seviyorum. Bi gitarda da 81 89 varken diğer HZleri 81 85 yapmak pek cazip gelmedi ancak SDlar konusundaki açıklayıcı yazı ile 3. bir opsiyon seçmem bayağı rahat olacak gibi göründü çok sağolun :)

Hmm 89'lu gitarınız varsa HZ olan kalsın farklı tat olarak. 89 zaten 81'in coilleri split edilebilen hali sapta 85'ten daha güzel oluyor bence. Klasik stok jackson manyetiği genellikle SH-4'tür. Eski üst model jackson gitarların hepsinde standarttı sanırım. 57-66 ya da JH setini de bulabilirseniz bir müzik mağzasında kesinlikle denemenizi öneririm.

Yok hocam kastettiğim şey js32lerde falan kullanılan stok manyetikler. Fabrikanın havasından mıdır suyundan mıdır bilmiyorum ama ne taksalar bi yırtıklık oluyor tonlarda onu seviyorum demek istedim. İşte bir tane 81-89 sahibi pro king v var bir Hz4lere sahip kvxt şimdi de Seymour duncan katasım geldi. Dediğiniz gibi sh4 pek anılıyor sd dendiğinde.

Yok hocam kastettiğim şey js32lerde falan kullanılan stok manyetikler. Fabrikanın havasından mıdır suyundan mıdır bilmiyorum ama ne taksalar bi yırtıklık oluyor tonlarda onu seviyorum demek istedim. İşte bir tane 81-89 sahibi pro king v var bir Hz4lere sahip kvxt şimdi de Seymour duncan katasım geldi. Dediğiniz gibi sh4 pek anılıyor sd dendiğinde.
Hocam konuyu açtığınız için ben teşekkür edeyim benzer meraklarım vardı. Şuan jackson alıp sadece köprüye sh4 takasım var gibi

Aktif manyetikten haz etmeyen,Emg'li gitarıda olan birisi olarak tavsiyem sh8 ve sh4 olur.Ancak illa seymour diyorsan...Asıl önerim,bulabilirsen bill lawrence bulamazsanda x2n olacak.Hepsini denedim.

Namm 2016 bekleyişimin hayal kırıklığıyla sonuçlandığını bildirerek şu konuyu tekrardan uyandırma niyetindeyim. Sanırım bir Jackson KVXT daha alıp üstüne seymour duncan takviyesi yapmak olacak gel gelelim yaptığımız müzik doğrultusunda EMGnin SDye göre daha işime yarayacağını uygun olduğunu, çok bir faydasını görmeyeceğimi söyleyen tanıdıklarım da oldu. Siz ne düşünüyorsunuz? Gitar kayıtlarımı bir presonus audiobox ile alıyorum sonrasında yolluyorum ham kaydı vstler ile düzenliyorlar. Sen o manyetik takviyesini yapınca alacağın sound o ekipmanlarla başlayıp o işlemler sonlandığında hissedilmez bile mi dersiniz yoksa faydası olacağını düşünür müsünüz?

Eğer gereksiz denirse kenarda güzel para kalıyor başka işlere de daha çabuk el atarım :D

Sadece manyetik alıp denemeyi düşündünüz mü hocam? Baktınız hoşunuza gidiyor alırsınız jackson kvxt ama beğenmezseniz de manyetikleri elden çıkarırsınız.
Gitarlara elleşmeyi çok seven birisi değilim normalde, şimdi elimdeki gitarın kablolarıyla uğraşıp üstüne geri dönmek isteyeceğim birşey için dokunmak istemiyorum pek. İleride olası bir problem yaratırsa korkusu var kabloları sök tak yapınca.

Gitarlara elleşmeyi çok seven birisi değilim normalde, şimdi elimdeki gitarın kablolarıyla uğraşıp üstüne geri dönmek isteyeceğim birşey için dokunmak istemiyorum pek. İleride olası bir problem yaratırsa korkusu var kabloları sök tak yapınca.
Kabloları sök tak yapınca bir sorun çıkmaz, kablo boylarını çok kısa kesmezseniz ki kablo boyu kısalığından muzdarip olanlara da çözümler var sanırım. Gitar bu, çok aşırı derecede nazik olmanıza gerek yok, en azından manyetik, potans değişimi konularında :) Deneye yanıla bulursunuz istediğiniz manyetiği. Yoksa aynı marka-model 2 gitarda bile farklılıklar olabiliyor ton olarak, başka gitarda denemek o yüzden istediğiniz sonuca ulaştırmayabilir.

Bir gitar aldım ama o kadar bizi oyaladın gittin bunu mu yaptın diyeceksiniz. Bir Ke3 Pro aldım 2010 japon üretimi. Biraz hırpalanmış çiziği bol boyası kazınmış aldığı darbeler sonucu oluşan çukurlardan dökülmelerden kaynaklı. Ama Sapına tınısına hayran kaldım üstünde seymour duncanlar bulunmakta floydunu kitleteceğim. Şimdi bana bunu boyayım canlandıracak bir babayiğit lazım forumdaki boyama konuları kendin boyama birine yolla konseptinde ancak kimileri lüthierlere yollamış ve ona vereceğim para gitara verdiğimle bir olur. Olabildiğince ucuza nasıl adam edebilirim bunu.

*En ufak müdahale yapmasam bile ses olarak donanım olarak kusursuz belirteyim onu. Sadece göz zevki için bir müdahale

Bir gitar aldım ama o kadar bizi oyaladın gittin bunu mu yaptın diyeceksiniz. Bir Ke3 Pro aldım 2010 japon üretimi. Biraz hırpalanmış çiziği bol boyası kazınmış aldığı darbeler sonucu oluşan çukurlardan dökülmelerden kaynaklı. Ama Sapına tınısına hayran kaldım üstünde seymour duncanlar bulunmakta floydunu kitleteceğim. Şimdi bana bunu boyayım canlandıracak bir babayiğit lazım forumdaki boyama konuları kendin boyama birine yolla konseptinde ancak kimileri lüthierlere yollamış ve ona vereceğim para gitara verdiğimle bir olur. Olabildiğince ucuza nasıl adam edebilirim bunu.

*En ufak müdahale yapmasam bile ses olarak donanım olarak kusursuz belirteyim onu. Sadece göz zevki için bir müdahale
Hayırlı olsun hocam. Görselini atarsanız sevinirim. Gitarla alakalı boya işinde pek bilgim yok ama ahşaptan anlarım.

Öncelikle floyd rose, potanslar, manyetikleri sökmeniz gerekli. Sonrasında ise sap sökümü gerekebilir o kısmı hakkında yanlış bilgi vermeyeyim. 2-3 kat zımpara ile( kalından inceye) gövdeden geçtikten sonra su bazlı ahşap boyalarından istediğiniz renkle 3 kat boyayabilirsiniz. Yada ağacın dokusu belli olsun ama inceden renk alsın diyorsanız sünger/file benzeri bir şey ile boyayı sürüp sonra geri silebilirsiniz. Jackson js3v deki turuncu renk böyle oluyor misal. Üstüne de isteğe bağlı mat/parlak vernik ve donanımın geri takılmasıyla son bulacak bir süreç. Tozsuz bir ortamda aceleye getirmeden yaparsanız sorun olacağını sanmıyorum.

Son düzenleme:
Fotoğrafları şöyle bırakayım, sahnede veya benzer şekilde yakından incelenmediğinde rahatsız edecek bir kusur yok, boyası kazındığı için belli etmiyor vurukları ama ele alıp incelendi mi benim gibi birisi için huzur kaçıracak cinsten. O yüzden kendim uğraşmaktan ziyade bilen birisine emanet etmek istiyorum. Ankara'da bu işlemi fiyat/performans olarak uygun yaptırabileceğim bir yer var mıdır?

Dosyalar

• 20160201002638.jpg
    20160201002638.jpg
    122.9 KB · Gösterim: 649
  • 20160201002644.jpg
    20160201002644.jpg
    124 KB · Gösterim: 454
  • 20160201002650.jpg
    20160201002650.jpg
    110.5 KB · Gösterim: 476
  • 20160201002651.jpg
    20160201002651.jpg
    102.6 KB · Gösterim: 453
  • 20160201002654.jpg
    20160201002654.jpg
    97.1 KB · Gösterim: 443
  • 20160201002700.jpg
    20160201002700.jpg
    71.9 KB · Gösterim: 433
gitar böyle çok iyi görünüyor boyatmayın bence :) ince cila iş görür.

grafik mi istiyorsunuz tek renk mi boyatacaksınız? grafikse sonuçları merak ettiğimden soruyorum.

Geri